Oddíl 4
Věci majetkové
Článek 34
Forma právních úkonů
1. Forma právních úkonů se spravuje právním řádem platným pro právní úkon. Stačí však, bylo-li použito právního řádu platného v místě právního úkonu.
2. Právní úkony týkající se nemovitostí se spravují právním řádem smluvní strany, na jejímž území je nemovitost.
Článek 35
Nemovitostí
1. K řízení o věcných právech k nemovitostem, jakož i o jiných právech vztahujících se k nemovitostem je příslušný soud smluvní strany, na jejímž území je nemovitost. Soud použije práva svého státu.
2. Ustanovení odstavce 1 nebude použito na majetkové poměry mezi manžely a na věci dědické upravené v článcích 13 a 22.
Článek 38
Závazky z nedoholených činů nebo z jiných událostí, ze kterých vzniká povinnost k náhradě škody, se spravují právním řádem smluvní strany, kde se takový čin nebo událost staly. Příslušný je soud této smluvní strany. Poškozený může podat žalobu také u sondu smluvní strany, na, jejímž území má bydliště žalovaný nebo u soudu smluvní strany, na jejímž území je majitel žalovaného.
Oddíl 5
Náklady řízení
Článek 37
Osvobození od složení žalobní jistoty
1. občanům jedné smluvní strany, kteří vystupují před soudy druhé smluvní strany, dokud znají bydliště nebo pobyt na území jedné ze smluvních stran, nelne uložit složení žalobní jistoty za náklady řízení jen z toho důvodu, že jsou cizinci nebo že nemají na území druhé smluvní strany bydliště nebo pobit.
2. Osvobození podle odstavce 1 přísluší občanům smluvních stran i tehdy, jestliže mají bydliště na území jiného státu, se kterým má smluvní strana poskytující toto osvobození smlouvu o vzájemné vykonatelnosti rozhodnutí.
3. Soud jedné smluvní strany může požadovat od občanů druhé smluvní strany, kteří před ním vystupují, složení zálohy za náklady řízení za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako od vlastních občanů.
4. Ustanovení odstavců 1 až 3 bude použito obdobně na právnické osoby.
Osvobození od nákladů řízení
Článek 38
Občané, jedné smluvní strany mají na území druhé smluvní strany nárok na osvobození od poplatků a záloh a jiných nákladů řízení, jakož i na ustanovení bezplatného právního zástupce za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako jejich vlastní občané.
Článek 39
1. K uplatnění nároků uvedených v článku 38 je třeba předložit, dotvrzení o osobních, rodinných majetkových poměrech, jakož i o příjmu vystavené příslušným orgánem smluvní strany, na jejímž území má žadatel své bydliště nebo pobyt.
2. Nemá-li žadatel bydliště ani pobyt na území žádné ze smluvních stran, postačí potvrzení vydané diplomatickým zastupitelstvím nebo konzulárním úřadem jeho státu.
3. Orgán příslušný k vydání potvrzení uvedeného v odstavci 1 může požádat orgány druhé smluvní strany a potřebná objasněni.
4. Orgán rozhodující o žádosti o přiznání nároků uvedených v článku 38 může žádat o další objasnění orgán, který potvrzení vydal.
Článek 40
1. Jestliže občané smluvních stran majitel bydliště nebo pobyt na území jedné z nich chtějí před orgánem druhé smluvní strany uplatnit nároky uvedené v článku 38, mohou podat takovou žádost do zápisu u orgánu příslušného podle místa svého bydliště neb pobytu tento orgán zašle zápis spolu s potvrzením uváleným v článku 39 odstavec 1 spolu s ostatními doklady předloženými žadatelem příslušnému orgánu druhé smluvní strany.
2. Současná se žádosti uvedenou v odstavci 1. lze podat do zápisu i žalobu nebo jiný návrh na zahájení řízení.
Článek 41
Přiznání osvobození od poplatků a záloh a od jiných nákladů řízení, jakož i ustanovení bezplatného právního zástupce platí pro celé řízení téže věci až do pravomocného skončení včetně řízení o výkonu rozhodnutí. To platí i pro případy, kdy další řízení v téže věci je vedeno před jiným orgánem téže nebo druhé smluvní strany.
Článek 42
Orgán jedné smluvní strany, jenž ve věci úhrady nákladů řízení, jakož i doplnění žaloby nebo návrhu předvolává účastníka, který bydlí na území druhé smluvní strany, stanoví při tom lhůtu nejméně jednoho měsíce. Lhůta se počítá ode dne doručení písemnosti.
Oddíl 6
Uznávání a výkon rozhodnutí
Článek 43
Uznávání rozhodnutí ve věcech nemajetkové povahy
Pravomocná rozhodnutí vydaná orgány jedné smluvní strany ve věcech občanských nebo rodinných nemajetkové povahy jsou uznávána na území druhé smluvní strany bez provedení řízení o uznání s výjimkou případů, kdy orgán této Strany vydal dřívější pravomocné rozhodnutí v této věci nebo ledy orgán, který rozhodnutí vydal, nebyl podle ustanovení této Smlouvy příslušný.
Výkon rozhodnutí ve věcech majetkové povahy
Článek 44
Každá ze smluvních stran povoluje na svém území výkon pravomocných rozhodnutí vydaných orgány druhé smluvní strany:
a) o majetkových nárocích ve věcech práva občanského a rodinného;
b) o občanskoprávních nárocích přiznaných v trestním řízení.
Článek 45
Rozhodnutí budou vykonána, jestliže:
a) rozhodnutí je pravomocné a vykonatelné;
b) orgán, který rozhodnutí vydal, byl příslušný podle ustanovení této Smlouvy;
c) dlužník nebyl zbaven možnosti účastnit se řízení a v případě, procesní nezpůsobilosti možnosti míti zástupce;
d) rozhodnutí není v rozporu s pravomocným rozhodnutím, které bylo vydáno dříve než týmiž účastníky, o témže nároku a na témže právním podkladě soudem smluvní strany, na jejímž území má být výkon rozhodnutí povolen, ani neupravuje věc, jejíž projednávání bylo již dříve zahájeno soudem této smluvní strany, toto ustanovení však neplatí, jestliže se podstatně změnily skutkové okolnosti, na základě kterých bylo vydáno dřívější rozhodnutí a které vedly k vydání snového rozhodnutí;
e) při vydání rozhodnutí bylo použito právního řádu příslušného podle ustanovení této Smlouvy, leda že se použitá ustanovení právního řádu smluvní strany, jejíž orgán vydal rozhodnutí, podstatně neliší od ustanovení právního řádu druhé smluvní strany.
Článek 46
Příslušnost soudu
K povolení rozhodnutí je příslušný soud smluvní strany, na jejímž území má být rozhodnutí vykonáno.
Článek 47
Návrh na povolení výkonu rozhodnutí
1. Návrh na povolení výkonu rozhodnutí může být podán přímo u příslušného soudu smluvní strany, na jejímž území má být rozhodnutí vykonáno, nebo u soudu, který jednal ve věci v první stolici. Tento soud postoupí návrh soudu druhé smluvní strany, který je příslušný soudem dlužníka podle jeho bydliště.
2. K návrhu na povolení výkonu rozhodnutí je nutno připojit:
a) ověřený opis rozhodnutí s důvody, spolu s potvrzením oprávní moci a o vykonatelnosti;
b) ověřené opisy listin, ze kterých je patrno, že dlužníkovi, který se nezúčastnil řízení, bylo včas a předepsaným způsobem doručeno předvolání nebo jiné úřední sdělení o tom, že bylo zahájeno řízení;
c) překlady návrhů a příloh uvedených v bodě a) a b).
Článek 48
Projednání návrhů
1. Výkon rozhodnutí se spravuje právním řádem smluvní strany, na jejímž území má být proveden.
2. Soud rozhodující o návrhu na povolení býkovu rozhodnutí se omezí na zjištění, zda byly dodrženy podmínky uvedené v článcích 45 a 47 odstavec 2.
3. Před rozhodnutím o návrhu může soud vyzvat účastníky k doplnění návrhu nebo k objasnění věci. Tento soud může také žádat dodatečné objasnění od orgánu, který vydal rozhodnutí.
Článek 49
Námitky dlužníka
Dlužník může uplatnit u soudu, který rozhoduje o návrhu na povolení výkonu rozhodnutí, námitky proti jeho povolení, jakož i proti rozhodnutí, kterým byl nárok přiznán, je-li to přípustné podle práva smluvní strany, na jejímž území bylo rozhodnutí vydáno.
Článek 50
Odložení výkonu rozhodnutí
Jestliže na území smluvní strany, jejíž orgán vydal rozhodnutí, byl v důsledku obnovy řízení nebo stížnosti pro porušení zákona v této věci povolen odklad jeho výkonu, je nutno na uzemí druhé smluvní strany řízení o návrhu na povolení výkonu rozhodnutí nebo již povolený výkon odložit.
Článek 51
Náklady překladu a ověření listin
Náklady spojené s překladem a s ověřením listin připojených k návrhu na povolení výkonu rozhodnutí budou po vymožení od dlužníka vyplaceny osobě, která je vynaložila. Tyto náklady stanoví příslušný orgán smluvní strany, na jejímž území vznikly.
Článek 52
Soudní smíry
Ustanovení článků 44 až 51 této Smlouvy se použije obdobně na soudní smíry.
Výkon rozhodnutí o nákladech řízení
Článek 53
1. Byl-li účastníci osvobozený podle článku 37 odstavec 1 nebo 2 složit žalobní jistotu odsouzen pravomocným rozhodnutím k náhradě nákladů, povolí příslušný soud smluvní strany na návrh oprávněné osoby bezplatně výkon tohoto rozhodnutí.
2. Návrh se podává způsobem uvedeným v článku 47 odstavec 1.
Článek 54
1. K návrhu na povolení výkonu rozhodnutí o nákladech je třeba připojit ověřený opis rozhodnutí, jímž se stanoví náklady potvrzení, že toto rozhodnutí je v právní moci a že je vykonatelné a překlad těchto listin do jazyka smluvní strany, na jejímž území má být rozhodnutí vykonáno.
2. Soud rozhodující o návrhu na povolení výkonu rozhodnutí zkoumá pouze, zda byly dodrženy náležitosti uvedené v odstavci 1.
3. O nákladech spojených s překladem a s ověřením listin platí ustanovení článku 51.
Článek 55
Soud rozhoduje o povolení výkonu rozhodnutí o nákladech bez vyslechnutí účastníků, rozhodne rovněž o vymožení nákladů uvedených v článku 51.
Článek 56
1. Orgán smluvní strany, na jejímž území byly náklady zálohovány státem, požádá příslušný soud druhé smluvní strany, aby tyto náklady vymohl. Požádaný soud provede výkon a vybranou částku odevzdá diplomatickému zastupitelství nebo konzulárnímu úřadu druhé smluvní strany.
2. K žádosti je třeba připojit ověřený opis rozhodnutí, jímž se stanoví náklady, potvrzení, že rozhodnutí je v právní moci a že je vykonatelné a překlad těchto listin do jazyka smluvní strany, na jejímž území má být rozhodnutí vykonáno.
3. O nákladech spojených s překladem a s ověřením listin platí ustanovení článku 51.
Článek 57
Pro zjištění a vymáhání nákladů spojených s výkonem rozhodnutí platí právní řád smluvní strany, na jejímž území má být vykonáno.
ČÁST III
VĚCI TRESTNÍ
Vydání a průvoz osob
Článek 58
Povinnost k vydání
1. Smluvní strany si za podmínek stanovených v této Smlouvá na žádost navzájem vydají k provedení trestního řízení nebo k výkonu trestu osoby, které se zdržují na jejich území.
2. K vydání může dojít pouze pro trestné činy, za které může být uložen podle právního řádu obou smluvních stran trest odnětí svobody nejméně jeden rok nebo trest těžší, jakož i pro výkon pravomocných rozhodnutí, kterými byl takový trest uložen.
Odmítnutí vydání
Článek 59
Smluvní strany si nebudou vydávat vlastní občany.
Článek 60
K vydání rovněž nedojde, jestliže:
a) trestný čin byl spáchán na území dožádaná smluvní strany;
b) podle právního řádu dožádané mluvní strany trestní řízení nemůže být zahájeno nebo rozsudek, nemůže být vykonán z důvodů promlčení nebo z jiných zákonných důvodů,
c) proti osobě, o jejíž vydání se žádá, je na území dožádané smluvní strany vedeno trestní řízení, byl vynesen pravomocný rozsudek anebo trestní řízení bylo pravomocně zastaveno;
d) jde o jednání, pro které může být trestní řízení zahájeno pouze na základě soukromé žaloby.
Článek 61
Střet žádostí o vydání
Žádá-li o vydání určité osoby více států, rozhodne dožádaná smluvní strana, které z těchto žádostí vyhoví.
Článek 62
Žádost o vydání a její přílohy
1. K žádosti o vydání za účelem výkonu trestu bude připojen ověřený opis pravomocného rozsudku, jakož i znění ustanovení právních předpisů, která se vztahují na trestný čin spáchaný odsouzeným. Odpykal-li si odsouzený část trestu, je třeba sdělit, jakou část si odpykal.
2. K žádosti o vydání za účelem provedení trestního řízení se připojí ověřený opis příkazu k zatčení a popis trestného činu jakož i znění ustanovení právních předpisů, která se vztahují na trestný čin spáchaný vyžadovanou osobou. Jedná-li se o trestný čin proti majetku, nutno také sdělit výši škody, která byla nebo mohla být trestným činem způsobena.
3. K žádosti o vydání se dále připojí pokud možno popis vyžadované osoby, údaje o jejím státním občanství, osobních poměrech a místě pobytu, pokud tyto údaje nejsou patrny z rozsudku nebo z příkazu k zatčení, a dále její fotografie a otisky prstů.
Článek 63
Doplnění žádosti o vydání
1. Neobsahuje-li žádost o vydání všechny údaje nutné k tomu, aby mohlo být o ní rozhodnuto, může dožádaná smluvní strana žádat o její doplnění, k čemuž může určit lhůtu do dvou měsíců. Tato lhůta může být ze závažných důvodů prodloužena.
2. Jestliže osoba, které se tyká žádost o vydání, byla zatčena a dožadující smluvní strana nezaslala v příslušné lhůtě doplňující údaje, může být tato osoba propuštěna.
Zatčení za účelem vydání
Článek 64
Po dojití žádosti o vydání učiní dožádaná smluvní strana bez odkladů opatření k Zatčení vyžadované osoby s výjimkou případu, kdy je zřejmé, že k vydání podle této Smlouvy nemůže dojít.
Článek 65
1. Zatčení může být provedeno i před dojitím žádosti o vydání, jestliže o to požádá dožadující smluvní strana s odvoláním na příkaz k zatčení nebo na pravomocný rozsudek, o zatčení je možno požádat poštou, telegraficky, telefonicky nebo rozhlasem.
2. Zatčení je možno provést i bez žádosti uvedené v odstavci 1, jestliže je dostatečně prokázáno, že se tato osoba dopustila na území druhé smluvní strany trestného činu, pro který může dojít k vydání.
3. O zatčení provedeném podle odstavce 1 nebo 2 je třeba bez odkladu uvědomit druhou smluvní stranu.
Článek 66
Osobu zatčenou podle článku 65 odstavec 1 nebo odstavec 2 je možno propustit, jestliže ve lhůtě dvou měsíců ode dne odeslání zprávy o zatčení nedojde žádost o vydání.
Článek 67
Odklad vydání
Je-li na území dožádané smluvní strany proti osobě, o jejíž vydání se žádá, vedeno trestní řízení nebo byla-li odsouzena pro jiný trestný čin, může být vydání odloženo až do skončení trestního řízení, do skončení výkonu trestu nebo do doby, kdy tato osoba byla před skončením uloženého trestu propuštěna.
Článek 68
Dočasné vydání
1. Jestliže by odklad vydání uvedený v článku 87 měl za následek promlčení trestního stíhání nebo vážně ztížil toto řízení proti osobě, o jejíž vydání je žádáno, je mono na odůvodněnou žádost vydat tuto osobu dočasně.
2. Dočasně vydaná osoba bude po provedení úkonů, pro které byla vydána, bez odkladu vrácena.
Článek 69
Vydání
Dožádaná smluvní strana oznámí dožadující smluvní straně místo a dobu vydání. Jestliže dožadující smluvní strana nepřevezme vyžadovanou osobu do patnácti dnů od doby stanovené pro vydání, může byt tato osoba propuštěna:
Článek 70
Opětovné vydání
Jestliže se vydaná osoba vyhne trestnímu řízení nebo výkonu trestu a vrátí se na území dožádané smluvní strany, bude na novou žádost opětovně vydána, aniž je třeba předložit doklady uvedené v článku 62.
Článek 71
Meze stíhatelnosti vydané osoby
1. Proti vydané osobě nemůže být bez souhlasu dožádané smluvní strany zavedeno trestní řízení, ani nemůže být na ní vykonán trest, ani nemůže být vydána třetímu státu pro jiný trestný čin spáchaný před vydáním, pro který nebyla vydána.
2. Souhlasu dožádané smluvní strany není třeba, jestliže:
a) vydaná osoba neopustí do měsíce po skončení trestního řízení neb výkonu trestu území dožadující smluvní strany, do této lhůty se nezapočítává doba, po kterou vydaná osoba nemohla bez svého zavinění opustit území dožadující smluvní strany;
b) vydaná osoba opustila území dožadující smluvní strany, ale zase se na ně vrátila.
Článek 72
Průvoz
1. Jedna smluvní strana povolí na žádost druhé smluvní strany přes svoje území průvoz osob, které byly vydány jiným státem druhé smluvní straně.
2. Jedna smluvní strana povolí na žádost druhé smluvní strany přes svoje území průvoz tam i zpět osob, které jsou ve vazbě nebo si odpykávají trest na území jiného státu a které mají být vyslechnuty orgány dožadující smluvní strany.
3. Žádost o povolení průvozu se podává jako žádost o vydání.
Článek 73
Náklady vydání a průvozu
Náklady vydání a průvozu nese smluvní strana, na jejímž území vznikly.
Článek 74
Převzetí trestního řízení
1. Jedna smluvní strana zavede na žádost druhé smluvní strany podle vlastních právních předpisů trestní řízení proti svému občanu, jestliže jsou dostatečná údaje o tom, že spáchal na území druhé smluvní strany trestný čin, pro který je možné vydání.
2. K žádosti se připojí spisy obsahující údaje o spáchaném trestném činu a osobě pachatele a věcné důkazy, které jsou po ruce.
Článek 75
Sdělení výsledků trestního řízení
Smluvní strany si navzájem sdělí výsledky trestního řízení vedeného proti vydaným osobám nebo jarou osobám, proti kterým bylo převzato trestní řízení. Jestliže bylo řízení proti těmto osobám zakončeno pravomocným rozhodnutím, bude zaslán jeho opis.
Článek 76
Způsob styku
Ve věcech vydání, provozu a převzetí trestního řízení se stýkají ministerstva spravedlnosti a Generální prokuratury smluvních stran přímo. To platí také pro sděleni uvedená v článku 75.
Článek 77
Odevzdávání věci
1. Jedna smluvní strana odevzdá na žádost druhé smluvní straně věci odebrané pachateli na svém území, které byly získány trestným činem nebo jejich protihodnotu, a kromě toho věci, kterých může být použito v řízení jako důkazů, i když podléhají zabavení nebo propadnutí.
2. Dožádaná strana může věci uvedené v odstavci 1 dočasně zadržet, potřebuje-li je ještě v jiném trestním řízení.
3. Jsou-li věci uvedené v odstavci 1 v době vydání pachatele v jeho držení, budou odevzdány pokud možno současně s jeho vydáním. Tyto věci budou odevzdány i v tom případě, když nedojde k vydání pachatele pro jeho smrt nebo z jiného důvodu.
Odevzdáni se vztahuje i na věci ukryté nebo uschované pachatelem na území dožádané smluvní strany, i když tyto věci byly nalezeny později.
4. Práva třetích osob k věcem uvedeným v odstavce 1 zůstávají nedotčená a tyto věci je třeba po ukončení trestního řízení bez odkladu a bezplatně vrátit.
5. V případě odevzdání věcí podle předcházejících odstavců nebude použito ustanovení článku 5.
Článek 78
Sdělování zatčení
Byl-li občan jedné smluvní strany vzat do vazby na území druhé smluvní strany, je třeba o tom bezodkladně uvědomit příslušné diplomatické zastupitelství nebo konzulární úřad.
Článek 79
Sdělování odsouzení
1. Smluvní strany si zasílají ročně přímo zprávy o pravomocných rozsudcích vynesených v trestních věcech jejich soudy nad občany druhé smluvní strany, jakož i informace o pozdějších rozhodnutích týkajících se těchto rozsudků.
2. Smluvní strany si zasílají na žádost výpisy z rejstříků trestů nebo výroky pravomocných odsuzujících rozsudků, pokud jde o občany druhé smluvní strany, jakož i informace o pozdějších rozhodnutích týkajících se těchto rozsudků, jestliže odsouzení podléhá zápisu do rejstříku trestů podle právního řádu smluvní strany, jejíž orgán rozhodnutí vydal. V odůvodněných případech lze podat tyto informace i tehdy, jestliže osoba, již se rozhodnutí týká, není občanem dožadující smluvní strany.
3. V případech uvedených v odstavcích 1 a 2 se podle možnosti připojí otisky prstů.