Úterý 28. června 1977

Pripravuje sa celý komplex zariadení na prenos údajov. Overuje sa experimentálne možnosť priameho vysielania, prípadne príjmu televízneho signálu z geostacionárnej družice - sovietsky systém Ekran, atď.

Vážené súdružky a súdruhovia poslanci, činnosť organizácie spojov a iniciatíva pracujúcich v prvom roku šiestej päťročnice sa v súlade s rozpracovanými závermi XV. zjazdu strany prevažne orientovala na kvalitné poskytovanie spojových služieb najširšej verejnosti s cieľom dosiahnuť i maximálnu efektívnosť pri vynakladaní prostriedkov. V prevažnej miere sa im to darilo. Ťažkosti a problémy prekonávali celé kolektívy, najmä formou socialistického prístupu k práci, celým radom socialistických záväzkov a súťaží. Za 60 tis. záväzkov jednotlivcov a takmer 17 tis. záväzkov kolektívov treba vidieť nielen prácu samotných pracovníkov, ale i organizátorskú a politickú prácu členov strany a funkcionárov, či už zložiek Národného frontu alebo podnikov a závodov. Chcel by som tomuto kolektívu poďakovať za jeho prácu i za dobré hospodárenie s prostriedkami a vyjadriť presvedčenie, že sa podarí prekonať i celý rad zostávajúcich nedostatkov a problémov tak, aby potreby národného hospodárstva i našich občanov v oblasti spojov mohli zabezpečovať stále kvalitnejšie, pohotovejšie a hospodárnejšie.

Ďakujem za pozornosť.

Předsedající I. místopředseda FS J. Marko: Ďakujem poslancovi Chocholáčkovi. Slovo má poslanec Božík Macek.

Poslanec SN B. Macek: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, po vystoupení poslance Chocholáčka bych rád položil ústřednímu řediteli Československého rozhlasu soudruhu Riškovi otázku, která je podle mého názoru velice aktuální a je předmětem značného zájmu mých voličů: jaký je názor vedení Československého rozhlasu ke Carterovu plánu výstavby štvavých vysílačů proti ČSSR a dalším socialistickým zemím, zejména k posílení vysílače Svobodná Evropa, umístěného na území Německé spolkové republiky, a k štvavému vysílání této stanice, která je v rozporu se závěry helsinské konference. Děkuji.

Předsedající I. místopředseda FS J. Marko: Ďakujem poslancovi Mackovi. Súdružky a súdruhovia, prerušujem teraz naše rokovanie na 20 minút. Pokračovať budeme presne o 15.15 hod.

(Jednání přerušeno ve 14.55 hod.)

(Jednání opět zahájeno v 15.15 hod.)

(Řízení schůze převzal místopředseda Federálního shromáždění a předseda Sněmovny lidu V. David.)

Předsedající předseda SL V. David: Vážené soudružky a soudruzi, pokračujeme v rozpravě k vládnímu návrhu usnesení o státním závěrečném účtu čs. federace za rok 1976.

Slovo má poslanec Stanislav Tichavský, připraví se poslanec Rudolf Chlad.

Poslanec SL S. Tichavský: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, z předložených podkladů a ze zprávy ministra financí jednoznačně vyplývá, že se nám podařilo i v náročnějších vnitřních i vnějších podmínkách, jaké jsme měli v prvním roce šesté pětiletky, efektivně plnit základní úkoly plánu a udržet tak finanční rovnováhu. Tyto výsledky nejsou náhodné, ale jsou podloženy poctivou a usilovnou prací všeho pracujícího lidu při cílevědomém naplňování linie stanovené XV. sjezdem KSČ.

Finanční rovnováhu musíme zabezpečovat nejen uvnitř naší ekonomiky, ale i ve vnějších vztazích. Celkový obrat zahraničního obchodu v roce 1976 se zvýšil oproti obratu dosaženému v roce 1975 o 9,3 % při rychlejším tempu výměny zboží se socialistickými zeměmi, která se zvýšila o 11,4 %, zatímco obrat s kapitalistickými státy vzrostl o 6,3 %. Přitom celé zvýšení obratu s kapitalistickými zeměmi připadá na růst dovozu (o 12,8 %), neboť vývoz do kapitalistických států v podstatě stagnoval.

Znovu se osvědčila spolupráce se Sovětským svazem a dalšími bratrskými socialistickými zeměmi, která nám umožnila dosáhnout celkovou finanční vyrovnanost v této oblasti i přes krizové jevy v kapitalistických státech. Opět se potvrdilo, že rostoucí ekonomická síla socialistické soustavy je spolehlivou oporou při řešení obtíží vyvolávaných krizovým vývojem v kapitalistických státech.

Výsledky vývozu, zejména do kapitalistických, ale i do socialistických zemí v minulém roce nás však nutí vážně se zamyslet nad příčinami a hlavně systematicky a soustavně přizpůsobovat strukturu průmyslové výroby nejen vnitrním potřebám, ale i potřebám mezinárodní směny. Rozpor výsledků roku 1976 ukazuje, že se nám plně nedaří plánované záměry především ve vývozu strojírenských výrobků do kapitalistických států a že pokračují tendence z posledních let páté pětiletky, kdy neplnění vývozních úkolů strojírenství a chemického průmyslu bylo nahrazováno jiným způsobem.

Nejde jenom o dosahování vysokého objemu vývozu a dovozu. Zahraniční obchod je důležitým rozvojovým faktorem naší ekonomiky, který má zajišťovat efektivnost zahraniční směny. Zde ještě doznívají důsledky prudkého růstu cen surovin, ke kterému došlo zejména v letech 1973 a 1974 a se kterými jsme se plně nedokázali vyrovnat ani v roce 1976. V obchodě s kapitalistickými státy, kde byly inflační tendence provázeny stagnací výroby a odbytu, docházelo k výrazným změnám cen i reálných směnných relací mezi surovinami a hotovými výrobky. Vyplynuly z toho pro nás některé nepříznivé dopady. Za uplynulých pět let se zvýšily ceny v čs. vývozu o 44,5 %, ale v dovozu o 54,7 %. To se pochopitelně projevilo ve zhoršení efektivnosti zahraniční směny s kapitalistickými státy. V roce 1976 se růst cen dovozu a vývozu do kapitalistických států téměř vyrovnal.

Prodejnost, konkurenční schopnost a sortiment našich výrobků i komerční schopnost organizací zahraničního obchodu - to jsou rozhodující faktory pro splnění plánovaných úkolů ve vývozu. K prodejnosti a konkurenční schopnosti výrobků patří nezbytně technická úroveň a spolehlivost strojů a zařízení, ale i spolehlivý servis a dodávky náhradních dílů. Již řadu let se nám nedaří zajistit dodávky náhradních dílů a pohotový servis jak pro vývoz, tak i v tuzemsku.

Zatím se málo projevují cenová zvýhodnění a jiná opatření, přijatá pro odpovídající dodávky náhradních dílů a rozvoj servisních služeb. Stále zůstává výhodnější kompletace tzv. finálních výrobků než výroba náhradních dílů. V současné situaci a současných ukazatelích nemohou některé podniky bez ohrožení celkového objemu plánu vyrobit všechny potřebné náhradní díly a v řadě případů to neumožní ani současné proporce mezi obráběcími a montážními kapacitami. Tyto disproporce vznikaly řadu let a nemůžeme je během jednoho nebo dvou let zase napravit.

Přesvědčili jsme se u řady výrobků, že tento nedostatek se už stává bariérou, která uzavírá některé trhy a v řadě případů prokazatelně snižuje i úroveň cen těchto výrobků při vývozu. S ohledem na danou situaci musíme ještě v této pětiletce uspokojivě dořešit dodávky náhradních dílů a servisní služby. Není to jen otázka kapacit, ale i otázka metodiky a ukazatelů plánu, otázka součinnosti výrobních organizací a centra.

Neméně závažnou otázkou je zlepšení komerční schopnosti organizací zahraničního obchodu. Myslím, že k tomu bylo vydáno už dost pokynů a směrnic. Je potřeba především zajistit jejich důsledné plnění, kontrolu a hlavně vyvozování správných závěrů. Co mám konkrétně na mysli. Například to:

- aby na jednotlivých podnicích zahraničního obchodu byly skutečně na základě faktů zpracovávány a kontrolovány aktivizační plány podle teritorií,

- aby byl prováděn rozbor činnosti práce delegátů v jednotlivých zemích,

- aby byla vyhodnocována činnost obchodní zastupitelské sítě a podle výsledků určovány další úkoly,

- aby byly vyhodnocovány obchodně technické služby,

- je třeba hodnotit využívání ekonomických dohod,

- je třeba srovnávat a vyhodnocovat formy i rozsah spolupráce s výrobně hospodářskými jednotkami apod.,

- vyhledávat a uplatňovat netradiční formy - jako je zavádění výrob v dalších zemích; v rámci kooperace se účinněji podílet na mezinárodní spolupráci.

Vážené soudružky a soudruzi, uvedené výsledky ukazují, že v zahraničním obchodě před námi stojí pro další období dva úkoly:

1. spolehlivě zabezpečit plánovaný růst objemu vývozu a tím si vytvořit zdroje pro plánovaný růst dovozu;

2. trvale zvyšovat efektivnost této směny.

Jak tento důležitý úkol zajistit? Jsem toho názoru, že musí jít o společné řešení výroby, zahraničního obchodu a centrálních orgánů. Půjde o to vyvinout trvalý tlak, ale i podmínky pro úsporu dovážených surovin a paliv. Na druhé straně pak je nutno na základě spolehlivého poznání trhu vytypovat výrobky pro efektivní vývoz. U těchto výrobků pak zavést bilance včetně kompletace, které budou obsahovat zdroje i užití, zejména pak dovoz a vývoz. Bude to znamenat rozšíření plánované nomenklatury vybraných druhů zboží na jedné straně, ale zároveň bude vytvořen reálný předpoklad pro plán výroby a jeho komplexní zajištění i pro přípravu trhů a reálné naplnění vývozu. Pro zefektivnění dovozu bude zřejmě účelné rozšiřovat závazné dovozní odbytové gesce, které by vedly jednak ke zjednodušení vztahů mezi organizacemi zahraničního obchodu a jejich tuzemskými odběrateli a ke kumulaci dílčích požadavků a tím i získání lepších dodacích podmínek - zejména nižších cen. Uvedenou činnost se organizacím zahraničního obchodu nepodařilo nahradit. Zavedení gesce však vyžaduje pružný operativní systém, který chyběl v době, kdy byly gesce v platnosti.

Ve výrobě je potřeba bezprostředně začít tím, že u stávajících výrobků zvýšíme kvalitu provedení a zabráníme nedbalé práci. Vzdyť u řady výrobků, které jsou na velmi dobré technické úrovni, ztrácíme celý efekt i dobré jméno jenom pro několik málo závad v provedení. Zde můžeme poměrně rychle dosáhnout zlepšení. Souběžně se zvyšováním kvality výroby a práce bez závad musí být pohotově do výroby zaváděny nové progresívní výrobky na vysoké technické úrovni. Jak jsme se přesvědčili, je v řadě podniků pěstováno přehnané sebevědomí, založené na úspěších minulých období a z toho plyne neochota kritického posouzení současné úrovně.

Ke kvalitě a technické úrovni výrobků patří povrchová úprava, ale i obalová technika, která je po stránce funkční i estetické u našich výrobků na nízké úrovni a která je u nás stále na okraji pozornosti a zájmu, přestože do značné míry ovlivňuje dosažitelnou cenu a tím efektivnost dovozu. Doporučuji, aby zejména v této oblasti byla cílevědomě využita opatření vlády v licenční politice.

Nejdůležitější ovšem bude, abychom získali pro plnění úkolů ve vývozu nejširší okruh pracujících a uměli správně zaměřit rozvoj pracovní aktivity a iniciativy na plnění a překračování úkolů tam, kde je toho třeba. Máme dost dobrých příkladů. V závodě, kde pracuji, vyrábíme reflektory pro automobily a řadu jich vyvážíme, zejména do SSSR. Když Sovětský svaz požádal v průběhu roku o zvýšení dodávek, přijali pracující našeho podniku řadu závazků, které umožnily zvýšit na stávajících kapacitách výrobu o 8 %, a tím pohotově pokrýt potřebu sovětských automobilek bez omezování dodávek pro vnitřní potřebu.

Vážené soudružky a soudruzi, i když dosavadní celkový vývoj v oblasti zahraničního obchodu byl příznivý, zabýval jsem se ve svém vystoupení převážně nedostatky, které by mohly brzdit další úspěšný rozvoj a uvedl jsem některé náměty na jejich řešení. Vycházel jsem z toho, že dosavadní metody, které stačily k úspěšnému plnění úkolů v minulém období, je třeba upravit a doplnit v souladu s novými podmínkami. Jsem přesvědčen, že se nám to společnými silami podaří a ze velmi náročné úkoly vytyčené XV. sjezdem KSČ pro oblast zahraničního obchodu úspěšně splníme. Děkuji za pozornost.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji poslanci Tichavskému. Slovo má poslanec Rudolf Chlad, připraví se poslanec Martin Fabík.

Poslanec SL R. Chlad: Vážené soudružky, vážení soudruzi poslanci, úroveň a kultura bydlení patří bezesporu mezi přesvědčivá měřítka životní úrovně lidu. Nastěhování se do nového bytu stále patří mezi nezapomenutelné, nejradostnější chvíle a zážitky v životě člověka. Naše socialistická společnost klade značný důraz na tyto základní podmínky rodinného spokojeného života. Hlavní dokument, usměrňující rozvoj naší společnosti - závěry XV. sjezdu KSČ - staví bytovou výstavbu zcela odůvodněně do popředí cílů naší politiky. Dovolte uvést jeden z poslaneckých pohledů na tuto oblast u příležitosti projednávání státního závěrečného účtu za rok 1976.

Stupeň vysoké péče naší společnosti o bydlení našeho lidu je kromě jiného prezentován podílem státní finanční podpory. Výdaje státního rozpočtu na bytovou výstavbu a bytové hospodářství činily za loňský rok 21 mld Kčs. Rozpočet na rok 1977 předpokládá jejich zvýšení na 23,4 mld Kčs, tj. o 10 %.

K celkovému systému finanční společenské účasti na komplexní bytové výstavbě nutno ještě připočítat vynaložené prostředky na technickou a občanskou vybavenost ze strany národních výborů a jednotlivých hospodářských organizací, vynaložené částky na podnikovou výstavbu, hodnoty díla akce "Z" a prostředky poskytované na komplexní bytovou výstavbu z fondu kulturních a sociálních potřeb, hlavně pak formou návratných i nenávratných půjček. V roce 1976 jsme dali naší společnosti do užívání 131 600 bytů.

Vysoká péče naší společnosti o bydlení je velmi výrazná i při porovnání v mezinárodním měřítku. Ročním průměrem téměř 10 dokončených bytů na tisíc obyvatel jsme se zařadili na jedno z předních míst ve světě, a to i před Velkou Británii, Rakousko, Belgii a Německou spolkovou republiku. Ze socialistických zemí jsme na druhém místě hned za Svazem sovětských socialistických republik.

Podle dostupných informací, výše dotací ze státního rozpočtu na bydlení, přepočtena na tisíc obyvatel, je rovněž jedna z nejvyšších na světě. Pokud jde o vybavenost bytů plynem a ústředním topením, zařadili jsme se mezi evropskými státy na třetí místo.

Technologií výstavby s 90 % podílem panelové výstavby a nízkou pracností na jeden byt jsme rovněž dosáhli špičky světového pořadí.

Při této příležitosti je namístě - a to i před svátkem stavbařů - vysoce ocenit obětavou práci našich techniků, montážníků a pracovníků Prefa výroben a paneláren. Cíle ve snižování pracnosti na jeden byt, např. obou Pozemních staveb v Západočeském kraji, Plzně i Karlových Var, jsou velmi dobrým příkladem. Toho času se dostaly pod 400 hodin. Pozemní stavby Plzeň si daly dokonce za cíl snížit pracnost do roku 1980 na 250 hodin.

Na těchto výsledcích se významně podílí proudové stavění. Podniky českého ministerstva stavebnictví postavily touto metodou v roce 1976 62,8 % bytů. Přes vysoké procento proudové výstavby se stále nedaří zajišťovat plynulý rytmus v odevzdávání bytů. Každý poslední měsíc ve čtvrtletí a mnohem markantněji poslední měsíc v roce svými neúměrnými skoky přinášejí prokazatelně zvýšené náklady při současném snižování kvality.

Jako příklad uvádím, že za české ministerstvo stavebnictví bylo dokončeno ve IV. čtvrtletí 51,8 % bytů z roční skutečnosti - za prosinec dokonce 22,7 %.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP