Úterý 2. dubna 1985

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslankyni ing. Marii Ponikelské, slovo má poslanec Stanislav Loutchan.

Poslanec Stanislav Loutchan: Soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, ve stálé pracovní skupině předsednictva ČNR pro mládež, tělesnou výchovu a sport jsme se rovněž v souvislosti s přípravou dnešního plenárního zasedání České národní rady zabývali otázkami úlohy naší mladé generace při rozvoji zemědělsko-potravinářského komplexu a v potravinářském průmyslu.

Na III. sjezdu SSM a sjezdu SSM v ČSR bylo podtrženo, že Svaz mládeže musí aktivně získávat osvědčenými formami práce mladé lidi pracující v zemědělsko-potravinářském komplexu pro iniciativní plnění úkolů XVI. sjezdu KSČ v podmínkách jednotlivých pracovišť. Socialistický svaz mládeže jako představitel mladé generace a blízký spolubojovník Komunistické strany Československa svůj podíl na zabezpečování dlouhodobého cíle - zvyšovat naši soběstačnost ve výrobě potravin a zemědělských surovin a zkvalitňování výživy lidu, považuje za svůj revoluční úkol.

V této souvislosti byl v prosinci 1984 v předsednictvu ÚV SSM projednán a schválen "Podíl Socialistického svazu mládeže na realizaci závěrů 11. zasedání ÚV KSČ a X. sjezdu JZD".

Základní strategickou linií nadále zůstává intenzifikace zemědělské výroby, která musí být prosazována prohlubováním hospodárnosti, snižováním ztrát všeho druhu, efektivním využíváním a zhodnocováním všech surovinových, materiálových i energetických zdrojů.

Současně však vystupuje do popředí požadavek růstu ekonomické efektivnosti výroby potravin. Při zabezpečování těchto náročných úkolů, které se bezprostředně dotýkají i mladých lidí pracujících na úseku zemědělsko-potravinářského komplexu, budou uplatňovány a rozvíjeny osvědčené a nové formy činnosti Socialistického svazu mládeže. Dominantní postavení mezi nimi bude mít i nadále rozvoj socialistického soutěžení v rámci hnutí mládeže "Ani zrno nazmar".

Soudružky a soudruzi, této soutěže jsem byl po několik let vyzyvatelem. Šlo nám o to, abychom sklízeli co nejkvalitněji, s minimálními ztrátami a především využívali sklízecí techniku. Dnes jde myslím o dobrou organizaci práce, hlavně o uskladnění obilí, aby zde nevznikaly ztráty.

V rámci hnutí mládeže "Ani zrno nazmar" jsou soutěže organizovány celoročně ve spolupráci s hospodářskými orgány a organizacemi, Revolučním odborovým hnutím, Svazem družstevních rolníků a Českou státní spořitelnou. Jedná se např. o soutěže "Za trvale vysoké výnosy" zaměřené na podíl mladých lidí při zabezpečování jarních, žňových a podzimních prací. V této soutěž i je věnována velká pozornost mladým zemědělcům pracujícím na moderní technice a zařízení. Značný význam má postupná orientace ZO SSM, mládežnických pracovních kolektivů, hlídek Reflektoru mladých, Rad mladých odborníků a mládežnických komplexně racionalizačních brigád na uzavírání odborných patronátů nad loukami a pastvinami, plochami těžko přístupnými mechanizačním prostředkům a ostatními zemědělskými plodinami. Zvláštní pozornost je věnována ochraně a využívání půdního fondu.

V oblasti živočišné výroby je organizována soutěž "Za vyšší užitkovost hospodářských zvířat" s důrazem na racionální spotřebu krmiv a plnění plánovaných úkolů. Dále je organizována soutěž pro mladé pracovníky výzkumné a vývojové základny, vysokých škol a společenské praxe o "Plaketu ÚV SSM a Československé akademie zemědělské" a v potravinářském průmyslu ve spolupráci s ROH soutěž o "Rudý karafiát".

Současná etapa vývoje našeho zemědělství, jejímž charakteristickým rysem je proces postupného zprůmyslování a prosazování vědecko-technického pokroku cestou koncentrace, specializace a kooperace zákonitě vyžaduje, aby na všech úsecích výroby a řízení pracovali lidé vysoce vzdělaní a kvalifikovaní. Otázky výchovy a vzdělání jsou trvalou součástí činnosti Svazu mládeže. S touto problematikou souvisí takové formy, které prohlubují technickou zručnost, profesionální mistrovství i samotné politicko-společenské vzdělání, a to jak mladých pracovníků se základním a odborným vzděláním, tak i inženýrskotechnických kádrů.

Před mladé pracovníky na úseku vědecko-vývojové základny byly stanoveny úkoly při řešení problémů genetiky a biotechnologie. Zároveň zde bylo doporučeno, aby experimentální ověřování Účtu iniciativy mládeže bylo v letošním roce rozšířeno i ve vybraných ZO SSM podniků na úseku zemědělsko-potravinářského komplexu.

Aktivní účast mladé generace na plnění závěrů 11. zasedání ÚV KSČ však zároveň předpokládá vytváření a neustálé zkvalitňování pracovních i sociálních podmínek mladých lidí pracujících v zemědělsko-potravinářském komplexu i mládeže žijící na vesnicích.

Cílevědomým a jednotným působením politických, státních a společenských orgánů a organizací se v období posledních let podařilo úspěšně vyřešit celou řadu naléhavých otázek a problémů. Byla vyřešena i řada úkolů ve výchově, sociálně ekonomickém a společenském postavení mladých lidí. Získané poznatky však ukazují na další kvalitativně nové problémy, které je nutno v úzké spolupráci se státními, hospodářskými a společenskými orgány a organizacemi řešit. Jedná se zejména o problematiku související se získáváním a stabilizací mládeže, její začleňování do pracovního procesu, vytvoření potřebných sociálněekonomických podmínek, pracovních i životních. Specifika problémů je v určité míře poplatná specifice odvětví, kde mladí lidé pracují.

Na úseku mládeže pracující v zemědělství a žijící na vesnici se vyskytují zejména tyto problémy:

- Rozdílná úroveň pracovních podmínek, omezené možnosti čerpání řádné dovolené dle vlastních potřeb, velké množství tělesné namáhavé práce, přetrvávající špatné hygienické podmínky, časté pracovní špičky atd. Tyto problémy se výrazněji projevují zejména u mladých lidí v živočišné výrobě.

- Výše mzdy, bytové otázky a další sociální zabezpečení se jako negativum projevuje u mladých lidí pracujících ve statcích a zemědělských službách; na úseku JZD je situace příznivější.

- Rezervy se projevují též v oblasti pracovního zařazení mladých lidí na základě získané kvalifikace a v možnostech dalšího pracovního a platového postupu.

- V oblasti životních a sociálních podmínek se vyskytují problémy související s občanskou vybaveností (služby, možnost kulturního vyžití v místě bydliště, včetně celé problematiky životního prostředí).

Na úseku mládeže pracující v potravinářském průmyslu lze za nejzávažnější problémy považovat nízkou úroveň platů, malou možnost získání bytů, špatnou úroveň pracovních podmínek vzhledem k zastaralosti strojního zařízení řady podniků v tomto odvětví.

Postupným řešením uvedených problémů, které se v oblasti ekonomického a sociálního postavení mládeže na úseku zemědělsko-potravinářského komplexu vyskytují, budou vytvořeny příznivější podmínky pro další výrazný a aktivní podíl mladé generace na rozvoji tohoto úseku našeho národního hospodářství. Podíl Socialistického svazu mládeže na realizaci úkolů stanovených 11. zasedáním ÚV KSČ chápeme jako dlouhodobý systematický proces při získávání mladé generace pro aktivní plnění strategické linie KSČ při postupném zabezpečování soběstačnosti ve výrobě potravin a zemědělských surovin a zkvalitňování racionální výživy lidu. Veškerá aktivita mladé generace při realizaci vytyčených úkolů bude v letošním roce motivována nadcházejícími slavnými výročími vyvrcholení národně osvobozeneckého boje, vítězství nad fašismem a předfestivalovou aktivitou na počest konání XII. Světového festivalu mládeže a studentstva v Moskvě.

Děkuji. (Potlesk.)

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Soudružky a soudruzi, všichni poslanci, kteří se přihlásili do rozpravy, vystoupili v diskusi. Hlásí se ještě někdo z poslanců o slovo? Nikoli.

Můžeme tedy rozpravu uzavřít. Přerušíme nyní naše jednání na 40 minut. Soudruh předseda vlády Korčák vede delegaci ústředního výboru naší strany a vlády na oslavy 40. výročí osvobození Maďarska Sovětskou armádou, a na další jednání se tedy omlouvá. Děkujeme mu za účast a přejeme mu dobrou cestu.

Soudružky a soudruzi, přerušuji schůzi do 11.35 hodin.

/Schůze byla přerušena v 10.55 hodin a znovu zahájena v 11.35 hodin./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Soudružky a soudruzi budeme pokračovat v přerušeném jednání. O slovo se přihlásil ministr soudruh Třeška. Prosím, aby se ujal slova.

Ministr zemědělství a výživy ČSR ing. Vladislav Třeška: Vážený soudruhu předsedo, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté! Široká, věcně zaměřená rozprava ke zprávě vlády České socialistické republiky potvrdila veliký zájem poslanců České národní rady o současný i další rozvoj naší společnosti i celého zemědělsko-potravinářského komplexu.

Vznesené náměty, připomínky, poznatky i zkušenosti dávají mnoho podnětů k zamyšlení i účinné pomoci v naší další práci.

Chci vám poděkovat za otevřená slova a pozornost, které se tomuto odvětví dostává ze strany České národní rady a vás poslanců.

Chci vás ubezpečit, vážený soudruhu předsedo, vážení soudruzi poslanci, že všechny připomínky budou v resortu ministerstva zemědělství a výživy projednány a přijata taková opatření, která budou plně zabezpečovat závěry 11. zasedání ústředního výboru naší komunistické strany ve výživě lidu i v dalším rozvoji naší socialistické společnosti. Děkuji. (Potlesk.)

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudruhu ministru Třeškovi.

Prosím společného zpravodaje a předsedu návrhové komise poslance Aloise Švrčka o závěrečné slovo a odůvodnění návrhu usnesení k projednávané zprávě vlády.

Společný zpravodaj poslanec Alois Švrček: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci! Zvolená návrhová komise vám předložila návrh usnesení 16. schůze České národní rady ke zprávě vlády České socialistické republiky o rozvoji zemědělsko-průmyslového komplexu.

Myslím, že mohu konstatovat, že zpráva vlády, zpráva společného zpravodaje i diskuse potvrdily, že v rozvoji zemědělství, potravinářského průmyslu a dalších odvětví zabezpečujících výživu lidu jsme dosáhli vysoké úrovně.

Výsledky tohoto rozvoje se pozitivně promítají do zabezpečování trhu potravin a našim občanům dávají odpovídající ekonomické a sociální jistoty.

Jednání také potvrdilo, že přes dosažené pozitivní výsledky máme ve všech částech potravinového řetězce rezervy. Jejich mobilizace vyžaduje vynakládat úsilí na co nejúplnější využívání vědeckotechnických poznatků ve výrobních procesech i v řídící a organizátorské práci.

Z těchto hledisek je proto nutné zdůraznit při dalším zvyšování zemědělské výroby její maximální využití a zhodnocení zpracovatelským průmyslem, rozšiřování jejich sortimentu i kvality, zejména ve směru racionální výživy, podle nejnovějších vědeckých poznatků, by mělo umožnit zlepšovat nabídku potravin na našem vnitřním trhu.

V tomto smyslu byl formulován návrh usnesení. K návrhu usnesení došla jedna připomínka. Návrhová komise navrhuje 16. schůzi České národní rady, aby ve smyslu rozpravy byla změněna druhá věta druhého odstavce na str. 1 následovně: současně však jednání zdůraznilo, že výsledky dosahované v zemědělské výrobě umožňují, místo původního vyžadují, výrazněji využívat a lépe zhodnocovat tuto produkci v zájmu rozšiřování sortimentu a kvality potravin. Návrhová komise navrhuje přijmout takto upravený návrh usnesení.

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Švrčkovi.

Soudružky a soudruzi poslanci, můžeme přistoupit k hlasování o návrhu usnesení k projednávané zprávě vlády, jak jej doporučuje návrhová komise.

Zjišťuji, že ve schůzi je podle prezenční listiny přítomno 180 poslanců. Soudruh Korčák a soudruh Adamec se omluvili, takže je přítomno 178 poslanců. Česká národní rada je schopná se usnášet.

Máte tedy k předloženému návrhu, včetně zdůvodněné úpravy, nějaké připomínky nebo doplňky? Nejsou.

Kdo souhlasí s návrhem usnesení České národní rady ke zprávě vlády České socialistické republiky o realizaci rozvoje zemědělsko-průmyslového komplexu v České socialistické republice z hlediska rozpracování závěrů 11. zasedání ÚV KSČ k současným úkolům a dlouhodobému rozvoji zemědělství a dalších odvětví zabezpečujících výživu lidu, jak jej předložila návrhová komise a odůvodnil zpravodaj, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Děkuji. Tím jsme projednali první velice významný bod pořadu naší schůze.

Můžeme přistoupit k projednání druhého bodu, kterým je

II

Návrh ústavně právního výboru České národní rady na zproštění některých soudců z povolání soudcovské funkce (tisk 107)

Prosím zpravodajku poslankyni Marii Migotovou, aby zdůvodnila návrh výboru.

Zpravodajka poslankyně Marie Migotová: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté!

V období od schůze České národní rady 17. a 18. prosince 1984 požádalo podle zákona o organizaci soudů a o volbách soudců 13 soudců z povolání o zproštění soudcovské funkce.

Z uvedeného množství je 8 soudců znovu navrhováno k jiným soudům, 3 soudkyně odcházejí z důvodu péče o děti, 1 soudce odchází z důvodu odchodu do starobního důchodu a 1 soudce odchází z důvodu odchodu do plného invalidního důchodu.

Ústavně právní výbor ČNR projednal došlé žádosti o zproštění soudcovské funkce ve své schůzi 13. března 1985 a jeho jménem doporučuji, aby Česká národní rada zprostila funkce soudce z povolání soudce, kteří o toto zproštění požádali a jsou jmenovitě uvedeni v tisku č. 107.

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslankyni Migotové za odůvodnění návrhu.

Máte nějaké otázky nebo připomínky k návrhu ústavně právního výboru? Nejsou.

Navrhuji, abychom přistoupili k hlasování tak, že budeme hlasovat o celém písemném návrhu usnesení najednou.

Jsou nějaké námitky k tomuto způsobu hlasování? Nejsou.

Kdo tedy souhlasí s návrhem usnesení ústavně právního výboru, obsaženým v tisku 107, aby Česká národní rada zprostila soudce z povolání uvedené v tomto návrhu soudcovské funkce, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Děkuji. Tím jsme projednali druhý bod pořadu schůze.

Třetím bodem je

III

Návrh předsednictva ústředního výboru Národní fronty ČSR na volbu některých soudců z povolání k soudům České socialistické republiky (tisk 108)

Návrh odůvodní místopředseda ústředního výboru Národní fronty ČSR poslanec Miloslav Vacík. Prosím, aby se ujal slova.

Místopředseda ústředního výboru Národní fronty ČSR poslanec Miloslav Vacík: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, dovoluji si jménem předsednictva ústředního výboru Národní fronty ČSR, které zasedalo dne 20. února t. r., předložit návrh ke schválení 32 kandidátů na volbu soudců z povolání ke krajským, okresním, městským a obvodním soudům v České socialistické republice. Předkládaný písemný návrh je uveden v tisku č. 108.

Obsahuje politicko-odborné charakteristiky 16 soudců, kterým uplynulo desetileté funkční období. Uvedené návrhy jsou předloženy po provedené kontrole plnění závěrů komplexního hodnocení, které vyústilo u všech kandidátů v závěr, že splňují politické i odborné předpoklady pro výkon soudcovské funkce v dalším funkčním období.

Dále je mezi navrhovanými kandidáty 6 soudců z řad justičních čekatelů, kteří úspěšně splnili předepsanou justiční zkoušku a 8 soudců, kteří jsou navrhováni ke zvolení pro jiné soudy.

V předloženém návrhu je 19 mužů a 13 žen. Jejich věkové složení je následující: do 24 let 3 kandidáti, do 35 let 17 kandidátů, do 60 let 12 kandidátů.

Při výběru kandidátů byla sledována jejich politická a odborná připravenost, zkušenosti z justiční praxe i angažovanost při uplatňování právních norem a předpisů socialistického soudnictví.

Z provedených hodnocení jednotlivých kandidátů je možné konstatovat, že všichni splňují politické a odborné předpoklady, stanovené v § 39, odst. 1 a 2 zákona č. 36/1964 Sb. o organizaci soudů a o volbách soudců z povolání ve znění vyhlášky č. 19/1970 Sb.

Všichni kandidáti také s kandidaturou k uvedeným soudům souhlasí. Dovolte mi, vážené soudružky a soudruzi, abych jménem předsednictva ústředního výboru Národní fronty ČSR doporučil předložené návrhy ke zvolení.

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci soudruhu Vacíkovi.

Má někdo otázky nebo připomínky k předloženému návrhu? Nikoliv.

Doporučuji, abychom přistoupili k hlasování, a to zase o celém předloženém návrhu najednou.

Jsou nějaké námitky k tomuto způsobu hlasování? Nejsou.

Kdo tedy souhlasí s návrhem usnesení na volbu soudců z povolání k soudům České socialistické republiky, jak je obsažen v písemném návrhu předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky podle tisku 108, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se hlasování? Nikdo.

Tím jsme zvolili navržené soudce do jejich funkcí a projednali tak třetí bod pořadu schůze.

Posledním bodem je.

IV

Zpráva předsedy České národní rady o činnosti předsednictva České národní rady za dobu od 18. prosince 1984 do 1. dubna 1985 (tisk 109)

Tato zpráva vám byla včera před schůzí předána. Máte k ní nějaké připomínky nebo otázky? Nejsou.

Navrhuji, aby Česká národní rada tuto zprávu o činnosti svého předsednictva za dobu od poslední schůze České národní rady podle tisku 109 schválila.

Kdo souhlasí s tímto návrhem, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Děkuji. Tím jsme projednali poslední bod pořadu a tedy prakticky schválený pořad 16. schůze České národní rady.

Soudružky a soudruzi, včera před schůzí jste dostali také písemnou informaci o realizaci podnětů poslanců ze 14. schůze České národní rady, která se konala v říjnu minulého roku a jejímž hlavním bodem pořadu byla zpráva vlády ČSR o rozvoji Severočeského kraje.

Doporučuji všem poslancům i všem výborům, aby i nadále sledovali obsahovou realizaci všech podnětů a prostřednictvím výborů kontrolovali, jak je jednotlivé výkonné orgány zabezpečují a plní.

Projednali jsme tedy náš pořad.

Děkuji vám všem za aktivní účast na přípravě i vlastním jednání České národní rady.

Děkuji soudruhu tajemníkovi Pitrovi, delegaci Slovenské národní rady a všem hostům za účast.

Končím zasedání.

Čest práci! (Potlesk.)

/Schůze skončila v 11.55 hodin./

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP