Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Františku Antonymu, slovo má poslanec Bohumír Rosický.
Poslanec akademik Bohumír Rosický: Vážený soudruhu předsedo, vážená Česká národní rado, v programovém prohlášení vlády ČSR z roku 1981 zaujímá významné místo oblast životního prostředí. Vláda ve svém programovém prohlášení zcela právem označila tvorbu a ochranu životního prostředí za jeden z nejzávažnějších a přitom nejsložitějších společenských úkolů.
Ve stálé pracovní skupině předsednictva České národní rady pro životní prostředí jsme se mohli v průběhu tohoto volebního období nejednou přesvědčit, že vláda ČSR věnuje péči o životní prostředí skutečně rostoucí pozornost.
Za prvé čtyři roky této pětiletky bylo jenom na větších stavbách s rozpočtovým nákladem nad 2 mil. Kčs sloužících k ochraně životního prostředí proinvestováno na území ČSR zhruba 3, 5 mld Kčs. K tomu je třeba dodat, že to bylo v období, kdy investice do národního hospodářství byly značně omezovány.
Nepochybujeme, že naše vláda bude i nadále pokračovat v duchu svého programového prohlášení ve vytváření optimálních podmínek pro ochranu a tvorbu životního prostředí.
Za nejvýznamnější krok v této oblasti však považujeme soubor opatření k tvorbě a ochraně přírodního prostředí v ČSR, který vláda projednala v červenci t. r. a přijala k němu příslušné usnesení. Předností tohoto souboru je, že se nevztahuje pouze na období 8. pětiletky, ale zasahuje i do dalších perspektivních let. Poprvé v historii je podán nejvyšším výkonným orgánem republiky konkrétní soubor a odhad ekonomických škod způsobených znečištěnými nebo poškozenými prvky životního prostředí různým odvětvím našeho národního hospodářství. Zároveň jsou naznačeny cesty, jak zlepšit situaci.
Dokument obsahuje celý komplex opatření od investičních potřeb a úkolů pro vědeckotechnický rozvoj až po formulování principů plánování, ekonomické stimulace a návrhy na zdokonalení existujícího právního řádu.
Tato iniciativa vlády, jíž si hluboce vážíme a mimořádně musíme ocenit, si zasluhuje naši plnou pozornost jak v orgánech České národní rady, tak i ve volebních obvodech. Má-li mít uvedený soubor žádoucí účinek, je nutno dbát, aby jednotlivá opatření v něm uvedená byla po linii věcné příslušnosti podrobněji rozpracována a zakotvena do státních hospodářských a legislativních plánů.
Zde se naskýtá příležitost pro Českou národní radu, všechny její orgány a poslance, plně rozvinout kontrolně iniciativní činnost na tomto úseku. Společně s vládou ČSR působit na to, aby se v řadách jednotlivců, u odpovědných vedoucích hospodářských pracovníků, v pracovních kolektivech a v resortech upevňovalo vědomí, že ochrana a zlepšování životního prostředí neleží mimo oblast běžných pracovních úkolů a občanských povinností, ale že je jejich nedílnou součástí.
To je spolu s důsledným dodržováním socialistické zákonnosti, kázně a disciplíny nezbytným předpokladem uchování základních hodnot životního prostředí, bohatství přírody a krásy naší země, jak to velmi výstižně vyjádřil soudruh Gustáv Husák na XVI. sjezdu KSČ.
Lze si jen přát, aby se tyto záměry české vlády promítly i do usnesení federální vlády obdobného rázu. Z iniciativy Státní komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj byly již v květnu t. r. vypracovány zásady státní koncepce tvorby a ochrany životního prostředí do roku 2000 a racionálního využívání přírodních zdrojů.
Všichni máme společně s vládou upřímný zájem na tom, aby dobře míněná opatření nezůstávala jen na papíře a aby zdokonalování péče o ochranu a tvorbu životního prostředí se dostalo dále kupředu, aby bylo zabezpečováno finančně i organizačně. Aby se stalo záležitostí státní správy, všech hospodářských orgánů a každého občana - od vedoucích pracovníků až po školní mládež.
V této souvislosti si však můžeme položit otázku, zda současný systém organizace, řízení a kontroly odpovídá náročnosti úkolů, které stojí před touto životně důležitou oblastí v nadcházejících letech. Nemám na mysli žádné rozšiřování státní administrativy, ale především takové soustředění a uspořádání sil na úrovni centra, které by umožnilo aktivně a komplexně koordinovat řízení a kontrolu ochrany životního prostředí z jednoho místa a posílit autoritu a výkon státní správy v této oblasti. K tomu je třeba vytvořit i odpovídající strukturu v nejvyšších zastupitelských sborech federace a republiky.
Činnost České národní rady v problematice životního prostředí se neomezila jen na práci poslanců v jejich volebních obvodech a na těsnou spolupráci s vládou ČSR, národními výbory a organizacemi Národní fronty, ale účinně se zúčastnila i mezinárodní spolupráce v jejích odpovídajících kompetencích.
Nejlepším příkladem této iniciativy našeho nejvyššího zastupitelského a zákonodárného sboru ČSR - České národní rady - bylo letošní významné sympozium "Ochrana životního prostředí - mezinárodní úkol", které se uskutečnilo pod politickou záštitou České národní rady v čele s jejím předsedou soudruhem Josefem Kempným, a zemského sněmu spolkové země NSR - Severního Porýní - Westfálska. Na tomto sympoziu si přední odborníci ČSSR a NSR vyměnili zkušenosti z jednotlivých oblastí ochrany životního prostředí. Akce, doprovázená tematickou výstavou, měla velmi příznivý mezinárodní ohlas a stala se základem pro další reciproční sympozium v Düseldorfu na podzim roku 1986.
Takovéto akce jsou nemalým příspěvkem v boji za uvolnění, proti politice konfrontace a přesvědčivým příkladem možností spolupráce dvou odlišných politických systémů. Je přirozené, že zejména Česká socialistická republika, která leží v centru oblasti soustředění středoevropského průmyslu, musí vyvinout příslušné iniciativy při hledání způsobu řešení tohoto globálního problému, kterým je dnes tvorba a ochrana životního prostředí. Jako poslanci jsme proto uvítali československou účast na smlouvě evropských států o 30 procentním snížení sírných exhalací do roku 1995, která byla podepsána letos v Helsinkách.
Velikou sílu v budování naší socialistické společnosti představuje iniciativa pracujících a veškerého obyvatelstva, zejména když je dobře usměrňována a organizována. Také zde však dosud existují nevyužité možnosti, které mají leckdy své kořeny již v samotné výchově.
Jedna z nich, podle podnětu naší pracovní skupiny, je realizace celonárodní prověrky životního prostředí občanskými výbory a hospodářskými pracovníky za účasti všech složek Národní fronty v místech jejich působnosti, a to přímo prohlídkou životního prostředí na místě.
Tato iniciativa vedoucí k odstraňování nedostatků v životním prostředí by nestála miliardové investice, ale za správného občanského podchycení v akci "Z", při zlepšení pořádku a kázně v obcích, závodech a institucích by vedla k výraznému zlepšení a zkrášlení životního prostředí a pracovního prostředí v našich městech, vesnicích, průmyslových a zemědělských závodech a institucích.
Zjištění a odstranění nedostatků v tzv. malém životním prostředí, které se nás každého dotýká a velmi často nás mrzí, vychází přesně z výzvy vlády České socialistické republiky a ústředního výboru Národní fronty ČSR, která se setkala s velkým ohlasem u občanů v našich městech a vesnicích. Tato výzva k tvorbě a ochraně životního prostředí z března 1982 se stala významným podnětem k rozvoji všestranné iniciativy obyvatelstva. Milióny vysázených stromků, desítky miliónů čtverečních metrů nově zřízené či ošetřované zeleně svědčí o tom, že lidé nečekají se založenýma rukama, ale chtějí stále více sami přispívat k zlepšování prostředí, ve kterém žijí a pracují. Svědčí o tom, jaké rezervy máme v této oblasti.
Výchova, jmenovitě k životnímu prostředí, to není jen získávání odborných znalostí, ale v první řadě pěstování úcty a ohleduplnosti člověka k lidem, k celému jeho okolí, k přírodě, jež ho obklopuje, jinými slovy - vštěpování zásad socialistického způsobu života. Zde musí sehrát aktivnější úlohu nejen rodina, škola a pracoviště, ale též televize, rozhlas a další hromadné sdělovací prostředky. Čím bude tato výchova intenzívnější, tím více se to u každého člena naší společnosti projeví v jeho snaze zvýšit svůj podíl v péči o tvorbu a ochranu životního prostředí.
Lze tudíž dospět k závěru, že v oblasti životního prostředí se v uplynulých letech nikterak nezahálelo. Nicméně nikoho z nás, vládu nevyjímajíc, nemůže dosavadní vývoj uspokojit. Je třeba hledat řešení, jak i přes zvýšené nároky na ekonomiku budeme postupovat v příštích letech, abychom růst nepříznivých vlivů průmyslu, zemědělství a celého moderního života na životní prostředí nejen zmírnili, ale dosáhli v něm postupně žádoucího obratu.
Jsme nyní v období vrcholících příprav XVII. sjezdu KSČ, který dá základní direktivu pro další všestranný rozvoj naší vyspělé socialistické společnosti. Jsme plni důvěry, že podobně jako tomu bylo na minulých sjezdech, vysloví i XVII. sjezd zásadní názor k rozvoji ochrany a tvorby životního prostředí, neboť Komunistická strana Československa vždy stála v čele tohoto úsilí. Jsme proto přesvědčeni, že sjezd vytyčí základní linii, co a jak bude dělat pod vedením naší strany v ochraně a tvorbě životního prostředí. Děkuji vám za pozornost. /Potlesk./
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Bohumíru Rosickému. Soudružky a soudruzi, nyní přerušíme naše jednání na 40 minut.
(Přestávka)
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Soudružky a soudruzi, zaujměte místa, budeme pokračovat v jednání. Posledním diskutujícím jsme vyčerpali všechny příspěvky poslanců, kteří se přihlásili do diskuse. Hlásí se ještě někdo z poslanců České národní rady do diskuse? Nikdo. Prosím soudruha předsedu vlády o závěrečné slovo.
Předseda vlády ČSR Josef Korčák: Vážené soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, snažili jsme se ve zprávě pro ČNR ukázat, jak se nám daří plnit úkoly, které nám vyplývají z vládního programového prohlášení. Krátká zpráva nemůže postihnout všechny problémy a složitosti dnešního života. Aniž bychom se spokojovali s tím, čeho jsme dosáhli, máme radost, že se nám dílo daří, že svou prací naplňujeme /snad to není přehnané/, úspěšně naplňujeme cíle XVI. sjezdu KSČ.
Já nemohu ani nemíním reagovat na všechno, co zde bylo v bohaté rozpravě řečeno. Nás, kteří jsme pověřeni, abychom pracovali ve vládě ČSR, těší ocenění naší práce, naší snahy Českou národní radou i poslanci, kteří v diskusi vystoupili, i tak jak to uvedla zpravodajka soudružka poslankyně Jarošová. Já bych vás chtěl ujistit, že kritické připomínky a návrhy, které jsme slyšeli v diskusi, využijeme v naší další práci.
Jsme přesvědčeni, že naše ekonomika i naši lidé mají na víc. Aniž bychom zanedbávali něco z toho, co nám vyplývá z náplně naší práce, z toho, k čemu jsme se přihlásili a co jsme si zapsali před lety do vládního programového prohlášení, myslím, že větší pozornost musíme věnovat především technice a technickému rozvoji, neboť právě v této oblasti se rozhodne o růstu produktivity práce, o vyšší tvorbě národního důchodu a o možnosti lépe uspokojovat hmotné i kulturní potřeby našich lidí.
Musíme také posílit stavební kapacity. Posílit je lidmi, technikou. Musíme zvýšit výkonnost našeho stavebnictví, aby ono nebylo brzdou rozvoje investiční výstavby, abychom mohli udělat více pro výstavbu nových bytů, pro modernizaci a rekonstrukci starých bytů, abychom mohli více udělat pro údržbu a opravu kulturních a historických památek a vůbec pro lepší vzhled našich měst a našich obcí. Více než dosud se musíme starat o životní prostředí. Čistý vzduch, čistá voda, zdravé lesy, to je přece neoddělitelná součást životní a kulturní úrovně našich lidí. A o to nám musí jít především.
Chci vyslovit přesvědčení, že i zde se nám od ČNR dostane plné podpory. Jménem vlády ČSR děkuji poslankyním a poslancům za podporu v našem úsilí, abychom mohli v míru pracovat pro spokojený a šťastný život našich i dalších generací.
Děkuji za pozornost. /Potlesk./
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji předsedovi vlády České socialistické republiky soudruhu Korčákovi za jeho vystoupení na závěr rozpravy. Prosím nyní společnou zpravodajku a předsedkyni návrhové komise, místopředsedkyni ČNR Marii Jarošovou o slovo a odůvodnění návrhu usnesení k projednávání zprávy vlády České socialistické republiky.
Místopředsedkyně ČNR Marie Jarošová: Vážené soudružky, vážení soudruzi, v průběhu jednání vám byl rozdán písemný návrh usnesení 18. schůze ČNR ke zprávě vlády ČSR o plnění programového prohlášení. Návrhová komise po posouzení předloženého návrhu a připomínek doporučuje provést dílčí úpravy v bodu 2 a 3 předloženého návrhu usnesení. V bodu 2 doporučuje vypustit na řádce 3 slova "hospodářského a sociálního" a v bodě 3 na řádku 5 "socialistické republiky". Po takto navržených úpravách bude nově znít bod 2: "Doporučuje vládě ČSR využívat poznatky z jednání orgánů ČNR při zabezpečování dalšího rozvoje ČSR." Bod 3:"Ukládá předsednictvu ČNR, jednotlivým výborům a poslancům napomáhat úsilí vlády ČSR při plnění úkolů 7. pětiletky a vytváření příznivých podmínek pro dynamický sociálně ekonomický rozvoj České a Československé socialistické republiky v 8.pětiletce."
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudružce poslankyni Jarošové. Můžeme tedy posoudit návrh usnesení a přistoupit k hlasování o návrhu usnesení. Má někdo ještě nějaké připomínky nebo dotazy k předloženému návrhu? Nikoli. Zjišťuji, že podle prezenční listiny je ve schůzi přítomno 175 poslanců a že Česká národní rada je schopna se usnášet. Kde tedy souhlasí s návrhem usnesení České národní rady ke zprávě vlády o plnění programového prohlášení, jak jej předložila návrhová komise a odůvodnila společná zpravodajka, nechť zvedne ruku. (Hlasování - všichni souhlasí.) Děkuji.
Tím jsme projednali velice závažný bod pořadu naší schůze a stojí před námi, abychom ve smyslu usnesení dále udělali společně vše pro to, aby úkoly obsažené ve vládním prohlášení i z toho vyplývající úkoly pro nás poslance České národní rady ve smyslu rozpracovaných závěrů XVI. sjezdu naší strany byly co nejlépe splněny a abychom využili všech zkušeností z dosavadní práce k aktivnímu podílu na přípravě XVII. sjezdu i příštích voleb. Tím končím projednávání prvního bodu pořadu schůze.
Můžeme přistoupit ke druhému bodu, kterým je
II
Návrh ústavně právního výboru České národní rady na zproštění některých soudců z povolání soudcovské funkce /tisk 115/
Prosím, aby návrh zdůvodnila výborem pověřená poslankyně soudružka Vladimíra Peřinová.
Poslankyně Vladimíra Peřinová: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, v období od červnové schůze ČNR požádalo podle zákona o organizaci soudů a o volbách soudců 16 soudců z povolání o zproštění soudcovské funkce. Ústavně právní výbor ČNR projednal došlé žádosti o zproštění soudcovské funkce ve schůzi 3. října 1985. Výsledkem jeho jednání je návrh uvedený v tisku číslo 115, který jste obdrželi spolu s pozvánkou.
Po tomto jednání ústavně právního výboru došlo nové podání soudkyně Krajského soudu v Hradci Králové dr. Věnceslavy Hotařové, jímž svou žádost o zproštění vzala zpět, protože důvod péče o dítě, který vedl k žádosti, mezitím pominul. Současně došlo i souhlasné zákonem požadované vyjádření ministra spravedlnosti České socialistické republiky.
Doporučuji proto jménem ústavně právního výboru, který se záležitostí znovu zabýval, aby Česká národní rada zprostila funkce soudce z povolání ty soudce, kteří jsou jmenovitě uvedeni v tisku 115 s výjimkou dr. Věnceslavy Hotařové, uvedené v tomto tisku pod číslem 12, která nadále zůstává ve funkci soudkyně z povolání u Krajského soudu v Hradci Králové.
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslankyni Peřinové za odůvodnění návrhu.
Máte, soudružky a soudruzi, dotazy nebo připomínky k návrhu ústavně právního výboru? Nejsou.
Navrhuji, abychom přistoupili k hlasování, a to tak, že budeme hlasovat o celém písemném návrhu, včetně doplnění, které formulovala soudružka Peřinová jménem ústavně právního výboru, najednou.
Jsou nějaké námitky proti tomuto způsobu hlasování? Nejsou.
Kdo tedy souhlasí s návrhem ústavně právního výboru České národní rady na zproštění některých soudců z povolání soudcovské funkce /tisk 115/ se změnou, jak ji přednesla poslankyně Peřinová, nechť zvedne ruku. /Hlasuje se./
Je někdo proti? Nikdo.
Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.
Děkuji. Tím jsme projednali druhý bod pořadu.
Třetím bodem je
III
Návrh předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky na volbu některých soudců z povolání k soudům České socialistické republiky /tisk 116/
Návrh odůvodní místopředseda ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky soudruh Miloslav Vacík, kterého prosím o slovo.
Místopředseda ÚV NF ČSR Miloslav Vacík: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, dovoluji si vám jménem předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky, které zasedalo 18. září t. r., předložit návrh ke schválení 44 kandidátů na volbu soudců z povolání pro Nejvyšší soud ČSR, ke krajským, okresním, městským a obvodním soudům v České socialistické republice.
Předkládaný písemný návrh je uveden v tisku 116. Obsahuje politicko-odborné charakteristiky 25 soudců, kterým uplyne desetileté funkční období.
Uvedené návrhy jsou předloženy po provedené kontrole plnění závěrů komplexního hodnocení, které vyústilo u všech kandidátů v závěr, že splňují i nadále politické i odborné předpoklady pro výkon soudcovské funkce i na další období.
Dále je mezi navrhovanými kandidáty 9 soudců z řad justičních čekatelů, kteří úspěšně složili předepsanou justiční zkoušku, a 8 soudců, kteří jsou navrhováni ke zvolení pro jiné soudy. Jedna kandidátka přichází z jiné justiční funkce a jedna je z náboru mimo resort justice.
V předloženém návrhu je 10 mužů a 34 žen. Jejich věkové složení je následující:
do 25 let - 2 kandidáti
do 35 let - 25 kandidátů
do 60 let - 17 kandidátů.
Při výběru všech kandidátů byla sledována jejich politická a odborná připravenost, zkušenosti z justiční praxe i angažovanost při uplatňování právních norem a předpisů socialistického soudnictví.
Z provedených hodnocení jednotlivých kandidátů je možno konstatovat, že všichni splňují politické i odborné předpoklady stanovené v § 39, odst. 1 a 2 zákona č. 36/1964 Sb. o organizaci soudů a o volbách soudců z povolání ve znění vyhlášeném pod č. 19/1970 Sb.
Všichni kandidáti také se svou kandidaturou k uvedeným soudům souhlasí.
Proto mi dovolte, vážené soudružky a soudruzi, abych jménem předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky doporučil předložené návrhy ke zvolení.
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudruhu Vacíkovi za odůvodnění návrhu. Má, soudružky a soudruzi, někdo otázky nebo připomínky k tomuto návrhu? Nikoliv.
Doporučuji, abychom přistoupili k hlasování o celém předloženém návrhu najednou.
Jsou nějaké námitky proti tomuto způsobu hlasování? Nejsou.
Kdo tedy souhlasí s návrhem usnesení na volbu soudců z povolání k soudům České socialistické republiky, jak je obsažen v písemném návrhu předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky podle tisku 116, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./
Je někdo proti? Nikdo.
Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.
Děkuji. Tím jsme zvolili navržené soudce do jejich funkcí a projednali třetí bod pořadu.
Posledním bodem pořadu je
IV
Zpráva předsedy České národní rady o činnosti předsednictva České národní rady za dobu od 25. června do 21. října 1985 /tisk 117/
Tato zpráva vám byla rozdána před schůzí. Máte k ní nějaké připomínky nebo otázky? Není tomu tak.
Navrhuji, aby Česká národní rada tuto zprávu o činnosti svého předsednictva za dobu od poslední schůze České národní rady /tisk 117/ schválila.
Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./
Je někdo proti? Nikdo.
Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.
Děkuji. Tím jsme projednali pořad 18. schůze České národní rady.
Soudružky a soudruzi, před schůzí jste dostali písemnou informaci o realizaci podnětů poslanců z 16. schůze České národní rady, která se konala letos v dubnu a jejímž hlavním bodem pořadu byla zpráva vlády České socialistické republiky o realizaci rozvoje zemědělsko-potravinářského komplexu v ČSR z hlediska rozpracování 11. zasedání ústředního výboru Komunistické strany Československa k současným úkolům a dlouhodobému rozvoji zemědělství a dalších odvětví, zabezpečujících výživu lidu. Všem poslancům doporučuji, aby i nadále sledovali obsahovou realizaci svých podnětů a prostřednictvím výborů kontrolovali, jak jsou na všech úsecích tyto úkoly nebo náměty a podněty plněny.
Tím jsme projednali celý náš pořad. Končím schůzi České národní rady a prosím členy předsednictva, aby se sešli ke krátké schůzi v Konferenčním sále ve čtvrtém patře.
Děkuji soudruhu Korčákovi, předsedovi vlády České socialistické republiky, členům vlády, všem našim hostům i vám všem za aktivní podíl na našem jednání.
Čest práci! /Potlesk./
/Schůze skončila ve 12.15 hodin./