Čtvrtek 20. prosince 1951

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Protože ke slovu není nikdo přihlášen, přistoupíme k hlasování.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovat najednou podle zprávy výborové. (Námitek nebylo.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Děkuji, to je jednomyslné. - Tím Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 3. bod pořadu.

Přistoupíme k projednávání čtvrtého bodu pořadu, jímž je

4. Zpráva výboru pro hospodářské plánování a jeho kontrolu o vládních nařízeních vydaných podle § 42, odst. 1 zákona č. 241/1948 Sb., o prvním pětiletém hospodářském plánu rozvoje Československé republiky (tisk 609).

Zpravodajem je posl. dr Berák; dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Berák: Slavná sněmovno!

Výbor pro hospodářské plánování a jeho kontrolu projednal ve své schůzi, která se konala dne 12. prosince 1951, řadu vládních nařízení, vydaných podle § 42, odst. 1 zákona o prvním pětiletém hospodářském plánu. Seznam těchto vládních nařízení je uveden ve zprávě, která byla rozdána tiskem. Chtěl bych zcela stručně upozornit na nejdůležitější vládní nařízení.

Především je to vládní nařízení, které nese číslo 296/1948 Sb., a jedná o opatřeních ve stavebnictví. Z tohoto vládního nařízení zůstávají v platnosti § 1, který vymezuje přípustnou stavební činnost, a § 2, jednající o úpravě, povolování a provádění staveb.

Výbor se dále zabýval vládním nařízením čís. 88/1949 Sb., o sběru a odbytu sběrných surovin, které bylo nahrazeno pozdějším vládním nařízením čís. 34/1951 Sb. Jsou to vládní nařízení velmi důležitá, poněvadž dávají právní i materiální předpoklad pro péči, aby byl řádně organisován sběr, aby tak bylo zajištěno krytí stupňované potřeby surovin, jichž nezbytně potřebujeme pro úspěch naší pětiletky. (Předsednictví se ujal předseda dr John.)

Výbor se zabýval i jiným vládním nařízením čís. 235/1949 Sb., o plánování a jiné tvorbě cen. Toto vládní nařízení jedná o cenotvorné činnosti, cenotvorných orgánech a cenotvorném řízení.

Konečně bych se chtěl zmínit o velmi důležitém vládním nařízení, které nese datum 3. dubna 1951 a číslo 27 Sb. Tímto velmi důležitým vládním nařízením bylo upraveno řízení státní mzdové politiky a konečně byla zřízena také státní mzdová komise jako řídící nástroj pro řízení naší mzdové politiky.

Měli jsme předevčírem možnost na zasedáni ÚAV NF slyšet projev našeho ministerského předsedy a současně předsedy Ústředního akčního výboru Národní fronty, soudruha Zápotockého. Soudruh Zápotocký v tomto svém projevu výstižným a jemu tak osobitým způsobem zhodnotil výsledky třetího roku pětiletky. Jsme, jak nám řekl soudruh předseda Zápotocký, na sklonku roku, a dokončujeme třetí rok Gottwaldovy pětiletky. Naše hospodářské plánování je v přímé souvislosti s existencí socialismu. Je to jeden, a to velmi důležitý způsob jeho existence, způsob života socialismu.

Vládní nařízení, o nichž jednal výbor pro hospodářské plánování a jeho kontrolu a o nichž jsem si dovolil podati stručný referát, jsou důležitými nástroji našeho hospodářského plánu. A jedno je třeba přitom, slavná sněmovno, stále a stále, znovu a znovu si uvědomovat: že úspěch naší pětiletky je naším nejkrásnějším, protože nejvíce národním a nejvíce socialistickým příspěvkem k vítěznému boji, který celý mírový tábor v čele s velikým Sovětským svazem vede za udržení světového míru. (Potlesk.) Náš pracující lid - a to je pevné přesvědčení nás všech - v této významné bitvě o mír jistě zvítězí. (Potlesk.)

A jak to za nás za všechny krásně řekl náš president Klement Gottwald dne 6. prosince letošního roku na zasedání Ústředního výboru KSČ: "V sevřeném šiku nastupujeme k novým zápasům za splnění našich velikých budovatelských úkolů. Slibme si navzájem, že přes všechny překážky, přes všechna protivenství a nepřátelství, ale za pomoci všech lidí dobré vůle vybudujeme z naší republiky radostný domov pracujícího lidu měst i venkova!"

Vážená sněmovno! Slova našeho presidenta jsou pro nás současně úkolem i závazkem, a proto výbor pro hospodářské plánování a jeho kontrolu, který podrobně jednal o vládních nařízeních, jejichž stručný obsah jsem zde uvedl, doporučuje, aby všechna vládní nařízení byla přijata ve znění, jak byla uveřejněna ve Sbírce zákonů republiky Československé, byla plenem Národního shromáždění schválena, poněvadž jde o vládní nařízení velmi důležitá, jichž je zapotřebí k úspěšnému splnění úkolů našeho pětiletého plánu. (Potlesk.)

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen.

Přistoupíme k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhem na schválení vládních nařízení vydaných podle § 42 odst. 1 zákona čís. 241/1948 Sb., o prvním pětiletém hospodářském plánu rozvoje Československé republiky a uvedených ve zprávě výboru pro hospodářské plánování a jeho kontrolu, a to ve znění, jak byla uveřejněna ve Sbírce zákonů republiky Československé, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. - Tím Národní shromáždění schválilo uvedená vládní nařízení.

Tím je vyřízen pořad schůze.

Vážené soudružky a soudruzi, vážení přátelé,

ukončujeme naše zasedání, uzavíráme další rok naší práce téměř v předvečer velkého dne. Každý dvacátý první prosinec je a provždy zůstane velikým dnem, velikým svátkem. Protože v něm vstoupil do života největší člověk Josef Vissarionovič Stalin. (Dlouhotrvající bouřlivý potlesk. - Shromáždění povstává.) Miliony sovětských lidí se chystají, aby mu z horoucího srdce řekli své poděkování a svou bezmeznou lásku, protože Stalin pro ně znamená všechna vybojovaná vítězství, protože Stalin pro ně znamená komunismus a mír. K nim se připojují další miliony pracujících lidí všech svobodných národů a států od středu Evropy až po nejvýchodnější hranice Číny, aby mu se stejnou oddaností a důvěrou vyslovili své poděkování a svou bezmeznou lásku, protože Stalin pro ně znamená jistotu uskutečnění socialismu a mír. A tak i v celém ostatním světě a ve všech světadílech obracejí se k němu další miliony a miliony pracujících, pokrokových a mírumilovných lidí, aby mu znovu opakovali všechnu svou důvěru, oddanost a lásku, protože Stalin pro ně znamená svobodu, demokracii, pokrok, šťastný život pracujících a mír.

Jedno, stejné jméno nesou ve svých srdcích všichni poctiví lidé na světě. K jednomu člověku se obracejí se svým nejlepším přáním všichni pracující lidé na světě. Jeden milovaný člověk je nejsvobodněji zvoleným vůdcem všeho pokrokového lidstva, protože je zosobněním boje, síly a dějinné pravdy všech pracujících na celém světě. Josef Vissarionovič Stalin, jehož jméno září stejným jasem v souhvězdí největších lidských geniů Marxe, Engelse a Lenina.

Dělnická třída a pracující lidé na celém světě vroucně milují svého nejlepšího přítele, učitele a vůdce, protože celé jeho gigantické dílo, celý jeho život je věrným naplněním jeho nejprostšího vyznání, jež vyslovil před více než 20 lety: "Můžete být ujištěni, soudruzi, že jsem i dále odhodlán dát věci dělnické třídy, věci proletářské revoluce a světového komunismu všechny své síly, všechny své schopnosti, a bude-li třeba, všechnu svou krev, krůpěj po krůpěji."

Věci dělnické třídy, věci proletářské revoluce a světového komunismu, věci pokroku a míru patří celý život generalissima Stalina.

Společně s Leninem vytvořil slavnou Všesvazovou komunistickou stranu bolševiků, nejmocnější revoluční stranu na světě, a spolu s Leninem v jejím čele přivedl ruskou dělnickou třídu a ruský pracující lid k vítězství ve Velké říjnové socialistické revoluci. Společně s Leninem je zakladatelem a tvůrcem prvního státu dělníků a rolníků na světě, Svazu sovětských socialistických republik. Generalissimus Stalin rozvinul dále marxisticko-leninské revoluční učení a obohatil je novými geniálními vědeckými objevy. V čele s generalissimem Stalinem odrazil sovětský lid všechny zuřivé útoky zahraničních i vnitřních nepřátel, proměnil Sovětský svaz v průběhu stalinských pětiletek v nejvyspělejší průmyslovou velmoc, ve stát nejvyspělejšího, kolektivního zemědělství. Za vedení generalissima Stalina a jako první na celém světě uskutečnil Sovětský svaz socialismus ve svém státě a nejdemokratičtější ústavou, stalinskou ústavou přešel do období budování komunismu. V době strašného nebezpečí, jež ohrozilo celý civilisovaný svět, v době Velké vlastenecké války byla to geniální strategie Stalinova a jeho vojevůdcovské vedení, jež zajistila největší válečné vítězství v historii, vítězství sovětských armád nad fašistickými útočníky, jež přineslo svobodu všem národům porobeným fašismem. Pod vedením generalissima Stalina odstranil sovětský lid v nejkratší době všechny obrovské škody způsobené válkou a nastoupil cestu k dalšímu mocnému hospodářskému rozmachu, který nemá obdoby nikde na světě a v žádné době. Mohutné stavby komunismu, které dále rozplameňují budovatelské nadšení všeho sovětského lidu, jsou jeho vyvrcholením v této době a jsou středem radostné pozornosti všech pokrokových lidí na celém světě.

V čele s generalissimem Stalinem vede nyní Sovětský svaz rozhodný boj proti podněcovatelům nové světové imperialistické války. Pod vedením generalissima Stalina je Sovětský svaz v čele tábora socialismu a pokroku, v čele stamilionového a stále rostoucího světového tábora míru.

Z vůle všeho našeho pracujícího lidu měst i venkova je naše republika spojena pevným přátelstvím a spojenectvím se Sovětským svazem pro všechny příští časy.

Z vůle všeho našeho pracujícího lidu měst i venkova je naše republika součástí obrovského tábora pokroku, socialismu a míru, v jehož čele je neporazitelný Sovětský svaz a který je veden velikým Stalinem.

Proto přichází všechen náš pracující lid vedený svou dělnickou třídou a svou Komunistickou stranou Československa, aby ke dni narozenin generalissima Stalina mu znovu vyslovil svou bezmeznou oddanost, svou lásku a svůj dík. Aby mu z celého srdce přál mnoho, velmi mnoho let pevného zdraví a plné síly pro vítězství socialismu a míru na celém světě. (Potlesk.)

Z vděčné paměti našeho pracujícího lidu nikdy nevymizí, že to byl generalissimus Stalin, který první vyslovil, a daleko dříve než čeští politikové, právo našich národů na sebeurčení, právo našich národů na plnou národní svobodu a státní samostatnost.

Z vděčné paměti našeho pracujícího lidu nikdy nevymizí, že to byl generalissimus Stalin, který svými radami a přímou pomocí pomohl vytvořit bolševickou Komunistickou stranu Československa, nejostřejší zbraň v boji za svobodu národa a za vítězství socialismu v naší vlasti.

Z vděčné paměti našeho pracujícího lidu nikdy nevymizí, že to byl generalissimus Stalin a Sovětský svaz, kdož věrně stáli při nás v nejtěžších chvílích našeho státu, v době Mnichova, a jediní byli připraveni bojovat za Československo, bude-li se samo bránit proti hitlerovskému útočníkovi.

Z vděčné paměti našeho pracujícího lidu nikdy nevymizí, že to byl generalissimus Stalin, Sovětský svaz a sovětské armády, kdož jedině zachránili naše národy před vyhlazením a kdož nám vybojovali svobodu a samostatnost.

Z vděčné paměti našeho pracujícího lidu nikdy nevymizí, že to byl znovu generalissimus Stalin a znovu Sovětský svaz, jejichž pevná opora nám umožnila, abychom pevně zajistili naši svobodu a státní samostatnost, abychom likvidovali u nás kapitalistický řád a abychom přistoupili k budování socialismu v našem státě.

Z vděčné paměti našeho pracujícího lidu nikdy nevymizí, že to byl generalissimus Stalin a Sovětský svaz, jejichž pevné přátelství nám umožnilo, abychom překonali hrozící hlad v poválečných letech a aby náš lid rozdrtil zločinný pokus o reakční puč domácích i zahraničních nepřátel lidu v únoru 1948.

Uplynulý rok znovu jasně ukázal, jak nezištná pomoc Sovětského svazu, jak přátelská, moudrá a laskavá pomoc generalissima Stalina je nám životně potřebná, jak je nezbytná, abychom vybudovali socialismus v našem státě, abychom uchránili naši republiku proti nepřátelům, aby i náš boj za mír byl bojem úspěšným a vítězným.

Naše dělnická třída, náš pracující lid měst i venkova to ví, dobře ví.

A proto všechna jeho láska, všechna jeho věrnost patří sovětskému lidu, patří našemu nejlepšímu příteli, osvoboditeli a učiteli, velikému Stalinovi.

Podle jeho velkého vzoru a učení nás bezpečně vede naše slavná Komunistická strana Československa, vede nás bezpečně její předseda a president Klement Gottwald. (Dlouhotrvající potlesk. - Posl. Štětka: Sláva velkému Stalinovi!)

Ať dlouho, dlouho žije největší přítel našich národů, ať dlouho, dlouho žije veliký Stalin!

(Dlouhotrvající bouřlivý potlesk. Skandované volání: Ať žije soudruh Stalin!)

Sděluji, že příští schůze bude svolána písemně nebo telegraficky.

Dovolte, abych v závěru dnešní schůze jménem předsednictva Národního shromáždění i jménem svým vám všem přál příjemné vánoční svátky a mnoho velkých pracovních úspěchů v příštím roce. (Potlesk.)

Končím schůzi.

(Konec schůze v 11 hod. 18 min.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP