Čtvrtek 2. prosince 1948

I pri tejto príležitosti treba zdôrazniť skutočnosť, že nacizmom porobené národy nebojovaly len za vyhnanie okupanov, ale rovnako bojovaly za všetky svoje práva, ktoré im boly v minulosti upierané a bez ktorých nebolo možné povzniesť blahobytnú úroveň širokých vrstiev pracujúceho ľudu. Áno, bojovaly za lepšie, spravodlivejšie usporiadanie sveta, v ktorom nie výsady, dedičné práva, tituly a vykorisťovanie človeka človekom, národa národom majú zabezpečiť blahobyt jednotlivca alebo národov, ale výlučne poctivá práca všetkých, podriadená záujmom celku.

A tu práve z príležitosti prerokovávania tejto novej Úmluvy o plavbe na Dunaji natískajú sa otázky: Prečo len jedna splavná rieka na svete má byť zmedzinárodnená, keď aj iné národy majú svoje splavné rieky? Alebo dožadoval sa už niektorý z podunajských štátov zmedzinárodnenia ktorejsi rieky na západnej pologuli bez toho, aby sám nebol ochotný priniesť podobné obete? Mrzí azda niekoho skutočnosť, že zavedením spravodlivého režimu plavby na Dunaji upevní sa svetový mier, pretože Dunaj prestane byť ohniskom nesvárov a iných špekulácií?

Nová Úmluva o plavbe na Dunaji tým, že zaručuje slobodnú plavbu aj lodiam nedunajských štátov, nevylučuje žiadny štát zo spolupráce. Maly by preto i nedunajské štáty hodnotiť túto snahu signatárov novej Úmluvy ako naozaj cenný príspevok k dorozumeniu mierumilovných národov. Nová Úmluva nech je vzorom i pre iné štáty pri riešení podobných otázok.

Úspech nášho plánovaného hospodárstva, menovite nášho prvého päťročného plánu hospodárskeho rozvoja Československej republiky, závisí na čím tesnejšej spolupráci so štátmi ľudovej demokracie, najmä so Sovietskym sväzom, pričom zväčšená výmena tovarov vyžiada si zdokonalenie doterajších komunikácií. A tu práve preprava tovarov po Dunaji bude hrať veľmi dôležitú úlohu. Bude sa musieť preto stále zdokonalovať a najmä splavnením ďalších našich riek predlžovať do vnútra štátu. Čísla vývozu a dovozu po Dunaji za druhý štvrťrok tohto roku jasne ukazujú dôležitosť a význam tejto dopravnej tepny v našom hospodárskom živote. Investície spojené s udržovaním splavnosti Dunaja sú veľké a splavnenie ďalších riek, poťažne ich úsekov, vyžiada si značne väčšie investície. Nebolo by preto spravodlivé, aby sme svoje hospodárske záujmy podriaďovali záujmom cudzím. Novú Úmluvu hodnotíme preto i po tejto stránke ako významný akt pre Československú republiku, lebo proti predošlému stavu znamená nesporné úľavy.

Hodnotiac novú Úmluvu o režime plavby na Dunaji so stanoviska prehĺbenia hospodárskej spolupráce a priateľských stykov so susednými štátmi ľudových demokracií, máme plné právo dúfať, že táto spolupráca bude ešte tesnejšia a úprimnejšia, lebo to, čo platí o moriach, že totiž národy neodďaľujú, ale sbližujú, platí v plnom rozsahu i o Dunaji. Nová Úmluva nám zaručuje všetky predpoklady pre túto tesnú a úprimnú spoluprácu.

Náš Klub si plne osvojuje ďalekosiahly význam novej Úmluvy pre Československú republiku a vidí v nej záruku ďalšieho hospodárskeho rozvoja Slovenska. Preto bude za osnovu hlasovať. (Potlesk.)

Místopředseda David: Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Dávám slovo k doslovu zpravodaji za výbor zahraniční, posl. Martanovičovi.

Zpravodajca posl. Martanovič: Vzdávam sa slova.

Místopředseda David: Dávám slovo k doslovu zpravodaji za výbor hospodářský, posl. Rainerové.

Zpravodajka posl. Rainerová: Paní a pánové!

Dovoluji si vás upozornit na chybu, která se stala při překladu původního textu úmluvy. Jde o článek 8, odst. f), kde chybí text "včetně služby lodivodní". Dále vypadl odst. g), který má znít: "Sjednotit pravidla říčního dozoru". A dále vypadl začátek odst. h), který má znít: "Koordinovat hydrometeorologickou službu na Dunaji".

Místopředseda David: Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodajca posl. Martanovič: Nie sú.

Zpravodajka posl. Rainerová: Nejsou.

Místopředseda David: Přistoupíme k hlasování.

Kdo souhlasí se schvalovacím usnesením, tak jak je uvedeno ve zprávě výborů zahraničního a hospodářského, s uvedeným dodatkem, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím Národní shromáždění přijalo toto schvalovací usnesení podle zprávy výborové. (Potlesk.)

Tím je vyřízen 6. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání sedmého odstavce pořadu, jímž je

7. Zpráva výboru zahraničního a výboru pro řemeslo a obchod o vládním návrhu (tisk 117), kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé k projevu souhlasu Dodatková dohoda k obchodní smlouvě mezi Československou republikou a Hospodářskou Unií belgicko-lucemburskou ze dne 28. prosince 1925, sjednaná v Bruselu dne 3. července 1948 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 13. srpna 1948, č. 228/48 Sb. (tisk 133).

Zpravodajem za výbor zahraniční je posl. dr Berák; dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Berák: Slavné Národní shromáždění!

Měnová reforma z roku 1945 změnila poměr československé měny k měnám cizím. Ukázalo se nutným provésti valorisaci autonomních celních sazeb. Vláda ji provedla nařízením ze dne 14. března 1947 ke dni 1. července 1947. Provedenou úpravou však nebyly dotčeny smluvní celní sazby, stanovené platnými smlouvami a dohodami mezi republikou Československou a jinými státy. Bylo tudíž nutno zachovat rovnováhu mezi celními sazbami autonomními a smluvními. Vláda proto ve své schůzi dne 27. ledna letošního roku rozhodla, aby bylo zahájeno jednání s Hospodářskou Unií belgicko-lucemburskou, resp. s vládou belgickou. Tato jednání skončila úspěšně a vedla k podpisu dodatkové dohody k obchodní smlouvě mezi Československou republikou a Hospodářskou Unií belgicko-lucemburskou. K podpisu došlo v Bruselu dne 3. července letošního roku. Do dodatkové dohody bylo taktéž pojato ustanovení o tom, co se má stát, pakliže by jedna ze smluvních stran přestala provádět všeobecnou dohodu o clech a obchodu, uzavřenou v Ženevě dne 30. října 1947. Sleduje se tím, aby se zabránilo bezesmluvnímu stavu v případě, že by některá ze smluvních stran přestala aplikovat tuto všeobecnou ženevskou dohodu. Zahraniční výbor projednal ve své schůzi, konané dne 9. listopadu letošního roku, vládní návrh o této dodatkové dohodě a usnesl se doporučit Národnímu shromáždění, aby s ní projevilo souhlas a přijalo navržené schvalovací usnesení. (Potlesk.)

Místopředseda David: Zpravodajem za výbor pro řemeslo a obchod je posl. Josef Černý. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Josef Černý: Paní a pánové!

Výbor pro řemeslo a obchod projednal ve schůzi dne 9. listopadu t. r. vládní návrh tisk 117, kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé k projevu souhlasu dodatková dohoda k obchodní smlouvě mezi Československou republikou a Hospodářskou Unií belgicko-lucemburskou ze dne 28. prosince 1925, sjednaná v Bruselu dne 3. července 1948 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 13. srpna 1948, č. 228 Sb. Výbor pro řemeslo a obchod se jednomyslně usnesl doporučiti Národnímu shromáždění, aby tento vládní návrh v předloženém znění schválilo. (Potlesk.)

Místopředseda David: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Berák: Nejsou.

Zpravodaj posl. Josef Černý: Nejsou.

Místopředseda David: Přistoupíme k hlasování.

Kdo souhlasí se schvalovacím usnesením, jak je uvedeno ve zprávě výborů zahraničního a pro řemeslo a obchod, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím Národní shromáždění přijalo toto schvalovací usnesení podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 7. odstavec pořadu.

Budeme projednávat osmý odstavec pořadu, jímž je

8. Zpráva výboru zahraničního a výboru pro řemeslo a obchod o vládním návrhu (tisk 118), kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé k projevu souhlasu Dodatková dohoda k obchodní dohodě mezi republikou Československou a Nizozemím ze dne 20. ledna 1923, podepsaná v Haagu dne 24. června 1948 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 13. srpna 1948, č. 227/48 Sb. (tisk 134).

Zpravodajem za výbor zahraniční je posl. dr Berák; dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Berák: Slavné Národní shromáždění!

Také tato dodatková dohoda vyšla ze stejných pohnutek a důvodů jako dodatková dohoda k obchodní smlouvě mezi Československou republikou a Hospodářskou Unií belgicko-lucemburskou, kterou jsme právě schválili. Obsah této dodatkové dohody je přibližně stejný. Dohoda sama byla podepsána v Haagu dne 24. června letošního roku. Zahraniční výbor projednal ve své schůzi, konané dne 9. listopadu letošního roku, vládní návrh této dodatkové dohody a usnesl se jednomyslně doporučit Národnímu shromáždění, aby s ní projevilo souhlas a přijalo navržené schvalovací usnesení. (Potlesk.)

Místopředseda David: Zpravodajem za výbor pro řemeslo a obchod je posl. Šťastný. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Šťastný: Paní a pánové!

Výbor pro řemeslo a obchod projednal vládní návrh, kterým se předkládá Národnímu shromáždění RČS k projevu souhlasu dodatková dohoda k obchodní dohodě mezi Československou republikou a Nizozemím ze dne 20. ledna 1923, podepsaná v Haagu dne 24. června 1948 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 13. srpna 1948, č. 227/48 Sb. výbor pro řemeslo a obchod se usnesl doporučit Národnímu shromáždění, aby vládní návrh schválilo a přijalo navržené schvalovací usnesení beze změny. (Potlesk.)

Místopředseda David: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Berák: Nejsou.

Zpravodaj posl. Šťastný: Není jich.

Místopředseda David: Přistoupíme k hlasování.

Kdo souhlasí se schvalovacím usnesením, jak je uvedeno ve zprávě výboru zahraničního a výboru pro řemeslo a obchod, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím Národní shromáždění přijalo toto schvalovací usnesení podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 8. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání devátého odstavce pořadu, jímž je

9. Doplňovací volba pořadatelů.

Klub poslanců komunistické strany Československa navrhl, aby za resignovavší poslance Františka Musila a Václava Lavičku byli zvoleni za pořadatele posl. Rudolf Svoboda a posl. Vladimír Štička.

Podle § 58 jedn. řádu lze volbu vykonati zdvižením ruky, není-li námitek. (Námitky nebyly.)

Námitek není, vykonáme tedy volbu zdvižením ruky.

Kdo souhlasí s tím, aby za pořadatele byli zvoleni posl. Rudolf Svoboda a Vladimír Štička, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Navržení kandidáti jsou tedy zvoleni pořadateli.

Zvolení pp. poslanci funkci přijímají.

Tím je vyřízen pořad schůze.

Sděluji, že se předsednictvo usneslo, aby příští plenární schůze Národního shromáždění byla svolána písemně nebo telegraficky.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 12 hod. 25 min.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP