Navrhuji, aby Česká národní rada tuto zprávu schválila. Kdo souhlasí s tímto návrhem, nechť zvedne ruku. (Hlasuje se.)
Je někdo proti? Nikdo.
Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.
Děkuji. Tím jsme projednali sedmý bod pořadu.
Soudružky a soudruzi,
před schůzí vám byly rozdány písemné informace o realizaci podnětů poslanců z 18. a 19. schůze České národní rady prosím, aby si všichni poslanci materiály prostudovali a ověřili si tak, jak jsou jednotlivé podněty využívány v praxí. Dovolte nyní, abych uzavřel naše jednání.
Vážené soudružky a soudruzi poslanci,
dnešní naše schůze je prakticky před závěrem. Uzavíráme jí čtvrté volební období nejvyššího zastupitelského sboru České socialistické republiky, naplněné pětiletým úsilím zvládnout co nejlépe povinnosti, které jsme na sebe vzali jako poslanci našeho lidu.
Snažili jsme se svými ústavními prostředky účinně přispět k realizaci programu XVI. sjezdu Komunistické strany Československa, který vytyčil směr pro další všestranný rozvoj péče o život a blaho každého člena naší společnosti.
Závěry sjezdu se staly pro Českou národní radu závaznou směrnicí a programovou základnou. Východiskem pro celou naši činnost v tomto volebním období byla zásada o stále rostoucí úloze zákonodárných sborů při zdokonalování socialistické státnosti, prohlubování zákonodárné činnosti a posilování právního základu našeho společenského života, tak jak byla řečena soudruhem Husákem ve zprávě na XVI. sjezdu KSČ.
Důsledným dodržováním principů československé federace, zabezpečováním jednoty právního řádu Československé socialistické republiky a všestrannou, soudružskou spoluprací s dalšími orgány Česká národní rada v uplynulém období dále upevňovala dosažené výsledky federativního uspořádání našeho státu.
Jako zákonodárný orgán České socialistické republiky jsme vycházeli z toho, že socialistické právo je důležitým nástrojem uskutečňování politiky strany a státu, jedním z nejdůležitějších prostředků ovlivňování společenské praxe a rozvíjení zásad socialistické demokracie.
Tento přístup jsme se snažili důsledně uplatňovat především v naší zákonodárné činnosti. Od počátku čtvrtého volebního období projednala Česká národní rada 33 republikových zákonných předloh, orgány České národní rady dále projednaly 54 federálních zákonných návrhů a zaujaly stanoviska k 50 mezinárodním smlouvám.
V souladu se závěry XVI. sjezdu Komunistické strany Československa, konkretizovanými pro nás v Hlavních úkolech České národní rady po XVI. sjezdu KSČ, jsme se v kontrolní a iniciativní činnosti, ve spolupráci a součinnosti s vládou České socialistické republiky zaměřovali na důraznější prosazování intenzifikace národního hospodářství, především urychleným uplatňováním vědy a techniky přímo ve výrobě a prosazováním vyšší náročnosti na práci všech článků hospodářského řízení tak, aby byl co nejlépe plněn hlavní a klíčový politický úkol daného období, úkol uložený nám sjezdem, to je udržet a podle vytvořených možností dále zkvalitňovat dosaženou životní úroveň našeho lidu.
Ve čtvrtém volebním období jsme navázali na dřívější osvědčené formy a metody práce. Ty jsme dále rozvíjeli především tím, že jsme se snažily úkoly neprojednávat pouze jednorázově, ale průběžně jsme se k nim vraceli, vycházeli jsme z toho, že přijetím usnesení naše práce nekončí, že končí teprve splněním daných závěrů.
Proto jsme ověřovali plnění našich usnesení průběžně v praxi, stejně jako uplatňování doporučení, se kterými přicházeli naši poslanci na základě zkušeností získaných ve svých volebních obvodech.
Významným přínosem při plnění úkolů České národní rady byla již tradičně dobrá a soudružská spolupráce s vládou ČSR, jejíž konstruktivní přístup k mnoha důležitým otázkám, které jsme společně projednávali, byl našimi poslanci kladně hodnocen. Dovolte mi proto, soudružky poslankyně a soudruzi poslanci, abych při této příležitosti vládě České socialistické republiky v čele s jejím předsedou soudruhem Josefem Korčákem za tuto soudružskou spolupráci po celé volební období co nejsrdečněji poděkoval.
Jako již v minulosti jsme dobře spolupracovali i s našimi partnerskými zákonodárnými sbory - s Federálním shromážděním a Slovenskou národní radou, a také stejně dobrá byla spolupráce s orgány a organizacemi Národní fronty ČSR.
Podstatně se nám podařilo rozvinout soudružskou spolupráci s národními výbory. Snažili jsme se v souladu se závěry 6. zasedání ÚV KSČ a v souladu s přijatými novelami zákona o národních výborech přispět co nejúčinněji ke zvyšování autority národních výborů jako orgánů státní moci na daném území. Zároveň jsme využívali spolupráce s národními výbory pro získávání řady významných poznatků, námětů, zejména z konzultací, které jsme pořádali v rámci přípravy na zasedání ČNR.
Účinnou politickou podporou a pomocí významně přispíval k realizaci úkolů České národní rady Klub komunistických poslanců, stejně i Kluby poslanců Československé strany lidové a Československé strany socialistické, stejně jako činnost a práce poslanců bez stranické příslušnosti. Všem jim patří uznání a poděkování za jejich aktivní a iniciativní přístupy k naší společné práci v uplynulých pěti letech.
Je třeba v této souvislosti ocenit i práci Kanceláře ČNR a jejích pracovníků. Tato práce byla dobrou pomocí všem voleným orgánům a pomáhala při úspěšné činnosti výborů, předsednictva a zejména České národní rady.
Soudružky a soudruzi, jako poslanecký sbor se ukončením volebního období rozejdeme. Chci využít této příležitosti, abych poděkoval především těm poslancům, kteří již do našeho zákonodárného sboru znovu nekandidují. Chtěl bych vyslovit hluboké přesvědčení, že všichni využijí svých zkušeností, získaných jak působením v České národní radě tak i z celé své politické a veřejné činnosti, že je uplatní v zájmu plnění nových úkolů ve své další práci, a to jak politické tak i veřejné, v místě bydliště, na pracovišti, v národních výborech, v organizacích Národní fronty, prostě všude tam, kde budou v příštích letech pracovat a pomáhat plnit společné úkoly.
Poděkování patří samozřejmě i těm, kteří budou v poslanecké práci v České národní radě dále pokračovat. Očekáváme od nich, že své dosavadní zkušenosti z poslanecké práce využijí pro ještě aktivnější činnost všech orgánů ČNR v novém volebním období a že budou soudružsky pomáhat poslancům méně zkušeným, především na počátku jejich práce v nově zvoleném zákonodárném sboru.
I když ne vždy a ne všechno se nám podařilo podle našich představ, pevně věříme, že nový zákonodárný orgán, který vzejde z blízkých voleb, bude mít na co navázat. V novém volebním období bude muset plnit úkoly ještě náročnější, úkoly které vytyčil pro příští období náš XVII. sjezd KSČ.
Úkoly vyplývající ze strategie urychlení rozvoje naší socialistické společnosti, zvýšené ekonomické náročnosti, účinnějšího využívání vědeckotechnického rozvoje, úrovně řízení a zejména nesmírné tvůrčí iniciativy našich pracujících, kdy sociálně ekonomické úkoly jsou hlavním a určujícím pilířem našeho dalšího úspěšného rozvoje.
Je třeba vidět, že nejenom ekonomická situace bude určovat další běh světa. Základním a určujícím aspektem mezinárodní situace je boj za mír. Nám, stejně jako všem státům socialistického tábora a dalším mírumilovným silám světa, jde o zastavení horečného zbrojení, o to, aby nesmyslné zvyšování zbrojního potenciálu, přinášející prospěch pouze vojenskoprůmyslovým komplexům, a ne prostému lidu ve světě, nepřerostlo v ozbrojený konflikt, který by měl pro lidstvo nedozírné následky.
Proto podporujeme svou prací politickou i na pracovištích jednoznačně a všemi prostředky úsilí Sovětského svazu za úplné odzbrojení ve světě. Naše úkoly vytyčené XVII. sjezdem, stejně jako úkoly Sovětského svazu dané XXVII. sjezdem KSSS mají svou humanitní podstatou jasně mírový charakter. Jejich účelem je zajistit především mírový rozvoj osobnosti každého člověka v rámci mírového života v našich socialistických zemích i ve světě, v rámci mírové spolupráce mezi oběma společenskými soustavami.
Potřebujeme, aby byl zachován mír, potřebujeme to k tomu, abychom mohli dále plnit úkoly, uložené naším XVII. sjezdem strany v zájmu našeho lidu, v zájmu mírového vývoje ve světě.
Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, chtěl bych na závěr ještě jednou všem upřímně poděkovat za obětavou a záslužnou práci, kterou jsme společně v tomto volebním období vykonali. Chtěl bych vám všem popřát dobré zdraví a mnoho úspěchů na pracovištích, ve veřejné práci i v osobním životě. Chtěl bych popřát nám všem, abychom mohli budovat naši socialistickou zemi v míru, pro náš pracující lid, pro rozkvět naší země.
Končím naši schůzi, děkuji vám a čest práci! (Dlouhotrvající potlesk.)
/Schůze ukončena v 13, 30 hodin./