Úterý 20. července 1948

3. Stát sice poskytl v letech 1946-1948 mimořádnou pomoc na úhradu rozpočtových schodků svazků lidové správy podle § 9 zák. č. 249/46, avšak tyto částky nevyvážily plně ani vzestup výdajů svazků lidové správy-jež vzešly jednak v důsledku jíž zmíněných měnových, cenových a mzdových opatření, jednak v důsledku nových úkolů uložených národním výborům po osvobození bez zabezpečení finanční úhrady-ani nevyvážily podstatný úbytek příjmů, který nastal po znárodnění některých obecních podniků.

Podle řádných rozpočtů svazků lidové správy v zemích českých na rok 1947 činí jejich schodky celkem 4.900,738.822 Kčs. Schvalujícími orgány byly tyto schodky sníženy o 48,5% a upraveny na 2.516,226.257 Kčs. Tato částka byla však v mezidobí zvýšena o některé výdaje, na něž nebylo v rozpočtech pamatováno, na př. úhrada dluhové služby ze zápůjček na investice dvouletého plánu, výdaje za brannou výchovu a pod., o 294,969.000 Kčs, čímž se celkový neuhrazený schodek zvýšil okrouhle na 2.811 mil. Kčs. Tento schodek může býti snížen u země Moravskoslezské a ze záloh u Zemského národního výboru v Praze okrouhle o 112 mil. Kčs na částku 2.699 milionů Kčs.

Na úhradu této. potřeby je k disposici: a) jako státní mimořádná výpomoc v kap. 5, tit. 16 státního rozpočtu na rok 1947 částka 1.730 mil. Kčs, b) v zemských rozpočtech celkem 296,978.300 Kčs, celkem tedy částka 2.027 mil. Kčs.

Zbývá tedy krýti částku 672 mil. Kčs, jez se zvyšuje o neuhrazenou potřebu na výplatu jednorázové platové výpomoci k 28. říjnu 1947 a na zvýšení válečného příspěvku na rok 1947 o 150 mil. Kčs na celkovou neuhrazenou částku 831 mil. Kčs.

Činí tedy zvýšení mimořádného příspěvku na úhradu schodků řádných rozpočtů svazků lidové správy na rok 1947 o 561 mil. Kčs více než nejvyšší částka povolená zákonem č. 249/46 sb., a o 831 mil. Kčs více než částka zařazená do státního rozpočtu na rok 1947 pro tento účel. Částka 831 mil. Kčs byla již v roce 1947 svazkům lidové správy zálohově vyplacena a je kryta vyšším daňovým výnosem.

Zálohy, poskytnuté svazkům lidové správy podle čl. XXII zákona č. 59/1945 Sb. na rok 1946 v celkové částce 1.800 mil. Kčs se přeměňují podle čl. II, druhá věta navrhované osnovy, na státní příspěvek, poněvadž nelze spravedlivě očekávati konsolidaci hospodářství uvedených svazků do té.míry, že by byly s to tyto zálohy státní pokladně vrátit.

Právě tak jako v r. 1947, nebylo ani v roce 1948 v rozpočtech svazků lidové správy pamatováno na dluhovou službu ze zápůjček na investice dvouletého plánu a zápůjček na investice z místních zdrojů. Na úhradu této dluhové služby zvyšuje čl. III příspěvek státní správy o dalších 200 mil. Kčs..

Mimořádnou pomoc na úhradu schodků řádných rozpočtů na rok 1949 lze svazkům lidové správy poskytnouti podle čl. I navrhované osnovy a podle § 9, odst. 3 zák. č. 249/46 Sb. ve výši, kterou stanoví ministr vnitra v dohodě s ministrem financí. Rozpočtový výbor očekává, že tento příspěvek bude stanoven v takové výší, aby nebylo nutné dodatečně legalisovati již uskutečněné výdaje nad státní rozpočet. Článkem IV navrhované osnovy zmocňuje se ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem financí, s generálním sekretariátem Hospodářské rady a Nejvyšším účetním a kontrolním úřadem k sjednocení rozpočetnictví a početnictví u svazků lidové správy. Jednotná úprava rozpočetnictví je jednou ze základních podmínek úspěšného hospodářského plánování. Proto vítáme, že po vlastní státní správě a národních podnicích přistupujeme k zavedení pořádku v tomto směru i u komunálních svazků a jejich podniků. Tato část osnovy je povahy trvalé, účinnost ostatních částí osnovy se končí dnem 31. prosince 1949.

Rozpočtový výbor doufá, že příslušné ústřední úřady přikročí nyní urychleně k vypracování zákona o definitivní úpravě finančního hospodářství svazků lidové správy a že nedůstojné provisorium z doby okupace se dnem 31. prosince 1949 dočká svého opravdu zaslouženého konce.

Rozpočtový výbor doporučuje Národnímu shromáždění, aby schválilo vládní návrh zákona, jímž se mění a doplňují předpisy o zatímní úpravě finančního hospodářství svazků lidové správy a některých jiných osob veřejného práva se změnami, které byly ve výboru provedeny.

Podpredseda Komzala: Zpravodajcom za výbor ústavno-právny je p. posl. Vojtěch. Dávam mu slovo.

Zpravodaj posl. Vojtěch: Paní a pánové!

Předloha, která nám byla dána do rukou, byla projednána ve schůzi ústavně-právního výboru dne 15. července t. r. a podrobena nejenom rozboru věcnému, jak jste už slyšeli, že se stalo ve výboru rozpočtovém, ale také formálnímu a po stránce dosahu. Ústavněprávní výbor posoudiv ji tedy po všech stránkách uznal, že je to sice provisorium, ale provisorium nutné, ba dokonce existenčně nutné. Toto provisorium je však přece i v osnově samé zlepšeno aspoň v podrobnostech, a to tam, kde dosavadní ustanovení, zejména o vzorných pravidlech, o obecních dávkách, jsou příliš drastická a minula se naprosto cíle. Místo očekávaného výnosu finančního skončilo hlubokým poklesem, ba dokonce přímo negativně. Tam, kde nejde jen o změnu, nýbrž o doplněk, už vám zpravodaj rozpočtového výboru právě zdůraznil, že čl. IV má a bude mít povahu trvalou a že je jakousi první splátkou na plánovanou a už tak toužebně očekávanou reformu veřejné správy. Kéž by to už bylo brzy!

Uváživ po této stránce také výhodnost navrhované reformy, usnesl se ústavně-právní výbor ve zmíněné schůzi jednomyslně doporučiti Národnímu shromáždění, aby vládní návrh zákona tisk 45 podle společné zprávy obou výborů, rozpočtového a ústavně-právního, schválilo v plném znění. (Potlesk.)

Podpredseda Komzala: Ku slovu nie je nikto prihlásený, rozprava odpadá.

Sú nejaké návrhy opráv alebo zmien textových?

Zpravodaj posl. dr Hulínský: Nejsou.

Zpravodaj posl. Vojtěch: Nikoli.

Podpredseda Komzala: Pristúpime k hlasovaniu.

Osnova má 5 článkov, nadpis a úvodnú formulu. Pretože niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať naraz podľa zprávy výborovej. (Námietky neboly.)

Námietok niet.

Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona, to je s jej 5 článkami, nadpisom a úvodnou formulou podľa zprávy výborovej, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona podľa zprávy výborovej.

Tým je vybavený 12. odsek poriadku.

Budeme rokovať o trinástom odseku poriadku, ktorým je

13. Spoločná zpráva výboru zahraničného a výboru pre remeslo a obchod o vládnom návrhu (tlač 21), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu obchodná dohoda medzi republikou Československou a kráľovstvom Nórskym, sjednaná v Oslo výmenou nót zo dňa 4. marca 1948 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 30. apríla 1948, č. 156/48 Sb. (tlač 69).

Podľa usnesenia predsedníctva navrhujem, aby rokovanie o tejto predlohe bolo slúčené s rokovaním o predlohách, ktoré sú ako odseky 14 až 22 denného poriadku, to je

14. Spoločná zpráva výboru zahraničného a výboru pre remeslo a obchod o vládnom návrhu (tlač 22), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu obchodná dohoda medzi Československou republikou a kráľovstvom Dánskym, sjednaná v Kodani výmenou nót zo dňa 5. februára a 4. marca 1948 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 30. apríla 1948. č. 154/1948 Sb. (tlač 70).

15. Spoločná zpráva výboru zahraničného a výboru pre remeslo a obchod o vládnom návrhu (tlač 23), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu piaty dodatkový protokol k obchodnej smluve, sjednanej dňa 16. februára 1927 medzi Švajčiarskom a republikou Československou, ktorý bol podpísaný v Berne dňa 23. marca 1948 a uvedený v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 30. apríla 1948, č. 160/48 Sb. (tlač 71).

16. Spoločná zpráva výboru zahraničného a výboru pre remeslo a obchod o vládnom návrhu (tlač 24), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu dohoda o valorizácii československých smluvných colných sadzieb medzi republikou Československou a republikou Poľskou, sjednaná vo Varšave výmenou nót zo dňa 23. a 27. marca 1948 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 30. apríla 1948, č. 157/48 Sb. (tlač 72).

17. Spoločná zpráva výboru zahraničného a výboru pre remeslo a obchod o vládnom návrhu (tlač 25), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu obchodná dohoda o valorizácii smluvných colných sadzieb medzi republikou Československou a Španielskom, sjednaná v Prahe výmenou nót zo dňa 4. marca a 6. apríla 1948 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 30. apríla 1948, č. 159/48 Sb. (tlač 73).

18. Spoločná zpráva výboru zahraničného a výboru pre remeslo a obchod o vládnom návrhu (tlač 26), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu Dodatková dohoda k obchodnej a platobnej smluve československo-juhoslovanskej zo dňa 14. novembra 1928, podpísaná v Prahe dňa 10. apríla 1948 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 30. apríla 1948, č. 155/1948 Sb. (tlač 74).

19. Spoločná zpráva výboru zahraničného a výboru pre remeslo a obchod o vládnom návrhu (tlač 27), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu dohoda o valorizácii československých smluvných colných sadzieb medzí vládou československou a vládou gréckou, sjednaná v Prahe výmenou nót zo dňa 7. apríla 1948 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 30. apríla 1948, č. 158/48 Sb. (tlač 75).

20. Spoločná zpráva výboru zahraničného a výboru pre remeslo a obchod o vládnom návrhu (tlač 32), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu obchodná dohoda o valorizácii niektorých smluvných colných sadzieb medzi Československou republikou a Australským súštátim, sjednaná v Canberre výmenou nót zo dňa 7. apríla 1948 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 30. apríla 1948, č. 153/48 Sb. (tlač 76).

21. Spoločná zpráva výboru zahraničného a výboru pre remeslo a obchod o vládnom návrhu (tlač 39), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu Dohoda o dočasnej úprave hospodárskych stykov medzí republikou Československou a Ľudovou republikou Bulharskou, podpísaná v Prahe dňa 25. apríla 1948 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 8. mája 1948, č. 163/1948 Sb. (tlač 77).

22. Spoločná zpráva výboru zahraničného a výboru pre remeslo a obchod o vládnom návrhu (tlač 56), ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu obchodná smluva medzí republikou Československou a Spojenými štátmi venezuelskymi, sjednaná v Caracasu výmenou nót zo dňa 27. novembra 1947 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 26. februára 1948, č. 86/48 Sb. (tlač 78).

Dôvodom pre navrhované slúčenie je, že sa vo všetkých prípadoch jedná o medzinárodné smluvy obdobného obsahu.

Sú nejaké námietky proti návrhu na slúčenie týchto odsekov? (Námietky neboly.)

Nie sú.

Rokovanie bude teda podľa návrhu slúčené.

Ku všetkým smluvám boli dohodou ustanoveni generálni zpravodajcovia, ktorí podajú zprávy o všetkých predložených smluvách.

Gen. zpravodajcom za výbor zahraničný je posl. dr Hájek, dávam mu slovo.

Gen. zpravodaj posl. dr Hájek: Pane předsedo, paní a pánové!

Zahraniční výbor pojednal ve své schůzi v pátek dne 16. července o deseti obchodních mezinárodních smlouvách, které byly vládou předloženy Národnímu shromáždění ke schválení.

Díváme-li se na jejich obsah, musíme konstatovat, že prvních osm z nich tak, jak byly uvedeny v programu této schůze, jsou vlastně smlouvy obdobného obsahu. Ve své podstatě vlastně těchto prvních osm smluv nevytváří nový právní stav, nýbrž jsou dodatky k smlouvám již existujícím. Při tom nemění opět ve své podstatě jen smluvní vztah obsažený v těchto smlouvách, nýbrž naopak mohli bychom říci, že přizpůsobují obsah těchto smluv novému stavu, vzniklému měnovou reformou z roku 1945. Tato měnová reforma změnila reálnou výši celních sazeb našeho celního sazebníku. Nařízením ze dne 14. března 1947 přizpůsobila československá vláda některé celní sazby novým poměrům úpravou všeobecného celního sazebníku a valorisovala jím autonomní celní sazby s platností od 1. července 1947. Zůstaly tím však nedotčeny smluvní celní sazby, jak byly stanoveny platnými smlouvami a dohodami mezi Československou republikou a jinými státy.

Aby byly tyto sazby opět uvedeny do rovnováhy, bylo na základě usnesení vlády z 27. ledna 1948 zahájeno jednání s řadou států o jejich valorisaci. Výsledkem těchto jednání byly pak dohody, uveřejněné vládními vyhláškami ve Sbírce zákonů a nařízení, čímž nabyly prozatímní platnosti a ke své definitivní platnosti vyžadují ovšem schválení Národním shromážděním. Jak bylo uvedeno, jde o deset dohod.

Je to především dohoda mezi Československou republikou a královstvím Norským, sjednaná v Oslo výměnou not ze dne 4. března 1948 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 30. dubna 1948, č. 156/48 Sb., která byla předložena Národnímu shromáždění v tisku 21 a která se týká jedné sazební položky.

Dohoda mezi Československou republikou a královstvím Dánským, sjednaná v Kodani výměnou not ze dne 5. února a 4. března 1948 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 30. dubna 1948 č. 154/48 Sb., která byla předložena Národnímu shromáždění v tisku 22; týká se rovněž jedné sazební položky.

Pátý dodatkový protokol k obchodní smlouvě ze dne 16. února 1927 mezí Československou republikou a Švýcarskem, který byl podepsán v Bernu dne 23. března 1948 a uveden v zatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 30. dubna 1948, č. 160/48 Sb., a předložen Národnímu shromáždění jako tisk 23, má poněkud rozsáhlejší obsah. Podle tohoto protokolu vzdává se jednak Československá republika některých smluvních celních sazeb pro dovoz do Švýcarska-týká se to hlavně dovozu některých pokrývek-dále se stanoví švýcarská celní sazba na slazenou malinovou šťávu a konečně se valorisuje řada celních sazeb československých, jejichž položky jsou uvedeny ve zvláštní příloze, která je součástí vládní vyhlášky č. 160/48 Sb.

Další dohoda o valorisaci československých smluvních celních sazeb mezi republikou Československou a republikou Polskou, sjednaná ve Varšavě výměnou not ze dne 23. a 27. března 1948 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 30. dubna 1948, č. 157/48 Sb., předložená vládou Národnímu shromáždění v tisku 24-obsahuje rovněž větší množství položek uvedených ve zvláštní příloze.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP