Čtvrtek 12. července 1951

Správy závodov musia najmä sústavne zisťovať príčinu pracovných úrazov a nemocí z povolania, aby mohlo dôjsť k zamedzeniu opakovania takýchto prípadov. Robíme preverky noriem na pracoviskách. Pri uzavieraní smluvy medzi vedením závodu a pracujúcimi nesmieme nikdy bezpečnosť a hygienu práce púšťať so zreteľa. Ukázalo sa, že činnosť bezpečnostných technikov a závodných lekárov na tomto úseku, i keď nebola dosiaľ podopretá žiadnym zákonným ustanovením, sa stretla s úspechami tam, kde bezpečnostný technik a závodný lekár našiel u správy závodu, u závodnej rady a u zamestnancov plné pochopenie. Osnovou tohoto zákona dostáva preto bezpečnostný technik zákonitú oporu pre svoju činnosť.

Odborný vedecký výskum, o ktorom som sa zmienil, je už vlastne realizovaný tým, že odbory zriaďujú Výskumný ústav bezpečnosti práce. V ňom pôjde hlavne o sústavný výskum ochranných pomôcok, ich zlepšovanie a navrhovanie nových typov. Ústav bude ďalej riešiť problémy bezpečných konštrukcií nových strojov, bude sa zaoberať metodikou bezpečnostného výcviku a bude na základe štatistickej analýzy úrazov ukazovať cesty úrazovej prevencie. Tým, že ústav sme vytvorili v odboroch, zabezpečujeme jeho dokonalé spojenie s pracujúcimi, s ich požiadavkami a potrebami a vytvárame nový typ výskumu, aký zatiaľ u nás neexistuje.

Úlohy zdravotnej inšpekcie a pracovného lekárstva zostávajú v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva. Keďže súčasne s týmto zákonom sa nerieši tiež táto otázka, potom treba s tohoto miesta zdôrazniť, že jej vyriešenie musí nasledovať v dobe čo najkratšej. Ministerstvo zdravotníctva by malo čo najrýchlejšie predložiť úpravu zdravotníckej inšpekcie, aby sme sa o nášho pracujúceho človeka postarali po všetkých stránkach. Bude potom nevyhnutné, aby bol vybudovaný živý kontakt medzi orgánmi technickej inšpekcie jednotnej odborovej organizácie a činiteľmi zdravotníckej inšpekcie.

Zahraničná reakcia si v poslednom čase často brúsi zuby na rôznych opatreniach, ktoré v tom či onom sektore robíme. Je jej soľou v očiach všetko, čo robíme, aby sme zlepšili postavenie pracujúcich, urýchlili budovanie socializmu v našej krajine. Pritom pomery pracujúcich v kapitalistických štátoch nie sú vôbec predmetom pozornosti a starostlivosti ich vládnucej triedy. Ak im predsa venujú pozornosť, tak len v tom smere, ako z nich vyžmýkať čo najviac. Celkové postavenie pracujúcich v kapitalistických štátoch sa v dôsledku príprav na novú vojnu prenikave zhoršuje. Náklady na vojnu v rozpočtoch sa zvyšujú a obmedzujú sa beztak nízke položky na účely výchovné, kultúrne a sociálne. Pre kapitalistických vojnových zločincov nemá ľudský život cenu a necenia ani zdravie a bezpečnosť človeka pri práci. Pracujúci človek je v kapitalistických štátoch menej než stroj, na ktorom pracuje.

Zákon o bezpečnosti pri práci, o ktorom dnes naše Národné shromaždenie rokuje, jasne ukazuje rozdiel v oblasti starostlivosti o človeka u nás oproti bezohľadnosti režimu kapitalistického vykorisťovania. Je ďalšou ranou všetkým zahraničným i domácim ohováračom nášho ľudovodemokratického režimu.

Tento zákon dokazuje, že v období, keď západní imperialisti sústreďujú svoj záujem na výrobu prostriedkov na ničenie, keď venujú miliardy na výskum nových zbraní, ľudovodemokratický režim Československa zabezpečuje zdravie a životy svojich pracujúcich moderným zákonom, ktorého dôsledky znamenajú v podstate ďalší príspevok k zvyšovaniu životnej úrovne nášho ľudu. Je to ďalší dôkaz toho, že navzdory medzinárodnému napätiu a vzdor vojnovej hystérii západu pôjdeme i ďalej neochvejne cestou mierového budovania ku konečnej výstavbe socializmu v našej krajine. (Potlesk.)

Místopředseda David: Ke slovu již není nikdo přihlášen, rozprava je skončena. Dávám slovo k doslovu zpravodaji posl. Žinčíkovi.

Zpravodaj posl. Žinčík: Vzdávám se slova.

Místopředseda David: Přistoupíme k hlasování.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovat najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 3. bod pořadu.

Přistoupíme k projednávání čtvrtého bodu pořadu, jímž je

4. Doplňovací volba členů výborů Národního shromáždění.

Byl mi podán návrh poslanců Haruse, Dávida, Vojance, Jury, Koktána, Jungwirthové, dr. Štefánika, Ondruše a druhů na doplňovací volbu členů výborů Národního shromáždění podle § 68 odst. 2 a § 39 jedn. řádu.

Žádám za jeho přečtení.

Gen. tajomník NS Kováčik (číta): Návrh posl. Harusa, Dávida, Vojanca, Juru, Koktána, Jungwirthovej, dr. Štefánika, Ondruša a druhov na doplňovaciu voľbu členov výborov NS podľa § 68 ods. 2 a § 39 rokov. poriadku:

"Podpísaní navrhujú zvoliť týchto členov do výborov Národného shromaždenia:

do výboru branného a bezpečnostného posl. Bohumila Klíchu, Stanislava Baudyša a Jána Kalaša;

do výboru hospodárskeho posl. Adolfa Žinčíka a Frantiska Havlína;

do výboru kultúrneho posl. Jozefa Rychvalského a Vladimíra Knapa;

do výboru mandátového posl. Marka Čulena;

do výboru pre hospodárske plánovanie a jeho kontrolu posl. Jozefa Palečka a Růženu Zahrádkovú;

do výboru rozpočtového posl. Oldřicha Opletala, Viléma Hasíka a Františka Gracela;

do výboru soc.-politického a zdravotníckeho posl. Mariu Šplíchalovú, Adolfa Pimparu a Jána Kalaša;

do výboru ústavno-právneho posl. Jozefa Tokára a Jozefa Hulínskeho;

do výboru zahraničného posl. dr. Jána Němca, inž. Jarmilu Taussigovú-Potůčkovú, Gustava Bareša a Jána Piláta;

do výboru zemedelského posl. Jozefu Kišovú-Horňákovú a Václava Hoska.

Mistopředseda David: Hodlám dát hlasovat o celém návrhu, t. j. o doplňovací volbě členů do všech výborů, o něž jde, najednou.

Jsou nějaké námitky? (Nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s návrhem poslanců Haruse, Dávida, Vojance, Jury, Koktána, Jungwirthové, dr. Štefánika, Ondruše a druhů na doplňovací volbu členů výborů: branného a bezpečnostního, hospodářského, kulturního, mandátového, pro hospodářské plánování a jeho kontrolu, rozpočtového, sociálně-politického a zdravotnického, ústavně-právního, zahraničního a zemědělského tak, jak byl přečten, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Uvedení poslanci byli tedy zvoleni členy jmenovaných výborů.

Tím je vyřízen 4. bod pořadu schůze.

Přistoupíme k projednávání pátého bodu pořadu, jímž je

5. Volba předsednictva Národního shromáždění.

Byl mi podán návrh poslanců Havla, Daubnera, dr. Beráka, Bíny, dr. Hulínského, Holečkové, Töröka, Obuchové a druhů na volbu předsednictva Národního shromáždění na dobu dalšího jednoho roku podle § 64 odst. 1 ústavy.

Žádám o jeho přečtení.

Gen. tajomník NS Kováčik (číta): Návrh posl. Havla, Daubnera, dr. Beráka, Bínu, dr. Hulínskeho, Holečkovej, Töröka, Obuchovej a druhov na voľbu predsedníctva NS na dobu ďalšieho jednoho roku:

"Podpísaní navrhujú, aby podľa ustanovenia §§ 63 a 64 ods. 1 ústavy a §§ 57 a 58 zákona o rokovacom poriadku NS bolo predsedníctvo NS zvolené takto:

za predsedu NS posl. dr. Oldřich John (Hlučný potlesk.),

za podpredsedov NS posl. Anežka Hodinová-Spurná, Frant. Komzala, dr. Dionysius Polanský, Ant. Fiala, Jozef Valo, Václav David a Andrej Žiak;

za členov predsedníctva NS posl. Karol Bacílek, Gustav Bareš, dr. Jan Bartuška, Marek Čulen, Jozef Frank, Jan Harus, Zdeněk Hejzlar, Jozef Jura, dr. Jaroslav Kokeš, František Koktán, Jozef Krosnář, Božena Machačová-Dostálová, dr. Viera Mouralová-Úlehlová, Josef Štětka, František Tymeš, Emil Vojanec."

Místopředseda David: Konstatuji, že Národní shromáždění je způsobilé se usnášet.

Podle ustanovení § 64 odst. 1 ústavy volba předsedy Národního shromáždění a místopředsedů se koná zvláštním hlasováním.

Budeme nejprve hlasovat o návrhu na volbu předsedy Národního shromáždění.

Jak bylo uvedeno, byl mi podán návrh, aby předsedou Národního shromáždění byl zvolen posl. dr. Oldřich John.

Přistoupíme k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhem, aby předsedou Národního shromáždění byl zvolen posl. dr. Oldřich John, nechť zvedne ruku! (Děje se.).

Kdo je proti návrhu? (Nikdo nebyl proti.)

Je tedy předsedou Národního shromáždění jednomyslně zvolen posl. dr. Oldřich John. (Dlouhotrvající potlesk.)

Žádám nově zvoleného pana předsedu, aby se ujal řízení schůze. (Předsednictví se ujal předseda dr. John.)

Předseda: Nyní přistoupíme k volbě místopředsedů Národního shromáždění.

Není-li námitek, budeme hlasovat o všech kandidátech najednou. Jsou nějaké námitky? (Námitky nebyly.)

Námitek není. Přistoupíme tedy k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhem, aby místopředsedy Národního shromáždění byli zvoleni poslanci Anežka Hodinová-Spurná, František Komzala, dr. Dionysius Polanský, Antonín Fiala, Jozef Valo, Václav David a Andrej Žiak, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Kdo je proti návrhu? (Nikdo nebyl proti.)

Jsou tudíž zvoleni za místopředsedy Národního shromáždění páni poslanci: Anežka Hodinová-Spurná, František Komzala, dr. Dionysius Polanský, Antonín Fiala, Jozef Valo, Václav David, Andrej Žiak.

Přistoupíme k volbě ostatních členů předsednictva Národního shromáždění.

Podle předneseného návrhu jsou za členy předsednictva Národního shromáždění navrhováni poslanci Karol Bacílek, Gustav Bareš, dr. Jan Bartuška, Marek Čulen, Josef Frank, Jan Harus, Zdeněk Hejzlar, Josef Jura, dr. Jaroslav Kokeš, František Koktán, Josef Krosnář, Božena Machačová-Dostálová, dr. Viera Mouralová-Úlehlová, Josef Štětka, František Tymeš, Emil Vojanec.

Není-li námitek, vykonáme volbu všech kandidátů najednou.

Jsou nějaké námitky? (Námitky nebyly.)

Námitek není. Budeme tedy hlasovat, jak jsem uvedl.

Kdo souhlasí s návrhem, aby za členy předsednictva Národního shromáždění vedle předsedy a místopředsedů byli zvoleni poslanci Karol Bacílek, Gustav Bareš, dr. Jan Bartuška, Marek Čulen, Josef Frank, Jan Harus, Zdeněk Hejzlar, Josef Jura, dr. Jaroslav Kokeš, František Koktán, Josef Krosnář, Božena Machačová-Dostálová, dr. Viera Mouralová-Úlehlová, Josef Štětka, František Tymeš, Emil Vojanec, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Kdo je proti návrhu? (Nikdo nebyl proti.)

Navržení členové předsednictva jsou tedy zvoleni. (Potlesk.)

Tím bylo zvoleno předsednictvo Národního shromáždění podle §§ 63 a 64 odst. 1 ústavy na dobu jednoho roku a tím je vyřízen také pořad dnešní schůze.

Dovolte mně, abych vám jménem nově zvoleného předsednictva i jménem svým poděkoval za důvěru a zdůraznil, že také v příštím roce celá činnost našeho Národního shromáždění bude pevně a důsledně zaměřena k budování socialismu v našem státě, k rozvíjení a k dalšímu prohlubování našeho přátelství a spojenectví se všemi lidovými demokraciemi a s celým mírovým táborem, především k rozvíjení a prohlubování našeho přátelství a spojenectví s velikým Sovětským svazem, zárukou to pokroku a míru na celém světě.

Také pro nás lze tuto základní politickou linii v plném jejím dosahu vyjádřit heslem: S presidentem Gotwaldem za socialismus a za mír!

Přeji vám, soudružky, soudruzi a přátelé, dobrý odpočinek v prázdninových měsících, ale především přeji vám všem, celému našemu státu bohatou a úspěšnou žeň. (Dlouhotrvající potlesk.)

Tím končím dnešní schůzi.

(Konec schůze ve 12 hod. 27 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP