Neprošlo opravou po digitalizaci !

její účastníky, kteří neuposlechnou jejich výzvy k zachování pořádku.

Porušení listovního tajemství zaručeného ústavou se trestá především podle trestního zákona soudního. Trestní zákon správní se omezuje v § 130 jen na stíhání úmyslného porušení tajemství uzavřených listů nebo jiných písemností chovaných v soukromí.

Rozhlas má význam nejen s hlediska kulturně výchovného a propagačního, ale i státně bezpečnostního. Technický rozvoj rozhlasu (televise) a stále rostoucí počet majitelů přijímacích přístrojů vyžadují, aby nerušený příjem rozhlasového vysílání byl, pokud je to prakticky možné, každému umožněn a chráněn (§ 131).

Podle ustanovení § 132 je trestné i pouhé vyhrožování újmou na životě, zdraví, svobodě nebo majetku, které může v dotčené osobě vyvolat důvodný strach.

Tím se liší tato skutková podstata od soudně trestného nebezpečného vyhrožování, kde jde o vyhrožování způsobením obecného nebezpečí v úmyslu vzbudit alespoň u části obyvatelstva nějakého místa strach a nepokoj.

Naprosto odlišné jsou skutkové podstaty soudně trestných činů vydírání a útisku.

Pouze výhrůžka zlým nakládáním, jež nemůže vyvolat důvodný strach, je trestná podle § 133 (urážka na cti).

Dřívější ochrana cti vycházela z maloměšťáckých předsudků a spory o urážku na cti vedly často k rozdmýchávání zbytečných věcí a k posilování nesnášenlivosti. Nová úprava ochrany cti v § 133 zaručí, že národní výbory budou trestat toho, kdo jiného urazí na cti; bude věcí národních výborů, aby v prvé řadě chránily čest pracujícího člověka.

Souzení pomluvy je ponecháno soudům.

Ublížení na cti podle § 133 bude stíháno, jen podá — li uraženy žalobu.

Pod ustanovení § 134 se zahrnují též typické případy kuplířství, jímž se pohoršlivým způsobem poruší mravnost (nadržování pohlavnímu styku jiné osoby sváděním, zprostředkováním, opatřováním nebo poskytováním příležitosti k němu, ať se děje ze zištnosti či bez zištných úmyslů). Rovněž sem spadá podporování nebo vykořisťování prostituce, jakož i prostituce sama.

Naproti tomu ten, kdo hrubou neslušností úmyslně vzbudí veřejné pohoršení za okolností, které vyžadují zvláštní důstojnosti a vážnosti, nebo kdo úmyslně vzbudí veřejné pohoršení tím, že hrubě zneuctí místo nebo věc, jež byly

určeny k náboženskému úkonu, dopustí se soudně trestného činu (hrubá neslušnost).

Podle ustanovení § 135 je trestné každé mravní ohrožení osoby mladší než 18 let. Jen příkladmo se uvádějí přestupky pod písm. a) až c). Přestupku podle § 135 písm. c) může se dopustit i pořadatel představení nebo zábavy nebo uváděč.

Nedbání uzavírací hodiny je přestupkem podle § 136, neboť společnost má zájem na tom, aby se zachovával pořádek také v tomto směru; jde zejména o to, aby pozdním prodléváním v hostinských a výčepnických podnicích nebyla nepřímo oslabována pracovní schopnost.

Za hazardní hru podle § 137 se obecně považuje taková hra, při níž výsledek hry závisí zcela nebo převážně na náhodě, pokud jde o hru zištnou a pro hráče hospodářsky zhoubnou. Spadají sem ovšem i hry, které byly za hazardní prohlášeny právním předpisem nebo opatřeními učiněnými v oboru národní bezpečnosti.

K oddílu 2. (Přestupky obecně nebezpečné).

Značné škody způsobené každoročně požáry a jinými živelními pohromami na národním majetku vyžadují, aby bylo zvýšenou měrou dbáno i preventivní ochrany proti těmto pohromám (§ 138), když trestní zákon soudní stíhá úmyslné způsobení takových pohrom.

Trestá se také nesplnění povinností vyplývajících z příslušnosti k hasičstvu a zabraňuje se maření činnosti hasičstev a jiných záchranných družstev (horské záchranné služby a služby sanitní ); zajišťuje se též splnění úkolů, k nimž byly vyzvány jiné osoby než členové hasičstva (povinnost k osobní pomoci při zásahu nebo cvičení hasičstev).

Zachovávání pořádku v oboru výroby, opravy a držby zbraní a střeliva náleží k významným úkolům národní bezpečnosti. Ustanovení § 140 se vztahuje na všechny druhy zbraní s výjimkou zlamovacích vzduchovek a vzdušných pistolí podle příslušných předpisů.

Opětovná činnost při výrobě nebo obchodování se zbraněmi a střelivem zakládá skutkovou podstatu deliktu trestného soudně.

Ustanovení § 140 se vztahuje na všechny střelnice (střelnice spolkové, na poutích) bez zřetele k tomu, jakých zbraní se v nich používá. Podle zkušenosti dochází totiž k úrazům i v těchto podnicích, kde se používá zbraní zdánlivě neškodných, a je proto třeba zaručit zachovávání povolovacích podmínek trestními sankcemi.

Zvýšené nebezpečí plynoucí pro veřejnou bezpečnost z nedodržování povinností při výrobě, držbě a obchodu s výbušninami vyžaduje,

aby takové přestupky byly stíhány přísnějšími trestními sankcemi (§ 141). Z důvodů evidenčních se zajišťuje také řádné vedení záznamů

o vydaných výbušninách. Neoprávněnou výrobu a prodej těchto předmětů trestají soudy.

Zařízeními podle § 142, u nichž je nebezpečí výbuchu, rozumějí se mimo parní kotle různé přístroje, při nichž se používá svítiplynu, acetylenu nebo jiných plynů, dále autogenní svářeče, kyslíkové bomby a j. Trestná je také osoba, která pověří obsluhou takových zařízení někoho, aniž se přesvědčí, zda má předepsanou odbornou způsobilost.

Zhotovování nebo přechovávání nástrojů určených k spáchání trestného činu trestaly dosud soudy. Ustanovení § 143 se vztahuje na všechny druhy takových nástrojů mimo nástroje určené k padělání platidel nebo zlehčování mincí; tato činnost zakládá skutkovou podstatu deliktu trestného soudně. Předpokladem je, aby účel použití nástroje byl zřejmý.

K oddílu 3. (Ochrana silničního, železničního a leteckého provozu a ochrana plavby).

Podle ustanovení §§ 144 až 147 budou trestány pořádkové přestupky, vyskytující se v praxi ve zvláště velkém množství, zejména v provozu silničním.

Pod pojem silnice se zahrnují i veřejné cesty a jiná prostranství určená k veřejné dopravě, jakož i součásti a příslušenství silnice.

Pokud jde o provoz železniční, letecký a plavební, vzniká otázka možnosti dvojího stíhání personálu národních podniků dopravních, který by mohl být stíhán jak národními výbory, tak

i disciplinárně správou podniku. Věc bude vyřešena směrnicemi, podle nichž těžší případy budou ze zásadních důvodů ponechány k potrestání národním výborům, kdežto lehčí běžné přestupky bude trestat služebně správa podniků podle provozních a služebních řádů.

V § 144 odst. 2 písm. b) jde o zajištění péče o schůdnost chodníků, ztíženou následkem povětrnostních poměrů. Pod skutkovou podstatu písm. c) spadá i svádění vody na veřejnou silnici nebo do silničního příkopu nebo bránění odtoku vody z těchto míst.

Výraz "orientační zařízení cestovního ruchu" [§ 144 odst. 2 písm. d) ] je termín technický, zahrnující v sobě nejen orientační ukazovatele, ale i značky turistické, lyžařské (t. zv. němé značky, zapíchnuté hole a pod. ), dále orientační nápisy v oboru cestovního ruchu, výstražné značky v horolezectví, označené památnosti (hrady, jeskyně atd. ) a jiné orientační pomůcky cestovního ruchu.

Podle ustanovení § 144 odst. 3 bude trestáno také ohrožení bezpečnosti provozu na silnicích používáním nevhodných reklam odvádějících pozornost (na př. červené neonové reklamy).

Plavbou ve smyslu ustanovení § 147 se rozumí provoz plavidel všech druhů bez ohledu na jejich velikost, též plavidel převozních.

Stále se opakující případy, kdy řidiči vozidla se snaží po dopravní nehodě uniknout zjištění, vyžadují přísných trestních sankcí. Ustanovením § 148 odst. 1 má být nejen zabráněno ztížení pátrání po provinilcích, ale sleduje se i účel výchovný.

Poskytnout pomoc osobám zraněným při dopravní nehodě je především morální povinností každého občana. Uložení trestní sankce na neposkytnutí pomoci (§ 148 odst. 2) má i zde hlavně výchovný účel.

Řidič vozidla, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, úmyslně neposkytne pomoc osobě utrpěvší újmu na zdraví, dopouští se deliktu trestného soudně. Soudy trestají také případy neposkytnutí pomoci osobám, které jsou v nebezpečí smrti, jestliže lze pomoc poskytnout bez nebezpečí pro sebe nebo pro jiného.

K hlavě VIL (Závěrečná ustanovení).

Tu se odkazuje na výklad v úvodní části této zprávy a k němu se dodává:

V § 149 je obsažena generální zrušovací klausule vztahující se na všechna trestní ustanovení v oboru správního práva.

Pro ukázku, jak bylo trestní právo správní roztříštěno, slouží příkladmý výčet těchto zrušovaných trestních ustanovení, které u národních výborů byly dosud používány:

patent č. 1520/1773 sb. zák. pól., o veřejných sbírkách,

všeobecný třicátkový pořádek z roku 1788, §§ 4 až 9 a 14 dekretu č. 60/1827 sb. zák. pol.,

o tanečních zábavách, trestní zákon důchodkový č. 112/1835 sb. zák.

pól.,

úřední úprava pro třicátkové úřady v byv. království uherském z roku 1842,

§§ 82 až 97 poplatkového patentu č. 50/1850 ř. z.,

§§ 59 až 62 lesního patentu č. 250/1852 ř. z.,

nařízení č. 57/1854 ř. z., o neoprávněném a po živnostensku provozovaném poskytování pomoci při porodu,

§§ 235 až 250 patentu č. 146/1854 ř. z., jímž se vydává obecný horní zákon, ve znění čl. 4 zákona č. 169/1927 Sb.,

5

nařízení č. 62/1855 ř. z., o úpravě policejní hodiny,

nařízení č. 198/1857 ř. z., jímž se vydává všeobecný předpis pro trestání menších přestupků, pro které není trest stanoven ani ve všeobecném trestním zákonu ani ve zvláštních trestních nařízeních,

§§ 131 až 137, 139 až 140 živnostenského řádu č. 227/1859 ř. z., ve znění zákona č. 26/ 1907 ř. z., (vyhláška č. 199/1907 ř. z. ),

§ 17 vyhlášky č. 11/1860 češ. z. z., kterou se vydává instrukce pro pohodné,

§ 114 nařízení č. 2362/1869 K. K. M. (uh. m. obchodu), jímž se vydávají dočasná pravidla o plavbě na řekách, průplavech a jezerech,

§§ 6 a 10 zákona č. 39/1870 češ. z. z., o ochraně některých druhů zvířat zemědělství užitečných,

§§ 70 až 74 českého vodního zákona č. 71/1870 češ. z. z., ve znění vládního nařízení č. 305/ 1942 Sb.,

čl. VI zákona č. 16/1872 ř. z., jímž se ustanovuje nové zřízení míry a váhy,

§§ 43 až 46 zákona č. 20/1873 slez. z. z., jímž se vydává požární řád pro Slezsko, ve znění zákona č. 21/1898 slez. z. z.,

§§ 60 až 64 zákona č. 35/1873 mor. z. z., jímž se vydává požár, řád pro Moravu,

§§ 27 až 29 a 32 zákona č. 5/1875 mor. z. z., kterým se vydává řád silniční policie pro veřejné nestátní silnice na Moravě s výjimkou Brna a Olomouce,

§§ 13 až 16 zákona č. 12/1875 mor. z. z., o ochraně polního majetku, ve znění zákona č. 51/1894 mor. z. z.,

§§ 12 až 15 zákona č. 21/1875 slez. z. z., o ochraně polního majetku,

§§ 13 až 17 zákona č. 76/1875 češ. z. z., o ochraně polního majetku,

§ 7 zák. čl. XIV/1876, o uspořádání veřejného zdravotnictví,

§§ 58 až 61 a 63 zákona č. 45/1876 čes. z. z., jímž se vydává požární řád pro Čechy,

§ 120 nařízení č. 68/1877 ř. z., jímž se ustanovuje, jak se mohou trhadla způsobem živnostenským dělat a prodávat a čeho při tom v zájmu bezpečnosti nutno dbát,

§§ 6 až 8 zák. čl. IX/1879, o loterním důchodku,

§§ 69 až 72, 75 až 97, 99 a 206 zák. čl. XXXI/ 1879, kterým se vydává lesní zákon,

zák. čl. XL/1879, o přestupcích, jen pokud se týká přestupků správních,

§ 6 nařízení č. 30/1881 ř. z., které se týká opětného cejchování měr, závaží, vah a jiných přístrojů měřicích, kterých se v obecném obchodu na měření a vážení užívá, též sudů podléhajících cejchování,

nařízení č. 31/1881 ř. z., jímž se zapovídá chovat v prodejnách živnostenských míry, závaží a váhy, které neodpovídají předpisům o cejchování,

§ 50 zák. čl. XXXIV/1881, o poplatcích přímo vybíraných,

§§ 15 až 18 zák. čl. XXXIX/1881, o zachování

uměleckých památek, §§ 50 až 52, 54 a 55 zákona č. 79/1882 mor.

z. z., o rybářství, ve znění zákona č. 62/1896

mor. z. z.,

bod 7 nařízení č. 18. 613/1882 B. M. (uh. m. vnitra), o úpravě sbírání milodarů,

§ 15 zákona č. 28/1883 slez. z. z., o rybářství,

§ 4 nařízení č. 69/1884 ř. z., o vedení vetešnických knih,

§ 22 zákona č. 117/1884 ř. z., o opatřeních k neškodnému svádění horských vod (hrazení bystřin),

§ 16 zákona č. 22/1885 češ. z. z., o opatřeních ke zvelebení rybářství ve vnitrozemských vodách,

§§ 184 a 185 zák. čl. XXIII/1885, o vodním právu,

nařízení č. 166/1885 ř. z., o zákazu podávání lihových nápojů v obchodních místnostech,

§§ 19 a 22 vyhlášky č. 54/1886 čes. z. z., kterou se vydává silniční řád policie, platný pro Čechy kromě hlavního města Prahy,

§§ 62 až 67 zák. čl. XIX/1888, o rybolovu,

§§ 80 až 98 zákona č. 95/1888 ř. z., o dani z lihu, ve znění nařízení č. 120/1899 ř. z.,

§§ 126 až 129 zákona č. 5/1889 čes. z. z., kterým se vydává stavební řád pro Čechy, ve znění vládního nařízení č. 29/1941 Sb.,

§§ 107 až 137 zák. čl. 1/1890, o veřejných cestách a mýtech,

§ 69 nařízení č. 40. 302/1890 B. M., (uh. m.

vnitra), ve věcech výroby, uskladnění, oběhu

a dopravy výbušnin, § 23 nařízení č. 62/1891 ř. z., o prodeji prachu,

§ 23 vyhlášky č. 29/1892 mor. z. z., kterou se vydává na základe stávajících předpisů prozatímní silniční řád, platný pro říšské silnice na Moravě,

§§ 37 až 39 zák. čl. XXVIII/1893, o ochraně živnostenských a továrenských zaměstnanců proti úrazu a o živnostenských inspektorech,

§§ 16 až 18 zákona č. 193/1893 ř. z., jímž se upravují koncesované živnosti stavební,

§§ 49, 58 a 93 zák. čl. XII/1894, o polním hospodářství a polní policii,

§§ 124 až 126 zákona č. 63/1894 mor. z. z., kterým se vydává stavební řád pro Brno, Olomouc, Jihlavu a Znojmo a jejich předměstí, ve znění vládního nařízení č. 29/ 1941 Sb.,

§§ 131 až 133 zákona č. 64/1894 mor. z. z., kterým se vydává moravský stavební zákon, ve znění vládního nařízení č. 29/1941 Sb.,

§ 3 zák. čl. XLVI/1895, o zákazu falšovat zemědělské plodiny a výrobky,

bod 8 nařízení č. 35. 100/1897 B. M. (uh. m. vnitra), o úpravě sbírání výpomocí,

odstavec 2 nařízení č. 1136/1898 B. M. (uh. m. vnitra), ve věci kvalifikování účasti ve spolcích vytvořených protiprávně anebo vrchnostensky rozpuštěných anebo suspendovaných pro přestupek,

§ 8 nařízení č. 95/1899 ř. z., o obchodě s trhacími zapalovadly,

§ 7 nařízení č. 96/1899 ř. z., o obchodě s trhacími preparáty,

§ 2 nařízení č. 24655/1901 F. M. (uh. m. zemědělství), o ochraně v zemědělství užitečných zvířat, ve znění nařízení č. 80644/1906 F. M. (uh. m. zemědělství),

§ 15 nařízení č. 64573/1901 B. M. (uh. m. vnitra), ve věci povolování koncertů a představení,

bod 7 nařízení č. 69/1903 mor. z. z., týkající se živnostenského provozování produkcí a představení,

§§ 32 až 37 zák. čl. V/1907, o mírách, jejich užití a dozoru,

zák. čl. XLVII/1908, o zákazu falšovat víno a uvádět falšované víno do oběhu,

§ 57 nařízení č. 116/1908 ř. z., o provozu kamenolomů,

§§ 93 až 101 zák. čl. XI/1909, o spravování veřejných daní,

§§ 21 až 25 zákona č. 41/1909 slez. z. z., o ochraně ptactva užitečného pro zemědělství,

§§ 63 až 76 zákona č. 177/1909 ř. z., o zamezení a potlačení nakažlivých nemocí zvířecích,

bod 6 vyhlášky č. 67/1912 slez. z. z., o kleštění zvířat,

§ 5 zákona č. 118/1912 ř. z., o držení rozmnožovacích přístrojů,

§§ 21 až 25 zákona č. 14/1913 mor. z. z., o ochraně ptáků užitečných pro zemědělství a jiných obecně prospěšných zvířat,

oddíl "C" nařízení č. 7430/1913 B. M. (uh. m. vnitra), o výkonu práva shromažďovacího,

§§ 82 a 83 zák. čl. XLIII/1914, o soudních poplatcích,

§ 3 nařízení č. 12105/1916 B. M. (uh. m. vnitra), o zneužití, kterých se možno dopustit úředními pečetěmi a razítky,

§ 16 nařízení č. 31/1917 čes. z. z., o opatřeních proti zpustlosti mládeže,

§ 7 nařízení č. 130/1917 ř. z., kterým se upravuje oprávnění ke stavovskému označení "inženýr",

§§ 82, 83 a 85 zák. čl. XI/1918, o poplatcích,

§ 13 zákona č. 91/1918 Sb., o 8 hodinové době pracovní,

§ 5 odst. 2 zákona č. 49/1919 Sb., o organisaci statistické služby,

§ 15 zákona č. 412/1919 Sb., o povinném očkování proti neštovicím,

§ 14 odst. l, 2, 3 a 5 a §§ 15 a 16 zákona č. 420/

1919 Sb., o práci dětí, zákon č. 254/1921 Sb., o ochraně hraničních

mezníků a trigonometrických značek,

§ 3 zákona č. 256/1921 Sb., o ochraně dětí v cizí péči,

§ 5 zákona č. 479/1921 Sb., o ochraně znaku a názvu červeného kříže,

§§ 6 a 7 zákona č. 235/1922 Sb., o nové úpravě statistiky zahraničního obchodu,

§ 25 zákona č. 236/1922 Sb., kterou se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona č. 332/1920 Sb., jímž stát přejímá výkony zdravotně policejní,

§§ 10 až 14 zákona č. 2/1924 Sb., o poštovních holubech,

§§ 22 a 24 zákona č. 165/1924 Sb., o ochraně výroby rostlinné,

§ 8 zákona č. 169/1924 Sb., o plemenitbě hospodářských zvířat, a to koní, skotu, vepřů a ovcí,

§ 10 odst. 4 zákona č. 96/1925 Sb., o vzájemných poměrech náboženských vyznání,

§ 50 odst. l, 2, 3 a 6 zákona č. 172/1925 Sb., o letectví,

§§ 19 až 23 a 25 zákona č. 87/1926 Sb., o podomním obchodě,

§§ 185 až 197, 200 a 202 až 209 zákona č. 76/ 1927 Sb., o přímých daních, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících,

§§ 15, 16 a 113 až 138 celního zákona č. 114/

1927 Sb., čl. 3 odst. 2 a čl. 4 odst. 2 zákona č. 125/1927

Sb., o organisaci politické správy,

5*

§ 33 odst. l a §§ 34 až 41 zákona č. 2/1928 Sb., o ryzosti a puncovní kontrole platinového, zlatého a stříbrného zboží (puncovní zákon),

§ 10 zákona č. 200/1928 Sb., o pomocné praxi porodnické, jakož i o vzdělání a výcviku porodních asistentek,

§ 16 zákona č. 114/1929 Sb., o výkonu lékařské praxe, ve znění zákona č. 81/1948 Sb.,

§ 96 vládního nařízení č. 53/1931 Sb., o ochraně zdraví a života dělníků při živnostenském provádění staveb,

§§ 5 a 7 zákona č. 207/1931 Sb., o zkoušení a označování ručních střelných zbraní a o označování nábojů,

§ 22 zákona č. 68/1932 Sb., o požadování dopravních prostředků pro vojenské účely v míru,

§§ 49 až 52 zákona č. 77/1935 Sb., o dopravě motorovými vozidly a jejich zdanění,

§ 80 zákona č. 81/1935 Sb., o jízdě motorovými vozidly,

§§ 166 až 170 zákona č. 131/1936 Sb., o obraně státu,

§ 12 zákona č. 160/1936 Sb., o hubení škodlivého živočišstva kyanovodíkem, ethylenoxydem a chlorpikrinem,

§ 10 odst. 3, §§ 18 a 22 až 25 zákona č. 269/ 1936 Sb., o užívání vlajek, znaků a jiných symbolů, jakož i stejnokrojů a odznaků a o opatřeních proti závadným označením,

§ 140 zákona č. 86/1937 Sb., o drahách (železniční zákon), ve znění vládního nařízení č. 178/1944 Sb.,

§§ 50 až 55 zákona č. 184/1937 Sb., o branné výchově,

§§ 5 a 6 zákona č. 270/1937 Sb., jímž se upravuje státní monopol umělých sladidel,

§§ l, 2, 4 a 6 vládního nařízení č. 106/1939 Sb., o ochraně zvířat proti týrání, ve znění vládního nařízení č. 108/1941 Sb.,

§ 12 zákona č. 149/1939 Sl. z., o cestovním ruchu,

§ 2 odst. 4 zákona č. 190/1939 Sl. z., o veřejné

vnitřní správě, §§ 21 až 25 vládního nařízení č. 241/1939 Sb.,

o jízdě motorovými vozidly,

§ 49 vládního nařízení č. 242/1939 Sb" o chování v silniční dopravě (dopravní řád silniční),

§ 71 vládního nařízení č. 243/1939 Sb., o řádu připuštění k silniční dopravě,

§ 9 vládního nařízení č. 265/1939 Sb., kterým se ministerstvo zemědělství zmocňuje k úpravě lesního a dřevařského hospodářství,

§ 61 odst. l vládního nařízení č. 41/1940 Sb., o prohlídce jatečných zvířat a masa a o zřizování a provozování jatek,

§ 33 vládního nařízení č. 47/1940 Sb., o zdravotně-policejních opatřeních při dovozu masa, masných výrobků a živočišných tuků,

§ 8 vládního nařízení č. 186/1940 Sb., jímž se doplňuje a mění zákon o organisaci statistické služby č. 49/1919 Sb.,

§ 4 vládního nařízení č. 198/1940 Sb., o vydávání plavebně policejních řádů a jiných předpisů pro vnitrostátní plavbu,

vládní nařízení č. 29/1941 Sb., kterým se mění a doplňují trestní ustanovení stavebních řádů,

§§ 21 a 22 vládního nařízení č. 69/1941 Sb., o osivu a sadbě,

§ 6 odst. l vládního nařízení č. 188/1941 Sb.,

o povinném hubení krys, § 10 vládního nařízení č. 274/1941 Sb.,

o archeologických památkách,

§ 39 vládního nařízení č. 361/1941 Sb., o plemenitbě hospodářských zvířat,

§ 11 vládního nařízení č. 369/1941 Sb., o odstraňování a zužitkování těl zvířat a jejich částí,

§ 15 vládního nařízení č. 415/1941 Sb., o výcviku řidičů motorových vozidel,

§ 12 vládního nařízení č. 435/1941 Sb., o přístrojích používaných při živnostenském výčepu a stáčení piva,

§ 6 odst. 3 vládního nařízení č. 460/1941 Sb., o úpravě odvozu dříví,

§ 9 vládního nařízení č. 5/1942 Sb., o částečné úpravě rybářství,

§§ 27 až 30 vládního nařízení č. 40/1942 Sb., o prohlídce masa,

§ l zákona č. 51/1942 Sl. z., o stíhání a trestání přestupků podle některých právních předpisů o cenách a zásobování obyvatelstva, ve znění zákona č. 21/1943 Sl. z.,

§ 25 vládního nařízení č. 58/1942 Sb., jímž se činí některá opatření pro včleňování do práce,

§§ 70 až 74 přílohy vládního nařízení č. 305/ 1942 Sb., o rozšíření platnosti českého vodního zákona,

§ 7 vládního nařízení č. 1/1943 Sb., o čištění veřejných chodníků,

§ 9 vládního nařízení č. 14/1943 Sb., o dočasných omezeních v živnostenském a jiném výdělečném podnikání, ve znění vládního nařízení č. 275/1949 Sb.,

vládní nařízení č. 67/1943 Sb., o sjednocení pokut za správní přestupky,

§ 1 vládního nařízení č. 117/1943 Sb., o potírání slepičího moru,

§§ 28 a 29 nařízení ministra vnitra č. 128/ 1943 Sb., o dávce ze zábav,

§ 8 vládního nařízení č. 177/1943 Sb., o povinné kontrole mléčné užitkovosti skotu,

§ 20 odst. 1 a 2 vládního nařízení č. 200/1943 Sb., o úpravě výcviku k povolání,

§ 3 vládního nařízení č. 226/1943 Sb., o huštění obručí u motorových vozidel a jejich vlečných vozů,

§§ 1 a 2 vládního nařízení č. 232/1943 Sb., o ochraně užitkových rostlin,

§ 6 vládního nařízení č. 295/1943 Sb., o hubení bobříka pižmového,

§ 19 vládního nařízení č. 35/1944 Sb. o zařízení lesů,

§ 6 vládního nařízení č. 48/1944 Sb., o evidenci stavu zvířat ke kontrolním účelům, ve znění vládního nařízení č. 265/1944 Sb.,

§ 5 vládního nařízení č. 70/1944 Sb., o desinfekci při přepravě zvířat železnicemi a loďmi,

§ 7 dekretu č. 35/1945 Sb., o přechodném omezení výplat vkladů u peněžních ústavů (peněžních podniků) v pohraničním území,

§ 9 dekretu presidenta republiky č. 71/1945 Sb., o pracovní povinnosti osob, které pozbyly československého státního občanství,

§ 8 dekretu presidenta republiky č. 76/1945 Sb., o požadování dopravních prostředků po dobu mimořádných hospodářských poměrů,

§ 23 dekretu presidenta republiky č. 88/1945 Sb., o všeobecné pracovní povinnosti,

§ 23 dekretu presidenta republiky č. 91/1945 Sb., o obnovení československé měny, ve znění zákona č. 67/1949 Sb., o promlčení trestnosti měnových přestupků,

§§ 24 až 28 dekretu presidenta republiky č. 95/1945 Sb., o přihlášení vkladů a jiných peněžních pohledávek u peněžních ústavů, jakož i životních pojištění a cenných papírů,

§ 8 dekretu presidenta republiky č. 109/1945 Sb., o řízení výroby,

§ 21 dekretu presidenta republiky č. 110/1945 Sb., o organisaci lidové a umělecké výroby,

§ 2 odst. 3 a § 9 dekretu č. 113/1945 Sb., o úpravě, řízení a kontrole zahraničního obchodu,

§ 3 zákona č. 147/1945 Sb., o mimořádných opatřeních k účelům evidence majetku,

§ 19 odst. 1 zákona č. 28/1946 Sb., o úpravě stálých voličských seznamů, ve znění zákona č. 266/1948 Sb. (vyhláška č. 20/1949 Sb. ),

§ 7 zákona č. 29/1946 Sb., kterým se zavádějí pracovní průkazy,

§ 106 zákona č. 30/1946 Sb., o nové úpravě československého práva v oboru daní nepřímých a státních finančních monopolů,

§ 6 zákona č. 34/1946 Sb., jímž se vymezuje pojem "československého partyzána",

§ 11 zákona č. 48/1946 Sb., o hospodaření minerálními oleji a pohonnými látkami,

§ 30 zákona č. 86/1946 Sb., o stavební obnově,

§ 29 odst. 4 a §§ 33 až 45 zákona č. 92/1946 Sb., o vázaném devisovém hospodářství (devisový zákon), ve znění zákona č. 184/ 1948 Sb.,

§ 5 zákona č. 116/1946 Sb., o jednotné organisaci podnikového početnictví,

§§ 71 až 73 zákona č. 134/1946 Sb., o dávce z majetkového přírůstku a dávce z majetku,

§ 6 zákona č. 117/1946 Sb., o úpravě pracovní doby v pekárnách,

§ 10 zákona č. 189/1946 Sb., o povinném očkování proti záškrtu,

§ 14 zákona č. 222/1946 Sb., o poště (poštovní zákon),

§ 19 zákona č. 255/1946 Sb., o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození,

zákon č. 15/1947 Sb., o stíhání černého obchodu a podobných pletich,

§ 38 zákona č. 41/1947 Sb., o státní podpoře na obytné stavby,

§ 22 zákona č. 42/1947 Sb., o některých opatřeních ve stavebnictví souvisících s dvouletým hospodářským plánem,

§ 10 zákona č. 49/1947 Sb., o poradenské zdravotní péči,

§ 15 zákona č. 55/1947 Sb., o pomoci rolníkům při uskutečňování zemědělského výrobního plánu,

§ 38 zákona č. 87/1947 Sb., o některých opatřeních k provedení národní mobilisace pracovních sil,

zákon č. 107/1947 Sb., o opatřeních proti neoprávněnému přechodu státních hranic,


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP