Středa 15. června 1949

Zpravodajcom je posl. Vojtěch. Dávam mu slovo.

Zpravodaj posl. Vojtěch: Paní a pánové!

První pětiletý hospodářský plán rozvoje Československé republiky nezbytně vyžaduje zmobilisování všech výrobních sil, má-li býti včas a se zdarem proveden. Mimo mobilisaci pracovních sil je zejména důležitým předpokladem plnění plánu dokonalé zabezpečení plánu materiálem. Toho pak lze dosáhnouti nejen opatřením materiálu nového, ale také využitím materiálu starého, pokud je k účelům pětiletého plánu použitelný. A tu zkušenosti získané už z provádění plánu dvouletého ukázaly, že nebyly podchyceny všechny zásoby materiálu a že ani při vstupu do pětiletky tyto materiálové reservy nebyly do výroby zařazeny. Buď jich nebylo vůbec využito nebo jen nedokonale a nehospodárně.

Jde tu o zužitkovatelné suroviny, polotovary, pomocné látky, výrobní prostředky, jako jsou stroje, přístroje, nástroje, zařízení a jejich součástky a také jiné předměty, kterých pořád ještě značné množství leží ladem a zahálí, ačkoliv jednotlivá odvětví výrobní nezbytně a hlavně ihned jich potřebují.

Tyto nevyužité zásoby jsou jednak následkem hlubokých změn ve výrobě průmyslové, jednak někde zůstávaly skryty ze zlé vůle, jinde z nevědomosti, jinde zase z nepochopení pro potřeby celku, a konečně i nezdravý závodní patriotismus má na tom značný podíl viny.

To jsou bezprostřední zkušenosti přímo z výroby, ze závodů, které už ve dvouletce částečné reservy materiálu objevovaly a vlastními cestami a opatřeními si k materiálu pomáhaly, ale ani zdaleka všechen zmobilisovat nedovedly. Do budoucna při nastávající a pokračující reorganisaci průmyslu by mohlo nebezpečí nevyužitých reserv materiálových vzrůstat a přivodit výrobě velmi značné a přitom zbytečné obtíže. Z nutnosti výrobní programy závodů někde zvyšovat, jinde snižovat, nehospodárnou rozmanitost výroby některých závodů odstraňovat nebo omezovat, to samozřejmě vyplývá.

Proto zkušenosti dole v závodech i naléhavá potřeba závodů a zároveň i zkušenosti ministerstva průmyslu vyvolaly potřebu zákonného opatření na využití všeho zahálejícího materiálu. Tak došlo k vydání vládního nařízení ze dne 29. března 1949, č. 107 Sb., o některých opatřeních, týkajících se nevyužitého materiálu.

Toto vládní nařízení vypočítává především materiál, na který se opatření vztahuje. Dále umožňuje podchycení tohoto materiálu povinným hlášením ve stanovené lhůtě se strany uživatelů místností, budov nebo jiných nemovitostí, kde materiál je. Dále omezuje možnost volného nakládání s materiálem majitelům a vyhrazuje vládě právo nařízení o prodeji materiálu těm podnikům, které pracují na splnění pětiletého plánu. Na ceně se dohodne vlastník materiálu s podnikem, jemuž materiál má přenechat. Nedohodnou-li se, výši úplaty stanoví v nesporném řízení okresní soud příslušný podle bydliště vlastníka materiálu.

Z tohoto opatření jsou vyňaty sběrné suroviny. Pokud jde o sběrné suroviny, možno podle nařízení uložit uživatelům místností, budov a nemovitostí, kde sběrné suroviny jsou, jen povinnost hlásiti je ve stanovené době. Jejich odběr však se řídí vládním nařízením o sběru a odbytu sběrných surovin.

Ani na vázané stavebniny se toto nařízení nevztahuje, neboť podle zákona o vázaných stavebninách smí jich býti použito jenom na stavby, pro které byly povoleny a přiděleny. Jestliže z jakéhokoliv důvodu jich na tuto stavbu použito nebylo, musí je přídělce neprodleně hlásit orgánu, který mu je přidělil, a nakládati s nimi podle pokynů tohoto orgánu.

V dalších ustanoveních vládního nařízení čís. 107 ponechává se ministerstvu průmyslu, aby v Úředním listě vyhlásilo materiál, o kterém nařízení platí, a také aby vyhlásilo opatření všeobecné povahy k jeho účelnému využití. Ministerstvo průmyslu může pověřiti národní nebo jiné podniky, po případě hospodářské nebo jiné organisace, aby podle jeho směrnic činily vhodná opatření pro využití materiálu - ovšem mimo opatření všeobecné úpravy.

Také národním výborům se ukládá povinnost pomáhati při provádění tohoto nařízení. Účelné využití materiálu pro splnění úkolů pětiletého plánu předpokládá ovšem spolehlivost zpráv o materiálu, o jeho množství, jakosti a o všech technických možnostech využití. Proto pamatuje toto nařízení i na předkládání vzorků materiálu a potřebných zpráv o něm.

Samozřejmě už z účelu tohoto opatření o nevyužitém materiálu vyplývá potřeba kontroly, kterou ministerstvo průmyslu může provádět samo v budovách, místnostech a nemovitostech a nahlížeti přitom do záznamů, obchodních knih a dokladů. Touto kontrolou může ministerstvo průmyslu pověřiti národní výbory a tu je žádoucno, aby toto přenášení práva kontroly na národní výbory ministerstvem průmyslu bylo co nejčastější už v zájmu rychlosti celého řízení.

V závěru má vládní nařízení trestní sankce na přestoupení nebo opominutí ustanovení tohoto nařízení nebo předpisů podle něho vydaných. Stanoví pokuty do 50.000 Kčs i tresty na svobodě do 6 měsíců, po případě ztrátu živnostenského oprávnění.

Ústavě-právní výbor pojednal o vládním nařízení č. 107 ve své schůzi 7. června 1949. Shledal, že toto nařízení je ve shodě s § 41 a 42, odst. 1 zákona ze dne 27. října 1948 o prvním pětiletém hospodářském plánu rozvoje Československé republiky č. 241/48 Sb., že vyhovuje naléhavé potřebě a je nutné ke splnění úkolů pětiletého plánu, že při své stručnosti je jasné, podrobné a srozumitelné.

I usnesl se ústavně-právní výbor navrhnouti Národnímu shromáždění, aby vládní nařízení ze dne 29. března 1949, č. 107/49 Sb., o některých opatřeních, týkajících se nevyužitého materiálu, schválilo ve znění uvedeném ve Sbírce zákonů republiky Československé, částka 35, ze dne 24. dubna 1949. (Potlesk.)

Podpredseda Valo (zvoní): Kto súhlasí s návrhom pána zpravodajcu, aby Národné shromaždenie schválilo vládne nariadenie zo dňa 29. marca 1949, č. 107 Sb., o niektorých opatreniach týkajúcich sa nevyužitého materiálu, vydané podľa § 42, ods. 1 zákona zo dňa 27. októbra 1948, č. 241, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým Národné shromaždenie schválilo vládne nariadení zo dňa 29. marca 1949, č. 107 Sb.

Tým je vybavený 8. odsek poriadku.

Pristúpime k prerokovaniu deviateho odseku poriadku, ktorým je

9. Zpráva výboru pre remeslo a obchod o vládnom nariadení zo dňa 14. decembra 1948, č. 314 Sb., o dočasných obmedzeniach v živnostenskom a inom zárobkovom podnikaní (tlač 311).

Zpravodajkyňou je posl. Trojanová. Dávam jej slovo.

Zpravodajka posl. Trojanová: Slavné Národní shromáždění, paní a pánové!

Výbor pro řemeslo a obchod ve své schůzi dne 7. června 1949 projednal vládní nařízení ze dne 14. prosince 1948, čís. 314 Sb., o dočasných omezeních v živnostenském a jiném výdělečném podnikání. Vládní nařízení čís. 314/48 Sb. bylo vydáno proto, že příslušná opatření vládního nařízení o dočasných omezeních v živnostenském a jiném výdělečném podnikání ve znění vyplývajícím z nynějšího právního stavu platí přiměřeně do 31. prosince 1949. Proto výbor pro řemeslo a obchod doporučuje slavnému Národnímu shromáždění přijetí vládního nařízení v plném znění. (Potlesk.)

Podpreseda Valo (zvoní): Kto súhlasí s návrhom paní zpravodajkyne, aby Národné shromaždenie schválilo vládne nariadenie zo dňa 14. decembra 1948, č. 314 Sb., o dočasných obmedzeniach v živnostenskom a inom zárobkovom podnikaní, vydané podľa § 42, ods. 1 zákona zo dňa 27. októbra 1948, č. 241, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým Národné shromaždenie schválilo vládne nariadenie zo dňa 14. decembra 1948, č. 314 Sb.

Tým je vybavený poriadok schôdze.

*

Oznamujem, že sa predsedníctvo usnieslo, aby sa budúca plenárna schôdza konala zajtra vo štvrtok, t. j. 16. júna 1949 o 9. hodine

s poriadkom:

1. Zpráva výborov ústavno-právneho, hospodárskeho a rozpočtového k vládnemu návrhu zákona (tlač 306) o Československej pošte, národnom podniku (tlač 317).

2. Zpráva výboru pre remeslo a obchod k vládnemu návrhu zákona (tlač 301) o vnútornom obchode (tlač 307).

3. Zpráva výboru rozpočtového k vládnemu návrhu zákona (tlač 300) o konečnej úprave vnútorného štátneho dlhu a niektorých iných dlhov z doby do 31. decembra 1945 (tlač 322).

4. Zpráva výboru ústavno-právneho k vládnemu návrhu zákona (tlač 280) o stálych prísažných znalcoch a tlmočníkoch (tlač 310).

5. Zpráva výboru branného a bezpečnostného k vládnemu návrhu zákona (tlač 284) o zbraniach a strelive (tlač 316).

6. Zpráva výborov ústavno-právneho a rozpočtového k vládnemu návrhu zákona (tlač 298) o vojenských újazdoch (tlač 320).

7. Zpráva výboru soc.-politického a zdravotnickeho k vládnemu návrhu zákona (tlač 296) o boji proti pohlavným chorobám (tlač 309).

Končím schôdzu.

(Koniec schôdze o 18. hod. 15 min.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP