Úterý 14. prosince 1976

Zriadenie nového vyznamenania - Radu priateľstva - tak ako to vláda Československej socialistickej republiky navrhuje, umožňuje v širšej miere oceniť prínos a zásluhy príslušníkov iných štátov o nadviazanie, upevnenie a rozvoj priateľských vzťahov s Československou socialistickou republikou a vyjadriť im aj uznanie československého ľudu za zásluhy o rozvoj priateľskej spolupráce a mierového spolunažívania národov a štátov.

Vážený súdruh predseda, vážené súdružky a súdruhovia poslanci! V mene vlády Československej socialistickej republiky odporúčam, aby ste predloženým vládnym návrhom zákonov o zriadení nových vyznamenaní dali láskavo ústavnú sankciu a aby ste s nimi vyslovili súhlas. (Potlesk.)

Předsedající I. místopředseda FS ing. J. Marko: Ďakujem. Návrhy boli prikázané ústavnoprávnym výborom oboch snemovní, ktoré poverili prednesením spravodajských správ poslanca Josefa Jägermanna za Snemovňu ľudu a poslankyňu Margitu Kondrčíkovú za Snemovňu národov. Slovo má spravodajca poslanec Jägermann.

Zpravodaj poslanec SL J. Jägermann: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, dovolte mi, abych ve své zpravodajské zprávě plně podpořil zdůvodnění jak vládního návrhu zákona o zřízení medaile Za obětavou práci pro socialismus, tak i vládního návrhu zákona o zřízení Řádu přátelství, které přednesl místopředseda vlády s. Laco.

Vládní návrh zákona o zřízení medaile Za obětavou práci pro socialismus odůvodňuje především motivy společensko-politické, Současná etapa rozvinuté výstavby socialismu vyvolává, ale též objektivně vyžaduje vpravdě masovou aktivitu a iniciativu pracujících ve všech sférách politického, hospodářského a kulturního života. Obsáhlejší je činnost orgánů a organizací socialistického státu i orgánů a organizací společenských. Vždyť například jen z nedávných voleb do zastupitelských sborů všech stupňů vzešlo 200 tis. poslanců a při vyvrcholení příprav voleb a v jejich průběhu bylo v činnosti kolem 1 mil. funkcionářů.

Odpovídá potřebám dalšího rozvoje naší socialistické společnosti a spolu s ní i rozvoji socialistické demokracie, že do řízení a správy státních a celospolečenských záležitostí je zapojován stále širší okruh občanů. Z této tendence - učinit za socialismu lidovládu nejmasovější záležitosti - vychází i návrh na ocenění obětavé práce pro socialismus a pro politiku Komunistické strany Československa, zřízení medaile Za obětavou práci pro socialismus.

I vládní návrh zákona o zřízení Řádu přátelství vychází ze společensko-politických a také z internacionálních motivů. Protože socialismus je internacionálním dílem, neslučitelný s nacionální omezeností, protože je to zřízení nedělitelně spjaté s úsilím o mír, mezinárodní spolupráci a rozvojem přátelských vztahů napomáhajících procesu uvolnění mezinárodního napětí, je nanejvýš žádoucí ocenit zásluhy těch, kteří se zasloužili o realizaci těchto principů ve vztazích s Československou socialistickou republikou i v mezinárodním měřítku.

Neustálý rozmach internacionalizace všech procesů politických, hospodářských a kulturních v bratrských vztazích naší Československé socialistické republiky k Sovětskému svazu a k ostatním socialistickým zemím i ve vztahu ke všem ostatním nesocialistickým zemím, v němž plní Československá socialistická republika aktivní úlohu, dává tomuto záměru na ocenění zásluh jednotlivých osob o tento pozitivní vývoj československým Řádem přátelství plné opodstatnění.

Vážení soudruzi poslanci, z uvedených důvodů výbor ústavně právní Sněmovny lidu vyslovil s oběma vládními návrhy souhlas a doporučil, aby vládní návrh zákona o zřízení medaile Za obětavou práci pro socialismus byl schválen se změnou § 3 podle společné zprávy výborů ústavně právních Sněmovny lidu a Sněmovny národů. V souladu s tím doporučuji Sněmovně lidu vládní návrhy zákona o zřízení medaile Za obětavou práci pro socialismus a zákona o zřízení Řádu přátelství takto ke schválení. Děkuji.

Předsedající I. místopředseda FS ing. J. Marko: Ďakujem. Prosím, aby sa ujala slova poslankyňa Kondrčíková.

Zpravodajka poslankyně SN M. Kondrčíková: Vážený súdruh predseda, vážené súdružky poslankyne, vážení súdruhovia poslanci! Dovoľte mi, aby som predniesla stručnú spravodajskú správu k obom vládnym návrhom za Ústavnoprávny výbor Snemovne národov, ktorému boli návrhy prikázané na prerokovanie.

Predložené vládne návrhy vyčerpávajúco zdôvodnil môj predrečník spravodajca Ústavnoprávneho výboru Snemovne ľudu súdruh poslanec Jägerman.

Dovoľte mi konštatovať, že oba vládne návrhy plne vychádzajú zo záverov XV. zjazdu KSČ, ktorý veľmi ocenil aktivitu našich pracujúcich ako výraz ich zrelosti a uvedomelosti, ich hlbokého činorodého vlastenectva, oddanosti strane a veci socializmu. Ocenenie ich práce, ktoré umožní udeľovať medailu Za obetavú prácu pre socializmus, sa tak stáva ďalším impulzom pre stále väčší počet našich pracujúcich, aby sa zapojili ešte väčšou mierou do riadenia štátu a spoločnosti, čím sa len prehĺbi ešte viac naša socialistická demokracia. Nemožno však zabúdať ani na vysoké požiadavky, ktoré kladie naša spoločnosť na prácu jednotlivca pri výkone politických a verejných funkcií. Som preto presvedčená, že pri udeľovaní tejto medaily, ktorá je výrazom ocenenia dlhoročnej obetavej práce pre socializmus, uplatnia sa princípy vysokej náročnosti pri hodnotení toho, ktorý bude mať tú česť túto medailu nosiť. Nositelia tohto vyznamenania sa tak stávajú vzorom ostatným občanom, predovšetkým našej mládeži.

XV. zjazd našej komunistickej strany jasne vyjadril, že základným kameňom celej našej zahraničnej politiky je úsilie smerujúce k ďalšiemu upevňovaniu vzťahov medzi socialistickými krajinami a k presadzovaniu mierového spolunažívania medzi národmi. Náš štát sa teší dôvere a úcte socialistických krajín, má sympatie pokrokového sveta a stal sa dôstojným partnerom pre mnohé štáty s odlišným spoločenským zriadením. Všetky tieto myšlienky sú plne v súlade aj s vládnym návrhom zákona o zriadení Rad u priateľstva, ktorý máme dnes schváliť.

Vážení súdruhovia poslanci, chcela by som spoločnú schôdzku Snemovne národov a Snemovne ľudu informovať o tom, že predložené vládne návrhy posúdili orgány Českej a Slovenskej národnej rady a vyjadrili s nimi súhlas.

Na záver svojho vystúpenia by som chcel povedať, že sa v plnom rozsahu pripájam k stanovisku spravodajcu Ústavnoprávneho výboru Snemovne ľudu a odporúčam Snemovni národov, aby s predloženými návrhmi a s odporučenou zmenou § 3 vládneho návrhu zákona o zriadení medaily Za obetavú prácu pre socializmus vyslovila súhlas.

Předsedající I. místopředseda FS ing. J. Marko: Ďakujem. K predloženým vládnym návrhom otváram rozpravu. Písomne sa prihlásil poslanec Ladislav Švehla a poslankyňa Helena Čermáková. Udeľujem slovo poslancovi Švehlovi.

Poslanec SL L. Švehla: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, již mnoho let žijeme v míru. Přetváříme společnost, stavíme nové závody, otvíráme nové doly, zvyšujeme výnosnost v zemědělství, a to všechno jsou velké činy, které zasluhují uznání. Není rozdílu mezi nezměrnou vůlí za vítězství na poli válečném a na poli výstavby socialismu.

Mírová doba potřebuje oceňovat ty, kteří nejen pro sebe, ale především pro budoucí generace budují socialismus, neúnavně pracují ve prospěch celé společnosti a také ty, kteří k naší společnosti vytvářejí kladný vztah, ať už patří do kterékoliv části světa.

Dnes, soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, projednáváme vládní návrh zákona o zřízení medaile Za obětavou práci pro socialismus a vládní návrh zákona o zřízení Řádu přátelství.

I když oba druhy vyznamenání jsou ve svém určení odlišné, mají jedno společné, a to uznání naší socialistické společnosti.

Medaile Za obětavou práci pro socialismus je dnes především oceněním příslušníků těch generací, které za těžkých sociálních a politických podmínek neúnavně pracovali pro světlou budoucnost dělnické třídy, po 2. světové válce zbavili buržoazii moci a při vynaložení nezměrného úsilí dovedli nás přes všechny překážky a těžkosti k významným úspěchům.

Nešlo o cestu snadnou, ani o jednoduchou práci. Jen si vzpomeňte např. na kolektivizaci zemědělství, na diverze proti funkcionářům strany nebo na politickou krizi v letech 1968 - 1969. Na této obtížné cestě bylo hodně práce a potu a také obětí na životech. Proto tím více si musíme vážit těch, kteří touto cestou prošli, případně nás vedou dál. Jim nesporně patří nově zřizovaná medaile. A za pár let to budou zas jiní, stejně obětaví lidé z mladší generace, kteří zaslouží stejné uznání.

Víme, že ve světě máme celou řadu nepřátel, kteří slovo "socialismus" nebo "komunista" nemohou ani slyšet. Jsme jim solí v očích úplně stejně, jako celé socialistické společenství. Posílali k nám dříve vrahy, dnes se specializují především na ideologickou diverzi. Ovšem na druhé straně máme tolik spojenců a přátel, jak jsme nikdy dříve neměli. Přátele jsme poznali v letech nejtěžších pro naše národy a další získáváme uplatňováním mírové politiky, spoluprací v hospodářské a politické oblasti, výměnou kulturních hodnot, případně poskytnutím pomoci zemím, které se osamostatnily.

Myslím, že o přátelích nejbližších - sovětských lidech a příslušnících ostatních socialistických zemí - není třeba ani hovořit.

Jsou to skupiny lidí i jednotlivci, kteří výrazně projevují přátelský vztah k naší zemi i našemu lidu, vytvářejí doma optimální podmínky pro rozvoj styků a často organizují společnosti přátel ČSSR ve svých zemích nebo intenzívně pracují na zachování trvalého míru mezi národy.

Takovým lidem chce naše společnost rovněž projevit zasloužené uznání. Speciálně k těmto účelům zřizuje se Řád přátelství, který již názvem vyjadřuje svůj účel, smysl a poslání.

Soudružky a soudruzi poslanci, zřízení obou vyznamenání považuji za účelné a souhlasím s doporučením zpravodajů obou sněmoven.

Předsedající I. místopředseda FS ing. J. Marko: Ďakujem. Slovo má poslankyňa Helena Čermáková.

Poslankyně SN H. Čermáková: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, Československo se ve světě těší značnému zájmu. Máme mnoho dobrých přátel. Mezi ty nejvěrnější počítáme sovětské přátele, o čemž jsem se sama přesvědčila na počátku minulého volebního období, když jsem s parlamentní delegací nevštívila Sovětský svaz, a při dalších návštěvách. Konec konců i právě skončený Měsíc čs.-sovětského přátelství přinesl mnoho důkazů o našem věrném spojenectví.

Upřímné přátele máme i v ostatních socialistických zemích. To proto, že nás s nimi spojují společné cíle. Československo má dobré a věrné přátele i v řadě rozvojových a kapitalistických zemí. Obvykle jsou to ti, kteří spolu s námi usilují a bojují za pokrok a socialistickou budoucnost, ti, kteří vidí v rozvoji socialistické společnosti předobraz své budoucnosti.

Prohlubování přátelství se Sovětským svazem, socialistickými zeměmi, pokrokovými a demokratickými silami celého světa je jeden z prvořadých cílů současné doby. To proto, že přátelství vytváří ty nejlepší předpoklady zachování mezinárodního míru a bezpečnosti. Vždyť nebudou-li lidé žít v uspokojivých podmínkách, bude mír spočívat na vratkých základech. Bude se opírat o sílu zbraní, přičemž nepomine nebezpečí, že zbraní může být zneužito v zájmu těch vrstev, které usilují o zachování svých privilegií na úkor druhých.

Cílem čs. zahraniční politiky, jakož i zahraniční politiky Sovětského svazu i dalších socialistických zemí, je vytvořit v Evropě i mimo ni podmínky, které zabezpečují spravedlnost a úctu k zájmům a potřebám pracujícího člověka. Část lidstva ještě žije v bídě a hladu. Mnoho prostých lidí postrádá základní vzdělání. Epidemie často zachvacuje rozsáhlé oblasti. Přitom se, ne vinou socialistických států, daří jen velmi obtížně najít prostředky, které by trvale zabezpečovaly důstojný život člověka ve všech koutech světa. Je to zahanbující o to víc, že současná úroveň vědy a techniky může vyřešit v poměrně krátké době předpoklady pro zmírnění a postupnou likvidaci hospodářské a kulturní zaostalosti.

My nepěstujeme pocity přátelství a solidarity samoúčelně. Vidíme v nich důležitý prvek pro vytváření všestranných vztahů mezi národy a nových vztahů mezi lidmi. Socialistické společenství a jeho vnitřní i zahraniční politika je politikou rozumu. Odpovídá tomu stupni důvěry ve vztazích mezi národy, jež se vytvořil v dosavadním procesu uvolňování napětí. Ve svém každodenním životě přesvědčivě dokazuje, že za současné situace je mírové soužití států s rozdílným společenským zřízením jedinou rozumnou alternativou pro celý svět.

Koneckonců i Bukurešťská závěrečná konference dokazuje, že vztahy mezi socialistickými zeměmi a postoje k druhým státům světa jsou založeny na principu rovnosti, svrchovanosti, vzájemné úcty a nevměšování se do vnitřních záležitostí a dalších principů, jež jsou obsaženy v helsinském Závěrečném aktu.

Soudružky a soudruzi poslanci, dnešní svět socialismu s jeho úspěchy, perspektivami a problémy je mladý, den ode dne rostoucí a sílící organismus. I když v něm není všechno ustáleno, milióny lidí celého světa v něm nacházejí zdroj své síly. Ve svých zemích i mimo ně pak usilují či jinak napomáhají uskutečňovat velké myšlenky a cíle socialismu. Socialismus se opírá nejen o své síly, ale i o aktivní účast demokratických a pokrokových sil druhých států, se kterými usiluje o upevnění a rozvoj přátelských vztahů nejen v oblasti politické, ale i hospodářské, kulturní, vědecké, technické a dalších.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP