Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1950.

I. volební období. 5. zasedáni.

439.

Společná zpráva

výborů rozpočtového, hospodářského, pro hospodářské plánování

a jeho kontrolu, zemědělského, zahraničního, branného

a bezpečnostního, ústavně-právního, kulturního,

sociálně-politického a zdravotnického

o vládním návrhu zákona (tisk 433),

kterým se stanoví státní rozpočet republiky Československé na rok 1950

(rozpočtový zákon).

Výbory, jimž užší předsednictvo Národního shromáždění přikázalo projednání státního rozpočtu na rok 1950, pověřily předsedu rozpočtového výboru a generálního zpravodaje vypracováním zprávy o jejich jednání. Průběh jednání byl přesně zachycen těsnopiseckým zápisem a je z něho patrno, k jakým závěrům výbory dospěly. Některá usnesení výborů a velmi četné i hodnotné podněty poslanců, které při projednávání rozpočtu byly předneseny, budou zvlášť zpracovány a po projednání věci užším předsednictvem Národního shromáždění zaslány na příslušná místa.

K jednotlivým kapitolám rozpočtu podali zpravodajové své referáty. Po zpravodajích podali výklady k resortním rozpočtům členové vlády, kteří se zúčastnili jednání výborů. Obšírně vylíčili a zhodnotili výsledky činnosti resortů jim svěřených a učinili významná prohlášení o jejich úkolech příštích. Zúčastnili se debaty a zodpověděli četné dotazy a náměty. Výklady doplnili někteří pověřenci v otázkách slovenských. I předseda Nejvyššího účetního kontrolního úřadu a místopředseda Nejvyššího kontrolního dvora v Bratislavě se zúčastnili projednávání rozpočtu.

Projednávání státního rozpočtu na rok 1950 ve výborech Národního shromáždění, kde jednotlivé jeho části byly podrobeny zevrubnému a všestrannému zkoumání, vyznělo v jednoznačný závěr, že rozpočet zajišťuje veškeré předpoklady nutné k tomu, aby orgány státní moci mohly splnit úkoly jim uložené, že vytyčuje a vyjadřuje číselné reálné úkoly, jak vyplývají z druhého roku Gottwaldovy pětiletky a to jak na poli hospodářském, tak i kulturním a sociálním a konečně, že rozpočet je takto výrazem budovatelského úsilí našeho lidu na

jeho cestě k socialismu. Právě tím, že je výrazem všeho budovatelského úsilí našich národů, jež cílevědomě směřují k socialismu, je rozpočet na rok 1950 — jak konstatovaly výbory jednomyslně — rozpočtem míru.

Splnění tohoto budovatelského a mírového úsilí vyjádřeno státním rozpočtem je především umožněno a zajištěno, jak všechen pracující lid republiky československé ví, pevnou a nerozbornou jednotou se světovým táborem míru v čele se Sovětským svazem.

Podáváme stručný přehled o projednávání jednotlivých kapitol a současně v připojené tabulce přehled dílčích zpravodajů, řečníků, počtu schůzí i doby trvání schůzí.

Rozpočtový výbor zahájil projednávání rozpočtu ve své schůzi dne 16. března výkladem generálního zpravodaje o rozpočtu posl. Janouše, po jehož výkladu provedena všeobecná rozprava.

Ve schůzi dne 22. března projednal kapitolu l, President republiky a kancelář presidenta republiky, kapitolu 2, Národní shromáždění, kapitolu 3, Slovenská národní rada, kapitolu 4, Předsednictvo vlády, kapitolu 5, Předsednictvo sboru pověřenců;

dne 23. března 1950 projednal kapitolu 27, Ministerstvo financí a ze skupiny II. § 4 Československý tabákový monopol, § 5 Státní mincovna, § 6 Státní loterie, § 7 Státní sázková kancelář a skupinu V: Státní příděl fondu znárodněného hospodářství, kapitolu 28, Všeobecná pokladní správa, kapitolu 29, Nejvyšší účetní a kontrolní úřad a skupinu III. Rozpočet státního dluhu.

Hospodářský výbor společně s výborem pro hospodářské plánování a jeho kontrolu projednal dne 17. března 1950 kapitolu '6, Státní úřad plánovací a kapitolu 18, Ministerstvo průmyslu;

dne 18. března 1950 projednal kapitolu 19, Ministerstvo vnitřního obchodu a ze skupiny II. § 16 Riaditeľstvo pre cestovný ruch, kapitolu 20, Ministerstvo zahraničního obchodu;

dne 20. března 1950 projednal kapitolu 21. Ministerstvo techniky, kapitolu 22, Ministerstvo dopravy a kapitolu 23, Ministerstvo pošt.

Zemědělský výbor projednal dne 17. března 1960 kapitolu 16. Ministerstvo zemědé'ství a ze skupiny II. § 10 Státní veterinární ústav v Ivanovicích na Hané a § 15 státně majetky výskumných ústavov poľnohospodárskych a lesnických a kapitolu 17, Ministerstvo výživy.

Zahraniční výbor projednal ve své schůzi dne 21. března 1950 kapitolu 7, Ministerstvo zahraničních věci.

Branný a bezpečnostní výbor projednal dne 23. března 1950 kapitolu 8, Ministerstvo národní obrany a kapitolu 9, Ministerstvo vnitra.

ú s t a v n ě-p r á v n í výbor projednal dne 23. března 1950 kapitolu 10, Ministerstvo spravedlnosti, kapitolu 11, Ministerstvo pro sjednocení zákonů a kapitolu 12, Správní soud.

Kulturní výbor projednal dne 18. března 1950 kapitolu 13, Ministerstvo školství, věd a umění a ze skupiny II. § 8 Státní statky zemědělských škol. § 11 státně nakladatel'-
stvo, § 12 školské majetky vysokej školy poľnohospodárskeho a lesnického inžinierstva v Košiciach a § 13 státně majetky pôdohospodárskych škol, kapitolu 30, Státní úřad pro věci církevní;

dne 20. března 1950 projednal kapitolu 14. Ministerstvo informací a osvěty a ze skupiny II. § l Československý rozhlas. § 2 Československý státní film. § 9 československá tisková kancelář a § 14 Zpravodajská agentura Slovenska, kapitolu 15, Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport.

Sociálně-politický a zdravotnický výbor projednal dne 21. března 1950 kapitolu 24, Ministerstvo práce a sociální péče a skupinu IV. Rozpočet ústřední národní pojišťovny, kapitolu 26, Odpočivné a zaopatřovací platy;

dne 22. března 1950 projednal kapitolu 25, Ministerstvo zdravotnictví a ze skupiny U. § 3 Československé státní lázně a zřídla.

Při konečném závěrečném jednání výboru rozpočtového dne 24. března 1950, jakožto výboru řídícího, projednány všechny připomínky ostatních zúčastněných výborů a státní roznočet republiky československé na r. 1950 schválen jednomyslně beze změny.

Rovněž vládní návrh rozpočtového zákona po podrobném projednání a doslovu generálního zpravodaje schválen beze změny ve znění předloženém vládou.

Na návrh generálního zpravodaje usneseno doporučiti Národnímu shromáždění, aby z úsporných důvodů nebyl státní rozpočet na rok 1950, který tvoří přílohu rozpočtového zákona, vytištěn při zprávě výborové, nýbrž, aby podkladem plenárního projednávání návrhu státního rozpočtu na rok 1950 byl rozpočet (příloha) otištěný u vládního návrhu zákona, tisk 433.

Všechny jmenované výbory doporučují Národnímu shromáždění vládní návrh zákona (tisk 433), kterým se stanoví státní rozpočet republiky československé na rok 1950 (rozpočtový zákon) ke schválení.

V Praze dne 24. března 1950.

Jozef Valo v. r.,

předseda výboru rozpočtového.

Josef Janouš v. r.,

generální zpravodaj.

Zpravodajové státního rozpočtu

na rok 1950.

Generální zpravodaj poslanec Josef Janouš.

  

kapitola

 

Výbor

číslo

název

zpravodaj

rozpočtový

1

-
President republiky a kancelář presidenta

 
  

republiky ...........

Štětka

 

2

Národní shromáždění ..... ...

Prokopová

 

3

Slovenská národní rada .......

Holička

 

4

Předsednictvo vlády ........

dr. Šmída

 

5

Předsednictvo sboru pověřenců....

Žiak

 

27

Ministerstvo financí a ze skupiny II. § 4

 
  

Československý tabákový monopol, § 5 Státní mincovna, § 6 Státní loterie, § 7 Státní sázková kancelář a skupina V. Státní příděl Fondu znárodněného hospodářství ...........

Lindauer

  

koreferát ........ ...

dr. Popaďák

28

Všeobecná pokladní zpráva ......

Tymeš

 

29

Nejvyšší účetní a kontrolní úřad.... koreferát ...........

dr. Hulímský Ondruš

  

Skupina III. Rozpočet státního dluhu..

dr. Berák

hospodářský a vý-

6

Státní úřad plánovací ........

snobi

bor pro hospodářské plánování

 

koreferát ...........

Ing. Kútik

a jeho kontrolu

18

Ministerstvo průmyslu .......

Ing. Šmok

  

koreferát .... .......

Mrazík

    
  

Kapitola

 

Výbor

č

název,

zpravodaj

    

hospodářský a vý-

19

Ministerstvo vnitřního obchodu .....

Machačová

bor pro hospodářské plánováni a jeho kontrolu

 

koreferát a ze skupiny II. § 16 Riaditeľstvo pre cestovný ruch .......

Mrazík

 

20

Ministerstvo zahraničního obchodu...

Poláček

 

21

Ministerstvo techniky .......

Fiala

  

koreferát .... .......

Török

    
 

22

Ministerstvo dopravy ........

Pexa

  

koreferát .... .......

Daubner

-

23

Ministerstvo pošt .........

Černý Josef

  

koreferát .... .......

Pokojný

    

kulturní

13

Ministerstvo školství, věd a umění a ze sku-

 
  

piny II. § 8 Státní statky zemědělských škol .............

Pelikán

  

koreferát a ze skupiny II. § 11 Štátne nakladateľstvo, § 12 školské majetky Vysokej školy poľnohospodárskeho a lesnického inžinierstva v Košiciach a § 13 státně majetky pôdohospodárskych škol

Čaplovič

 

14

Ministerstvo informací a osvěty a ze sku-

 
  

piny II. § 1 československý rozhlas, § 2 československý státní film a § 9 československá tisková kancelář .....

a ze skupiny II. § 14 Zpravodajská agentura Slovenska .........

Koštejn

    
 

15

Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport

dr. Dolanský

  

koreferát... .......

Julius

U š i a k

 

30

l Státní úřad pro věci církevní .....

Novotný Jan

  

koreferát ...........

Kleštinský

zahraniční

7

Ministerstvo zahraničních věcí .....

dr. Friš

    

branný a

8

Ministerstvo národní obrany .....

Hložek

bezpečnostní

9

Ministerstvo vnitra ........

Kašpárek

  

koreferát... .......

Pramuka

    
  

Kapitola

 

Výbor

číslo

název

zpravodaj

ústavně-právní

10

Ministerstvo spravedlnosti ......

dr. Kokeš

  

koreferát ...........

dr. Haim

 

11

Ministerstvo pro sjednocení zákonů...

dr. Štefánik

 

12

Správní soud .... .......

dr. Vácha

sociálně-politický

24

Ministerstvo práce a sociální péče a skupina

 

a zdravotnický

 

IV. Rozpočet ústřední národní pojišťovny koreferát... .......

dr. Nemeč Obuchová

 

25

Ministerstvo zdravotnictví a ze skupiny II.

 
  

§ 3 československé státní lázně a zřídla koreferát ...........

Sláva Danielič

 

26

Odpočivné a zaopatřovací platy .....

Rainerová

    

zemědělský

16

Ministerstvo zemědělství a ze skupiny II.

 
  

§ 10 Státní veterinární ústav v Ivanovicích na Hané .........

Hajšman

  

koreferát a ze skupiny II. § 15 Štátne majetky výskumných ústavov poľnohos-

 
  

podárskych a lesnických ......

Čollák

 

17

Ministerstvo výživy .......

Vlasák Josef

  

koreferát ...........

Navračič

l

 

-

 

Časový přehled schůzí výborů o státním rozpočtu 1950.

 

Schůze

čís.

výboru

počet

den, měsíc, rok

zahájena

skončena

trvala

hodin minut

hodin

minut

hodin

minut

1

rozpočtového

4

16. března 1950

9 20

11

15

5

 

20

    

13 35

17

   
   

22. března 1960

9 20

12

10

3

 

40

    

14 15

15

05

   
   

23. března 1950

9 20

14

 

9

 

   

l

15 35

19

55

   
   

24. března 1950

9 30

10

50

1

 

20

2

hospodářského a

•3

17. března 1950

9 25

13

15

7

 

55

 

výboru pro hospodářské plánování

  

14 45

18

50

   
 

a jeho kontrolu

 

18. března 1950

9 15

13

35

6

 

05

    

14 30

16

15

   
   

20. března 1950

9 15

14

i 30

11

 

    

15 45

19

30

   
    

20 15

22

15

   

3

zemědělského

1

17. března 1950

9 15

13

25

6

 

15

    

15 05

17

10

   

4

kulturního

2

18. března 1950

9 15

13

45

5

 

20

    

14 30

15

20

   
   

20. března 1950

9 20

12

45

6

 

55

    

13 45

17

15

1

   
          

6

sociálně-politic-

2

21. března 1950

9 05

12

25

8

20

 

kého a zdravotnického

  

14 10

19

10

   
   

22. března 1950

9 15

13

10

7

10

    

14 15 i

17

30

   
          

6

zahraničního

1

21. března 1950

9 05

12

15

3

10

          

7

branného a bezpeč-

1

23. března 1960

9 05

13

40

8

10

 

nostního

  

15 05

18

40

   

8

ústavně — právního

1

23. března 1950

9 15

14

20

6

35

    

15 10

16

40

   
        

Byla tudíž 15 schůzí, které trvaly 96 hodin 15 minut. Debaty se zúčastnilo 199 řečníků.

Ve výborech promluvilo 19 členů vlády, 5 pověřenců a předseda nejvyššího účetního kontrolního úřadu a místopředseda nejvyššího kontrolního dvora.

s

Zákon

ze dne .......1950,

kterým se stanoví státní rozpočet republiky Československé na rok 1950

(rozpočtový zákon).

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

úvodní ustanovení.

§ 1.

(1) Státní rozpočet, který jest přílohou tohoto zákona, tvoří:

a) skupina I. Rozpočet státní správy, jejíž výdaje se stanoví částkou 105. 113, 271. 000 Kčs a příjmy jsou rozpočteny částkou

119. 432, 473. 000 Kčs, takže vyplývá přebytek 14. 319, 202. 000 Kčs;

b) skupina II. Rozpočet státních podniků s výsledným přebytkem 11300, 867. 000 Kčs;

c) skupina III. Rozpočet státního dluhu se schodkem 5. 253, 706. 000 Kčs;

d) skupina IV. Rozpočet ústřední národní pojišťovny s přebytkem 7, 061. 000 Kčs;

e) skupina V. Státní příděl Fondu znárodněného hospodářství s nákladem 20. 000, 000. 000 Kčs.

(2) Z přebytků a schodků (přídělu) skupin uvedených v odstavci l vyplývá přebytek státního rozpočtu 373, 424. 000 Kčs.

(3) Ve výdajích rozpočtů uvedených v odstavci l písm. a), b) a d) jsou obsaženy výdaje na investice, jež činí v rozpočtu státní správy 18. 965, 531. 000 Kčs, v rozpočtu státních podniků 1. 128, 867. 000 Kčs a v rozpočtu ústřední národní pojišťovny 888, 092. 000 Kčs.

část první. Ustanovení pro státní správu.

'§ 2.

Použití rozpočetních úvěrů podle účelů.

Prostředků určených státním rozpočtem (nadále Důvěry") smí býti použito, pokud tento zákon nestanoví jinak (§§ 3, 5 a 6), jen do výše a k úhradě výdajů toho druhu, jak jsou uvedeny ve státním rozpočtu. Přitom smějí býti uspokojovány jen nutné potřeby státní správy v nezbytném rozsahu a co nejúčelněji a nejhospodárněji. Pokud výše vý-

dajů spojených s některým opatřením byla stanovena zvláštním rozhodnutím, je k jejímu překročení třeba opatřiti souhlas činitelů, kteří stanovili původní výši těchto výdajů.

• § 3.

Přesuny úvěrů.

(1) Má-li býti kryta nutná potřeba a není-li pro ni buď vůbec žádné úhrady, nebo je-li pro ni jen nedostatečná úhrada v úvěru příslušné účtové skupiny nebo podskupiny a to, pokud jde o národní výbor v jeho rozpočtu, může býti •potřebná částka, pokud tento zákon nestanoví jinak (§ 6), uhrazena úsporami v úvěrech jiných účtových skupin nebo podskupin (přesun úvěrů, dále jen "přesun").

(2) Přesuny jsou přípustný zásadně jen v rámci téže kapitoly.

(3) Rozpočty ústředního národního výboru a obvodních národních výborů hlavního města Prahy se posuzují při provádění přesunů jako jeden rozpočet.

(4) úvěrů určených k úhradě potřeby na majetkové změny (účtové třídy O, l a 2) nesmí býti použito k úhradě nákladů (účtové třídy 3 a 4). úvěrů rozpočtených na investiční majetek (účtová třída 0) nesmí býti použito ani k uhradě zvýšení výdajů rozpočtených na zásoby (účtová třída 1) a na finanční majetek (účtová třída 2).

(5) úhrny úvěrů rozpočtených v jednotlivých kapitolách na ostatní náklady (účtová třída 4) mohou býti překročeny jen se souhlasem vlády.

(6) Vláda vydá nařízením podrobnější předpisy k provedení ustanovení předchozích odstavců, jimiž zejména

a) stanoví výjimky z ustanovení odstavce 2 pro rozpočty národních výborů,

b) upraví postup při požadování, schvalování a provádění přesunů,

c) stanoví, jak mají býti uskutečněné přesuny vedeny v patrnosti.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP