Středa 16. listopadu 1960

Je třeba zajistit, aby úkoly usnesení politického byra ÚV KS Č byly podrobně a konkrétně rozpracovány pod vedením stranických organizací a orgánů a seznámen s nimi široký aktiv pracujících Tím byla otevřena cesta k mohutnému rozvoji tvůrčí iniciativy, která se projevila nejen v uzavírání dílčích a komplexních závazků na plnění nebo zkrácení stanovených termínů, ale i v hledání nových forem práce na výstavbě.

S úspěchem bylo použito nadšení a iniciativy mládeže, která pomocí kontrolních hlídek aktivně pomáhala řešit problémy na nejohroženějších úsecích výstavby.

Úspěchu v zabezpečování výstavby válcovacích tratí bylo dosaženo především proto, že byly konkrétně stanoveny úkoly, každodenní pomoc, důsledná kontrola, byla organizována socialistická: soutěž na počest 43. výročí Velké říjnové socialistické revoluce a na počest 40. výročí založení KSČ a byla organizována pomoc kolektivům brigád socialistické práce.

Půjde nyní o to, aby tyto dobré zkušenosti a metody práce stranických, odborových, mládežnických i hospodářských organizací, byly dále prohlubovány nejen při výstavbě metalurgického průmyslu, ale zevšeobecněny na všechny stavby centralizované investiční výstavby v celém našem národním hospodářství k zabezpečení všech velkých, avšak radostných úkolů, které před nás staví 3. pětiletý plán rozvoje národního hospodářství. (Potlesk.)

Místopředseda NS Pospíšil: Dávám slovo poslanci Dohnalovi.

Posl. Dohnal: Vážené Národní shromáždění, soudružky a soudruzi!

Vzestup společenské výroby a společenské produktivity práce ve 3. pětiletce odvisí od zvýšení technické úrovně celé naší výroby, průmyslové i zemědělské. Jedině další rozvoj techniky vytvoří příznivé podmínky pro zvýšení efektivnosti a umožní celkový plánovaný přírůstek objemu výroby a krýt z 97% zvýšenou produktivitu práce i při zkrácení pracovní doby.

Jistě smělý a vysoký úkol, když uvážíme, že v posledních letech objem průmyslové výroby byl kryt v průměru ze 3/4 růstem produktivity práce a že naše zdroje pracovních sil jsou již dnes omezeny.

0 výsledku třetí pětiletky rozhodne tedy především nová technika. Uplynulých 15 let budování socialismu v naší vlasti ukázalo, jak značnou měrou přispěli právě vědci, výzkumníci, vynálezci, technici i dělníci zlepšovatelé a novátoři ke zvýšení technické úrovně v našich závodech.

Za posledních pět let se počet přihlášených vynálezů a zlepšovacích návrhů ztrojnásobil a v r. 1959 bylo uděleno téměř čtyřnásobné množství patentů než v r. 1954. Jen zlepšovacích návrhů bylo podáno takřka 1 000 000 a národnímu hospodářství byly ušetřeny 3 miliardy 770 miliónů korun.

I když to není rozhodující ukazatel o tvůrčích schopnostech lidu, dosavadní zkušenosti ukazují, že naši pracující jsou dobře připraveni a schopni splnit třetí pětiletý plán podle směrnic XI. sjezdu KSČ a usnesení celostátní konference KSČ z července t. r.

Přednostní rozvoj výroby výrobních prostředků a rozvoje našeho průmyslu určuje strojírenství. Jihomoravský kraj patří mezi nejprůmyslovější kraje a kapacita jeho strojírenských závodů významným způsobem ovlivňuje výrobu ostatních odvětví národního hospodářství. Třetí pětiletý plán předpokládá, že v kraji bude dosaženo ještě vyššího oběhu průmyslové výroby, než je určeno celostátním průměrem. Vyspělé strojírenství našeho kraje soustřeďuje schopné vědecké a výzkumné pracovníky v tvůrčích kolektivech. v komplexních brigádách a vytváří tak zdroje velké iniciatívy pro zvládnutí i těch nejnáročnějších technických úkolů. Již v tomto roce mohli jsme si znovu ověřit známou zkušenost, že tam, kde dovedli vedoucí i hospodářští pracovníci odstranit úzké pojetí nové techniky a podporovat iniciativu pracujících, podařilo se již vyřešit nejeden složitý problém. Úspěchy v tomto směru nezůstaly pak bez vlivu ani na hospodářské výsledky.

Tak např. v plánu technického rozvoje závodu TOS Kuřim pro rok 1960 byly zahrnuty prototypy programově a numericky řízených frézovacích strojů pro obrábění velmi složitých a přesných výrobků. Dříve jsme je v Československu nevyráběli a výsledek? Ještě letos bude vyrobeno a prověřeno prvních 8 programově a numericky řízených strojů. Podařilo se to proto, že tomuto obtížnému úkolu věnovaly a věnují pozornost všechny složky na závodě. Ekonomický propočet ukazuje pak tato čísla. Produktivita práce se zvýší asi o 200%, každý z těchto strojů přinese již během jednoho roku na provozních nákladech asi 100 000 Kčs úspor. Na materiálu se ušetří 5000 kg a na výrobních plochách 30 m2. Přitom jde o stroje, které ve své konstrukci a provedení, v technických i ekonomických parametrech se plně vyrovnají nejlepším zahraničním výrobkům.

Jiný příklad: Usnesením strany a vlády má ve III pětiletce podstatnou měrou vzrůst kapacita chemického průmyslu, zvláště pak ve výrobě umělých vláken. Adamovské strojírny v našem kraj i připravují stroje pro výrobu kvalitního viskózového kordového hedvábí, jehož spotřeba vzrůstá zejména v oboru výroby pneumatik. Z oprávněného požadavku vyplynula i výzva ke zkrácení termínů v dodávkách strojního zařízení. Pracující Adamovských strojíren uzavřeli socialistický závazek, kterým bylo umožněno, že Lovosické chemické závody mohou vyrobit ještě letos téměř sto tisíc kilogramů kordových vláken navíc a v příštím roce vyrobí o 400 000 kg více, než stanovil původní plán. V rámci technického rozvoje rozšiřují Adamovské strojírny výrobu strojů o další druhy pro chemické zařízení jako např. střížové a celofánové stroje s vysokou produktivitou.

Náročné úkoly komplexní mechanizace vedou jednotlivé podniky k tomu, že si vytvářejí vlastní prostředky pro výrobu speciálních i jednoúčelových strojů i pro výrobu mechanizačního zařízení. Tak např. Závody Jana Švermy, Závody kuličkových ložisek v Brně nebo Adamovské strojírny a další v kraji mají již vlastní útvary konstrukce a technologie i strojírny pro výrobu těchto strojů a tyto vyrábějí nejen pro vlastní mechanizaci a automatizaci výroby, ale ve III. pětiletce budou značným podílem přispívat i k mechanizaci jiných podniků. Tuto iniciativu a odbornou zdatnost pracovníků je třeba vysoko hodnotit, a ústřední orgány měly by jednotlivým závodům, které tato střediska budují, poskytovat ještě více podpory a péče. Na druhé straně nutno konstatovat, že jen pomalu roste počet zmodernizovaných starých strojů.

Komplexní mechanizace a automatizace se nyní zaměřuje na ty výrobní procesy, které jsou náročné na vysoké počty pracovních sil, přípravné a pomocné práce manipulační, vnitrozávodní dopravu atp. a vytváří tak předpoklady pro uvolňováni pracovníků pro základní výrobu.

Nedostatek mechanizačních prostředků zvláště pro závodní a mezizávodní dopravu stává se vážným problémem. Na tento nedostatek je třeba pamatovat při konstrukčním vývoji i v celém plánu technického rozvoje. S ohledem na nedostatečnou kapacitu takřka monopolního výrobce dopravních zařízení - národního podniku Transporta budou některé podniky donuceny k vlastní výrobě běžného dopravního zařízení a dokonce i jeřábů. Vítáme i tuto iniciativu našich pracujících, ekonomické to ovšem nebude, a ústřední orgány měly by také tomuto problému věnovat ještě více pozornosti.

Věda a technika by se měla ještě více uplatňovat i v těch případech, kde se jedná o lepší využití surovinové a materiální základny. V tomto směru dosáhli jsme již určitých úspěchů, ale napjaté bilance železa, oceli i barevných kovů stávají se vážnou brzdou iniciativy pracujících při snaze překračovat úkoly stanovené plánem. Proto musí být rozvoj techniky ve všech zpracovatelských odvětvích zaměřen nejen na úsporu kovů, ale i na náhradu kovových materiálů novými hmotami. Zde se jedná především o strojírenství a stavebnictví. O tom, že úspor lze s úspěchem dosáhnout dalším snižováním váhy strojů a zařízení, úpravami konstrukcí nebo uplatňováním nové technologie, máme dost příkladů. Například nový traktor Major 3011, který dosahuje světové úrovně ve všech parametrech, váží nyní při výkonu 30 KS 1560 kg. Naproti tomu Zetor 25 s výkonem 26 KS váží 2000 kg. Podstatně by se tedy snížila váha na 1 KS.

Je známo, že ve strojírenství a ani ve stavebnictví nevyužíváme plastických hmot v maximální míře. Pracovníci strojírenství i chemie mají za úkol připravit a zvýšit výrobu plastických hmot tak, aby se ušetřily tisíce tun barevných kovů.

Výrazného úspěchu také dosáhly kolektivy technologů, výzkumníků a vývojářů Závodů kuličkových ložisek v Líšni, Závodů J. Švermy v Brně a Závodu TOS Kuřim, pokud jde o unifikovanou řadu traktorů a motorů k nim.

Mluvíme-li o tom, že technický rozvoj se stane hlavním nositelem zvyšování produktivity, nesmíme zapomenout na mechanizaci a automatizaci výrobních procesů. Již dnes se musí ve výzkumu a na výzkumných pracovištích urychlovat příprava dalšího rozvoje některých důležitých oborů elektrotechniky, měřicích a regulačních přístrojů a jiných prostředků komplexní automatizace. Je třeba výrobu rozšířit o nové prvky a součástky, které přispějí ke zvýšení produktivity nových výrobních linek. Budou to polovodiče, které přinesou další podstatné zlepšení technicko-ekonomické úrovně výrobků, hlavně snížením váhy a rozměrů strojů i snížením spotřeby elektrické energie. Naši vědci a technici by měli využívat tranzistorů především u matematických strojů a v měřící a regulační technice v mnohem širší míře. Mechanizace a automatizace opřená o pokrokovou koncepci přístrojů nám umožní dále podstatně zrychlit výrobní procesy, dosahovat ještě vyšší výrobní přesnosti, využívat vysokých rychlostí, tlaků i teplot.

K růstu produktivity práce přispěje i pokroková technologie. novátorské metody a organizace výroby, které musí být v souladu s novou technikou.

V našem kraji bylo podáno do 30. září t. r. 17 674zlepšovacích námětů, přičemž v popředí opět stojí Závody Jana Švermy, které přihlásily 1623 návrhů a Závody kuličkových ložisek v Líšni s 1599 návrhy. Královopolská strojírna v Brně uplatňuje ve svých kolektivech 37 nejpokrokovějších metod, které se staly součástí běžně používané technologie a jejich používání je určeno již ve stanovených postupech práce.

Závody však ještě zdaleka nevyčerpaly všechny své možnosti k podpoře zlepšovatelského a novátorského hnutí. Příkladem správné péče o stálé zdokonalování zlepšovatelského hnutí je u nás Závod kuličkových ložisek v Líšni. V letošním roce vyzval k soutěži o zkrácení průměrné doby rozhodování o každém zlepšovacím návrhu na 25 dnů. Úspěch, kterého především pracující sami dosáhli, neboť úspor bylo dosaženo již přes 10 miliónů korun, je přiměl k tomu, aby pro III. pětiletku dále zkrátili lhůtu na 15 dnů a počítají s tím, že zvýší úspory na 20 miliónů Kčs.

V Jihomoravském kraji zvýšila se letos za 9 měsíců hodnota předpokládaných úspor z přijatých zlepšovacích návrhů na částku 58 250 000 Kčs. I když ještě koncem září měli jsme přes 3300 přijatých návrhů, které ještě nebyly ve výrobě uplatněny a takřka 4000 návrhů, o kterých ještě nebylo rozhodnuto, což je vážným nedostatkem, docílili jsme úspor za poslední rok již přes 58 miliónů korun.

Významným pomocníkem při zajišťování plánu technického rozvoje je socialistická soutěž, kde hlavními nositeli a propagátory pokrokové technologie se stávají kolektivy soutěžící o titul brigády socialistické práce. V našem kraji soutěží k 30. září t. r. přes 4000 kolektivů, tj. o dalších 600 kolektivů více než k 30. červnu t.r. Pracuje v nich přes 36 000 členů. Dosavadní výsledky potvrzují, že toto hnutí má velký ohlas mezi pracujícími a přináší řadu dobrých výsledků. Přesto však je třeba říci, že péčí závodů i odborových organizací o jednotlivé kolektivy je nutno zvýšit a že se ještě více musí uplatnit přednášky, technické semináře a další akce vědeckotechnické společnosti.

Důležitou úlohu plní technicko-ekonomické rady a dny nové techniky, které se opírají o bohaté zkušenosti dělnické třídy a umožňují nejširší účast pracujících při posuzování nejefektivnějšího řešení technických a ekonomických problémů. Méně jsou již využívány technicko-ekonomické konference, které nemají často vytvořeny již ve své struktuře předpoklady pro výraznější úspěchy. A právě na této půdě je třeba vést dále boj za odstranění namáhavé těžké práce cestou mechanizace a nové techniky. V tomto směru bude třeba prohloubit také spolupráci národních výborů s odborovými organizacemi v okresech.

Zvyšování technické úrovně výroby, mechanizace a automatizace vyžaduje podstatné zvyšování odborné kvalifikace pracovníků ve všech odvětvích národního hospodářství. Je to tím naléhavější, že dosud nemáme kryty všechny požadavky závodů na technicko-inženýrské a středně technické kádry. Překvapuje, že v některých závodech je podceňována hlavní cesta k získávání potřebných odborných kádrů studiem pracujících při zaměstnání. Nemůžeme být spokojeni ani s tím, že některé závody nevyužívají možnosti hmotného zainteresování pracujících podle vyhlášky 196/59 a že značné finanční prostředky určené na vzdělání a stipendia nejsou plně využívány. V mnohých závodech chybí perspektivní plány výchovy kádrů a velké závody měly by také pomáhat odbornému i vysokému učení technickému uvolňováním vysoce kvalifikovaných inženýrů pro vědeckou a pedagogickou práci na odborných a vysokých školách.

Soudružky a soudruzi, technický rozvoj, jehož hlavní cestou má být nejen konstrukce a výroba nových moderních výkonných strojů, ale i modernizace a rekonstrukce používaných strojů a výrobních zařízení, stává se ústřední otázkou III. pětiletého plánu. K zabezpečení daných úkolů bude podstatně napomáhat i rozsáhlá investiční výstavba zaměřená především na technické a strojové vybavení našich podniků.

Nyní stojíme před úkolem přenést úsilí za uplatnění a využití nové techniky ještě rychleji z konstrukce a vědeckých pracovišť do dílen a využít iniciativy a zkušeností našich dělníků.

V jednotě a společné práci dělníků, techniků a vědy je ona velká úderná síla, která nás pod vedením Komunistické strany Československa přivedla k nebývalým úspěchům v minulých letech - k vítězství socialismu v naší vlasti.

Dnes nám dává jistotu, že. především novou technikou a zvýšenou produktivitou zajistíme plánované úkoly III. pětiletky.

Jsem proto přesvědčen, že další rozvoj techniky při uplatnění iniciativy pracujících přispěje k tomu, aby hlavní cíl třetího pětiletého plánu - mohutný vzestup společenské výroby, zvýšení národního důchodu o více než 42% a dosažení dalšího růstu životní úrovně byl také za naší účinné pomoci a spolupráce spolehlivě splněn. (Potlesk.).

Podpredseda NZ dr. Kyselý: Prerušujem schôdzu Národného zhromaždenia s tým, že v rozprave o vládnom návrhu zákona o treťom päťročnom pláne rozvoja národného hospodárstva Československej socialistickej republiky budeme pokračovať zajtra vo štvrtok dňa 17. novembra o 9. hod.

(Schůze přerušena v 18 hod. 55 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP