Úterý 25. října 1977

Úterý 25. října 1977

(Začátek schůze v 10.00 hodin)

Přítomno:185 poslanců Sněmovny lidu
67 poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice
68 poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské socialistické republice

Omluveni poslanci:

Sněmovny lidu

Baryl, Fekete, Gahurová, Harciniková, Hoffmann, V. Hůla, Kapek, Lovětínský, Madarász, Říman, Švestka, Zahradník, Zelenka, Zuska

Sněmovny národů zvolení v České socialistické republice

Hudeček, Kovalčík, Křenek, Mařík, Mašek, Mevald, Procházka, Stočková

Sněmovny národů zvolení ve Slovenské socialistické republice

Cyprich, Jonáš, Mrvová, Renczes, Sabolčík, Slivenský, Šucha

Předseda FS A. Indra: Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, vážení hosté, zahajuji 5. společnou schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSSR a všechny vás upřímně vítám.

Dovolte mi, soudružky a soudruzi, abych srdečně přivítal generálního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Československa, prezidenta naší republiky s. Gustáva Husáka. (Poslanci povstávají a tleskají.) (Shromáždění usedá.)

Vítám dále členy předsednictva a kandidáty předsednictva ÚV KSČ, členy sekretariátu ÚV KSČ, členy federální vlády, představitele orgánů Národní fronty, společenských organizací a politických stran.

Vítám také přítomné představitele diplomatického sboru akreditované v Praze, kteří se zúčastňují našeho dnešního jednání.

Vážený soudruhu prezidente republiky, soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, vážení hosté, v nejbližších dnech vyvrcholí oslavy 60. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Československý lid - spolu s pokrokovým lidstvem všech světadílů - vzdá hold odvaze bolševiků, kteří vedeni Leninem začali psát novou kapitolu lidských dějin. Rozevřená křídla vrat dobytého Zimního paláce jakoby symbolizovala otevřenou bránu k novému spravedlivému světu.

Vítězná socialistická revoluce měla své kořeny v dlouholetém Leninově zápase proti oportunismu a reformismu, za zrod a formování revoluční strany nového typu. Lenin byl tvůrcem strategie a taktiky, která v rozhodujícím střetu zajistila dělnické třídě podporu miliónů pracujících, spojenectví rolníků a pokrokové inteligence. Zásluha tehdejších revolucionářů, vedených bolševiky, spočívá v tom, že první na světě nastolili politickou moc dělnické třídy, ubránili revoluční vymoženosti před soustředěným náporem domácích i zahraničních nepřátel a vybudovali základy socialismu. Jejich průkopnické činy se staly příkladem pro celý svět, jejich zkušenosti potvrdily všeobecnou platnost zásad leninského revolučního učení. Těch "deset dnů, které otřásly světem", nebylo ani zeměpisně, ani časově omezeným výbuchem. Měly své pokračování ve zrodu a zápase komunistických stran, v národně osvobozovacích bojích, v rozpadu kolonialismu, ve vítězství nad fašismem, ve vzniku světové socialistické soustavy.

Od 7. listopadu 1917 do 7. října letošního roku, kdy nová sovětská ústava zakotvila vytvoření rozvinuté socialistické společnosti, uplynulo šedesát let. Velikost této doby se však neměří časem, ale vykonanými činy a dosaženými výsledky. Takto posuzováno se stěží najdou slova, jimiž by bylo možno dost výstižně vyjádřit obdiv nad tím, co dokázali sovětští lidé. V nelítostném zápase s imperialistickými interventy a domácí kontrarevolucí ubránili sovětskou moc. Hospodářská blokáda je nesrazila na kolena. Nezalekli se ani různých "sanitárních kordónů" a dlouhotrvajících pokusů o mezinárodní izolaci. Vytvořili materiálně technickou bázi socialismu, překonali historickou zaostalost starého carského Ruska, zvládli úkoly kulturní revoluce. V boji na život a na smrt odrazili nápor nacistických hord a rozhodujícím podílem přispěli k záchraně lidstva před fašistickou "potopou světa". Vypořádali se s těžkými důsledky Velké vlastenecké války a nyní stanuli na prahu komunismu.

Všechny tyto nepředstavitelně těžké zkoušky ověřily životnost leninského učení, potvrdily správnost politiky Komunistické strany Sovětského svazu a jsou jediným řetězem důkazů o nezměrném hrdinství sovětského lidu. Plod Velkého října, Svaz sovětských socialistických republik, je dnes mohutnou socialistickou velmocí, nositelem politiky míru a dorozumění mezi národy, majákem všeho pokrokového lidstva. Zkušenosti sovětských komunistů jsou příkladem a zdrojem poučení pro mezinárodní komunistické a dělnické hnutí; jsou posilou národů, které bojují proti imperialismu za svoji národní svobodu a úplnou politickou i hospodářskou nezávislost.

Českoslovenští vlastenci, kterým leží na srdci osud této země a šťastný život jejího lidu, mají mimořádné důvody, aby v souvislosti s výročím Velkého října vyjádřili vděčnost sovětskému lidu a jeho komunistické straně. Vždyť doslova všechno kladné v novodobých dějinách našich národů bylo inspirováno, nebo přímo ovlivněno Velkou říjnovou socialistickou revolucí, politikou Komunistické strany Sovětského svazu, hospodářskými a kulturními úspěchy sovětského lidu a hrdinstvím jeho armády. Příklad Velkého října, proklamace okamžitého míru bez anexí a kontribucí, zdůraznění práva na sebeurčení národů, převzetí politické moci dělnickou třídou, rozdělení půdy rolníkům - to vše rozviklalo královské trůny a zasadilo imperialismu rány na nejcitlivějších místech.

V této bouři, která prolétla světem, neobstálo ani staleté rakousko-uherské mocnářství, na jehož troskách vznikl i samostatný československý stát. Bolševické zkušenosti i osobní Leninova pomoc byly kolébkou Komunistické strany Československa, která postupně vyzrála v politický předvoj dělnické třídy a v uznávaného vůdce lidu v boji proti nacismu a v národně demokratické revoluci. Za svoji národní záchranu a za obnovení státní samostatnosti vděčí Češi a Slováci statečnému boji a nezměrné obětavosti Sovětské armády. Spojenectví s první zemí socialismu bylo spolehlivým štítem proti imperialistickému vojenskému vměšování v historickém Únoru 1948. A od té doby vyrůstají všechny naše úspěchy v budování socialistické společnosti z bratrské spolupráce se Sovětským svazem a jeho komunistickou stranou.

Dějiny i náš život potvrzují, že českoslovenští komunisté se učili na správném místě, že byli dobrými žáky svých sovětských soudruhů. V souzvuku s míněním našeho lidu potvrdil XIV. i XV. sjezd naší strany, že spojenectví a spolupráce se Sovětským svazem a s jeho komunistickou stranou jsou navždy úhelným kamenem naší vnitřní i zahraniční politiky. Toto spojenectví je nezviklatelnou jistotou našich dnešních dní i budoucích desetiletí, ono nám zaručuje vnější bezpečnost i svobodný socialistický rozvoj. Soustavně rozvíjet tuto bratrskou spolupráci, denodenně ji prohlubovat je pro nás věcí cti, srdce i rozumu. A tímto naším přesvědčením neotřesou žádná rádoby "módní hesla", ani zloba nepřátel. Z cesty věrného spojenectví se Sovětským svazem nás nikdo a nic nesvede! (Potlesk.)

Poslanci československých zastupitelských sborů všech stupňů vždy pečlivě studovali historii sovětů jako orgánů lidové moci, sledovali jejich činnost, čerpali z ní poučení. Kde jinde jsme měli hledat vzor, ne-li v zemi, která budováním nového dělnického státu prokazovala svoji demokratičnost a lidovost v nejširším slova smyslu? Celá bohatá historie Sovětského svazu je těsně spojena s prací sovětů, bez nich - tedy bez účasti lidu - se neodehrála žádná významnější událost. Účinnost práce sovětů spočívala vždy v důsledném plnění politiky Komunistické strany Sovětského svazu, v dělné jednotě komunistů a bezpartijních, v pevném spojenectví s lidem. Z tohoto leninského pojetí činnosti lidových zastupitelských sborů vyplývá i vysoká autorita sovětských poslanců a podpora, kterou jim voliči poskytují. Není pochyb o tom, že nová ústava Svazu sovětských socialistických republik vytváří sovětům pro jejich řídící, organizátorskou a výchovnou činnost ještě příznivější podmínky, že dále znásobí přednosti socialistické demokracie.

Gottwaldovské vedení Komunistické strany Československa se poučilo z našich dějin i ze zkušenosti sovětů a organizováním národních výborů vytvořilo základ nové lidové státní správy. V nich našla dělnická třída, pod vedením komunistů, nástroj rozvíjení národní demokratické revoluce a jejího přerůstání v revoluci socialistickou. A je všeobecně známo, že se lidové zastupitelské sbory osvědčily, obstály ve všech zkouškách a zvládají i dnešní náročné úkoly.

I pro nás, poslance Federálního shromáždění, jsou zkušenosti sovětů nesmírně cenné. Tak jako dosud je chceme využívat i v příštích letech a uplatňovat je v souladu s podmínkami a potřebami socialistického Československa. Konkrétně to znamená řídit se v zákonodárné a kontrolní činnosti důsledně politikou naší komunistické strany a v každodenní práci upevňovat Národní frontu. V tom je záruka, že se budeme řídit vůlí našich voličů, že s nimi budeme upevňovat své spojení. Chceme dále a ještě mnohem náročněji využívat zkušeností obou národních rad, obohacovat se názory společenských organizací i vědeckých a kulturních institucí. Účast miliónů pracujících na řízení státu chápeme tak, že budeme své záměry konzultovat v co nejširší možné míře s dělníky, rolníky i příslušníky inteligence. Nebudeme litovat sil, abychom se v tvůrčí činnosti, v obětavosti a v oddané službě lidu vyrovnali svým učitelům a přátelům - sovětským poslancům.

Sovětský lid pozdravil 60. výročí nastolení své moci přijetím nové ústavy. Tento akt má opět průkopnický charakter, vejde do historie jako živoucí doklad úspěchů politiky KSSS, jako výsledek obdivuhodného úsilí sovětských lidí. Nová sovětská ústava je inspirací pro socialistické státy a pro všechno pokrokové lidstvo, je příkladem, co dokáže lid, který je pánem své země a strůjcem svého osudu. Je svědectvím, že socialismus a demokracie jsou neoddělitelné, že se vzájemně podmiňují. Místo občana ve společnosti, jeho možnosti, jeho vztah ke státu jsou vyjádřeny takovým rozsahem lidských práv, který nemá ve světě obdobu.

Jedinečnost socialistické demokracie, její nesporná přednost však spočívá v tom, že práva nejen deklaruje, ale vytváří reálné podklady k jejich uplatnění. A zloba antisovětských sil všech odstínů nemůže nic změnit na tom, že práva jsou a budou vždy spojena s povinnostmi, že nemohou být zneužívána k rozvratu socialistické společnosti. Tak jako v Sovětském svazu a ostatních socialistických státech, slouží i naše ústava většině pracujících, vyjadřuje jejich vůli a chrání jejich zájmy. A každý, kdo porušuje socialistické zákony, musí počítat s odporem společnosti, musí nést všechny z toho vyplývající důsledky. Zůstane skutečností, že kdo nechce o demokracii jen planě mluvit, kdo chce lidská práva v plném rozsahu uplatňovat, ten dnes může najít vzor jen v nové sovětské ústavě a v každodenním životě sovětské společnosti.

Dovolte mi, soudružky a soudruzi, abych i vaším jménem blahopřál poslancům Nejvyššího sovětu SSSR k dějinnému rozhodnutí, k přijetí nové ústavy. Přejeme sovětskému lidu mnoho úspěchů v jejím uvádění do života.

S obdivem a upřímnou radostí sledujeme pracovní nadšení, s nímž sovětští lidé pozdravují výročí Velkého října. Závěry XXV. sjezdu KSSS nabývají živoucí podobu v plnění hospodářských plánů 10. pětiletky, v růstu nových průmyslových závodů a dopravních tepen, v rozvoji zemědělství, v nových úspěších vědy, v rozkvětu vzdělanosti a kultury. Všemu lidstvu slouží i obdivuhodná mírová iniciativa Sovětského svazu, jeho houževnaté úsilí ke zmírňování mezinárodního napětí, za dorozumění a spolupráci mezi národy, za dosažení spravedlivého a trvalého míru. Celý svět vidí, že KSSS a její ústřední výbor, v čele se soudruhem Brežněvem, bděle střeží odkaz Velké říjnové socialistické revoluce, že jej úspěšně rozvíjí ve vnitřní i zahraniční politice sovětské země. Naplňuje nás to nezlomným přesvědčením, že po příkladu a po boku sovětských přátel bude i naše budovatelské úsilí provázeno úspěchy, že splníme závěry XV. sjezdu Komunistické strany Československa.

Sláva 60. výročí Velkého října!

Ať žije náš nejvěrnější spojenec - Svaz sovětských socialistických republik a jeho leninská komunistická strana! (Potlesk.)

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, prezident republiky dopisem ze dne 25. září t. r. svolal podle článku 61 ústavního zákona o čs. federaci Federální shromáždění Československé socialistické republiky k podzimnímu zasedání dnem 1. října t. r.

Předsednictva Sněmovny lidu a Sněmovny národů navrhla na svých schůzích dne 11. října t. r. konat společnou schůzi sněmoven s pořadem, který jste obdrželi na pozvánkách.

Podle zjištění je přítomno 185 poslanců Sněmovny lidu, 67 poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice a 68 poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské socialistické republice.

Obě sněmovny jsou podle článku 40 odst. 1 a 2 ústavního zákona o čs. federaci schopny se usnášet.

Má někdo z poslanců doplňující návrh, nebo připomínku k návrhům předsednictev sněmoven na konání společné schůze s navrženým pořadem? (Nikdo.) Není tomu tak.

Přistoupíme tedy k hlasování.

Nejdříve prosím, aby se vyjádřili poslanci Sněmovny lidu.

Kdo z nich souhlasí s návrhem svého předsednictva na konání společné schůze s navrženým pořadem? (Hlasuje se.) Děkuji.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP