Předseda ČNR E. Erban: Po přestávce vystoupí jako první místopředseda ČNR a předseda Klubu komunistických poslanců soudruh Oldřich Voleník. Přerušuji jednání na dvacet minut.
Předseda ČNR E. Erban: Soudružky a soudruzi, pokračujeme v rozpravě. Prosím místopředsedu soudruha Voleníka, aby se ujal slova.
Místopředseda ČNR O. Voleník: Vážené soudružky a vážení soudruzi poslanci, vážení hosté! Úkolem našeho zasedání je posoudit a vyjádřit se k programovému prohlášení vlády ČSR přednesené předsedou vlády Josefem Korčákem. Rád tlumočím stanovisko komunistických poslanců vyjádřené již při projednávání zásad programového prohlášení vlády ve výborech ČNR. Je to jednoznačný souhlas s programem vlády, který nás vede k návrhu, aby ČNR vyslovila nové vládě ČSR plnou důvěru. Vláda ve svém programovém prohlášení věnuje velkou pozornost problematice národního hospodářství, ani my v ČNR nemůžeme postupovat jinak. Mluví pro to celková složitost a náročnost v zajišťování progresívního vývoje národního hospodářství. Jde o to, že chceme-li zabezpečit naši jasnou a optimistickou, ale náročnou budoucnost, musíme se především zabývat otázkami rozvoje národního hospodářství. Výsledky plnění národohospodářského plánu v tomto roce dokazují, že díky iniciativě pracujících se daří uskutečňovat směrnice sjezdu přijaté k pětiletému plánu ČSSR. Svědčí o tom řada pozitivních konkrétních výsledků. Ty však nesmí vést k sebeuspokojení a k podceňování náročných úkolů nadcházejícího roku, které předpokládají další růst národního důchodu, a tím i další iniciativní přístup všech pracujících.
Za kladnými výsledky letošního roku nelze také nevidět i některé velmi vážné a náročné problémy, které jsou a projevují se v jednotlivých odvětvích i závodech. Místo důsledného zavádění racionalizace a intenzifikace výroby a zvyšování produktivity práce se kladou požadavky na další investice a pracovní síly, existují vážné slabiny v organizaci a řízení výroby, stále nás zdržuje neodpovědnost a nedůslednost v neplnění povinností. Myslím, že dáme celou svou váhu a autoritu pro podporu vlády za řešení národohospodářských problémů. Budeme podporovat úsilí vlády, které vynakládá v oblasti komplexní socialistické racionalizace na zvyšování efektivnosti výroby, kvalitativního rozvoje národního hospodářství. Stále platí Leninova poučka, že "ekonomika je koncentrovaná politika". Ani jako jednotlivci nemůžeme stát stranou. Budeme ve své činnosti podporovat vládu ve zvyšování náročnosti a odpovědnosti orgánů i jednotlivců v plnění povinností v zájmu celé společnosti.
Naše zřízení je založeno na socialistické demokracii. Je to třídní demokracie, která jediná umožňuje rozvoj všech vrstev pracujících a zajišťuje jejich výsostná práva. Vedle práv obsahuje socialistická demokracie také povinnosti jednotlivce, skupin a kolektivů vůči společnosti. A zde, právě v plnění povinnosti vůči společnosti, musíme odstraňovat některé nespolečenské návyky v nedávné minulosti a vyžadovat plnění povinností od shora dolů a opačně.
Zcela určitě se nám dostane podpory velké většiny pracujících, kteří poctivě povinnosti plní. Jejich iniciativa dokazuje, s jakými rezervami naše společnost disponuje a jaké jsou metody a cesty k jejich použití. Jsou to průkopníci, kteří nemyslí jen na sebe, dívají se dál do budoucnosti socialismu. Naše podpora bude podložena zásadou, kterou musíme mít stále na zřeteli a neustále ji vštěpovat do vědomí všech pracujících a zejména mladé generace, že "kapitalismus bude definitivně poražen, když za socialismu bude vytvořena produktivita práce nebývalá za kapitalismu". To je jeden z úkolů, který mladá generace bude řešit.
Ze všech těchto důvodů vyplývá závěr i pro naši práci, pro Českou národní radu. V nastávajícím období je nutno nejen sledovat, jak vláda ČSR zajišťuje potřebný rozvoj národního hospodářství, ale dát vládě v této činnosti plnou aktivní podporu a být vůči vládě náročným orgánem. Jsem přesvědčen, že vláda ČSR prokáže, že je vládou, která je schopna nejen dnešní, ale i budoucí, ještě náročnější a složitější úkoly, zabezpečit.
Za hlavní úkol pro současné období, za těžiště práce poslance by měla být považována masově-politická práce poslanců mezi voliči a organizovaný styk se zastupitelskými orgány. Základní metodou socialistické demokracie je metoda přesvědčování. Úsilí strany o rozvoj masově-politické práce v předvolebním období, a v tom zvláště zvýšená pozornost mladým voličům, nebylo úsilím jen pro předvolební období, ale bylo označeno za trvalý dialog strany s pracujícími. Jde o naplnění známého hesla Klementa Gottwalda "Čelem k masám".
Hlavním objektem naší přesvědčovací, agitační a propagandistické činnosti by měla být mladá generace. Nerada slyší jen ujišťování o pomoci, že ji budeme vychovávat atd., jak je to obvyklé v našich projevech. Ale nic naplat, zde jde o skutečný boj o vědomí mladé generace a na nás záleží, jaké budou naše přístupy, které potřebné vědomí u mladých lidí budou vytvářet. Vřele souhlasím s tím, co je adresováno mladé generaci v programovém prohlášení vlády.
I na nás poslancích České národní rady záleží, jak se tyto zásady vlády promítnou do činnosti všech orgánů České národní rady. Každý výbor České národní rady by měl všechny řešené otázky a problémy spojovat se životními zájmy mladé generace. Zvláštní odpovědnost máme vůči mladým poslancům - a to nejen v České národní radě - ta musí být opravdová a trvalá, založená na promyšlené dlouhodobé koncepci.
Pochopit správně poslání mladé generace dosáhneme, když si všichni mladí lidé hluboce uvědomí to, co se přenáší s generace na generaci. To je ovládnutí teorie marxismu-leninismu, aby teorie se stala u mladých lidí materiální silou, pevnou vírou v ideje proletářské revoluce a internacionalismu. Je to nutné pro vypěstování schopnosti správného posuzování vývoje nejen doma ve vlastní zemi, v táboře socialismu, ale i v pochopení boje národů za svobodu, pochopení boje dělníků proti imperialistickému vykořisťování, pro pochopení obrovského třídního zápasu ve světě, pro vypěstování citu a spoluodpovědnosti za život v míru.
Pro zajišťování míru se volí, jak známo, cesty smírného řešení. Nikdy však nelze připustit oslabování ideového zápasu, který se vede ve světě; v tomto boji neexistuje smíru minulost a přítomnost prokazuje, že jen vědecký socialismus je ideologií vítěznou a že se stává mohutnou silou všech pokrokových lidí světa.
Věříme pevně mladé nastupující generaci. Myslím si, že mohu vyslovit přesvědčení, že naše mladá generace velké naděje nezklame. Jsem přesvědčen, že jak vláda ČSR, i naše ČNR, splní své odpovědné úkoly ve prospěch mladé generace, a tím položíme dobré základy naší vlastní budoucnosti.
Vážené soudružky a soudruzi poslanci! Česká národní rada a vláda ČSR mají rozdílné postavení a úkoly v našem politickospolečenském uspořádání. Náš program však je jednotný, cesty jeho realizace i úsilí za jeho naplnění jsou společné.
Hlasování pro vyslovení důvěry nové vládě ČSR, to není jen aktem zvednutí ruky za sebe. Budeme tím vyjadřovat přání a souhlas téměř deseti miliónů občanů České socialistické republiky. Jsem přesvědčen, že naši voliči takové hlasování přijmou s povděkem. Jsem přesvědčen, o jejich aktivní podpoře v našem společném úsilí. Budou se ochotně spolupodílet na správě a řízení věcí společných. Budou iniciativně pracovat pro příští budoucnost na všech úsecích, pro šťastný a mírový život v naší zemi. Ani my nebudeme šetřit sil, chceme svému lidu a naší Komunistické straně Československa po pětileté činnosti složit čestný účet a ohlásit na XV. sjezdu KSČ, že úkoly uložené nám k zajišťování rozvoje vyspělé socialistické společnosti jsme splnili.
Vážený soudruhu předsedo vlády, vážení soudruzi ministři! Dovolte mi, abych vás ujistil, že komunističtí poslanci i celá Česká národní rada budou v úzké spolupráci s vámi napomáhat ke splnění vládního programu.
Doporučuji plénu ČNR i jménem poslanců KSČ, aby na základě projednání programového prohlášení vlády vyslovilo nové vládě plnou důvěru. /Potlesk./
Předseda ČNR E. Erban: Dávám nyní slovo poslankyni Kolaříkové a prosím, aby se připravil poslanec dr. Jan Jirásek.
Posl. H. Kolaříková: Vážený soudruhu předsedo České národní rady, vážená Česká národní rado, vážení hosté! Přijímáme jistě všichni s velkým uspokojením fakt, že nově jmenovaná vláda ČSR předstupuje před nově zvolenou Českou národní radu se svým programovým prohlášením bezprostředně po vítězných listopadových volbách a ihned po její ustavující schůzi a dokumentuje tak před tímto zastupitelským sborem a před celou veřejností politiku činů a odhodlání nadále přesně plnit své ústavní povinnosti.
Obsah programového prohlášení vlády ČSR přesvědčuje zároveň nás poslance, že úkoly vytyčené XIV. sjezdem KSČ a přijaté Národní frontou a miliony našich občanů jsou výkonnými orgány ČSR svědomitě promýšleny a že nastupujeme do období cílevědomé, vytrvalé, ale i klidnější práce ve prospěch našich občanů od těch nejmenších až po ty, kteří tráví svůj zasloužilý odpočinek. Je to dobrý příslib do nastávajícího roku a dobrý základ pro další roky páté pětiletky.
Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci! Znovu jsem si před volbami a nyní po volbách uvědomila, co znamená uvědomělá politickoorganizátorská práce KSČ, vycházející z principů marxismu-leninismu, co znamená jednota Národní fronty a skutečnost, že máme všichni jednu společnou základní linii, linii XIV. sjezdu KSČ. S velikým uspokojením proto přijímám fakt, že pro celou složitou a náročnou práci, jež nás čeká v oblasti politické, kulturní a zejména hospodářské se máme oč opřít bez ohledu na to, jaké je naše místo v soustavě orgánů našeho socialistického státu a naší společnosti.
Vláda České socialistické republiky vychází v duchu linie strany ze vzájemné podmíněnosti politiky a ekonomiky a ve svém programovém prohlášení klade veliký důraz na spokojenost občanů, na zabezpečení jejich hmotných potřeb a životních jistot. Přistupuje v tomto duchu promyšleně také ke komplexní péči o podmínky života a rozvoje mladé generace.
Na XIV. sjezdu KSČ byla znovu zdůrazněna myšlenka, že smyslem socialistické společnosti je péče o člověka, že člověk je v centru veškeré pozornosti, že se vše dělá pro něho a pro nikoho jiného. To je a bude vodítkem i pro nás - poslance České národní rady.
Všechno dobré, co uděláme pro naše pracující, pro naši mládež, pro všechny naše občany se obrátí ve prospěch socialismu, projeví se v morálněpolitickém uvědomění občanů, v jejich angažovanosti a v motivech jejich práce a jednání.
Podle úrovně naší péče o socialistické podmínky života v každém místě naší země, budou občané měřit poctivost, reálnost a výsledky naší politiky a také všechny naše předvolební programy.
Jsme spokojeni, že vedle řešení některých nedostatků z minulosti mohly všechny naše orgány opět přejít ke koncepční práci a ke stavu, kdy naopak možným problémům budeme moci včas předcházet.
V této souvislosti považuji ve shodě s programovým prohlášením české vlády za mimořádně naléhavé důsledně řešit podmínky života a denní potřebu obyvatel v Praze, v tomto politickém, ekonomickém a kulturním centru naší republiky a celé federace. Podmínky života lidí v hlavním městě našeho společného státu mají podle mého názoru svůj zvláštní význam. Ovlivňují celkovou politickou náladu a ať už chceme nebo nechceme, přenášejí se do celé republiky. Z toho musíme vycházet a využívat i všech zkušeností z rozvoje hlavních měst, ať už v Sovětském svazu nebo v dalších socialistických zemích.
V našem výboru pro obchod a dopravu jsme si plně vědomi významu obou svěřených odvětví, na jejichž úrovni a fungování závisí jak plynulý chod celého národního hospodářství, tak i spokojenost občanů. Za dvaapůl roku cílevědomé politické a hospodářskoorganizátorské práce vedoucí síly naší společnosti, výkonných vládních a hospodářských orgánů a díky úsilí našich pracujících bylo v obou těchto odvětvích vykonáno mnoho. Obchod právě tak jako výroba splnil za velmi obtížných podmínek se ctí svou úlohu v období konsolidace a rovněž v dopravě byl udělán veliký kus práce.
Rozsah problémů otevřených ještě před poměrně krátkou dobou se poměrně zmenšil díky důslednému postupu ministerstva obchodu, ministerstva vnitra a díky péči nejvyšších politických orgánů vlády České socialistické republiky.
V tomto úsilí vláda ČSR pokračuje a my se chceme na něm podílet v rozsahu a působnosti, jež nám přísluší a kterou jsme povinni plnit. Víme, že primární je výroba, že to, co se nevyrobí, nemůže se rozdělit a prodat. Považujeme však za neméně oprávněné, že vláda ČSR přikládá tak veliký význam postavení a úkolům obchodu, a že se tak intenzivně věnuje rozvoji dopravy. Je to plně ve shodě s nezbytnými podmínkami fungování rozvinuté socialistické společnosti a státu s vyspělým průmyslem a zemědělstvím.
Je třeba si připomenout, jakou úlohu musí sehrát obchod při zprostředkování potřeb a požadavků obyvatelstva vůči materiální výrobě a dovozu ve statisícových položkách při objemu plných 130 mld Kčs v roce 1972, i co všechno musí zabezpečit doprava. Jen když si uvědomíme, že v souladu se světovým trendem je těžiště dopravy v dopravě silniční a že do konce příštího roku bude v ČSR překročena hranice 1 miliónu osobních automobilů v provozu.
Při projednávání návrhu finančního plánu a rozpočtu v obou odvětvích měli jsme v uplynulém týdnu možnost ověřit si, že oba resorty mají podrobně rozpracované směrnice XIV. sjezdu KSČ a že jejich úkoly jsou v souladu se závěry sjezdu a s cíli pětiletého plánu.
V současné situaci, kdy jsou zcela vyčerpány existující zdroje v oblasti investiční a zejména v oblasti pracovních sil, považujeme ve shodě s vládou a oběma ministerstvy za zcela přednostní, a řekla bych životní úkol, rozvinutí všech stránek komplexní socialistické racionalizace a obezřetné vynakládání všech prostředků, jež máme k dispozici. Nejde vůbec o to peníze utratit a zdroje proinvestovat, ale vynaložit a proinvestovat je musíme účelně, promyšleně a také i efektivně.
Vítáme, že vláda ČSR má propracovány čtyři základní státní programy komplexní socialistické racionalizace a že dva z nich se týkají obchodu a dopravy. V tom vidím dobrý směr naší práce a věřím, že v tomto úsilí o všestranný rozvoj naší ČSR budeme mít společně úspěch.
Jménem poslanců - členů našeho výboru - mohu vyjádřit plnou podporu úsilí vlády ČSR a příslušným ministrům, a náš závazek, že učiníme všechno pro to, zde v orgánech ČNR, i v našich volebních obvodech, aby cíle XIV. sjezdu KSČ byly splněny. /Potlesk./
Předseda ČNR E. Erban: Dávám slovo poslanci dr. Jiráskovi.
Posl. dr. J. Jirásek: Vážená Česká národní rado, vážení hosté! Základním cílem naší politiky v oblasti zemědělství a výživy, jak vyplynulo z prohlášení vlády ČSR, předneseného dnes jejím předsedou soudruhem Josefem Korčákem, je krýt přírůstek spotřeby potravin z tuzemské výroby a současně zlepšovat jejich strukturu v souladu s požadavky správné výživy. Tento cíl je plně v souladu se závěry XIV. sjezdu KSČ. Jeho splnění je však velmi náročný úkol, který mohou splnit naši zemědělci jen za účinné pomoci ostatních odvětví národního hospodářství, především chemie a strojírenství.
Jen pro ilustraci bych chtěl upozornit, že státní plán na rok 1972 předpokládá zvýšit produkci zemědělských výrobků proti letošnímu roku téměř o 2 mld Kčs. Další zvyšování zemědělské výroby v celé pětiletce je vynucováno soustavou zvyšování zájmu spotřebitelů o biologicky hodnotnější potraviny. To pro nás zemědělce znamená zvyšovat především výrobu masa, mléka a zeleniny, tj. těch výrobků, které jsou pracovně nejnáročnější. Jen v roce 1972 se požaduje, aby české zemědělství dodalo do státního fondu ve srovnání s dosaženou úrovní v loňském roce o 110 mil. litrů mléka více, a o 32 tisíc tun masa více. Takový meziroční přírůstek vyžaduje mobilizovat všechny dostupné zdroje uvnitř zemědělství a kromě toho znamená vytvářet pro zemědělství ve všech sférách státní a hospodářské činnosti nutné předpoklady. Dovolte mi, abych v souladu s vládním prohlášením upozornil na dva nejdůležitější předpoklady.
Největším a nejzávažnějším problémem je podle názoru zemědělců ochrana půdního zemědělského fondu a soustavné zvyšování jeho úrodnosti. Půda je náš základní výrobní prostředek. Oč více zemědělské půdy z jakýchkoliv důvodů ztratíme, o to více musíme zvyšovat hektarové výnosy ve zbývající výměře, abychom zajistili požadovanou výrobu pro výživu národa. Při dnes už značně vysoké intenzitě je tato cesta dražší.
Nechtěl bych tento problém dramatizovat, ale upozorňuji, že za posledních 50 let, podle dostupných pramenů, u nás ubylo tolik zemědělské půdy, jako činí výměra dvou krajů - Středočeského a Severočeského a za posledních 20 let asi 600 tisíc ha, zhruba tedy výměra jednoho kraje. I když zákon na ochranu půdního zemědělského fondu a některá opatření v oblasti investiční výstavby vedla k tomu, že v roce 1970 byl nejnižší úbytek zemědělské půdy - 7000 ha - je nutné upozornit, že tlak na vyčleňování pozemků z půdního zemědělského fondu sílí. Řadu konkrétních příkladů by mohli uvést předsedové KNV, zejména předseda Středočeského KNV poslanec ing. Burian.
Snaha o dodržování rozpočtovaných částek na investiční výstavbu bytovou, průmyslovou i dopravní vede k snahám investorů vymáhat půdy v rovině, zpravidla orné, o nejvyšší bonitě. Zemědělská půda je však ničím nenahraditelný statut, a kalkulace, které se snaží dokázat efektivnost jejího dalšího záboru před jiným, tzv. nákladnějším řešením, jako je asanace starých částí měst, stavba výškových budov, úprava neplodných půd na staveniště, jsou v podstatě velmi krátkozrakým dáváním přednosti zájmům před dlouhodobou perspektivou společnosti. Vede ve skutečnosti k převádění těchto nákladů na zemědělství, nutí k vyššímu tempu intenzifikace, tj. ke zvyšování dalších materiálních vkladů do půdy. Bylo by účelné prozkoumat, na kolik působí tendence na růst materiálních základů v zemědělství na jednotku výroby.
K plýtvání zemědělskou půdou však dochází i při zemědělské výstavbě v důsledku současných předpisů hygienických, protipožárních, i zdravotně veterinárních, které podle mého názoru neodpovídají ekonomickým možnostem našeho státu. Chtěl bych proto jménem výboru pro zemědělství a výživu apelovat na vládu a výbory, aby nebyly benevolentní při poskytování výjimek ze zákona na ochranu zemědělského půdního fondu.
Druhým základním předpokladem podmiňujícím růst zemědělské produkce v souladu se závěry XIV. sjezdu KSČ je vytvoření materiálně-technických předpokladů jejího růstu, a to jak v oblasti intenzifikačních faktorů, tak v oblasti nahrazování živé práce. Chtěl bych v této souvislosti podtrhnout odpovědnost dodavatelských odvětví, tj. především průmyslu, zejména strojírenství a chemie, a vyzvednout jejich podíl na zvyšování a zlepšování úrovně výživy a tím i životní úrovně pracujících.
Rád bych upozornil, že úbytek pracovních sil v zemědělství podle současného vývoje vysoce překračuje očekávanou a plánovanou výši, a proto rychlé uplatnění moderní technologie a jí odpovídající a podmiňující dodávku moderních, vysoce výkonných strojů, jsou podmínkou ke zvládnutí všech hlavních zemědělských prací, což je prvním předpokladem dobré úrody.
Tíživá situace je zejména v traktorech a dopravních prostředcích, neboť dopravní park je silně zastaralý. Asi 30 % traktorů, které jsou v současné době v provozu, je plně amortizováno a skladba traktorového parku, kde jsou zastoupeny především traktorové jednotky o menším počtu koňských sil neodpovídá potřebám zemědělských podniků. To značně zvyšuje nároky na náhradní součástky a opravy, rostou materiálové náklady, zužuje se prostor pro růst produktivity práce a snižuje se efektivnost celé zemědělské výroby.
Rovněž bych chtěl upozornit na nedostatek traktorových pneumatik, který vedl k tomu, že se pneumatiky ojíždějí až na plátno a mnoho strojů v době špičkových prací stálo.
S prosazováním a pronikáním průmyslových metod práce a výroby do zemědělství se stále zužují možnosti pro různé improvizace v zemědělství. Totéž platí o potravinářském průmyslu, kde se dostáváme do rizika, že bez vážných zásahů by potravinářský průmysl nemusel běžně zpracovávat to, co v zemědělství vyrobíme.
Současně se potvrzuje zde vedoucí úloha dělnické třídy v naší socialistické společnosti, neboť bez zvyšování dodávek strojů, strojených hnojiv a chemických prostředků k ochraně rostlin nejsme v zemědělství schopni sami zvyšovat ani výrobu, ani produktivitu práce. A v tom je i spoluodpovědnost naší dělnické třídy za výživu národa.
Za naše zemědělce bychom chtěli slíbit, že dodávané prostředky od našich dělníků rozvíjením kooperačních vztahů budeme plně využívat, abychom stále lépe zásobovali stůl všech pracujících naší socialistické vlasti.
Vážené soudružky a soudruzi, druhou oblastí, na kterou chce náš výbor zaměřit v krátkosti pozornost, je vodní hospodářství. Zásobování pitnou vodou bylo na předvolebních schůzích ústředním problémem volebních programů, tak i diskuse. V současné době je zásobování pitnou vodou v některých oblastech limitujícím činitelem rozvoje bytové výstavby. Ve výboru pro zemědělství a výživu máme za to, že se vláda správně ve vodním hospodářství orientuje především na problémy pitné vody. Bylo by žádoucí, aby vodní hospodářství bylo v celospolečenské oblasti prioritou a postaveno na úroveň energetické výstavby i pokud jde o stavební kapacitu. Pokud se týká čistoty vodních toků, bude třeba urychleně vydat novelizaci dosavadních předpisů, které dnes již nevyhovují a vlastně ekonomicky znevýhodňují ty, kteří budují čistící zařízení, proti těm, kteří vodu znečišťují.
Chtěl bych ujistit, že poslanci ČNR, výboru pro zemědělství a výživu, plně podpoří veškerá opatření, která budou směřovat v duchu cílů XIV. sjezdu strany a vládního prohlášení ke zlepšení vodohospodářské situace v naší republice.
Konečně bychom chtěli uvítat i plně podpořit záměr vlády - se vší rozhodností postupovat proti pachatelům trestné činnosti, namířené proti hospodářským zájmům společnosti, proti rozkradačům a škůdcům našeho národního majetku, a zejména přísněji postihovat recidivisty. Na předvolebních schůzích vznášeli naši voliči podobné požadavky. Žádali nás, abychom nedopustili naši krásnou republiku rozkrádat. Doporučovali, aby se pečlivě vážilo, než se někdo odsoudí ke ztrátě svobody, ale pro recidivisty požadovali naši občané daleko přísnější a tvrdší tresty.
Závěrem doporučuji České národní radě jménem výboru pro zemědělství a výživu, vládní prohlášení schválit a vyslovit vládě plnou důvěru. Současně bych chtěl přislíbit vládě naprostou podporu a pomoc výboru pro zemědělství a výživu ČNR při realizaci vládního programu a vyslovit přesvědčení, že pracující v zemědělství a výživě tak, jak tomu bylo vždy i v minulosti, vynaloží veškeré své síly, aby závěry XIV. sjezdu a úkoly vyplývající z vládního programu splnili. /Potlesk./