Úterý 28. června 1983

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudruhu Kapkovi za jeho vystoupení.

Soudružky a soudruzi, zjišťuji, že promluvili všichni, kteří se přihlásili do rozpravy. Přeje si ještě někdo slovo? Nikdo z poslanců už nechce diskutovat? Nikdo. Ptám se soudruha místopředsedy vlády i ostatních členů vlády, chtějí-li vystoupit? Soudruh místopředseda vlády Šrámek.

Místopředseda vlády ČSR ing. František Šrámek: Vážený soudruhu předsedo České národní rady, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté, dovolte mi, abych v zastoupení vlády poděkoval za velikou přípravu dnešního plenárního zasedání ČNR i za řadu připomínek, námětů a názorů, které byly vysloveny v diskusi. Domnívám se, že celá diskuse, tak jako zpráva i zpráva zpravodaje, usnadnily ukázat vedle obrovského posunu dopředu také řadu problémů, které před námi stojí.

Chtěl bych vám dát ujištění, za vládu ČSR, že se všemi připomínkami, které byly vysloveny, ať už poslanci nebo našimi hosty, budeme podrobně zabývat. S usnesením, které dnes bude přijato, bude česká vláda zacházet jako se závazným dokumentem, který uloží jednotlivým ministrům rozpracovat a přirozeně podrobí jej pravidelné kontrole, tak aby byl splněn cíl, pro který se toto plenární zasedání otázkou hlavního města Prahy zabývalo.

Snažili jsme se pravdivě a objektivně ukázat stav věcí s vědomím, že pouze pokud možno pravdivý a objektivní pohled může být východiskem k tomu, abychom splnili to, co se od nás žádá - přispět všemi silami a prostředky k tomu, aby se z naší krásné Prahy skutečně stalo vzorné socialistické město.

Děkuji vám. /Potlesk./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji místopředsedovi vlády soudruhu Šrámkovi. Hlásí se ještě někdo o slovo? Nehlásí. Rozprava je skončena.

Prosím nyní společnou zpravodajku a předsedkyni návrhové komise, místopředsedkyni ČNR Marii Jarošovou o odůvodnění návrhu usnesení k projednávané zprávě vlády České socialistické republiky.

Společná zpravodajka a předsedkyně návrhové komise místopředsedkyně ČNR Marie Jarošová: Soudružky a soudruzi, během jednání vám byl rozdán návrh usnesení, který připravila zvolená návrhová komise. Při zpracování návrhu jsme vycházeli z celého našeho jednání, v němž poslanci uplatnili závěry přijaté výbory ČNR v rámci přípravy dnešní schůze. V souladu s tím orientuje návrh pozornost České národní rady na úkoly, které jsou v rozvoji hlavního města Prahy považovány za rozhodující. Návrh současně sleduje, aby rozvoj hlavního města zůstal i nadále v popředí zájmu České národní rady, aby se jím výbory zabývaly podle své působnosti a předsednictvo na podkladě jednání výborů projednalo problematiku Prahy komplexně.

Návrhové komisi nedošly z pléna žádné připomínky k předloženému návrhu. Doporučuji proto České národní radě schválit návrh usnesení tak, jak vám byl předložen.

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudružce Jarošové. Máte k předloženému návrhu usnesení nějaké připomínky? Nikoli.

Zjišťuji, že ve schůzi je podle stavu v sále přítomno 171 poslanců a že Česká národní rada je schopna se usnášet. Můžeme tedy přistoupit k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhem usnesení České národní rady ke zprávě vlády České socialistické republiky o rozvoji hlavního města Prahy, předloženém návrhovou komisí, tak jak byl zdůvodněn soudružkou Jarošovou? /Hlasuje se./

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Tím jsme projednali druhý bod našeho programu.

Myslím, že jsme projednali problematiku, která - jak vyplynulo z celého jednání - má mimořádný význam pro rozvoj našeho hlavního města a - jak to řekl s. Kapek - města, jehož přítomnost i budoucnost nám všem leží na srdci a všichni k tomu chceme maximálně pomoci.

Jednání ukázalo, jak velikých úspěchů jsme dosáhli ve výstavbě a rozvoji Prahy, zejména za posledních deset nebo třináct let. Přes dosažené úspěchy zůstává přirozeně celá řada problémů, které vyžadují řešení za účasti všech příslušných zodpovědných orgánů.

Rozprava ukázala, že některé problémy lze řešit rychleji, některé potřebují, abychom se všichni společně nad nimi zamysleli. Myslím, že se budeme muset společně - soudruzi z české vlády, soudruzi z NVP i my v předsednictvu a ve výborech - zamyslet nad některými problémy. Myslím, že bude třeba si vyjasnit, to co tady v úvodu zaznělo a na co určitým způsobem reagoval soudruh primátor.

Chceme novelu zákona o hlavním městě. Bude třeba věci vyjasnit. Nám nejde o to, aby se v zákoně řeklo, že NVP bude řídit vládu nebo ministry. Jde o to, aby tam bylo řečeno to, co je v novele zákona a týká se všech měst v republice, to je, aby NVP měl ingerenci řešit společné investice nejen iniciativně, ale při sdružování prostředků, aby daleko výrazněji mohl ovlivňovat i organizace, které přímo neřídí, ale které jsou nedílnou součástí města a které s městem žijí, ovlivňují život v něm a přirozeně tedy nesou i plnou zodpovědnost za to, aby to byl život odpovídající etapě budování rozvinuté socialistické společnosti.

Bude třeba vyřešit i ty problémy sídlišť. Soudruh Burian tady o těch věcech velice hezky, konkrétně a zasvěceně hovořil. Ale řekl k tomu základní slovo i soudruh Kapek. To není jen otázka dokompletování sídlišť. To je především otázka práce s lidmi, to je především politickovýchovná práce, která je rozhodující a která je v podstatě kvalitativně jiná, než je tomu někde na menším městě, kde se prakticky každý zná s každým.

Já jsem přesvědčen, že je třeba udělat všechno pro to, abychom postupně budovali v Praze kolektory. Ale nemohu to dávat do protikladu třeba s čistotou města. Nikdo si nesmí myslet, že dokud nebudou kolektory, že nemusíme řešit problémy čistoty. Nejsou to věci jednoduché, 28 mld se asi neuvolní tak brzy, jak bychom to všichni potřebovali, a také se to nebude moci tak rychle realizovat.

Jsou to problémy, které si postupně musíme vyjasňovat, postupně je řešit, a to tak, jak to soudruh Kapek řekl ve svém závěrečném slově, že to budeme řešit všichni společně s tím vědomím, že nám všem nesmírně záleží na tom, aby Praha byla skutečně městem nás všech, hlavním městem naší socialistické republiky, a tedy i socialistickým velkoměstem se socialistickými lidmi.

To není úkol jednoduchý. Víme, že jde o proces nesmírně náročný, a to i časově, ale chceme k tomu všichni přispět svým podílem. Myslím si, že i usnesení, které jsme přijali, nás zavazuje k tomu, abychom udělali více než dosud, a že usnesení vytváří podmínky k tomu, abychom pomohli tento základní úkol splnit.

Děkuji všem poslancům za aktivní podíl na našem jednání. Děkuji soudruhům z české vlády za přípravu našeho jednání. Děkuji i všem přizvaným soudruhům za jejich aktivní podíl. Končím projednávání druhého bodu našeho jednání a přerušuji jednání na 15 minut.

/Schůze byla přerušena v 15.10 hodin a znovu zahájena v 15.25 hodin./ 

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Soudružky a soudruzi, budeme pokračovat v přerušeném jednání. Projednáme třetí bod našeho pořadu, to je

III

Návrh ústavně právního výboru České národní rady na zproštění některých soudců z povolání soudcovské funkce /tisk 59/

Prosím zpravodajku poslankyni Marii Migotovou, aby odůvodnila návrh výboru.

Zpravodajka poslankyně Marie Migotová: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté! V období od schůze České národní rady 21.-22. března 1983 požádalo podle zákona o organizaci soudů a o volbách soudců 13 soudců z povolání o zproštění soudcovské funkce. Z uvedeného počtu je 9 soudců znovu navrhováno k jiným soudům, jeden přechází na Generální prokuraturu ČSSR, jedna soudkyně hodlá nastoupit jiné zaměstnání, jedna soudkyně odchází z důvodů péče o dítě a jedna soudkyně odchází ze zdravotních důvodů.

Ústavně právní výbor České národní rady projednal došlé žádosti o zproštění ze soudcovské funkce ve své schůzi 14. června 1983 a jeho jménem doporučuji, aby Česká národní rada zprostila funkce soudce z povolání soudce, kteří o toto zproštění požádali a jsou jmenovitě uvedeni v tisku 59.

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslankyni Migotové za odůvodnění návrhu.

Máte nějaké připomínky nebo otázky k předloženému návrhu? Nikoli.

Navrhuji, abychom hlasovali najednou o celém písemném návrhu usnesení tak, jak ho doporučila poslankyně Migotová a jak je obsaženo v tisku 59. Jsou nějaké námitky k tomuto způsobu hlasování? Nejsou.  

Kdo tedy souhlasí s návrhem ústavně právního výboru České národní rady /tisk 59/, aby Česká národní rada zprostila soudce z povolání uvedené v tomto návrhu soudcovské funkce, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Děkuji. Tím jsme projednali návrh ústavně právního výboru.

Projednáme další bod pořadu, to je

IV

Návrh předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky na volbu některých soudců z povolání k soudům České socialistické republiky /tisk 60/

Návrh odůvodní místopředseda ústředního výboru Národní fronty ČSR poslanec dr. Miloslav Vacík, kterého prosím, aby se ujal slova.

Místopředseda ÚV NF ČSR poslanec RSDr. Miloslav Vacík: Vážené soudružky poslankyně, soudruzi poslanci! Dovolte mi, tak jak se to stalo již pravidlem, abych vám jménem předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky, které zasedalo 18. května, předložil návrh na doplňující volbu soudců z povolání pro Nejvyšší soud ČSR, ke krajským, okresním, městským a obvodním soudům ČSR.

V dnešní schůzi České národní rady je navrhováno ke zvolení 39 kandidátů na soudce z povolání. Návrhy jsou předloženy písemně a jsou obsaženy v tisku 60. V předkládaném návrhu je 16 soudců, kterým uplynulo desetileté funkční období. Uvedené návrhy jsou předkládány po provedeném komplexním zhodnocení, které vyústilo u všech kandidátů v závěr, že splňují politické i odborné předpoklady pro výkon soudcovské funkce i pro další období.  

Mezi navrženými kandidáty je dále 12 soudců krajských soudů z rad justičních čekatelů, kteří úspěšně složili předepsané justiční zkoušky; 10 soudců bude voleno pro jiné soudy a je dále předkládán návrh na volbu jedné kandidátky, která se do justice vrací.

V předkládaném návrhu je 19 mužů, 20 žen. Věkové složení je následující: do 25 let 4 kandidáti, do 35 let 20 kandidátů, do 60 let 15 kandidátů.

Všichni navrhovaní pro funkci soudce z povolání splňují politické i odborné předpoklady, stanovené ustanovením § 39, odst. 1 a 2 zákona č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců, ve znění vyhlášeném pod č. 19/1970 Sb.

Dovolte mi proto, abych jménem předsednictva ústředního výboru Národní fronty ČSR doporučil předložené návrhy ke zvolení.

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudruhu Vacíkovi za odůvodnění návrhu.

Jsou nějaké připomínky k předloženému návrhu? Nejsou.

Doporučuji, abychom o celém předloženém návrhu usnesení hlasovali najednou.

Jsou nějaké námitky k tomuto způsobu hlasování? Nejsou.

Kdo souhlasí s návrhem usnesení na volbu soudců z povolání k soudům České socialistické republiky, jak je obsažen v písemném návrhu předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky /tisk 60/, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Děkuji. Tím jsme zvolili navržené soudce do jejich funkcí a projednali tak čtvrtý bod pořadu schůze.

Posledním bodem je

V

Zpráva předsedy České národní rady o činnosti předsednictva České národní rady za dobu od 22. března do 27. června 1983 /tisk 61/

Tato zpráva vám byla včera před schůzí rozdána.

Máte k této zprávě nějaké připomínky nebo otázky? Nejsou.

Navrhuji, aby Česká národní rada tuto písemnou zprávu schválila.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Děkuji. Tím Česká národní rada projednala pořad své 9. schůze.

Soudružky a soudruzi, končí první pololetí letošního roku. Přeji vám i členům naší vlády příjemný a klidný odpočinek o dovolených, abychom se s novými silami a upevněným zdravím mohli věnovat plnění náročných úkolů, které nás čekají v druhém pololetí.

Končím schůzi a prosím členy předsednictva České národní rady, aby se sešli v zasedací síni předsednictva ke krátké schůzi.

Přeji vám všechno nejlepší!

Čest práci! /Potlesk./

/Schůze skončila v 15.35 hodin./


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP