Čtvrtek 15. prosince 1977

Ministr financí ČSSR L. Lér: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci, vláda Československé socialistické republiky předkládá Federálnímu shromáždění k projednání návrh Smlouvy mezi členskými státy Rady vzájemné hospodářské pomoci o zamezení dvojího zdanění příjmu a majetku fyzických osob.

Cílem této smlouvy je přispět k vytvoření příznivějších podmínek pro další rozvoj ekonomické, vědeckotechnické a kulturní spolupráce mezi členskými státy RVHP.

Projednávanou smlouvu podepsaly všechny členské státy RVHP s výjimkou Republiky Kuby, která hodlá přistoupit k této smlouvě po ukončení přestavby daňové soustavy.

Účastníkem smlouvy nebude Socialistická federativní republika Jugoslávie, která hodlá s jednotlivými členskými státy RVHP uzavřít pouze dvoustranné smlouvy, neboť požaduje v některých otázkách odchylné řešení od zásad mnohostranné smlouvy. V tom směru nám již předložila svůj návrh, k zahájení jednání má dojít v příštím roce.

Mnohostranná smlouva zahrnuje všechny druhy daní a poplatků, které se ve smluvních státech RVHP vybírají od občanů z příjmů, z majetku, z dědictví a darování podle platných předpisů jednotlivých smluvních států.

Smlouva vychází ze zásady, že týž příjem a majetek může být zdaněn nebo zpoplatněn pouze na území jednoho smluvního státu.

Příjmy vyplývající z pracovního poměru, jakož i příjmy z provozování umělecké a další činnosti, budou v zásadě zdaňovány v tom smluvním státě, v němž má sídlo organizace, která mzdu nebo odměnu vyplácí přímo jednotlivým poplatníkům.

Ve státě bydliště příjemce budou zdaňovány příjmy za využívání autorských práv a příjmy za vědecké objevy, vynálezy a jiná průmyslová práva, a to bez ohledu na to, ve kterém smluvním státě je jejich zdroj.

Nemovitý a movitý majetek, včetně příjmů z něho dosahovaných formou dědictví a darování, bude zdaňován, resp. zpoplatňován pouze v tom smluvním státě, ve kterém je majetek umístěn.

Podle článku IV projednávané smlouvy jsou zmocněny jednotlivé smluvní strany k poskytování vzájemných úlev ve zdaňování fyzických osob. V souladu s tímto ustanovením smlouvy vyslovila čs. strana souhlas s návrhem polské strany, aby při zaměstnávání polských občanů v čs. organizacích podle mezistátní dohody, byl zachován dosavadní stav zdaňování při zachování vzájemné reciprocity.

Ostatní příjmy a majetek budou zdaňovány podle mnohostranné smlouvy. Projednávaná smlouva je první mnohostrannou smlouvou o zamezení dvojího zdanění ve světě vůbec. Přitom v souladu se závěry helsinské Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, která kromě jiného uznala i potřebu smluvního řešení zamezení dvojího zdanění, jde o smlouvu otevřenou, ke které mohou se souhlasem všech jejích účastníků přistoupit i další státy. Na rozdíl od dosud uzavřených dvoustranných smluv s kapitalistickými státy se tato smlouva vyznačuje výrazným zjednodušením, které odpovídá potřebám a podmínkám mezinárodní socialistické spolupráce.

Závěrem mi dovolte, soudružky a soudruzi poslanci, vyslovit přesvědčení, že projednávaná smlouva přispěje k prohloubení další spolupráce mezi členskými státy RVHP, popřípadě dalšími státy, které se k této smlouvě připojí. Tato smlouva současně výrazně zjednoduší daňovou administrativu vzájemných hospodářských styků.

Dále chci informovat o tom, že současně bylo přikročeno k rozpracování mnohostranné smlouvy, vztahující se na zamezení dvojího zdanění u právnických osob. Předpokládá se, že k podpisu této smlouvy by mohlo dojít v polovině příštího roku.

Z výše uvedených důvodů jménem vlády Československé socialistické republiky doporučuji, aby Federální shromáždění vyslovilo souhlas s návrhem Smlouvy mezi členskými státy Rady vzájemné hospodářské pomoci o zamezení dvojího zdanění příjmu a majetku fyzických osob. Děkuji za pozornost.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem ministrovi Lérovi za výklad.

Návrh bol pridelený na prerokovanie Výborom ústavnoprávnym, zahraničným a pre plán a rozpočet obidvoch snemovní.

Výboru Snemovne ľudu poverili prednesením spoločnej spravodajskej správy člena Výboru pre plán a rozpočet poslance Jaromíra Búřila a výbory Snemovne národov poslakyňu Veroniku Nemcovú.

Prosím najskôr poslanca Jaromíra Búřila, aby predniesol spravodajskú správu.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec J. Búřil: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, vážení hosté, dvojí zdaňování příjmu nebo majetku fyzických osob je v dnešní rozvětvené mezinárodní hospodářské spolupráci faktorem, který může nepříznivě ovlivňovat podmínky rozvoje zahraničního obchodu a jiných forem hospodářské spolupráce.

V důsledku toho rozvojové zájmy vyžadují, aby vhodným způsobem bylo takové zdanění vylučováno, a smluvní úpravou byla v mezinárodních vztazích odstraňována vzájemná kolize různých daňových systémů.

V činnosti Federálního shromáždění Československé socialistické republiky jsme se již několikrát setkali se dvoustrannými mezinárodními smlouvami, které byly uzavřeny s cílem zamezit dvojí zdanění příjmů a majetku fyzických osob.

Tentokrát byla Federálnímu shromáždění předložena ke schválení smlouva uzavřená na podkladě mnohostranném, jejímiž smluvními stranami jsou členské státy RVHP a která svým pojetím umožňuje, aby k ní přistoupily se souhlasem účastníků i jiné státy.

Touto smlouvou, která byla podepsána 27. května letošního roku pověřenými k tomu zmocněnci vlád členských států RVHP, se ve Sněmovně lidu zabývaly výbory zahraniční, pro plán a rozpočet a ústavně právní.

Pokládají za významné, že dohodnutá smluvní úprava bude významným příspěvkem pro další plynulé a účinné rozvíjení různých forem mezinárodní hospodářské a kulturní spolupráce mezi členskými státy RVHP.

V novodobé mezinárodní praxi se ukazuje smluvní bránění nežádoucím důsledkům dvojího zdanění, jako pozitivně působící nástroj rozvoje. U dnes námi projednávaného návrhu bude smluvní úprava vítána hlavně těmi osobami, které mají své bydliště v některé ze smluvních stran a byly vyslány pracovat na území druhé smluvní strany v zastupitelských útvarech, agenturách a střediscích nebo za účelem technické pomoci a služeb obdobné povahy. Úprava bude oceněna rovněž těmi osobami, které na území druhé smluvní strany pracují v mezistátních nebo jiných mezinárodních organizacích; osobami, které tam přijíždějí za účelem výuky, získávání praxe či poskytování konzultace nebo za účelem provedení určité práce, k provedení přednášek a k uskutečnění divadelních, koncertních a sportovních vystoupení.

V neposlední řadě tato úprava vyjasní i postupy v případech autorských práv a využití literárních, vědeckých a uměleckých děl a odměn za objevy a vynálezy, průmyslové vzory a zlepšovací náměty a postup při zdaňování, resp. zpoplatňování movitého a nemovitého majetku, nacházejícího se na území smluvních stran.

Výbory pověřené projednáním této smluvní úpravy vzaly na vědomí, že tato smlouva je sjednána na dobu neurčitou a že neobsahuje žádná ustanovení, která by její platnost omezovala jen na daně a poplatky již vybírané, nebo daně a poplatky v budoucnu zavedené či jinak upravené.

Konstatovaly rovněž, že výstižné znění smlouvy přispěje k jejímu praktickému provádění, při němž podrobnější detaily a otázky budou moci být řešeny projednáním, popřípadě konzultacemi mezi příslušnými ministerstvy financí zainteresovaných stran.

Příznivé podmínky smlouvou zakládané vedly výbory, pověřené jejím projednáním, k vyslovení souhlasného stanoviska všech těchto výborů s jejím zněním.

Jako jejich společný zpravodaj proto navrhuji Sněmovně lidu vládní návrh v předloženém znění schválit.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem. Slovo má spravodajkyňa výborov Snemovne národov, poslankyňa Veronika Nemcová.

Společná zpravodajka výborů SN poslankyně V. Nemcová: Vážený súdruh predseda, vážené súdružky poslankyne, súdruhovia poslanci, v plnení programu vytýčeného pre ekonomickú oblasť a v raste hmotnej a kultúrnej úrovne nášho ľudu je naša príslušnosť k socialistickému spoločenstvu jedným z rozhodujúcich zdrojov dosahovaných pozitívnych výsledkov. Charakterizuje ju pritom vysoká úroveň politickej, ekonomickej a kultúrnej spolupráce, založenej na jednote sledovaných cieľov a dohodnutá politika upevňovania vzájomných stykov a vzťahov vo všetkých oblastiach. Charakterizuje ju aj deľba skúseností pri riešení podobných sociálno-ekonomických úloh a problémov s nimi spojených, obzvlášť však úzka hospodárska, vedeckotechnická a kultúrna spolupráca s členskými štátmi RVHP a predovšetkým so ZSSR.

Všestrannosť tejto spolupráce a pozitíva, ktoré prináša, sú dôležitou líniou rozvíjania vnútorných stykov a vzťahov a ich progresívnych foriem. Pri ich realizácii vystupuje do popredia najmä otázka nášho podielu na kvalitatívne vyššom pojatí ďalšej spolupráce medzi členskými štátmi RVHP, ako ju vyjadril ucelený súbor ich spoločnej politiky v komplexnom programe socialistickej ekonomickej integrácie. Jej dôsledné plnenie zamerané na rýchly rozvoj národných ekonomík a prehĺbenie všetkých foriem hospodárskej spolupráce si vyžiadali vyriešiť tiež problém dvojakého zdanenia.

Výbory Snemovne národov, ktoré posudzovali znenie tohto riešenia, ako ho podáva návrh predloženej mnohostrannej, najmä však hospodárskej spolupráce, uvítali túto Zmluvu ako významný nástroj na zlepšenie jednotlivých foriem tejto spolupráce. Podporí ju vytvorenie vzájomne výhodných podmienok, ktorých základné, smerodatné ustanovenia sú presne v Zmluve určené. Z medzinárodného hľadiska považujú výbory za dôležité, aby táto Zmluva ponechala nedotknuté práva založené na všeobecných pravidlách medzinárodného práva a že svojím pojatím nevylučuje ďalšie úľavy v zdaňovaní, ktoré by prípadne presahovali rámec tejto Zmluvy.

Z hľadiska finančného vzali výbory na vedomie zistenie, že plnením tejto Zmluvy nebudú narušené rozpočtové príjmy štátneho rozpočtu.

V zhode so stanoviskami výborov Snemovne národov a stanoviskami národných rád odporúčam snemovni, ako ich spoločný spravodajca, aby vládny návrh uzavretej zmluvy v jej predloženom znení schválila.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem súdružke poslankyni Nemcovej. Do rozpravy k tomuto bodu sa písomne nikto neprihlásil. Preto sa pýtam, súdružky a súdruhovia poslanci, či sa ešte niekto hlási o slovo? (Nikdo.)

Keď nikto, môžeme pristúpiť k hlasovaniu. V zasadacej sieni je prítomných 168 poslancov Snemovne ľudu, 59 poslancov Snemovne národov z Českej socialistickej republiky a 58 poslancov Snemovne národov zo Slovenskej socialistickej republiky. Sme teda plne spôsobilí sa uznášať.

V parlamentnej tlači č. 23 sa navrhuje uznesenie, ktorým sa odporúča súhlasiť s prerokúvanou Zmluvou.

Najskôr prosím o hlasovanie poslancov Snemovne ľudu.

Kto z poslancov Snemovne ľudu súhlasí s návrhom uznesenia, nech zdvihne ruku. (Hlasuje se.) Ďakujem.

Je niekto proti? (Nikdo.)

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikdo.)

Snemovňa ľudu prijala návrh uznesenia.

Teraz prosím o hlasovanie poslancov Snemovne národov.

Kto z nich súhlasí s návrhom uznesenia, nech zdvihne ruku. (Hlasuje se.) Ďakujem. Je niekto proti? (Nikdo.)

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikdo.)

Aj Snemovňa národov prijala návrh uznesenia.

Vzhľadom na súhlasné uznesenie obidvoch snemovní konštatujem, že Federálne zhromaždenie Československej socialistickej republiky súhlasí so Zmluvou medzi vládami Bulharskej ľudovej republiky, Maďarskej ľudovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky, Mongolskej ľudovej republiky, Poľskej ľudovej republiky, Rumunskej socialistickej republiky, Zväzu sovietskych socialistických republík a Československej socialistickej republiky o zamedzení dvojakého zdanenia príjmu a majetku fyzických osôb, ako bola podpísaná v Miškolci dňa 27. mája 1977.

Posledným bodom nášho schváleného programu je

VIII

Návrh Predsedníctva Ústredného výboru Národného frontu Československej socialistickej republiky na voľbu sudcu Najvyššieho súdu Československej socialistickej republiky (tlač 24).

Prosím podpredsedu Ústredného výboru Národného frontu Československej socialistickej republiky poslanca Tomáša Trávníčka, aby návrh odôvodnil.

Místopředseda ÚV NF ČSSR T. Trávníček: Soudružky a soudruzi poslanci, na jarním zasedání Federálního shromáždění jsem vás mohl informovat o tom, že stále ještě zůstává neobsazeno několik funkcí soudců Nejvyššího soudu, zejména ve vojenském kolegiu a že jsou to zejména soudci slovenské národnosti.

Příslušné orgány Čs. lidové armády se snaží tuto problematiku v obou aspektech řešit. Proto předložily k posouzení předsednictvu ústředního výboru Národní fronty ČSSR kandidaturu na funkci soudce Nejvyššího soudu - kandidát je slovenské národnosti. Předsednictvo posoudilo všechny aspekty návrhu a mohlo konstatovat, že kandidát má dlouhé životní i odborné zkušenosti, že je na potřebné politické úrovni, že má i požadované osobní vlastnosti k výkonu tak významné společenské funkce. Proto předsednictvo ústředního výboru Národní fronty ČSSR vám může v souladu s platnými zákony předložit návrh na volbu člena - soudce Nejvyššího soudu ČSSR plukovníka JUDr. Jozefa Halčinu. Předsednictvo tuto volbu doporučuje.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem poslancovi Trávníčkovi za odôvodnenie návrhu.

Pýtam sa poslancov: má niekto k návrhu nejakú otázku? (Nikdo.)

Žiada si niekto z poslancov k návrhu slovo? (Nikdo.)

Môžeme o návrhu hlasovať.

Konštatujem, že v zasadacej sieni je prítomných 161 poslancov Snemovne ľudu, 51 poslancov Snemovne národov z Českej socialistickej republiky a 61 poslancov Snemovne národov zo Slovenskej socialistickej republiky.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP