Středa 3. prosince 1969

Predseda SN Mihálik: Ďakujem súdruhovi ministrovi Ing. Rohlíčkovi a dávam záverečné slovo spoločnému spravodajcovi výborov Ing. Součkovi.

Zpravodaj poslanec ing. Souček: Vážené soudružky a soudruzi, vcelku mohu říci, že diskuse poslanců k předloženému zákonu prakticky podpořila vládní návrh a jak vyjádřila souhlas s jeho uplatněním, až na jednu výjimku posl. Píše. Posl. Píš ve svém diskusním příspěvku formuloval dodatek k předloženému vládnímu návrhu zákona. Než přistoupíme k hlasování nebo než vám přednesu návrh usnesení, které jste dostali a které jsem doplnil o diskusi, ptám se posl. Píše, zda trvá na tom, aby tento jeho návrh byl projednáván na zasedání dnešní sněmovny. Jakožto společný zpravodaj se neztotožňuji s tímto názorem, neboť tato otázka byla jednak vysvětlena s. ministrem Rohlíčkem, jednak mnohokrát projednána v různých výborech. Všechny tři výbory se shodly na znění, které je vám dnes předloženo. Než přistoupíme k této otázce, chtěl bych vás upozornit, že SL, se kterou jsme byli v neustálém kontaktu, schválila návrh tohoto zákona na dopoledním zasedání. V případě, že posl. Píš bude trvat na svém návrhu a bude-li tento návrh odhlasován, nedojde ke společnému usnesení obou sněmoven a podle § 26 jednacího řádu bude muset být zavedeno dohodovací řízení.

Myslím, že připomínka posl. Píše není tak významná, aby narušila tento důležitý zákon a že ing. Rohlíček zde dostatečně zdůvodnil řešení problematiky, kterou má na mysli posl. Píše.

Proto bych se zeptal s. posl. Píše, zda trvá na svém návrhu.

Poslanec Ing. Píš: Netrvám po vysvetlení spravodajcu a po vysvetlení súdruha ministra. Tú tlač, ktorú sme tu dostali, sme v našom výbore neprerokovali.

Zpravodaj poslanec ing. Souček: Je logické, že tento návrh zákona ve znění společné zprávy výbory nemohly projednávat, protože v tomto návrhu jsou uplatněny připomínky, které vznesly jednotlivé výbory v termínech, o kterých jsem vás informoval ve své zpravodajské zprávě. Hovořil jsem o tom, že se ve výborech diskutovalo o tom, že některá odvětví, v tom i potravinářský průmysl, mohou být postižena, nebudou-li u nich uplatněny určité slevy a výjimky. Rovněž tak zástupci předkladatele, ministerstva financí, a soudruzi i v našem rozpočtovém výboru nám vysvětlovali, že právě tyto negativní prvky působení zákona budou předmětem selektivní politiky. Kromě toho jsem ve své zpravodajské zprávě uvedl, aby federální vláda tyto zásady selektivní politiky předložila ještě FS v souvislosti s projednáváním státního rozpočtu na rok 1970.

Soudruh posl. Píš se vyjádřil, že netrvá na svém návrhu. Proto mi dovolte přednést návrh usnesení k tomuto projednávanému bodu:

Po vyslechnutí zprávy ministra financí ČSSR ing. R. Rohlíčka k vládnímu návrhu zákona, kterým se stanoví zásady pro zákony národních rad o podnikových daních a příspěvku na sociální zabezpečení, dále zprávy společného zpravodaje výborů posl. ing. Jiřího Součka k tomuto návrhu, jakož i po zvážení všech připomínek vzešlých z jeho projednávání v orgánech Sněmovny národů a připomínek z orgánů České a Slovenské národní rady, přijala Sněmovna národů FS na své schůzi dne 13. 12. 1969 toto usnesení:

Sněmovna národů Federálního shromáždění

I. konstatuje, že

1. nový daňový zákon, i když má být uplatňován pouze v některých odvětvích národního hospodářství a přijímá se v zásadě pro r. 1970, představuje ve srovnání s dosavadní soustavou odvodů nesporný pokrok a jeho uplatnění se jeví nezbytným;

2. návrh tohoto zákona byl připraven k projednání v době, kdy složitá ekonomická situace nedovoluje odhadnout celkový jeho hospodářský dopad;

3. jeho uplatňováním vznikne v odvětvích, jako v energetice, v potravinářském a spotřebním průmyslu, stavebnictví atd., tíživá finanční situace některých podniků, která bude řešena pomocí selektivních finančních opatření, k jejichž použití poskytuje zákon příslušná zmocnění;

II. schvaluje

vládní návrh zákona, kterým se stanoví zásady pro zákony národních rad o podnikových daních a příspěvku na sociální zabezpečení, a to ve znění společné zprávy ústavně právního výboru, rozpočtového výboru a výboru pro hospodářskou politiku Sněmovny národů /rozdané jako tisky č.14 a 10/SN/;

III. doporučuje vládě ČSSR, aby

v souvislosti s odst. a/, § 4 tohoto zákona, který neuvádí jako připočitatelnou položku náhrady škod způsobených exhalacemi a odpadními vodami, prozkoumal komplexně otázku připočitatelnosti této položky k zisku a o svých závěrech informoval předsednictvo Sněmovny národů;

IV. doporučuje dále, aby ve spolupráci s vládami ČSR a SSR

1. sledovala účinnost tohoto zákona a vyhodnotila ji zvláště z hlediska jejího dopadu na finanční situaci podniků a z hlediska rozsahu použitých výjimek, zvýhodnění a slev, a to s přihlédnutím k připomínkám vzneseným v rozpravě při projednávání tohoto zákona ve Sněmovně národů;

2. připravila včas návrh na rozšíření působnosti nového zákona na ostatní odvětví národního hospodářství s účinností od 1. 1. 1971, opřený o důkladnou studii;

V. ukládá

rozpočtovému výboru, aby ve druhé polovině r. 1970 vyžádal zprávu ministra financí ČSSR o působení nových podnikových daní a po jejím projednání informoval předsednictvo Sněmovny národů FS o zkušenostech z uplatňování nového zákona a o stavu příprav na rozšíření jeho účinnosti k 1. 1. 1971;

VI. ukládá svému výboru pro sociální politiku,

aby vzhledem k zamýšlenému rozšíření působnosti tohoto zákona na všechna odvětví národního hospodářství k 1. lednu 1971 komplexně posoudil v průběhu příštího roku, zda náhrady škod placené podniky způsobujícími exhalace a znečištění vod mají se zahrnout jako připočitatelné položky k jejich zisku, a o svých závěrech informoval předsednictvo Sněmovny národů.

Predseda SN Mihálik: Ďakujem spravodajcovi poslancovi Součkovi.

Spravodajca poslanec Souček navrhol snemovni prijať uznesenie, ktorého text vám bol rozdaný a ktoré teraz čiastočne textovo upravil vo svojom záverečnom vystúpení.

Snemovňa národov rozhodne najprv o základnom bode tohto uznesenia, ktorý je označený ako bod II. na druhej strane písomného podkladu. V tomto bode sa navrhuje, aby Snemovňa národov schválila zákon, ktorým sa stanovujú zásady pre zákony národných rád o podnikových daniach a o príspevku na sociálne zabezpečenie, a to v znení spoločnej správy výborov, ktorú máte pred sebou ako tlač č. 10/SN.

O tomto návrhu budeme hlasovať podľa článku 42 ods. 1. písm. h ústavného zákona č 143/1968 o čs. federácii; toto ustanovenie určuje, že pre hlasovanie o návrhoch zákonov, ktorými sa stanovujú zásady daňových zákonov národných rád, platí zákaz majorizácie. Návrh bude prijatý, ak bude preň hlasovať väčšina všetkých poslancov zvolených v Českej socialistickej republike a väčšina všetkých poslancov zvolených v Slovenskej socialistickej republike.

V tejto chvíli je v zasadacej sieni prítomné 56 poslancov zvolených v Českej socialistickej republike a 56 poslancov zvolených v Slovenskej socialistickej republike. Prosím overovateľov Snemovne národov, aby prevzali úlohu skrutátorov a pripravili sa na sčítanie hlasov, a to poslankyňu Dutkovú, Pastorkovú, poslanca Píša, Součka, Súletyho a poslankyňu Vobořilovú. Znovu pripomínam, že hlasujeme najprv o bode II návrhu uznesenia.

Najprv budú hlasovať poslanci zvolení v Českej socialistickej republike.

Kto z týchto poslancov súhlasí, aby návrh zákona, ktorým sa stanovujú zásady pre zákony národných rád o podnikových daniach a o príspevku na sociálne zabezpečenie, bol schválený so zmenami, ktoré sú uvedené v spoločnej správe výborov, nech zdvihne ruku. /Deje sa./

Prosím skrutátorov, aby ohlásili počty.

Je niekto proti návrhu? /Nikto./

Kto sa zdržal hlasovania? /Nikto./

Konštatujem, že poslanci, zvolení v Českej socialistickej republike, schválili návrh predloženého zákona 58 hlasmi, teda jednomyseľne.

Teraz budú hlasovať poslanci zvolení v Slovenskej socialistickej republike.

Kto z týchto poslancov súhlasí s predloženým návrhom, nech zdvihne ruku. /Hlasuje sa./ Je niekto proti? /Nikto./ Kto sa zdržal hlasovania? /Nikto./ Konštatujem, že i reprezentácia Slovenskej národnej rady hlasovala jednomyseľne pre prijatie zákona.

Konštatujem, že Snemovňa národov schválila návrh zákona, ktorým sa stanovujú zásady pre zákony národných rád o podnikových daniach a o príspevku na sociálne zabezpečenie. V zhodnom znení prijala tento návrh zákona aj Snemovňa ľudu na svojej dnešnej schdzke. Predsedníctvo Federálneho zhromaždenia môže teda vyhlásiť tento významný zákon.

Spravodajca poslanec Ing. Souček navrhol ďalej prijať niekoľko ďalších bodov uznesenia, ktoré sú v písomnom materiáli označené ako bod I, III, IV a V. V záverečnom slove spravodajca tento návrh čiastočne upravil v tom zmysle, aby Snemovňa národov formulovala svoje stanovisko ako odporučenie vláde ČSSR.

Snemovňa bude rozhodovať o tomto ústnom návrhu. Hlasovať o ňom budú obidve časti Snemovne národov spoločne.

Kto súhlasí, aby Snemovňa národov schválila návrh uznesenia tak, ako ho predniesol spravodajca, nech zdvihne ruku. /Hlasuje sa./ Kto je proti? /Nikto./ Kto sa zdržal hlasovania? /Nikto./ Ďakujem.

Tým Snemovňa národov vyjadrila svoje stanovisko k prijatému zákonu.

Štvrtý bod programu dnešnej schôdzky sme týmto vyčerpali.

Ako posledný bod programu máme

V

Interpelácie a otázky poslancov

Predsedníctvu Snemovne národov neboli predložené žiadne písomné interpelácie podľa § 31 až 33 zákona o rokovacom poriadku Federálneho zhromaždenia.

Pretože interpelácie neboli predložené ani na minulej schôdzke Snemovne národov a na otázky uplatnené poslancami na tejto schôdzke odpovedali členovia vlády ČSSR na mieste ústne, nie sú predmetom rokovania dnešnej schôdzky ani písomné odpovede členov vlády.

Pýtam sa prítomných poslancov, či si niekto praje položiť otázku vláde ČSSR alebo niektorému z členov vlády vo veciach ich pôsobnosti? Nikto sa nehlási.

Tým Snemovňa národov vyčerpala program dnešnej schôdzky.

Pred zakončením rokovania upozorňujem, že Predsedníctvo Snemovne národov sa zíde za účasti predsedov výborov na svoju 14. schôdzku zajtra o 8.30 v miestnosti Obrazárne pri Španielskej sále Pražského hradu. O 10.00 hodine sa koná v Španielskej sále plenárna schôdzka Medziparlamentnej únie - československej skupiny. Tejto schôdzky sa môžu zúčastniť aj tí poslanci Snemovne národov, ktorí boli do snemovne novozvolení a ktorí sa chcú stať členmi Medziparlamentnej únie.

Na záver chcem ohlásiť, že Predsedníctvo Federálneho zhromaždenia sa zíde teraz o pol šiestej, aby vyhlásilo prijaté zákony.

Ďakujem vám, vážené súdružky poslankyne a súdruhovia poslanci, za aktívnu účasť na dnešnom rokovaní a končím piatu schôdzku Snemovne národov.

/Schůze skončena v 17.08 hodin./

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP