Čtvrtek 22. února 1962

Protože Úmluva o státním občanství vdaných žen je Úmluvou politickou a právotvornou, předkládá se před ratifikací presidentem republiky, Národnímu shromáždění k vyslovení souhlasu.

Soudružky a soudruzi poslanci,

jelikož Úmluva je v souladu s předpisy čs. právního řádu a účast ČS SR na ní se jeví politicky účelnou, vyslovil zahraniční výbor Národního shromáždění po projednání ve své schůzi dne 30. ledna 1962 s textem vládního návrhu, kterým se předkládá Národnímu shromáždění ČS SR k projevu souhlasu Úmluva o státním občanství vdaných žen, sjednaná v New Yorku dne 20. února 1957 a podepsaná za ČSSR dne 3. září 1957, svůj souhlas, a doporučil jednomyslně návrh ke schválení Národnímu shromáždění. (Potlesk.)

Podpredseda NZ Valo:

Hlási sa niekto do rozpravy? (Nikto.)

Do rozpravy sa nikto nehlási, môžeme pristúpiť ku hlasovaniu.

Ak nebudú proti tomu námietky, dám hlasovať podľa prednesenej zpravodajskej zprávy.

Sú nejaké námietky proti tomuto spôsobu hlasovania? (Neboli.)

Nie sú.

Kto tedy súhlasí, aby Národné zhromaždenie Československej socialistickej republiky vyslovilo podľa článku 42 ústavy súhlas s vládnym návrhom, ktorým sa predkladá Národnému zhromaždeniu k prejavu súhlasu Zmluva o štátnom občianstve vydaných žien, dojednaná v New Yorku dňa 20. februára 1957 a podpísaná za Československú socialistickú republiku dňa 3. septembra 1957, nech zdvihne ruku. (Deje sa.)

Je niekto proti? (Nikto.)

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikto.)

Ďakujem. Tým Národné zhromaždenie tento vládny návrh jednomyseľne schválilo.

Tým sme prejednali štvrtý bod programu.

(Předsednictví převzal předseda NS Fierlinger.)

Předseda NS Fierlinger: Přistoupíme k projednání posledního bodu pořadu, kterým je

5. Zpráva předsedy Národního shromáždění podle článku 60 odst. 2 ústavy o vydaných opatřeních předsednictva Národního shromáždění.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci!

Předkládám vám podle čl. 60 odst. 2 ústavy k dodatečnému schválení zákonné opatření předsednictva NS ze dne 10. ledna 1962 č. 4 Sbírky o vyhlašování zákonů a jiných právních předpisů.

Podle dosavadní právní úpravy byly převzaty z dřívější doby dva úřední oznamovatelé: Sbírka zákonů a Úřední list.

Úprava Sbírky zákonů jako prostředku sloužícího k uveřejňování, popř. registrování obecně závazných předpisů se v průběhu platnosti zákona plně osvědčila. Zároveň však ztratil jakékoliv opodstatnění jako publikační prostředek právních předpisů Úřední list. K uveřejnění právních předpisů v Úředním listě došlo jen v několika mimořádných případech. Pokud sloužil Úřední list jako prostředek k uveřejňování různých úředních sdělení, byla v něm jejich většina publikována pouze z tradičních důvodů a vcelku bez praktického významu.

Proto byly v souvislosti se snahou o co nejvyšší úspornost v oblasti administrativy a se snahou omezit co nejvíce písemná opatření jako prostředky řízení státního a hospodářského aparátu, vzneseny při prověrce právních předpisů náměty na zrušení Úředního listu a na převedení jeho obsahu v nezbytné míře do jiných oznamovatelů.

Zákonné opatření předsednictva NS vychází proto se zásady, že od 1. ledna 1962 nebude nadále Úřední list vycházet.

Většinu jeho obsahu - pokud jej bude vůbec třeba uveřejňovat - bude možné přesunout do jiných prostředků bez jakékoli úpravy právním předpisem.

Kromě ustanovení, kterými se provádí zrušení Úředního listu, obsahuje zákonné opatření předsednictva NS i ustanovení o Sbírce zákonů, do nichž byly promítnuty změny vyplynuvší z nové, socialistické ústavy, zejména změny v uspořádání a pravomoci slovenských národních výborů.

Výpočet předpisů a opatření uveřejňovaných ve Sbírce zákonů plně umožňuje důsledné zachovávání pravidel pro publikaci právních předpisů, obsažených ve vládním usnesení z 20. října 1961 ke zprávě o celkovém stavu a potřebě změn právního řádu z hlediska nové ústavy a návrhu na zlepšení tvorby, zjednodušení a zlidovění právního řádu.

Soudružky a soudruzi poslanci, vylíčil jsem vám ve stručnosti smysl a obsah zákonného opatření předsednictva Národního shromáždění, na kterém se dne 10. ledna t. r. usneslo a které vám dnes, podle článku 60 odst. 2 Ústavy předkládám z pověření předsednictva Národního shromáždění ke schválení.

Má někdo nějaké návrhy, připomínky nebo dotazy k přednesené zprávě? (Nikdo.)

Nemá.

Můžeme tedy přistoupit k hlasování.

Navrhuji, abychom hlasovali o celém zákonném opatření předsednictva Národního shromáždění najednou podle předložené písemné zprávy.

Jsou nějaké námitky proti tomuto způsobu hlasování. (Nebyly.)

Nejsou.

Kdo tedy souhlasí se zákonným opatřením předsednictva Národního shromáždění číslo 4 Sbírky z 10. ledna 1962 o vyhlašování zákonů a jiných právních předpisů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. Tím Národní shromáždění jednomyslně schválilo toto zákonné opatření..

Soudružky a soudruzi poslanci,

dne 30. ledna 1962 obdržel jsem dopis generálního prokurátora Československé socialistické republiky, kterým ve smyslu čl. 58 ústavy ČS SR požádal o souhlas k trestnímu stíhání a uvalení vazby na poslance Národního shromáždění Rudolfa Baráka.

V době, kdy došla žádost generálního prokurátora, Národní shromáždění nebylo svoláno k zasedání. V důsledku toho předsednictvo NS ve smyslu čl. 60, odst. 2 ústavy na své schůzi dne 31. ledna 1962 za účasti generálního prokurátora a ministra vnitra tuto žádost projednalo.

Po podrobném projednání přijalo předsednictvo NS podle ústavy rozhodnutí zbavit R. Baráka imunity poslance Národního shromáždění pro zneužívání funkce ministra vnitra, nezákonné hospodaření se státními prostředky a další hrubé narušování socialistické zákonnosti a jelikož bylo vážné nebezpečí zahlazení stop se strany Baráka a jeho spojenců, dalo souhlas k jeho trestnímu stíhání a uvalení vazby.

Ve smyslu čl. 60, odst. 2 ústavy doporučuji, aby toto opatření předsednictva Národního shromáždění, kterým byl dán souhlas k trestnímu stíhání a uvalení vazby na poslance R. Baráka podle čl. 58 ústavy, bylo schváleno.

Má někdo nějaké návrhy, připomínky nebo dotazy k přednesené zprávě? (Nikdo.)

Nemá.

Můžeme tedy přistoupit k hlasování.

Kdo souhlasí s opatřením předsednictva Národního shromáždění ze dne 31. ledna 1962, kterým byl dán podle čl. 58 ústavy souhlas k trestnímu stíhání a uvalení vazby na poslance Rudolfa Baráka, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. Tím Národní shromáždění jednomyslně schválilo toto opatření předsednictva Národního shromáždění.

Dále sděluji, že předseda ústřední volební komise mně oznámil dopisem ze dne 22. února 1962, že na základě usnesení ústředního výboru KSČ navrhl ústřední výbor Národní fronty voličům odvolat poslance R. Baráka z funkce poslance NS. Voliči volebního obvodu č. 136 Blansko na veřejných schůzích podle § 51 zákona č. 37/1960 Sb. odvolali R. Baráka z poslanecké funkce, poněvadž zklamal důvěru voličů a dopustil se činů nedůstojných poslance Národního shromáždění.

Tím je pořad schůze projednán.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 11 hodin 58 minut.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP