K §86:
Ve všech případech, kdy nastanou důležité změny v osobních poměrech poručencových, má poručník o tom soudu podat zprávu. Zpráva se nepodává periodicky, nýbrž jen stanou-li se důležité změny. Naproti tomu je poručník povinen vydávat soudu pravidelně počet ze správy poručencova jmění, která mu byla svěřena. Tímto všeobecným ustanovením jsou zahrnuty jednak periodické každoroční účty, jednak i konečný účet, když poručník opouští svůj úřad (§ 90). Periodická povaha účtování nese s sebou, že na konci účetního období předloží poručník účet, nečekaje na vyzvání.
Nepřesahují-li však výtěžky ze jmění pravděpodobné náklady na výchovu a výživu poručence, může soud poručníka zprostit povinnosti podávati pravidelné vyúčtování. Zákon neobsahuje přesné číselné určení osvobozených příjmů, protože se věc bude řídit podle životní míry, v jaké poručenec má být vychováván, a podle povolání, k němuž je určen.
K§ 87:
Poručník nemá práva ani žalobního nároku na odměnu za vykonanou práci, ale soud může poručníku ustanovit přiměřenou odměnu roční anebo při skončení správy, je-li správa majetku poručence spojena se značnou námahou.
K§ 88:
Poručník spravuje jmění poručencovo s péčí řádného hospodáře. Jeho ručení za škodu, kterou zavinil, vyplývá z obecných předpisů.
K§ 89:
Osnova neuvádí samozřejmé případy skončení poručenství, jimiž jsou smrt poručence,
jeho návrat pod moc rodičovskou, když přestalo odnětí její podle § 61, dosažení zletilosti. Zvláštním případem skončení poručenství je však propuštění poručníka na jeho žádost z důležitých důvodů a propuštění z moci úřední tehdy, když poručník je k výkonu poručenství nezpůsobilý nebo porušuje své povinnosti. Pod "porušením povinností" je třeba rozuměti jak jednorázová hrubá porušení povinností, která jsou takové povahy, že nepřipouštějí další výkon poručenství osobou, která se takto provinila, tak i několik menších poklesků, které svědčí o tom, že poručník nekoná řádně své povinnosti.
K §90:
Odstupující poručník, ať se již skončí poručenství vůbec nebo jen jeho úřad poručenský, je povinen nejen odevzdat po skončení poručenství poručencovo jmění, ale i vydati soudu konečný účet až do dne odevzdání jmění poručencova. Soud ovšem může poručníka zprostit povinnosti, aby soudu podal účet konečný. Poručník se tím však nezprošťuje povinnosti nahradit škodu, kterou zaviněně způsobil. O obsahu a prozkoumání konečného účtu, jakož i o donucovacích prostředcích soudu platí ustanovení obecná.
K §91:
Jde o obvyklá závěrečná ustanovení.
Mimo provedení ustanovení o obligatorní formě občanského sňatku nevyžádá si provedení navrhovaného zákona žádných nákladů ze státní pokladny a nebude jím ani veřejná správa zvlášť zatížena.
V Praze dne 22. listopadu 1949.
Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.
Ministr spravedlnosti: Dr. Čepička v. r.
Státní tiskárna v Praze. — 5578-49