17. - 18. února 1960

Návrh Prohlášení Národního shromáždění Republiky československé k Provolání Nejvyššího sovětu Svazu sovětských socialistických republik k parlamentům a vládám všech států světa ze dne 15. ledna 1960

Národní shromáždění Republiky československé vyjadřujíc vůli československého lidu vítá Provolání Nejvyššího sovětu Svazu sovětských socialistických republik, kterým se Nejvyšší sovět SSSR obrátil na parlamenty a vlády všech zemí světa a vyzval je, aby rovněž snížily své ozbrojené síly, zbavily lidstvo nebezpečí války a zajistily mír na celém světě.

Tato nová mírová výzva Sovětského svazu plně odpovídá zájmům československého lidu, jenž vytrvale usiluje o nejširší uplatňování zásad mírového soužití ve vztazích mezi státy a o upevnění míru a považuje otázku odzbrojení za nejnaléhavější mezinárodní problém současné doby. Československý lid spolu s mírumilovnými lidmi na celém světě proto vysoce oceňuje významný příspěvek Sovětského svazu k uskutečnění všeobecného a úplného odzbrojení dalším podstatným snížením jeho ozbrojených sil o jednu třetinu. Je to nový přesvědčivý důkaz ochoty a dobré vůle SSSR dosáhnout vyřešení této nejnaléhavější současné mezinárodní otázky, vyjádřený jednostranným krokem před zahájením jednání Výboru deseti zemí pro odzbrojení.

Nové podstatné jednostranné snížení sovětských ozbrojených sil o 1 milión 200 000 mužů je zároveň velkým společným přínosem celé organizace Varšavské smlouvy k řešení problému odzbrojení a k dalšímu zlepšení ovzduší před jednáním vedoucích státníků Východu a Západu a zejména před nadcházející konferencí na nejvyšší úrovni. Sotva může být pádnějšího důkazu o mírumilovnosti zemí Varšavské smlouvy a jejich upřímné snaze uskutečnit úplné a všeobecné odzbrojení než skutečnost, že od roku 1955 snížily jednostranně stav svých ozbrojených sil celkem o 3 796 500 mužů.

Lid naší země má mimořádný zájem na vyřešení problému odzbrojení. Se vší rozhodností proto upřímně podporuje návrhy Sovětského svazu na všeobecné a úplné odzbrojení, předložené dne 18. 9. 1959 na XIV. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů předsedou rady ministrů Sovětského svazu N. S. Chruščovem. Uzavření dohody o všeobecném a úplném odzbrojení by s konečnou platností zbavilo lidstvo hrozby války a rovněž obnovený německý militarismus a imperialismus by byl navždy zbaven prostředků, jimiž v minulosti nejednou ohrozil bezpečnost národů Československa a celé Evropy a světový mír.

Všeobecné a úplné odzbrojení by uvolnilo obrovské lidské a materiální síly a prostředky. Jejich využití by znamenalo urychlení hospodářského a kulturního rozvoje všech států a umožnilo by podstatné zvýšení životní úrovně obyvatelstva a rozšíření pomoci hospodářsky méně vyvinutým zemím.

Důsledná a neúnavná iniciativní mírová politika Sovětského svazu a všech zemí socialistického tábora vyvěrající ze samé podstaty socialismu a opírající se o jejich veliké úspěchy v oblasti ekonomiky, vědy a kultury vedla k vytvoření příznivé situace ve světě pro řešení naléhavých mezinárodních problémů, na prvém místě pro dohodu o všeobecném a úplném odzbrojení za účinné mezinárodní kontroly.

Mírové soužití se stalo historickou skutečností a myšlenka důsledného řešení mezinárodních sporů cestou jednání získává v mezinárodních vztazích stále více uznání a příznivců. K podstatnému zmírnění mezinárodního napětí nemalou měrou přispívají především osobní schůzky státníků, z nichž nejvýznamnější byla historická návštěva N. S. Chruščova v USA v září m. r., která otevřela cestu k uspořádání konference na nejvyšší úrovni. Na tuto návštěvu navazuje řada dalších významných setkání, jako současná cesta N. S. Chruščova po zemích jihovýchodní Asie a připravované návštěvy předsedy rady ministrů SSSR ve Francii a presidenta USA v SSSR.

Pokračující zlepšování mezinárodního ovzduší je však solí v očích zastánců a iniciátorů politiky "studené války, kteří dosud nesložili zbraně a snaží se úporně pokračovat v akcích namířených proti míru. Mezi rušitele mírových snah patří zejména vládnoucí kruhy Německé spolkové republiky. Horečné úsilí bonnské vlády pokračovat ve "studené válce" proti oteplování v mezinárodních vztazích, urychlené vyzbrojování bundeswehru raketovými a nukleárními zbraněmi, projevy revanšismu, jakož i nedávná vlna antisemitských fašistických provokací, k nimž došlo v NSR, znovu jasně ukazují, že národy světa tu mají co dělat s přímými dědici nejbrutálnější formy německého imperialismu a militarismu, jak ji představovala hitlerovská třetí říše. Československý lid nezapomíná svých zkušeností s hitlerovským fašismem a militarismem z druhé světové války, a proto bedlivě sleduje nebezpečný vývoj v NSR.

Zcela odlišný je naproti tomu vývoj v Německé demokratické republice, jejíž důslednou mírovou politiku plně podporujeme. S NDR, která je prvním státem dělníků a rolníků na německé půdě, Československo pojí pevná pouta přátelství a bratrské spolupráce.

Národní shromáždění Republiky československé považuje za krajně naléhavý návrh Sovětského svazu na uzavření mírové smlouvy s Německem. Tato smlouva by odstranila pozůstatky druhé světové války, spoutala by militaristické a revanšistické síly v Německé spolkové republice a znemožnila jejich válečné přípravy. Národní shromáždění Republiky československé rovněž podporuje návrh, aby ze západního Berlína, který je dnes nebezpečným ohniskem napětí a provokací, bylo vytvořeno svobodné město.

Ukazuje se však, že vládnoucí kruhy NSR nejsou ve svých protimírových snahách a akcích osamoceny. Nedávné společné provokační manévry amerických a západoněmeckých vojsk na československých hranicích, jakož i rozhodnutí členských států NATO nadále pokračovat v horečném zbrojení svědčí o tom, že tato útočná organizace, která je přímým produktem "studené války", dále pokračuje v akcích namířených proti míru a bezpečnosti ve světě.

Světová veřejnost je rovněž vážně znepokojena prohlášeními americké vlády, že se USA necítí více vázány svým dočasným závazkem neobnovovat pokusné vojenské (atomové) výbuchy a že vláda USA zamýšlí předat svým spojencům do vlastnictví nukleární zbraně. Tyto kroky spolu s obstrukcemi americké delegace na ženevském jednání o zastavení zkoušek nukleárních zbraní a s uskutečněním výbuchu prvé francouzské atomové bomby na Sahaře přes protesty široké světové veřejnosti mají nepochybně postavit zasedání Výboru deseti a konferenci na nejvyšší úrovni před hotovou věc a zkalit mezinárodní ovzduší. Národní shromáždění Republiky československé proto znovu připomíná, že je nanejvýš žádoucí, aby nebyly v současné době podnikány žádné kroky a opatření, jež by mohly narušit příznivý mezinárodní vývoj a vyvolat opětovné zvýšení mezinárodního napětí. Naopak parlamenty i vlády jednotlivých států by měly učinit vše, co je v jejich silách, aby byly vytvořeny co nejpříznivější podmínky pro řešení naléhavých mezinárodních problémů.

Příkladem v tomto směru je neúnavné úsilí socialistických zemí o zmírnění mezinárodního napětí a o odstranění hrozby války, které se odrazilo i na nedávném zasedání politického poradního výboru Varšavské smlouvy v Moskvě. Toto zasedání je významným přínosem v boji socialistických zemí za upevnění míru a za nastolení trvalého přátelství mezi národy. Sjednocená síla socialistických zemí je pevnou a osvědčenou zárukou míru ve světě i nedotknutelnosti našich hranic.

Československý lid vítá Deklaraci přijatou na zasedání politického poradního výboru Varšavské smlouvy ze dne 4. února 1960, která představuje rozvinutý, hluboce zdůvodněný a reálný program řešení nejnaléhavějších otázek současných mezinárodních vztahů. Národní shromáždění Republiky československé vyjadřuje svou bezvýhradnou podporu návrhům SSSR, aby nadcházející konference na nejvyšší úrovni jednala o problému všeobecného a úplného odzbrojení, o uzavření mírové smlouvy s Německem, včetně vytvoření svobodného města západní Berlín, o zastavení zkoušek nukleárních zbraní a o otázkách vztahů mezi Východem a Západem. Řešení těchto problémů by vedlo k likvidaci pozůstatků minulé války a k uvolnění cesty dalšímu mírovému mezinárodnímu vývoji.

V krátké době bude v Ženevě zahájeno také zasedání Výboru deseti zemí pro odzbrojení, jehož členem je i Československo. Jménem všeho československého lidu, který se vší rozhodností podporuje návrh Sovětského svazu na uskutečnění všeobecného a úplného odzbrojení, vyslovuje Národní shromáždění Republiky československé naději, že práce výboru bude konstruktivní a plodná, že v ní nedojde ke zbytečným průtahům a že přispěje k dosažení dohody o všeobecném a úplném odzbrojení. Československá delegace vynaloží všechny síly, aby maximálně přispěla k dosažení výsledků, jaké odpovídají zájmům a tužbám celého lidstva.

Národní shromáždění Republiky československé jménem všeho československého lidu vyslovuje plnou podporu velkorysým a ušlechtilým mírovým činům Sovětského svazu, které účinně napomáhají k odstranění hrozby války, k zajištění světového míru.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP