USNESENÍ ČESKÉ NÁRODNÍ RADY
ze 17. schůze dne 14. října 1980 ke zprávě Nejvyššího soudu ČSR a generálního prokurátora ČSR o stavu socialistické zákonnosti v České socialistické republice
Česká národní rada se usnesla takto:
Socialistické právo chrání a upevňuje socialistický společenský řád. Jeho úloha vzrůstá ve všech sférách společenského života v souvislosti s rozvíjením funkcí socialistického státu, prohlubováním socialistické demokracie a zvyšováním politické a morální vyspělosti pracujících. Dodržování socialistického právního řádu orgány socialistického státu, organizacemi a občany patří proto k základním principům socialistické společnosti.
Občané socialistického státu mají rozsáhlá práva a svobody, které socialistický stát zabezpečuje a chrání v souladu se zájmy společnosti. Uplatňování práv občanů je neoddělitelně spojené s plněním jejich povinností vůči státu a společnosti.
Posilování úlohy práva při řízení ekonomického a sociálního rozvoje společnosti je celospolečenským úkolem. S tím je úzce spjat požadavek zdokonalování práva, dodržování právního řádu všemi orgány, organizacemi a občany, cílevědomé a soustavné rozvíjení právní výchovy občanů.
Česká národní rada po projednání zprávy Nejvyššího soudu ČSR a generálního prokurátora ČSR o stavu socialistické zákonnosti v České socialistické republice
I. bere na vědomí
zprávu Nejvyššího soudu ČSR a generálního prokurátora ČSR o stavu socialistické zákonnosti v České socialistické republice předloženou České národní radě podle čl. 106 a/ Ústavy ČSSR ve znění ústavního zákona č. 155/1969 Sb.
Navazujíc na svá předchozí pravidelná jednání o stavu socialistické zákonnosti v České socialistické republice a přijaté závěry Česká národní rada
II. zjišťuje, že
v uplynulém období došlo k mírnému poklesu kriminality, zejména se snížil podíl mládeže na protispolečenské činnosti. Přesto však přetrvávají problémy, mezi něž patří recidiva trestné činnosti a trestná činnost páchaná pod vlivem alkoholu. Výraznější výsledky se neprojevují v ochraně socialistické ekonomiky. Škody značného rozsahu vznikají porušováním státní a pracovní disciplíny.
III. zdůrazňuje, že
omezování a potlačování recidivy trestné činnosti, trestných činů páchaných pod vlivem alkoholu a ochrana socialistické ekonomiky zůstávají i nadále jedním z důležitých úkolů všech orgánů státního a hospodářského řízení, hospodářských a společenských organizací, jejichž úsilí musí být zaměřeno na účinnost prevence, spravedlivý a diferencovaný postih pachatelů trestné činnosti a na dovršení nápravy odsouzených osob a jejich zapojení do života společnosti.
Je třeba též prohloubit účast společenských organizací v trestním řízení širším využíváním institutů společenského obhájce a žalobce i záruk za nápravu obviněných.
Důležitým činitelem upevňování a rozvoje socialistických společenských vztahů, ochrany ekonomiky a majetku v socialistickém vlastnictví a zabezpečení oprávněných zájmů pracujících je dodržování pracovních předpisů.
Náročné úkoly 7. pětiletého plánu rozvoje národního hospodářství a realizace Souboru opatření ke zdokonalení soustavy plánovitého řízení národního hospodářství v duchu závěrů 18. zasedání ÚV KSČ vyžadují tvůrčí iniciativu lidí a růst jejich společenské a osobní odpovědnosti.
Přesné plnění povinností všemi pracovníky, především ve vedoucích funkcích, je nezbytnou podmínkou efektivnosti pracovního procesu. V souvislosti s tím vystupuje do popředí požadavek prohlubování a upevňování socialistické zákonnosti v pracovněprávních vztazích.
Česká národní rada proto
IV. doporučuje
- vládě České socialistické republiky
- při projednávání výsledků jednání České národní rady o stavu socialistické zákonnosti v České socialistické republice věnovat také pozornost námětům uvedeným v příloze,
- vytvářet podmínky pro odstranění neopodstatněných průtahů ve správním a soudním řízení a v řízení na státních notářstvích;
- České odborové radě
soustavně zvyšovat podíl odborových orgánů a organizací na vytváření politických, ekonomických, sociálních a kulturních předpokladů k tomu, aby pracující mohli plně uskutečňovat svá práva a současně odpovědně plnit své povinnosti vůči společnosti;
- předsedovi Nejvyššího soudu České socialistické republiky a generálnímu prokurátorovi České socialistické republiky
prohlubováním soudního a prokurátorského dozoru zintenzívnit ochranu socialistické ekonomiky, zvyšovat účinnost postihu pachatelů trestné činnosti, chránit práva a oprávněné zájmy občanů a zjednávat nápravu při narušování pracovních, rodinných a občanskoprávních vztahů;
- generálnímu prokurátorovi České socialistické republiky
- společně s ostatními orgány činnými v trestním řízení pokračovat v zabezpečování komplexních a koordinačních opatření v boji s kriminalitou a prohlubovat jejich účinnost s cílem dosáhnout v omezování protispolečenské činnosti výraznějších výsledků,
- soustředit pozornost na dodržování pracovněprávních předpisů organizacemi, zejména na úseku socialistické pracovní kázně a využívat k tomu všech prostředků prokurátorského dozoru.
V. ukládá
- výborům České národní rady
působit ke zdokonalování právního řádu a kontrolou jeho účinnosti napomáhat upevňování socialistické zákonnosti;
- poslancům České národní rady
ve svých volebních obvodech objasňovat aktuální otázky boje s protispolečenskou činností a podílet se na politickovýchovné práci, působit na vytváření odpovědného vztahu k práci, ke společenskému vlastnictví a k upevňování hospodářské kázně a sledovat, jak orgány justice a prokuratura plní své povinnosti při ochraně práv občanů.
Evžen Erban v. r.
předseda České národní rady
Jiří Hrdlička v. r.
ověřovatel České národní rady