Pondělí 20. prosince 1982

V této souvislosti je zapotřebí uvést, že se rozšiřuje i počet dětí, které jsou vysílány do škol v přírodě. Finanční prostředky dosáhnou takové úrovně, aby jich mohlo - z oblastí se zhoršenými životními podmínkami - odjet zhruba 220 tisíc.

Nemalou pozornost vláda věnuje odborným učilištím, která připravují novou generaci dělnické třídy. S plněním úkolů na tomto úseku ale sotva můžeme být spokojeni. I když socialistická společnost dává z rozpočtů i z fondů podniků na provoz a rozvoj těchto zařízení značné sumy, nelze dosahované výsledky považovat za dostatečné: Proto pokládáme za nevyhnutelné promyšleněji usilovat o zdokonalení výchovně-vzdělávacího působení a urychlit budování účelné a hospodárné sítě těchto institucí.

V příštím roce umístíme v mateřských školách 460 tisíc dětí. Pro větší názornost je snad zapotřebí dodat, že to představuje více než 90 % našich nejmenších občánků v předškolním věku. Je velkou předností socialistického zřízení, že za vydatné pomoci obyvatel, složek Národní fronty, podniků, někde i JZD, se podařilo v ČSR tento problém, tolik citlivý pro ženy, které se chtějí vrátit po mateřské dovolené do pracovních kolektivů, téměř vyřešit.

Výdaje na zdravotnictví vzrostou proti roku 1982 o 2,3 % a dosáhnou částky 15,3 mld Kčs. Na jednoho obyvatele tak připadne 1435 Kčs. Tím jsou rozpočtově vytvořeny hlavní předpoklady pro poskytování zdravotnické starostlivosti na vysoké úrovni. I zde však platí, a na to bych chtěl zvláště upozornit, že plný užitek mohou přinést jenom tehdy, když budou co nejúčinněji a nejúčelněji využívány.

Pozitivních výsledků, kterých zdravotnictví dosahuje, si vážíme. Oceňují je naši pracující, hovoří se o nich i v zahraničí. Nemůžeme ovšem přehlédnout, že některé nedostatky v této oblasti přetrvávají. V důsledcích poškozují celkový přínos kvalitně vykonávané péče, zpochybňují poctivou, obětavou a vysoce odpovědnou práci převážné většiny lékařů a všech zdravotníků.

Orgány, kterým je řízení zdravotnictví svěřeno, především ale vedoucí pracovníci národních výborů, krajských a okresních ústavů národního zdraví, samotných zdravotnických zařízení, musí nekompromisně dbát na to, aby všichni a všude - v nemocnicích i poliklinikách, obvodech i lázních - důsledně, kvalifikovaně a účelně uskutečňovali, s odborným i společenským zanícením, jedno ze základních ústavních práv našich občanů - právo na bezplatnou zdravotní péči.

Tyto složité otázky nelze posuzovat jednostranně. Je bezpochyby zapotřebí též důrazněji vystupovat proti zneužívání výhod socialistického zdravotnictví některými občany, zabraňovat, a to zejména, plýtvání léky.

Naše vláda bude i nadále rozvíjet cílevědomou kulturní politiku. Rozhodující úkoly, jimiž se při rozvoji tohoto poslání zabýváme, státní rozpočet podpoří 2,6 mld Kčs.

Domnívám se, že i při této příležitosti je žádoucí oživit zásadu plného soustředění na akce, které mají největší význam pro zvyšování kulturní úrovně lidí, pro formování socialistického způsobu života a pro upevňování vlivu socialistické ideologie na široké masy pracujících. Přitom považujeme za prospěšné a významem nezastupitelné spojovat hlediska kulturně politická s hledisky ekonomickými. V tom tkví, podle mého názoru, jeden z důležitých principů uvážlivosti a reálnosti stanovení vytýčených cílů, jejich prosazování do praxe. A v neposlední radě se chci zmínit o aktuálním dosahu boje proti některým projevům skupinových zájmů v kulturní oblasti, které čas od času zaznamenáváme.

Projevem soustavné péče socialistického státu o kulturně historické dědictví je ochrana, údržba a obnova památkových objektů. Pro rok 1983 je vyčleněno na tyto účely 700 miliónů Kčs. Českoslovenští pracující upřímně oceňují úsilí komunistické strany, federální i naší vlády, s nímž přistoupily k náročné a finančně nákladné přestavbě Národního divadla. Právě v příštích měsících se staneme svědky znovuotevření naší první divadelní scény, jejíž nádhera a neopakovatelná krása znovu promluví k citům, rozumu i srdcím lidí.

Soudružky a soudruzi, závažnou úlohu v systému finančního hospodaření sehrávají rozpočty národních výborů. Vláda ČSR v souladu se závěry 6. zasedání ÚV KSČ všestranně podporuje prohlubování úlohy národních výborů, jako orgánů státní moci a správy v okruhu své působnosti. Posiluje jejich politickou, ekonomickou a kulturně výchovnou funkci a vede je k tomu, aby veškerou činností vyhovovaly nárokům výstavby rozvinuté socialistické společnosti osmdesátých let. K tomu vytváří i nezbytné finanční předpoklady.

Rozpočty národních výborů dosáhnou v roce 1983 výše 70,0 mld Kčs, to znamená více než 42 % z celkového objemu rozpočtové soustavy ČSR. Převažující část výdajů - téměř dvě třetiny - je kryta z dotací a subvencí poskytovaných státním rozpočtem ČSR a zbytek tvoří vlastní příjmy.

Národní výbory musí, jak je k tomu zavazují dokumenty stranických a státních orgánů, soustřeďovat prostředky především na akce celospolečensky nejprospěšnější a nejnutnější. Současně je ale jejich povinnost důrazněji usilovat o řešení úzkých míst ve vlastním hospodaření.

Bude záležet i na jejich aktivitě, jak rázně se vypořádáme s obtížemi v komplexní bytové výstavbě i v péči o bytový fond. Na krytí ztráty bytového hospodářství spravovaného národními výbory uvažujeme v rozpočtu s 3,6 mld Kčs. Spolu s vlastními příjmy tak budou organizace bytového hospodářství obhospodařovat více než 7 mld Kčs. Je to v průměru 6700 Kčs na 1 byt. A to není málo. Proto veřejnou kritiku na stav a vzhled obytných budov a souborů pokládáme za oprávněnou. Víme, že zdaleka neodpovídají vloženým prostředkům a, otevřeně říkám, že s touto situací se nemíníme smiřovat. Chceme zjednat zásadní a rychlou nápravu. Jakékoliv zdůvodňování současné situace je zbytečné. Slova sotva pomohou. Větší pozornosti si vyžádá, jmenovitě, dokonalejší plánování, kapacitní zajištění oprav a dodržování pravidel přísné kontroly nad množstvím a kvalitou prací prováděných jak vlastními pracovníky bytových organizací, tak dodavatelsky.

Provedené analýzy prokazují, že také miliardové částky, které jsou předurčeny na údržbu a opravy silnic, se doposud nedostatečně promítají do skutečného stavu komunikací. Obdobně je tomu s prostředky na veřejně prospěšné služby, jež prozatím málo působí na výrazné zlepšování vzhledu měst a obcí.

Ve státním rozpočtu na rok 1983 jsme vytvořili podmínky pro zabezpečování úkolů vyplývajících z 6. zasedání ÚV KSČ. Stanovením nižších úkolů jak v produktivitě práce, tak i v tvorbě zisku podporujeme rozvíjení i méně rentabilních a ztrátových služeb. Nedávno jsme provedli zvýhodnění v daňové oblasti. Rozsah slev z důchodové daně se zdvojnásobuje. Progresivní odstupňování slev ekonomicky posílí podniky, které rozšíří služby pro obyvatelstvo.

V této souvislosti je však nutné upozornit na nesprávný postup těch národních výborů, které širokou škálu problémů, projednávaných na 6. zasedání ÚV KSČ, zužují pouze na služby. Tuto praxi je nezbytné ihned napravit. Musí nám jít o zkvalitnění celkové činnosti národních výborů. A ta, jak mi jistě dáte za pravdu, zdaleka nespočívá jenom v této oblasti.

Jedním z výrazných - a často nejvíce sledovaných - směrů rozvoje iniciativy místních zastupitelských sborů zůstává zabezpečování akce Z jako významné části volebních programů Národní fronty. Jak zkušenosti potvrzují, jde o jednu z nejefektivnějších forem řešení problémů ve městech a obcích. V roce 1983 má být v investiční části akce Z vytvořeno dílo v hodnotě téměř 2,2 mld Kčs, přičemž 35 % by mělo být získáno dobrovolnou prací občanů.

Vláda si váží tvořivé a odpovědné práce miliónů lidí, oceňuje aktivitu funkcionářů národních výborů při plnění volebních programů. Tyto dobrovolné, angažované příspěvky ke zvelebování našich domovů, ke zlepšování životního prostředí, svědčí o uvědomělém vztahu k naplňování politiky Komunistické strany Československa. Za toto podnětné snažení bych chtěl jménem vlády občanům, organizacím Národní fronty i funkcionářům národních výborů upřímně poděkovat.

Záměry, které obsahuje státní rozpočet a rozpočty národních výborů na příští rok, nejsou snadné. Vyžádají si mnoho úsilí, poctivou a kvalitní práci ve všech podnicích a družstvech, v každém městě a obci, ve výrobní i nevýrobní sféře.

Generální tajemník ÚV KSČ a prezident republiky soudruh Husák na 7. zasedání ÚV KSČ zdůraznil: "Na každém úseku je třeba stavět otázku proč, z jakých příčin nejdou věci potřebným tempem kupředu, uplatňovat náročnější měřítka a přijímat praktická opatření, aby se zjednala náprava. Zvyšování úrovně řízení a plánování je úkolem, kterým se musíme zabývat na všech stupních, na každém pracovišti, a to s velkým důrazem a každodenně. Nestačí jen přijímat dobrá usnesení, ale věnovat podstatně větší pozornost jejich plnění a kontrole."

Tyto nároky jsou pevně spjaty se soustavným získáváním lidí, s jejich pochopením i pomocí. Jsou založeny na přemýšlivosti a odpovědnosti, odvaze, nápaditosti i na rozvíjení tvořivých přístupů. Jsem přesvědčen, že v nadcházející prověrce politické vyspělosti a odborné zdatnosti, ve zkoušce vlastních schopností čestně obstojíme.

Vážené soudružky poslankyně a vážení soudruzi poslanci, jménem vlády České socialistické republiky doporučuji, aby Česká národní rada předložený návrh státního rozpočtu České socialistické republiky na rok 1983 schválila. Děkuji za pozornost. /Potlesk./


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP