Čtvrtek 28. června 1973

Druhý aspekt se týká tzv. monopolu jednotných odborů, který je údajně založen právní výlučností ROH. Celé dosavadní zkušenosti potvrdily, že jediná a jednotná odborová organizace, kterou ROH představuje, je schopna pod vedením komunistické strany důsledně uplatňovat i obhajovat životní materiální zájmy dělnické třídy i všech pracujících na třídních principech. K existenci jediné a jednotné odborové organizace pracujících není zapotřebí právní normy. Její existenci předurčuje jednota dělnické třídy a její vládnoucí postavení. Proto provedením novelizace zákona č. 68/1951 Sb. se i podle názoru právního výboru Sněmovny národů nikterak neotevírá cesta k odborovému pluralizmu či reformistickému sindikalizmu, které by vedly k rozbíjení jednoty samotné dělnické třídy.

Úmluvu MOP chápeme nejen jako nástroj odborového shromažďovacího a spolčovacího práva, ale jako nástroj mezinárodního pokrokového dělnického odborového hnutí v ochraně jeho práv, což při zákazu, omezování či persekuci revolučních odborových organizací v některých kapitalistických státech zjevně vyniká jako důkaz protikladu k citované Úmluvě. Na právě skončeném zasedání MOP v Ženevě bylo zprávou expertů MÚP konstatováno, že řada významných kapitalistických zemí dosud Úmluvu neratifikovala a 22 vlád kapitalistických zemí i letos oznámilo, že ji nehodlají ratifikovat nebo nemají takový právní a faktický důvod, aby ji vůbec ratifikovat mohly. Na druhé straně v celé řadě zemí, jejichž vlády Úmluvu ratifikovaly, dochází i podle zprávy expertů MOP k ignorování či omezování a porušování odborových práv a znásilňování svobod pracujících a dokonce k persekuci třídně uvědomělých odborových vůdců. To znovu ukazuje protidemokratickou podstatu kapitalistického zřízení a protidělnického systému nadvlády kapitálu na rozdíl od demokratické podstaty vlády lidu v socialismu, v němž se dělnická třída, družstevní rolnictvo a inteligence rozvíjejí v podmínkách osvobozené práce a demokratických svobod.

Pro toto úsilí má ROH, jak to zdůraznil na XIV. sjezdu strany s. Gustáv Husák, nejširší pole působnosti. Jsou mu poskytnuty všechny možnosti při účasti na rozvoji socialistické demokracie, při organizování účasti pracujících na správě státu a řízení národního hospodářství.

Ústavně právní výbor Sněmovny národů novelizaci v předloženém znění doporučuje, protože důsledné právní uvedení vnitrostátního zákonodárství do souladu s Úmluvou č. 87 vlastně pouze vyjádří trvale existující stav v politicky významném postavení odborového hnutí v naší zemi. Současně výbor navrhuje, aby předložený návrh zákona byl schválen s účinností ode dne vyhlášení.

Předsedající místopředseda FS JUDr. B. Kučera: Děkuji poslanci Maříkovi. Za ústavně právní výbor Sněmovny lidu přednese zpravodajskou zprávu poslankyně Mária Humajová. Prosím, aby se ujala slova.

Zpravodajka, poslankyně SL M. Humajová: Vážený súdruh predseda, súdružky poslankyne, vážení súdruhovia poslanci, predložený vládny návrh novely zákona o dobrovoľných organizáciách a zhromaždeniach bol prerokovaný na spoločnej schôdzke oboch ústavnoprávnych výborov. Rovnako Ústavnoprávny výbor SL odporúčal vládny návrh schváliť v predloženom znení, a to s účinnosťou odo dna vyhlásenia.

Předsedající místopředseda FS JUDr. B. Kučera: Děkuji poslankyni Humajové.

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, vyslechli jste odůvodnění vládního návrhu, s nímž se ztotožnili zpravodajové. Do rozpravy nedošla žádná písemná přihláška. Ptám se proto, zda někdo z poslanců žádá slovo. /Nikdo se nehlásil./ Nikdo.

Můžeme přistoupit k hlasování. Nejdříve hlasují poslanci Sněmovny národů, kterých je přítomno 51 zvolených ve Slovenské socialistické republice a 56 zvolených v České socialistické republice; sněmovna je tedy schopna se usnášet. Kdo z poslanců Sněmovny národů souhlasí s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 68/1951 Sb. o dobrovolných organizacích a shromážděních, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? /Nikdo./

Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./

Sněmovna národů návrh schválila.

Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny lidu, kterých je přítomno 155 a sněmovna je schopna se usnášet. Kdo z poslanců Sněmovny lidu souhlasí s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 68/1951 Sb. o dobrovolných organizacích a shromážděních, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? /Nikdo./

Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./

I Sněmovna lidu vyslovila souhlas s předloženým návrhem zákona.

Federální shromáždění ČSSR tento zákon schválilo.

Předposledním bodem schváleného pořadu je

VII

Návrh předsednictva ÚV Národní fronty ČSSR na volbu soudců z povolání vojenských soudů /tisk 34/

Návrh na volbu odůvodní místopředseda ÚV NF ČSSR prof. dr. Tomáš Trávníček, CSc. Prosím, aby se ujal slova.

Místopředseda ÚV NF ČSSR prof. dr. T. Trávníček, CSc.: Soudružky a soudruzi poslanci, předsednictvo ÚV Národní fronty ČSSR vám předkládá dva návrhy na volbu vojenských soudců z povolání. Důvodem těchto předkládaných návrhů je kádrové posílení a posílení z hlediska národnostního složení, před projednáním v předsednictvu ÚV Národní fronty ČSSR jsme opakovaně jednali s představiteli ministerstva národní obrany a ti nás přesvědčili na faktech, že jedinou cestou, jak posílit tento úsek v naší armádě, je přijímat mladé soudce brzy po promoci. Oba již mají tři čtyři roky po promoci, prošli civilní i vojenskou praxí, angažují se politicky, jsou odborně, politicky i charakterově připraveni k tomu, získat v těchto funkcích další zkušenosti a posílit tak sbor soudců z povolání vojenských soudů. Předsednictvo ÚV Národní fronty ČSSR proto jejich volbu vám, poslancům, doporučuje.

Předsedající místopředseda FS JUDr. B. Kučera: Děkuji prof. dr. Trávníčkovi za odůvodnění návrhu.

Má někdo z poslanců dotaz nebo připomínku?/Nikdo se nehlásil./ Nemá. Můžeme tedy přistoupit k hlasování.

Podle stavu přítomnosti jsou obě sněmovny usnášeníschopné.

Nejdříve prosím o hlasování poslance Sněmovny lidu.

Kdo z poslanců Sněmovny lidu souhlasí s návrhem předsednictva ÚV Národní fronty ČSSR na volbu soudců z povolání vojenských soudů /tisk 34/, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? /Nikdo./

Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./ Není tomu tak.

Sněmovna lidu návrh schválila.

Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny národů.

Kdo z poslanců Sněmovny národů souhlasí s návrhem předsednictva ÚV Národní fronty ČSSR na volbu soudců z povolání vojenských soudů /tisk 34/, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? /Nikdo./

Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./ Není tomu tak.

I Sněmovna národů schválila návrh. Vzhledem k souhlasným usnesením obou sněmoven konstatuji, že Federální shromáždění zvolilo za soudce z povolání

- vojenského obvodového soudu Bratislava poručíka Jozefa Molka a

- vyššího vojenského soudu Trenčín nadporučíka Lubomíra Meško.

Tím je vyčerpán celý pořad naší schůze.

Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, navrhuji doplnit pořad naší schůze a projednat

VIII

Žádost poslance Eugena Turzo o uvolnění z výboru pro zemědělství a výživu a žádost poslance Martina Fabíka o uvolnění z výboru branného a bezpečnostního a zařazení poslance Turzo do výboru branného a bezpečnostního Sněmovny národů a poslance Fabíka do výboru pro zemědělství a výživu Sněmovny národů

Jsou připomínky k doplnění pořadu schůze? /Nebyly./ Nejsou.

Poslanec Turzo požádal o uvolnění z výboru pro zemědělství a výživu a o zařazení do výboru branného a bezpečnostního Sněmovny národů vzhledem k tomu, že v tomto úseku pracuje. Ze stejného důvodu požádal poslanec Fabík o zařazení do výboru pro zemědělství a výživu Sněmovny národů.

Navrhuji, aby Sněmovna národů vyslovila souhlas s uvolněním poslanců Turzo a Fabíka z dosavadních výborů a zvolila poslance Eugena Turzo za člena výboru branného a bezpečnostního Sněmovny národů a poslance Martina Fabíka za člena výboru pro zemědělství a výživu Sněmovny národů.

Doporučuji volbu provést veřejným hlasováním.

Kdo z poslanců Sněmovny národů souhlasí s předloženým návrhem, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? /Nikdo./

Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./

Návrh byl tedy schválen.

Vážené Federální shromáždění, tím byl projednán program 8. společné schůze Sněmovny lidu a Sněmovny národů.

Dovolte mi, soudružky a soudruzi, abych vám na závěr popřál pěknou a příjemnou dovolenou, abyste načerpali nové síly do vaší práce.

Členy předsednictva Federálního shromáždění žádám, aby se odebrali do zasedací síně ve II. patře č. 214, kde se bude konat schůze předsednictva Federálního shromáždění.

Končím 8. společnou schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů.

/Schůze skončena ve 12.15 hod./

Poznámka redakce:

Zákon o branné výchově je uveřejněn ve Sbírce zákonů ČSSR pod č. 73, částka 21 ze dne 3. července 1973.

Zákon, kterým se mění zákon č. 68/1951 Sb. o dobrovolných organizacích a shromážděních je uveřejněn ve Sbírce zákonů ČSSR pod č. 74, částka 21 ze dne 3. července 1973.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP