Čtvrtek 8. července 1971

VII

Společná zpráva výboru pro plán a rozpočet, výboru ústavně právního a výboru pro národní výbory a národnosti k vládnímu návrhu zákona České národní rady o pravidlech státního rozpočtu České socialistické republiky a o hospodaření s rozpočtovými prostředky /rozpočtová pravidla republiky/

Zpravodajem je poslanec ing. J. Horák. Dávám mu slovo.

Posl. ing. Jaromír Horák: Vážené soudružky a soudruzi poslanci! Navrhovaný zákon o pravidlech státního rozpočtu ČSR řeší některé vztahy, které dřívější zákonná ustanovení neobsahovala. Je to např. vztah vyplývající z federativního uspořádání našeho státu, problémy spojené s vytvářením účelových fondů, zásady upravující vytváření rozpočtových výhledů apod. Stejně tak tento návrh uvádí sankce, které vyplývají z porušování finančních a rozpočtových předpisů. Navrhovaná předloha stanoví zásady, které mají dlouhodobější platnost. Proto také v důvodové zprávě se upozorňuje na to, že bude každoročně schvalován rozpočtový zákon, ve kterém budou uplatněny absolutní hodnoty státního rozpočtu. Charakter tohoto zákona bude operativní.

Vlastní návrh zákona je dělen celkem do devíti základních částí. Zde bych chtěl upozornit jen na některá ustanovení, která se naší činnosti nejvíce dotýkají.

Prvá část, obsahující základní ustanovení, vyjadřuje funkci státního rozpočtu ČSR, určuje integraci ČNR, formuluje zásady střednědobého rozpočtového výhledu republiky i obsahu státního rozpočtu republiky. Zabývá se příjmy a výdaji. rozpočtu republiky. Zde bych chtěl zdůraznit pouze skutečnost, že střednědobý rozpočtový výhled republiky, který koresponduje se střednědobým státním plánem rozvoje národního hospodářství, obsahuje i územní průřezy, které však mají pouze orientační a informativní charakter. Vztahy státního rozpočtu k NV se v podstatě nemění a jsou vyjádřeny v souhrnném finančním vztahu.

V další části se zabývá návrh zákona sestavením státního rozpočtu republiky a finančních plánů. V § 6 je definován rozpočtový projekt republiky. V podstatě jde o směrnice pro sestavování návrhu rozpočtu ústředních orgánů a národních výborů. Jde tedy o zajištění vazeb mezi směrnicí národohospodářského plánu a transformaci jejích zásad pro sestavování finančního plánu.

V § 8 je obecně stanovena povinnost všech jednotek zabezpečovat zvýšení příjmů a hledat možnost snížení výdajů, jakož i odpovědnost za hospodárné využívání prostředků. Tato formulace je nezbytná pro činnost kontrolních orgánů, i když ve své podstatě umožňuje mnohostrannost výkladů a bude bezpochyby předmětem řady sporů. Já vím, že je velmi těžké stanovit, co je hospodárné hospodaření a co ne. Domnívám se ovšem, že by v pracovních předpisech měl se pokusit příslušný resort alespoň nastínit hlavní zásady, které by určitým způsobem konkretizovaly tento pojem.

V § 9 je uložena povinnost předběžného projednání s federálním ministerstvem financí návrhu státního rozpočtu republiky dříve než bude předložen ke schválení České národní radě.

Ve třetí části se stanoví zásady, podle kterých lze hospodařit. Obecně je zde uplatněna zásada, že je možno překročit rozpočet nebo snížit rozpočtové příjmy jen podaří-li se úpravu uhradit příslušnými kompenzacemi buď v úsporách nebo ve zvýšených příjmech jinde. Dále je zde vyjádřena zásada automatického zvyšování nebo snižování ukazatelů státního rozpočtu v těch případech, kdy dochází k předávání konkrétních plánovaných úkolů. Obecně je rovněž vyjádřena nutnost souhlasu nadřízeného orgánu při jakémkoliv narušení základních údajů státního rozpočtu. Je samozřejmé, že operativa si vyžádá i povolování okamžitých výjimek, které může povolit buď vláda nebo na základě jejího zmocnění ministr financí.

Velmi důležitý je § 12, který stanoví pravidla rozpočtových přesunů. Obecně je zde stanovena zásada zákazu přesunů úspor ve výdajích na investice a mzdové fondy. Zde je možno provádět změny jen souběžně se změnami v hospodářském plánu. Stejně tak nelze provádět přesuny mezi prostředky určenými pro rozpočtové organizace, příspěvkové a státní hospodářské organizace. I zde však je pamatováno na možnost výjimek.

Stejně tak závažný je i § 13, který pojednává o pravomoci vázat rozpočtové prostředky. Jde zde především o prostředky plánovaných úkolů, jejichž plnění přešlo jinam nebo jejichž realizace byla odsunuta. Přesto lze však obecně říci, že tento paragraf dává možnost všem ústředním orgánům vázat jakékoli prostředky státního rozpočtu nebo finančních plánů svých podřízených organizací. Stejně tak dává možnost ministerstvu financí povolovat příslušné výjimky.

V dalším paragrafu se hovoří o časovém použití rozpočtových prostředků. Stanoví se zde zásada využití rozpočtových prostředků do konce rozpočtového roku. Vytváření rezerv se sice připouští ale jako operativní rezervy vytvořené při rozpisu plánů, která musí být do konce rozpočtového roku rozpuštěna. Výjimku zde tvoří fond rezerv u národních výborů. Tvoření rezerv u nižších orgánů kromě ústředních orgánů a národních výborů není povolováno.

V § 15 je stanovena povinnost, že při navrhování jakýchkoliv legislativních opatření je třeba vážit dopad těchto opatření na státní rozpočet, a to nejen pro běžný rok, ale i pro budoucnost. Současně musí být navržena úhrada vzniklých zvýšení výdajů nebo úbytku příjmů. Zde si ministerstvo financí zajišťuje svůj vlastní vliv na tvorbu těchto základních opatření a nařízení.

Konečně § 16 a 17 se zabývají odpovědností za hospodaření, včetně sankcí za porušení rozpočtových předpisů.

V následující části se jedná o rozpočtových a státních finančních rezervách. V podstatě je stanoveno, že o státní finanční rezervě rozhoduje Česká národní rada. Tato rezerva se vytváří z přebytků rozpočtového hospodaření a v podstatě se nezahrnuje do státního rozpočtu. Důležité je zmocnění vlády a ministra financí, kteří ze státní finanční rezervy hradí důsledky velkých živelných pohrom nebo i potřeby vzniklé přechodným schodkem státního rozpočtu.

V samostatné ucelené části jsou shrnuta pravidla rozpočtů národních výborů. Jak už bylo řečeno, páteří těchto vztahů je souhrnný finanční vztah k státnímu rozpočtu, který umožňuje národním výborům vytvořit si dostatečný prostor pro vlastní politické i hospodářské působení.

Návrh zákona stanoví zásady pro účelové rezervy a subvence, které při nevyčerpání koncem roku propadají a umožňuje ministru financí jejich přerozdělení v průběhu roku, včetně možnosti povolení výjimek. Zvláštní poslání ve finančním hospodaření národních výborů má fond rezerv a zdrojů, jehož zůstatky zůstávají na účtu národních výborů a který se může zvyšovat z přebytků hospodaření běžného roku, a to způsobem, který bude zvlášť stanoven. Tento fond vytváří nejen hmotnou základnu národních výborů pro realizaci vlastní koncepce finanční politiky v místě své působnosti, ale výrazným způsobem přispěl k účelnějšímu a efektivnějšímu hospodaření národních výborů. Stejně tak návrh zákona umožňuje poskytnout přechodnou výpomoc národním výborům ze státního rozpočtu republiky.

V části šesté se jedná o kontrole finančního hospodářství. Tato část pojednává o systému kontrol. Zde bych chtěl upozornit na pojem tematických kontrol, které mají význam právě pro složitost celé oblasti ekonomiky. Dále jsou zde stanoveny pravomoci kontrolních orgánů a povinnosti kontrolovaných.

Ostatní části obsahují pravidla pro rozpočty fondů a jejich závěrečné účty a dále ustanovení, kde jsou vyjádřena zmocnění ministra financí upravovat výdaje ústředních orgánů, určovat limity výdajů, schvalovat záruky, provádět opatření k překonání přechodných schodků, upravovat sestavování rozpočtů a závěrečných účtů.

Projednávání předlohy tohoto zákona ve výborech ČNR přineslo řadu úprav, které jsou obsaženy ve společné příloze k tomuto návrhu zákona. /Jde o tisk 128./

V diskusi bylo upozorněno na nepřesnost v terminologii, a proto se jednání přiklonilo k tomu, aby bylo používáno terminologie, která vyplývá ze schváleného již zákona o plánování, aby tak byla zachována jednota v procesním vyjádření schvalovaných zákonů.

Stejně tak se při projednávání narazilo i na odlišnost v obsahu mezi předkládaným návrhem pro ČSR a mezi schváleným zákonem pro SSR. Je nesporné, že legislativní úpravy jednotlivých zákonů mohou být rozdílné, ale tyto rozdíly mají vycházet z materiálních podmínek, i podmínek národního života jednotlivých republik. Tam, kde nejsou podloženy těmito podmínkami, by měla být zachována jednota již proto, abychom nekomplikovali legislativu na území našeho státu. Jde zde například o odlišné pojetí zákonné úpravy existence a funkce státních loterií apod. Souhlasíme s logickým vysvětlením ministerstva financí, že je možné a je třeba tento problém řešit samostatnou zákonnou úpravou, ale pak by měl být tento problém řešen shodně v obou částech našeho státu.

Předložený návrh představuje možnosti, které máme v současné době k dispozici pro řešení problémů o pravidlech státního rozpočtu. Celospolečenský zájem vyžaduje, abychom do budoucna se snažili vytrvale prostřednictvím zákonů vytvářet klima, které by přispívalo k efektivnějšímu využívání státních prostředků jako celku.

Celý předložený návrh zákona znamená v podstatě zjednodušení dnešních legislativních opatření, která častými změnami a úpravami nejsou zcela přehledná. Vyjadřuje komplexní řešení problému sestavování a realizace státního rozpočtu, má svůj vlastní logický řád, stanoví zásady hospodaření s rozpočtovými prostředky.

Proto doporučuji jménem výboru pro plán a rozpočet, ústavně právního výboru a výboru pro národní výbory a národnosti návrh zákona ČNR o pravidlech rozpočtu ČSR a o hospodaření s rozpočtovými prostředky ke schválení.

Předseda ČNR E. Erban: Děkuji soudruhu zpravodajovi za jeho zprávu. K projevu se nyní přihlásil ministr financí ČSR ing. L. Lér, CSc. Prosím soudruha ministra, aby se ujal slova.

Ing. Leopold Lér, CSc., ministr financí ČSR: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, dovolte mi říci jménem vlády několik slov ke zdůvodnění vládní předlohy, a to proto, že při jednání orgánů ČNR byly k dosavadní právní úpravě vznášeny připomínky a bylo požadováno novelizování předpisů.

Jak už bylo uvedeno v obšírné zprávě soudruha zpravodaje, rozpočtové hospodaření se dosud řídilo zákonem z roku 1959, kterým byla stanovena základní pravidla o státním rozpočtu a o hospodaření rozpočtovými prostředky. Tento zákon už zastaral. Řada opatření a finančních nástrojů tímto zákonem nebyla upravena a bylo nutno provádět dílčí změny, čímž celá právní úprava rozpočtového hospodaření nebyla přehledná. Proto bylo rozhodnuto vydat novelu tak, jak to soudruzi poslanci často připomínali, do které byly shrnuty změny ve státoprávním uspořádání republiky a také všechna opatření, která byla upravena vedlejšími předpisy.

Do navrhovaného zákona se soustřeďuje základní ustanovení o státním rozpočtu republiky, jakož i o hospodaření s rozpočtovými prostředky, které mají dlouhodobější platnost. Jak už soudruh zpravodaj zdůraznil, vláda předpokládá, že každoročně při návrhu zákona o státním rozpočtu na ten který rok přijde v případě nutnosti s některými novými opatřeními operativního charakteru, tak jak to vyžaduje hospodářská situace. Tato opatření samozřejmě musí být v souladu s celkovou koncepcí přijatého zákona, ale budou operativně reagovat na vzniklou situaci.

Návrh zákona vychází z těchto zásad: že státní rozpočet republiky je součástí rozpočtové soustavy ČSSR. Tuto soustavu tvoří státní rozpočet federace a státní rozpočty republik. Všechny rozpočty mají rovnoprávné postavení. Rozpočet federace plní vůči rozpočtům republik integrující a koordinační funkci. Všechny tři rozpočty jsou sestavovány podle jednotné metodiky a jednotné rozpočtové skladby. Nástrojem dlouhodobějšího finančního plánování se má stát střednědobý finanční rozpočet republiky, který bude podkladem pro sestavení státního rozpočtu na příslušný rok.

Soudruzi poslanci už v letošním roce projednali takový návrh rozpočtového výhledu v jarních měsících na příští pětiletku a bylo možno se seznámit se základní finanční problematikou, která je pak také určující pro sestavování rozpočtů na jednotlivá léta.

Je třeba připomenout, že státní rozpočet republiky bude při sestavování vyrovnán a rozpočtový přebytek nebo schodek bude uváděn pouze ve státním rozpočtu federace. Nemůže tedy vzniknout situace, že by při návrhu státních rozpočtů republik vznikly například schodky. Tyto schodky by se staly předmětem projednávání a můžeme říci různého dohadování, což by rozhodně nevytvářelo správnou atmosféru pro řešení základních problémů rozvoje národního hospodářství a proto v souladu s pojetím jednotné celostátní ekonomiky výsledek rozpočtového hospodaření, pokud jde o jeho plánovaný výhled, bude vždy uváděn v rozpočtu federace.

Příjmy rozpočtů republiky tvoří dotace a subvence ze státního rozpočtu federace, které mají účelový charakter a globální dotace. Jak bylo uvedeno ve zprávě soudruha poslance Krajhanzla a ve vládní předloze, pomocí účelových a globálních dotací vykonává rozpočet svůj integrující a koordinující vliv na hospodaření. Dále mezi příjmy patří i daně, odvody, poplatky a ostatní příjmy od občanů a organizací v působnosti republiky s výjimkou příjmů, které jsou na základě zákona zdrojem státního rozpočtu federace.

Výdaje státního rozpočtu republiky zahrnují výdaje pro rozpočtové organizace, dotace a subvence národním výborům a socialistickým organizacím a příspěvky pro příspěvkové organizace.

V průběhu rozpočtového hospodaření dochází k odchylkám od předpokládaného vývoje, které si vynucuje hospodářský život a na něž musí být v rozpočtu pružně reagováno, nemá-li docházet k národohospodářským škodám. V navrženém zákoně se stanoví pravidla a způsoby pro provádění zásahů a změn ve státním rozpočtu, aby podle závažnosti změn byla vymezena kompetence k jejich provádění.

Přebytek z výsledků hospodaření podle rozpočtu republiky zůstává k použití republice s výjimkou nevyčerpaných účelových subvencí poskytnutých republice ze státního rozpočtu federace.

Významné místo je ve vládní předloze věnováno kontrole rozpočtového hospodaření. Vrcholnou kontrolu rozpočtového hospodaření provádí ČNR a vláda republiky zejména při projednávání státního rozpočtu, zpráv o jeho plnění, jakož i při sestavování státního závěrečného účtu. Ministerstvo financí provádí běžnou kontrolu rozpočtového hospodaření. O výsledcích této kontroly informuje ČNR ve zprávách ke státnímu rozpočtu, ve státním závěrečném účtu, jakož i ve zprávách o plnění státního rozpočtu.

Běžnou kontrolu rozpočtového hospodaření doplňuje ministerstvo financí tematickými, dokladovými a finančně daňovými revizemi.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, předkládaný vládní návrh zákona byl podrobně projednáván ve výborech ČNR, kde byly navrženy úpravy znamenající upřesnění a vylepšení předkládaného návrhu zákona. Zúčastnil jsem se projednávání těchto otázek v České národní radě a informoval jsem o těchto úpravách, které byly navrženy, vládu, a mohu sdělit, že vláda vyslovila s těmito úpravami souhlas. Proto vám doporučuji, abyste předložený návrh zákona schválili. Děkuji.

Předseda ČNR E. Erban: Děkuji soudruhu ministru financí ing. Lérovi za jeho projev. Přistoupíme nyní k rozpravě, do níž jsou přihlášeni tři poslanci. Prvním přihlášeným řečníkem je poslankyně ing. J. Bardoňová. Dávám jí slovo.

Posl. ing. Jana Bardoňová: Vážené soudružky a soudruzi, ve svém diskusním příspěvku se chci zmínit o některých ustanoveních projednávaného zákona o rozpočtových pravidlech, která bývají předmětem častých diskusí. Mám na mysli zejména ta ustanovení, kterými se upravuje hospodaření podle státního rozpočtu republiky, uvedená v části III předloženého návrhu zákona.

Jedním z nich je zmocnění vlády ČSR a na základě jejího pověření ministra financí povolovat změny v rámci schváleného státního rozpočtu. U tohoto ustanovení se setkáváme s názory, zda zmocnění vlády nebo ministra financí není příliš rozsáhlé, zda se tím neomezuje pravomoc zastupitelského orgánu apod. Chtěla bych proto ukázat, že toto zmocnění je nejen správné, ale i nezbytné v zájmu optimálního využití omezení rozpočtových zdrojů. Je třeba si uvědomit, že státní rozpočet, podobně jako státní plán, se při své přípravě opírají o dosažené výsledky hospodářského vývoje a sledují zabezpečení příjmů stanovených hospodářskou politikou komunistické strany pro dané období. Přitom vychází z určitých plánovaných předpokladů hospodářského a společenského vývoje v příslušném rozpočtovém roce. Avšak i při sebedokonalejším plánování se skutečný vývoj v průběhu realizace ročního prováděcího plánu a státního rozpočtu zpravidla více či méně odchyluje od předpokladů, z nichž se při jejich přípravě vycházelo, a to buď ve směru přeplňování plánem stanovených úkolů nebo jejich neplněním. Tyto odchylky způsobuje řada různých subjektivních a objektivních faktorů, jako rozvoj iniciativy a aktivity pracujících, úroveň řízení, působení nepřímých nástrojů řízení, vývoj poptávky a nabídky na vnitřním trhu, situace na zahraničních trzích. Má-li státní rozpočet i v takových případech plnit svou úlohu nástroje, který aktivně ovlivňuje realizaci státního plánu v celospolečenském zájmu, je nezbytné, aby pružně a operativně reagoval na skutečný vývoj potřeb národního hospodářství a společnosti. Uvedu konkrétní příklad:

výdaje na subvence a dotace jsou ve státním rozpočtu stanoveny v absolutních částkách ve vazbě na úkoly státního plánu. Jejich čerpání je však zpravidla stanoveno vazbou na jednotlivé výroby nebo jiný odpovídající ukazatel. Přeplňuje-li se v daném případě plánovaný objem výroby, na kterou se poskytuje dotace nebo subvence, je třeba více prostředků než pro tento účel uvažuje státní rozpočet. Přitom současně může být čerpání jiné dotace nebo subvence vzhledem k neplnění plánovaného úkolu, na který se poskytuje, nižší, než počítal státní rozpočet.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP