Středa 25. října 1978

Dovolte mi nyní, abych k jednotlivým návrhům zaujala ve své společné zpravodajské zprávě za výbory Sněmovny národů toto stanovisko:

Úmluva č. 141 a doporučení č. 149 o organizacích zemědělských pracovníků a o jejich úloze v hospodářském a sociálním rozvoji řeší možnost vytváření organizací zemědělských pracovníků. Oba dokumenty byly přijaty v podstatě pro potřebu a poměry rozvojových zemí, kde mají přispět ke zlepšení a ochraně životních podmínek vykořisťovaných pracovníků v zemědělství.

Naše společnost vyloučila vykořisťování, vytvořila a vytváří jak právní, tak i objektivní podmínky pro dobrovolné sdružování pracujících rolníků a zemědělských pracovníků. Vždyť nový zákon o zemědělském družstevnictví podtrhl význam jednotných zemědělských družstev, společných zemědělských podniků, kooperačních seskupení a melioračních družstev a upravil jejich právní postavení a vztahy. Pro vztahy v těchto organizacích platí zásady dobrovolnosti, družstevní demokracie, státního vedení, plánovitosti a jednoty zájmů členů se zájmy organizace a celé společnosti. A když přihlédneme k tomu, že i pracovníci státních statků si vytvářejí odborové organizace, mají u nás všichni zemědělští pracovníci právo sdružovat se ve vlastních organizacích, které mimo jiné chrání jejich životní potřeby a zájmy.

Těmto organizacím se dostává od státních orgánů podpory v podstatně větší míře, než předpokládá předložená úmluva Mezinárodní organizace práce.

Z těchto důvodů doporučuji Sněmovně národů vyslovit se stanoviskem vlády ČSSR souhlas, a k úmluvě č. 141 ani k doporučení č. 149 nepřistupovat.

Úmluva č. 142 a doporučení č. 150 o poradenství pro volbu povolání a odborné výchově pro rozvoj lidských zdrojů vyžaduje, aby členský stát, který se k úmluvě připojil, všestranně a koordinovaně rozvíjel politiku a programy poradenství pro volbu povolání a odbornou výchovu, úzce spjatou se zaměstnaností.

Vláda doporučuje přistoupit k této úmluvě, protože naše školská soustava, systém zvyšování kvalifikace a poradenství jsou na vysoké úrovni a neustále se zdokonalují.

Důkazem toho je i realizace dokumentu o dalším rozvoji výchovně vzdělávací soustavy, který plně zabezpečuje další prohloubení demokratického charakteru naší školské soustavy. V této souvislosti bych chtěla připomenout nedávno přijatý zákon o opatřeních v soustavě základních a středních škol a zásady zákona o vysokých školách, které jsme před nedávnem projednávali a v nichž se těmto otázkám věnuje mimořádná pozornost.

Ostatně při letošních průzkumech jsme se také přesvědčili, že podniky a zařízení věnují obrovskou pozornost dalšímu zvyšování kvalifikace pracovníků. Je to pravidelný úkol stanovený komplexními programy péče o pracovníky a rozpracovávaný do ročních kolektivních smluv.

Domnívám se, že není třeba vůbec hovořit o záměru, který předložená úmluva sleduje, a to odstranění problémů spojených s nezaměstnaností, jež naše vyspělá socialistická společnost nezná.

Protože naše právní úprava nejen naplňuje, ale i daleko předčí ustanovení úmluvy č. 142, doporučuji Sněmovně národů vyslovit souhlas se stanoviskem vlády ČSSR k úmluvě přistoupit, přičemž pokud jde o doporučení, není třeba činit k jeho provedení žádné další opatření.

Pokud jde o úmluvu č. 143 a doporučení č. 151 o zneužívání migrace a prosazování rovných příležitostí a rovného zacházení s migrujícími pracovníky, lze plně souhlasit s výkladem soudruha ministra Štanceľa a se stanoviskem vlády ČSSR. Není to totiž problematika praktická pro naši zemi a pro naše podmínky, a proto doporučuji Sněmovně národů vyslovit souhlas se stanoviskem vlády - k úmluvě ani k opatření nepřistupovat.

Dále vláda ČSSR předložila text úmluvy č. 144 a doporučení č. 152 přijaté na 61. zasedání Mezinárodní konference práce v Ženevě v roce 1976, které se týkají trojstranných porad na podporu provádění mezinárodních právních norem.

Oba tyto dokumenty vycházejí z buržoazního chápání a zavazují členské státy organizovat porady mezi zástupci vlády, zaměstnavateli a pracujícími o otázkách týkajících se činnosti Mezinárodní organizace práce, přičemž však naše národní podniky, družstva apod. neodpovídají kapitalistickému pojmu zaměstnavatel.

Naše zkušenosti potvrzují, že dosavadní způsob projednávání mezinárodních právních norem Mezinárodní organizace práce s představiteli československých odborů a zaměstnavateli nečiní žádné potíže, ale naopak plně vyhovuje. Doporučuji proto Sněmovně národů vyjádřit souhlas se stanoviskem vlády a k předložené úmluvě a doporučení nepřistupovat.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslankyni Kocinové. Prosím nyní poslankyni Obžerovou, společnou zpravodajku výborů Sněmovny lidu, aby přednesla svoji zprávu.

Společná zpravodajka výborů SL poslankyně M. Obžerová: Vážený súdruh predseda, vážené súdružky a súdruhovia poslanci, vážení hostia, dovoľte mi, aby som vo svojej spravodajskej správe za výbory Snemovne ľudu nadviazala na vystúpenie poslankyne Kocinovej a doplnila ju o spoločné stanovisko výborov Snemovne ľudu.

Predložené návrhy medzinárodných dohovorov a odporučení na 60. a 61. zasadaní Medzinárodnej konferencie práce v Ženeve boli vyčerpávajúcim spôsobom zdôvodnené ministrom práce a sociálnych vecí s. Štanceľom a tak isto v spoločnej spravodajskej správe výborov Snemovne národov.

Sme si vedomí toho, aké významné miesto zaujímajú v oblasti medzinárodných zmlúv dohovory a odporúčania týkajúce sa právnej úpravy pracovných a sociálnych vzťahov a akú významnú úlohu zohrala v tejto oblasti od roku 1919, kedy bola založená, Medzinárodná organizácia práce. Preto sme podporovali a podporujeme všetky pokrokové opatrenia tejto organizácie, ktoré prispievajú k uspokojovaniu záujmov a k splneniu spravodlivých požiadaviek pracujúcich v krajinách, kde doteraz nie je odstránené ich vykorisťovanie. Československý právny poriadok a všetkých krajín socialistického sveta je vo väčšine prípadov opatrení Medzinárodnej organizácie práce v tejto oblasti v predstihu, ale sú aj také, s ktorými sa nemôžeme v plnom rozsahu stotožniť, pretože nie sú v súlade s politicko-ekonomickými zásadami našej vyspelej socialistickej spoločnosti.

Tak je tomu aj u dnes prerokúvaných dohovorov a odporučení.

Súdružky a súdruhovia poslanci,

predložené vládne návrhy, ktorým sa predkladajú uvedené dohovory a odporučenia na prerokovanie Federálnemu zhromaždeniu boli prerokované vo výboroch zahraničných, pre sociálnu politiku a ústavnoprávnych obidvoch snemovní a so stanoviskom vlády bol vyslovený súhlas. Rovnako Česká národná rada a Slovenská národná rada odporučili Federálnemu zhromaždeniu vyjadriť so stanoviskom vlády súhlas.

Dovoľte mi preto, aby som sa aj ja, ako spoločná spravodajkyňa výborov Snemovne ľudu pripojila k stanovisku spoločného spravodajcu výborov Snemovne národov a odporučila Snemovni ľudu vysloviť súhlas s predloženým návrhom vlády Československej socialistickej republiky k dohovorom a odporúčaniam prijatým v Ženeve na 60. a 61. Medzinárodnej konferencii práce. Ďakujem za pozornosť.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslankyni Obžerové. Hlásí se k projednávaným bodům někdo do rozpravy? Nikoliv. Můžeme tedy hlasovat.

V zasedací síni je přítomno 163 poslanců Sněmovny lidu a ze Sněmovny národů 62 poslanců zvolených v České a 63 poslanců zvolených ve Slovenské socialistické republice.

Obě sněmovny jsou usnášení schopné.

O každém vládním návrhu samozřejmě budeme hlasovat zvlášť.

Nejdříve budeme hlasovat o úmluvách a doporučeních přijatých na 60. zasedání Mezinárodní konference práce v Ženevě. V parlamentním tisku č. 49 se navrhuje usnesení, kterým se doporučuje souhlasit se stanoviskem vlády Československé socialistické republiky.

Nejdříve budou hlasovat poslanci Sněmovny národů.

Kdo z nich souhlasí s návrhem usnesení podle doporučení společné zpravodajky? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? Nikoliv.

Nyní prosím, aby se ke stejnému návrhu podle doporučení společné zpravodajky výborů Sněmovny lidu vyjádřili poslanci Sněmovny lidu.

Kdo souhlasí? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? Nikoliv.

Obě sněmovny vyslovily se stanoviskem vlády jednomyslný souhlas.

Vzhledem k souhlasnému usnesení obou sněmoven konstatuji, že Federální shromáždění ČSSR souhlasí se stanoviskem vlády Československé socialistické republiky k úmluvám a doporučením přijatým na 60. zasedání Mezinárodní konference práce v Ženevě v roce 1975.

Nyní budeme, soudružky a soudruzi poslanci, hlasovat o vládním návrhu k úmluvě a doporučení, které byly přijaty na 61. zasedání Mezinárodní konference práce. Návrh usnesení je obsažen v parlamentním tisku č. 50 a doporučuje souhlasit se stanoviskem federální vlády.

Prosím, aby se vyjádřili poslanci Sněmovny lidu. Kdo z nich souhlasí s návrhem usnesení? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.).

Zdržel se někdo hlasování? Není tomu tak.

Sněmovna lidu schválila návrh jednomyslně.

Prosím, aby se ke stejnému návrhu hlasováním vyjádřili poslanci Sněmovny národů.

Kdo souhlasí? (Hlasuje se) Děkuji

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? Není tomu tak.

I Sněmovna národů vyjádřila souhlas.

Vzhledem k souhlasnému usnesení obou sněmoven konstatuji, že Federální shromáždění ČSSR souhlasí se stanoviskem vlády Československé socialistické republiky k úmluvě a doporučení přijatým na 61. zasedání Mezinárodní konference práce v Ženevě v roce 1976.

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, posledním bodem našeho pořadu je

X

Zpráva o činnosti předsednictva Federálního shromáždění, předsednictva a výborů Sněmovny lidu, předsednictva a výborů
Sněmovny národů (tisk 9-P).

Zpráva o činnosti všech těchto orgánů je obsažena v parlamentním tisku č. 9-P. Jsou k této zprávě nějaké dotazy nebo připomínky? Nejsou.

Konstatuji tedy, že Federální shromáždění vzalo zprávu o činnosti předsednictva Federálního shromáždění, předsednictva a výborů Sněmovny lidu, předsednictva a výborů Sněmovny národů za dobu od 20. června do 25. října t. r. na vědomí.

Tím jsme, soudružky a soudruzi poslanci, vyčerpali pořad naší dnešní 9. společné schůze Sněmovny lidu a Sněmovny národů.

Dovolte mi ještě připomenout, že dnes ve 14.30 hod. začíná seminář Klubu komunistických poslanců v této místnosti. Zítra bude pokračovat nikoliv v 8 hodin, jak je uvedeno na pozvánce, ale již v 7.30 hod. Na zítřejší část semináře jsou pozváni také poslanci bez politické příslušnosti i příslušníci ostatních politických stran.

Děkuji vám za účast a končím 9. společnou schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění.

(Schůze skončena ve 12.59 hod.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP