Úterý 9. listopadu 1982

Zpravodajka poslankyně Marie Migotová: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté, od doby od schůze ČNR 28. a 29. června 1982 požádalo podle zákona o organizaci soudů a o volbách soudců 19 soudců z povolání o zproštění soudcovské funkce. Z uvedeného počtu je 11 soudců znovu navrhováno k jiným soudům, 6 soudců hodlá nastoupit jiné zaměstnání, jeden na státní notářství, jeden nastoupí k advokacii.

Ústavně právní výbor ČNR projednal došlé žádosti o zproštění soudcovské funkce ve své schůzi 28. října 1982 a jeho jménem doporučuji, aby Česká národní rada zprostila funkce soudců z povolání soudce, kteří o toto zproštění požádali a jsou jmenovitě uvedeni v tisku 39.

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslankyni Migotové za odůvodnění návrhu.

Jsou nějaké připomínky nebo dotazy k návrhu ústavně právního výboru? /Nikdo se nehlásil./ Nejsou. Přistoupíme tedy k hlasování.

Navrhuji, abychom hlasovali o celém návrhu usnesení najednou. Jsou nějaké námitky k tomuto způsobu hlasování? /Námitky nebyly./ Nejsou.

Kdo souhlasí s návrhem ústavně právního výboru České národní rady, aby Česká národní rada zprostila soudce z povolání uvedené v tomto návrhu soudcovské funkce, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Tím Česká národní rada projednala čtvrtý bod pořadu schůze.

Soudružky a soudruzi poslanci, došel mi návrh generálního prokurátora České socialistické republiky, aby Česká národní rada vyslovila podle zákona o organizaci soudů a o volbách soudců svůj souhlas s trestním stíháním nebo vzetím do vazby soudce z povolání. Vzhledem k tomu, že mě předsednictvo ČNR zmocnilo, abych navržený pořad schůze v případě potřeby upravil a dále vzhledem k naléhavosti celé věci, doporučuji, aby Česká národní rada zařadila návrh generálního prokurátora ČSR ještě na pořad dnešní schůze a po vyslechnutí jeho ústního přednesu o věci rozhodla.

Má někdo nějaké připomínky? /Nikdo se nehlásil./ Nejsou. O pořadu schůze rozhoduje Česká národní rada podle § 23 jednacího řádu prostým hlasováním bez rozpravy.

Kdo tedy souhlasí s navrženým rozšířením pořadu schůze České národní rady, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Česká národní rada tím schválila zařazení dalšího bodu na svůj denní pořad.

Prosím nyní, aby se ujal slova generální prokurátor ČSR dr. Jaroslav Krupauer a přednesl České národní radě svůj návrh.

Generální prokurátor ČSR JUDr. Jaroslav Krupauer: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, podle § 54 zák. č. 156/1969 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon č. 36/1964 Sb. o organizaci soudů a o volbách soudců, předkládám České národní radě návrh na vyslovení souhlasu s trestním stíháním JUDr. Jiřího Rovenského, nar. 15.10.1930 v Praze, bytem Praha 9, Fučíkova 18, předsedy senátu obvodního soudu pro Prahu 9.

Na základě oznámení občana Lubomíra Komárka a operativně pátrací činnosti orgánů Sboru národní bezpečnosti bylo zjištěno, že JUDr. Jiří Rovenský, jako předseda senátu obvodního soudu pro Prahu 9, počátkem října 1982 v Praze prostřednictvím por. SNB Oldřicha Stočka požadoval od obžalovaného Lubomíra Komárka, stíhaného pro tr. čin podílnictví /§ 251 odst. 1 písm. a/ tr. zák./, úplatek ve výši 20 000 Kčs za to, že tomuto obžalovanému v jeho trestní věci uloží nezákonně mírný trest.

K předání úplatku ani k vydání nezákonného rozsudku nedošlo, protože dne 22.10.1982 byl por. SNB Stoček zadržen orgány SNB pro převzetí části úplatku ve výši 15 000 Kčs. Tento příslušník SNB, v době spáchaní trestné činnosti služebně zařazený u obvodní správy SNB v Praze 9, byl vzat do vazby jako obviněný pro trestné činy přijímání úplatku /§ 160 odst. 1, odst. 2, odst. 3 tr. zák./ a zneužívání pravomoci veřejného činitele /§ 158 odst. 1 písm. a/ tr. zák./.

Zjištění, že JUDr. Jiří Rovenský požadoval úplatek ve výši 20 000 Kčs za to, že nezákonně zvýhodní obžalovaného Komárka v jeho trestní věci, je potvrzováno shodnými výpověďmi obviněného por. SNB Oldřicha Stočka a svědka Lubomíra Komárka před vyšetřovatelem Inspekce náčelník správy SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje a dále úředními záznamy orgánů SNB o průběhu a výsledku zadržení por. Stočka po převzetí částky 15 000 Kčs od Lubomíra Komárka. Telefonický rozhovor Lubomíra Komárka s por. Stočkem a jejich rozhovor při předávání úplatku byl i zaznamenán na magnetofonový pásek.

Z obou výpovědí vyplývá, že iniciativa k vyžádání úplatku vyšla od JUDr. J. Rovenského, který za to slíbil Lubomíru Komárkovi uložit nepřiměřeně mírný trest.

Uvedená zjištění prokazují, že JUDr. Jiří Rovenský v souvislosti s výkonem své soudcovské funkce, tedy jako veřejný činitel, požadoval poměrně vysokou peněžitou částku jako úplatek za nezákonné rozhodnutí v trestní věci, přičemž k vydání tohoto nezákonného rozsudku a k převzetí úplatku nedošlo pouze v důsledku zásahu orgánů SNB. Je proto odůvodněn závěr, že jmenovaný se dopustil jednak dokonaného trestného činu přijímání úplatku podle § 160 odst. 1, odst. 2, odst. 3 tr. zákona, jednak přípravy k trestnému činu zneužívání pravomoci veřejného činitele podle § 7 odst. 1, 158 odst. 1 písm a/, odst. 2 písm. a/ tr. zák.

Oba trestné činy jsou značně společensky nebezpečné a hrozí za ně trest odnětí svobody v trvání až deseti let. Stupeň nebezpečnosti pro společnost je zvyšován osobou pachatele a okolnostmi, za nichž byl spáchán. Soudce z povolání při výkonu funkce je povinen zachovávat zákony, vykládat je v zájmu pracujícího lidu a rozhodovat spravedlivě, naopak vystříhat se všeho, co by mohlo narušit vážnost soudcovské funkce nebo snížit důvěru občanů k socialistickému soudnictví. Pachatel však výkon funkce hrubým způsobem zneužil k tomu, aby ze ziskuchtivosti za peněžitou odměnu sliboval vydání nezákonného rozsudku.

JUDr. Jiří Rovenský, jako soudce z povolání, zvolený do funkce Českou národní radou, může být stíhán, popřípadě vzat do vazby pro trestné činy, spáchané při výkonu funkce nebo v souvislosti s jeho výkonem, pouze se souhlasem Česká národní rady. Proto žádám Českou národní radu, aby vyslovila 1. souhlas s trestním stíháním JUDr. Jiřího Rovenského pro trestné činy přijímání úplatku podle § 160 odst. 1, odst. 2, odst. 3 trestního zákona a přípravy k trestnému činu zneužívání pravomoci veřejného činitele podle §§ 7/1, 158 odst. 1, písm. a/, odst. 2 písm. a/ trestního zákona a 2. souhlas s jeho vzetím do vazby.

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudruhu dr. Krupauerovi za jeho přednesení a odůvodnění návrhu.

Má někdo k přednesenému návrhu nějaké dotazy nebo připomínky? Nikdo.

Navrhuji proto, aby Česká národní rada přijala toto usnesení:

Česká národní rada souhlasí podle § 54 zákona č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců, ve znění pozdějších předpisů, vydaných v úplném znění pod číslem 19/1970 Sb., s trestním stíháním nebo vzetím do vazby JUDr. Jiřího Rovenského, narozeného 15. října 1930, předsedy senátu obvodního soudu pro Prahu 9."

Má někdo k tomuto návrhu usnesení nějaké připomínky Nikdo. Můžeme přistoupit k hlasování.

Kdo souhlasí s předneseným návrhem usnesení, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? Nikdo.  

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Návrh usnesení je přijat.

Tím jsme projednali tento bod pořadu. Děkuji soudruhu generálnímu prokurátorovi.

Šestým bodem pořadu je

VI

Návrh předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky na volbu některých soudců z povolání k soudům České socialistické republiky /tisk 40/

Návrh odůvodní místopředseda ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky poslanec RSDr. Miloslav Vacík. Prosím ho, aby se ujal slova.

Místopředseda ÚV NF ČSR poslanec RSDr. Miloslav Vacík: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, dovolte mi, abych jménem předsednictva ÚV NF ČSR předložil vám - poslancům České národní rady návrh na doplňující volbu soudců z povolání pro Nejvyšší soud ČSR, ke krajským, okresním, městským a obvodním soudům v České socialistické republice.

Předsednictvo ÚV NF ČSR projednalo na základě příslušných zákonných ustanovení o organizaci soudů a o volbách soudců, návrhy doporučené ministrem spravedlnosti a předsedou Nejvyššího soudu na svém zasedání 15. září a 27. října 1982 a vyslovilo souhlas se všemi navrhovanými kandidáty. Dnešnímu zasedání České národní rady je navrhováno ke zvolení 39 kandidátů na soudce z povolání. Jednotlivé návrhy jsou předloženy písemně a jsou obsaženy v tisku 40.

Mezi navrženými kandidáty je 11 soudců, kterým uplynulo desetileté funkční období. Uvedené návrhy jsou předkládány po provedeném komplexním hodnocení, které vyústilo u všech kandidátů v závěr, že splňují politické i odborné předpoklady pro výkon soudcovské funkce i v dalších období. Dále je mezi navrženými kandidáty 15 soudců okresních soudů z řad justičních čekatelů. Všichni složili úspěšně předepsanou justiční zkoušku. 11 soudců bude voleno pro jiné soudy a 1 kandidát přichází z prokuratury.

Z celkového počtu kandidátů na funkce soudců z povolání je 15 mužů a 23 žen. Věkové složení je následující:

do 25 let - 10 kandidátů

do 35 let - 16

do 60 let - 11

nad 60 let - 1 kandidát.

Výběru kandidátů byla věnována náležitá pozornost a je možno konstatovat, že všichni kandidáti navrhovaní pro funkci soudce z povolání splňují politické a odborné předpoklady stanovené v § 39, odst. 1 a 2 zákona o organizaci soudů a o volbách soudců ve znění vyhlášeném pod číslem 19/1970 Sb. Při výběru bylo přihlédnuto k současným stanoviskům příslušných orgánů KSČ a NF. V případě soudců z povolání k Nejvyššímu soudu ČSR byly návrhy projednány s oddělením státní administrativy ÚV KSČ. Většina kandidátů je také zapojena do různých veřejných funkcí nebo funkcí v národních výborech ve stranických orgánech a v členských organizacích NF.

Předsednictvo ÚV NF ČSR vyslovilo názor, že kandidáti skýtají záruku, že budou ve své funkci uplatňovat právní normy a předpisy v souladu se zájmy našeho socialistického státu.

Proto mi dovolte, abych jeho jménem doporučil tyto návrhy ke zvolení.

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudruhu Vacíkovi. Jsou nějaké připomínkám k předloženému návrh? Nejsou.

Navrhuji, abychom o celém předloženém návrhu usnesení hlasovali najednou.

Jsou nějaké námitky k tomuto způsobu hlasování? Nejsou. Můžeme proto hlasovat.

Kdo souhlasí s návrhem usnesení na volbu soudců z povolání k soudům České socialistické republiky, jak je obsaženo v písemném návrhu předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Děkuji. Konstatuji, že Česká národní rada zvolila navržené soudce do funkcí a projednala tak šestý bod svého pořadu.

Sedmým bodem pořadu schůze je

VII

Návrh předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky na volbu předsedy Nejvyššího soudu České socialistické republiky /tisk 41/

Návrh odůvodní místopředseda ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky poslanec RSDr. Miloslav Vacík. Prosím s. Vacíka, aby se ujal slova.

Místopředseda ÚV NF ČSR poslanec RSDr. Miloslav Vacík: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, dovolte mi, abych vám jménem předsednictva ÚV NF ČSR předložil návrh na volbu předsedy Nejvyššího soudu ČSR, který projednalo a schválilo na svém zasedání 27. října t. r.

Výsledek jednání předsednictva ÚV NF ČSR vyústil v závěr, aby do této významné funkce byl opět doporučen dosavadní předseda Nejvyššího soudu ČSR JUDr. Karel Kejzlar. S. JUDr. Kejzlar pracuje v justici od roku 1946, a to bezprostředně po absolvování právnické fakulty Karlovy Univerzity. Prošel různými soudcovskými funkcemi i různými funkcemi na ministerstvu spravedlnosti ČSR, kde před přechodem na Nejvyšší soud ČSR vykonával funkci náměstka ministra. V prosinci 1972 byl zvolen do funkce soudce a předsedy Nejvyššího soudu ČSR.  

Soudruh dr. Karel Kejzlar se v této funkci plně osvědčil. Významně přispěl k výběru, rozmisťování a výchově soudců a pracovníků administrativního aparátu Nejvyššího soudu ČSR. Využívá trvale svých bohatých znalostí a zkušeností z úseku trestního i občanského práva, které uplatňuje v organizátorské, řídící, kontrolní, jakož i dozorové činnosti Nejvyššího soudu ČSR. Aktivně se věnuje výchově právního dorostu jednak svou přednáškovou činností i vedením seminářů na právnické fakultě Karlovy Univerzity i ve funkci předsedy zkušební komise pro státní závěrečné zkoušky, nebo předsedy zkušební komise pro justiční zkoušky právních čekatelů.

Soudruh dr. Karel Kejzlar plní politické a pracovní úkoly přesně, iniciativně a svědomitě a vždy zastával principiální marxisticko-leninské politické postoje. Splňuje všechny předpoklady pro volbu předsedy Nejvyššího soudu ČSR tak, jak jsou stanoveny v § 39 odst. 1 a 2 zákona o organizaci soudů a volbách soudců ve znění vyhlášky pod číslem 19/1970 Sb. Soudruh Karel Kejzlar se svou kandidaturou souhlasí. Proto jménem předsednictva ÚV NF ČSR navrhuji, aby ČNR zvolila navrženého kandidáta do funkce předsedy Nejvyššího soudu ČSR.

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudruhu Vacíkovi za odůvodnění a předložení návrhu. Má někdo k předloženému návrhu dotaz nebo připomínku? Nikoli. Můžeme tedy přistoupit k hlasování.

Kdo souhlasí s předloženým písemným návrhem předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky, aby JUDr. Karel Kejzlar byl zvolen předsedou Nejvyššího soudu České socialistické republiky, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikoli. Děkuji.

Předsedou Nejvyššího soudu ČSR byl zvolen JUDr. Karel Kejzlar

Soudruh Karel Kejzlar je přítomen v budově České národní rady a prosím, aby se dostavil do zasedací síně.

/JUDr. Karel Kejzlar přichází./ 

Vážený soudruhu, sděluji Vám, že po zvolení soudcem Nejvyššího soudu České socialistické republiky Vás Česká národní rada právě zvolila jeho předsedou. Blahopřeji Vám k tomuto zvolení a přeji Vám mnoho úspěchů ve Vaší práci. /Potlesk./

Předseda Nejvyššího soudu ČSR soudruh Karel Kejzlar požádal, aby mu bylo uděleno slovo. Prosím, aby se ujal slova.

Předseda Nejvyššího soudu ČSR JUDr. Karel Kejzlar: Vážený soudruhu předsedo vážené soudružky a soudruzi poslanci, volba do funkce soudce i do odpovědné funkce ve vedení Nejvyššího soudu ČSR je vážným okamžikem v pracovním působení i životě člověka. Dovolte mi proto, abych upřímně poděkoval Komunistické straně Československa, Českému ÚV NF, České národní radě a vám všem poslancům České národní rady za důvěru, které se mi touto cestou dostalo.

Ve své volbě do vedoucí funkce Nejvyššího soudu České socialistické republiky vidím současně uznání práce Nejvyššího soudu v uplynulém období, uznání práce všech soudců a ostatních pracovníků tohoto soudu, jimž patří můj dík za pochopení a pomoc při plnění úkolů v uplynulých téměř desíti letech. Při této příležitosti chci také ocenit úzkou a plodnou součinnost s ministerstvem spravedlnosti České socialistické republiky jako ústředním orgánem státní správy soudů a s Generální prokuraturou ČSR i součinnost s některými ministerstvy, s Českou odborovou radou a jinými ústředními orgány, s nimiž jsme v průběhu praxe řešili společné otázky.

Nejvyšší soud ČSR chápe důsledně svou ústavní odpovědnost České národní radě za zákonnost a kvalitu rozhodování všech soudů a státních notářství v ČSR. Celá jeho činnost v oblasti soudního dozoru byla zaměřena na dodržování socialistické zákonnosti, jak jsme se také snažili vyjádřit ve zprávách Nejvyššího soudu předkládaných plénu České národní rady a v jiných materiálech, projednávaných zejména ústavně právním výborem České národní rady.

Povzbuzující bylo pro nás vždy konstatování, že Nejvyšší soud plní svou ústavní funkci dozírat na činnost ostatních soudů v ČSR při zajišťování socialistické zákonnosti. V zasedání pléna Nejvyššího soudu jsme se pravidelně zabývali činností soudů a státních notářství, zaznamenávali jsme v průběhu let postupné zvyšování kvality jejich práce, avšak zjišťovali jsme také nedostatky a naznačovali cestu k jejich odstranění a k nápravě. A právě v tomto směru budeme i do budoucna zaměřovat svou řídící a kontrolní činnost v oblasti soudního dozoru.

Základní politickou směrnicí pro naši práci byly a jsou závěry sjezdů naší Komunistické strany Československa, zdůrazňující požadavek vysoké kvality práce a důsledného dodržování socialistické zákonnosti. Pozitivní výsledky, jichž jsme dosáhli, jsou podloženy velkou pomocí a podporou orgánů naší strany, pochopením a podporou orgánů České národní rady. Přísné dodržování socialistické zákonnosti znamená v soudním dozoru Nejvyššího soudu zajišťovat na stále vyšší úrovni a s větší aktivitou, aby soudy a státní notářství při důsledném uplatňování vedoucí úlohy Komunistické strany Československa a při realizaci její právní politiky správně a jednotně vykládaly a aplikovaly socialistický právní řád, aby zapojovaly pracující do boje za dodržování socialistické zákonnosti i formou jejich účasti v řízení před soudem a aby důsledně plnily ve veškeré své činnosti úkoly vyplývající z usnesení a dokumentů ústředních stranických orgánů, Federálního shromáždění, České národní rady, vlády Československé socialistické republiky a vlády České socialistické republiky. Vzhledem k rozsáhlosti problematiky, ať již jde o ochranu republiky, jejího socialistického společenského zřízení, o ochranu socialistické ekonomiky nebo ochranu jednotlivce, o upevňování rodinně právních vztahů, vztahů pracovně právních, či o ochranu jiných zákonných práv a oprávněných zájmů, jde o úkoly svou mnohostí a někdy i podstatou náročné. Jsem přesvědčen a mohu vás, soudružky a soudruzi poslanci ubezpečit že za podpory všech, od nichž se Nejvyššímu soudu i mně osobně dostávalo v uplynulém období pomoci, tyto úkoly v duchu závěrů XVI. sjezdu Komunistické strany Československa odpovědně splníme.

Děkuji vám za pozornost. /Potlesk./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji předsedovi Nejvyššího soudu ČSR dr. Karlu Kejzlarovi za jeho projev a ještě jednou mu přeji jménem všech poslanců ČNR, mnoho zdaru v jeho významné práci.

Tím jsme, soudružky a soudruzi, projednali 7. bod pořadu.  

Posledním bodem pořadu je

VIII

Zpráva předsedy České národní rady o činnosti předsednictva České národní rady za dobu od 29. června do 8. listopadu 1982 /tisk 42/

Tato zpráva vám byla před schůzí včera rozdána.

Máte k ní nějaké připomínky nebo dotazy? Nejsou.

Navrhuji, aby Česká národní rada tuto písemnou zprávu schválila. Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo. Děkuji

Tím, soudružky a soudruzi, Česká národní rada projednala pořad své 6. schůze.

Končím schůzi. Děkuji vám všem za účast a prosím členy předsednictva, aby se sešli v zasedací síni předsednictva ke krátké schůzi. Děkuji. Čest práci.

/Schůze skončila v 16.24 hodin./

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP