Středa 22. února 1950

To je väčšina. Tým Národné shromaždenie prejavilo súhlas s predloženými Úmluvami podľa zprávy výborovej.

Tým je vybavený 8. bod poriadku.

Pristúpime k rokovaniu o deviatom bode poriadku, ktorým je

9. Zpráva výboru soc.-politického a zdravotníckeho a výboru zahraničného o vládnom návrhu (tlač 417), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu úmluva č. 90 o nočnej práci mladistvých v priemysle (revidovaná v roku 1948), prijatá na 31. zasadnutí Medzinárodnej konferencie práce v San Francisku v roku 1948 (tlač 427).

Zpravodajkyňou je posl. Trojanová. Dávam jej slovo.

Zpravodajka posl. Trojanová: Slavná sněmovno, paní a pánové!

Podávám vám zprávu výboru sociálně-politického a zdravotnického a výboru zahraničního o vládním návrhu (tisk 417) o Úmluvě č. 90. Úmluva o noční práci mladistvých v průmyslu byla přijata na 31. zasedání Mezinárodní konference práce v San Francisku 1948. Tato úmluva je revisí úmluvy o noční práci mladistvých z roku 1919. K ratifikaci této úmluvy můžeme přistoupiti, neboť si vyžádá pouze nepatrných změn v zákoně o osmihodinové době pracovní, které nejsou v rozporu s intencemi naší legislativy. Podle § 8 tohoto zákona se pod pojmem "noční práce" rozumí práce mezi 10. hodinou večerní a 5. hodinou ranní. Podle úmluvy zahrnuje pojem noční práce, pokud jde o mladistvé, mladší 16 let, mezidobí od 10. hodiny večerní do 6. hodiny ranní. v tomto směru je tedy třeba uvést v soulad ustanovení zákona č. 91/1918 Sb. s čl. 2 této úmluvy. Praxe u nás odpovídá ustanovením úmluvy, neboť závody nepracují v ranní směně před 6. hodinou ráno. Pokud jde o věkovou hranici stanovenou pro noční práci mladistvých, bude třeba připojiti k úmluvě prohlášení ve smyslu čl. 7 úmluvy, neboť podle úmluvy je věková hranice pro noční práci 18 let, kdežto podle zákona č. 91/1918 Sb. se mohou brát k noční práci mladiství zaměstnanci mužského pohlaví starší 16 let. Čl. 7 úmluvy totiž stanoví, že má-li vnitrostátní zákonodárství nižší hranici než 18 let, může takový stát připojit k ratifikaci prohlášení, že použije nižší hranice než 18 let, nikdy ne však nižší než 16 let.

Celkem dlužno říci, že úmluvy Mezinárodní organisace práce neznamenají pro nás skutečný pokrok na poli sociální politiky. Naopak jejich ustanovení zřejmě pokulhávají za sociálně-politickými opatřeními pokročilých zemí a zejména za sociálními opatřeními v lidových demokraciích. Proto také bylo lidově demokratické Československo s to přistoupiti v r. 1949 k dalším 17 úmluvám Mezinárodní organisace práce, aniž si jejich ratifikace vyžádala jakýchkoli změn čs. právních předpisů a praxe, takže ani nebylo třeba otázku ratifikace předkládati Národnímu shromáždění. Sama skutečnost, že Československo mohlo během jednoho roku bez jakýchkoli obtíží ratifikovati dalších 17 úmluv Mezinárodní organisace práce, je jasným dokladem vyspělosti československé sociální politiky. Za zmínku stojí, že Bulharsko provedlo v nedávné době ratifikaci celkem 33 úmluv. československo ratifikovalo již 65 % z celkového počtu úmluv, které pro ně přicházejí v úvahu. Řada úmluv se totiž týká poměrů námořníků a koloniálních území.

V této souvislosti bych ráda řekla několik slov o celé Mezinárodní organisaci práce a o jejím stálém orgánu, Mezinárodním úřadu práce. Tato instituce vznikla již v r. 1919, v době, kdy byla vytvořena Společnost národů, a dnes je vlastně jedinou mezinárodní institucí, jež přežila versailleskou éru různých ženevských mezinárodních organisací. Hlavním cílem, jejž sledovali versailleští politikové po skončení první světové války, bylo odvrátit "nebezpečí socialismu" a upevnit otřesenou posici kapitalismu. Struktura Mezinárodní organisace práce se totiž zakládá na ilusi sociálního míru, spočívajícího "na spolupráci" zaměstnavatelů a zaměstnanců. v těchto orgánech jsou zastoupeny vlády dvěma hlasy a zaměstnavatelé a zaměstnanci z určitého státu vždy jedním hlasem. Celkové výsledky činnosti Mezinárodní organisace práce za 30 let její existence jsou jasným svědectvím toho, že tato organisace není organisací, jež by chránila zájmy dělníků, jak by tomu nasvědčoval její název, nýbrž organisací, jež by působila na dělnické organisace jako opium, otupující jejich bojovnost. Proto také úmluvy, jež jsou touto organisací přijímány, nejsou pro pokročilejší státy, a zejména pro lidové demokracie žádným pokrokem. Po více než 30 letech existence Mezinárodní organisace práce se v této organisaci ještě stále projednává otázka minimální ochrany mladistvých zaměstnanců, jež je předmětem boje organisovaného dělnictva po dlouhá desetiletí. Po těchto 30 letech existuje řada zemí, které ani toto minimum ještě neuzákonily; cožpak teprve, kdybychom se podívali na celkové postavení mládeže v kapitalistických a hlavně koloniálních zemích! Dobře víme, že tato mládež je krutě stíhána důsledky krisí a nezaměstnanosti, jak je její práce vykořisťována placením nepatrných mezd, jaké má nepatrné vyhlídky na zvýšení své odborné kvalifikace nebo na návštěvu vyšších škol, jak je pečováno o její rekreaci. Je naší povinností všude a při každé příležitosti ukazovat všem pracujícím světa, že jedině organisovaným bojem a jednotou pracujících lze dosáhnout zlepšení údělu pracující třídy.

Jak prohlásil soudruh Molotov v jedné ze svých řečí na valném shromáždění Spojených národů, mezi táborem kapitalismu a demokracie může dojít k mírovému soutěžení, a jak ukázal Malenkov ve své řeči u příležitosti 32. výročí velké říjnové revoluce, Sovětský svaz a země lidové demokracie se tomuto soutěžení nevyhýbají a nemají z něho strach. I ta skutečnost, že dnes doporučujeme ratifikaci této úmluvy, je malou součástí tohoto mírového soutěžení.

Proto výbor sociálně-politický a zdravotnický a výbor zahraniční doporučují úmluvu čís. 90 o noční práci mladistvých ve znění, jak byla vládním návrhem (tisk 417) předložena, k souhlasu v plném znění. (Potlesk.)

Podpredseda Žiak: K slovu sa nikto neprihlásil, rozprava odpadá.

Má pani zpravodajkyňa návrhy opráv alebo zmien textových?

Zpravodajka posl. Trojanová: Nemám.

Podpredseda Žiak: Pristúpime k hlasovaniu.

Kto súhlasí so schvaľovacím usnesením tak, ako je uvedené vo zpráve výboru soc.-politického a zdravotníckeho a výboru zahraničného, nech zdvihne ruku!

To je väčšina. Tým Národné shromaždenie prejavilo súhlas s predloženou úmluvou podľa zprávy výborovej.

Tým je vybavený celý denný poriadok schôdze.

Oznamujem, že budúca schôdza Národného shromaždenia bude svolaná písomne alebo telegraficky.

Končím schôdzu.

(Koniec schôdze o 15. hod. 45 min.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP