§ 18.

Řízení o kandidátních listinách.

(1) Starosta obce nebo okresu (předseda správní komise) předá všechny podané kandidátní listiny nejpozději 15. den přede dnem volby do 12. hodiny polední předsedovi místního nebo okresního volebního výboru.

(2) Místní nebo okresní volební výbor, k němuž buďtež přizváni též zmocněnci všech kandidujících politických stran, se sejde v týž den, aby do kandidátních listin nahlédli a přednesli své námitky. Tato prvá schůze místního nebo okresního volebního výboru se koná o 14. hodině odpoledne bez zvláštního pozvání v úřadovně starosty (předsedy správní komise).

(3) Členy místního nebo okresního volebního výboru jsou za každou politickou stranu, která podala v předepsané lhůtě listinu kandidátů, dva zástupcové, jmenovaní nejvyšším místním nebo okresním výkonným orgánem politické strany, která kandidátní listinu podala. Každý člen volebního výboru má náhradníka. Nemá-li politická strana v obci nebo v okrese svoji místní nebo okresní organisaci, může za splnění týchž podmínek předložiti kandidátní listinu i návrh svých zástupců v místním volebním výboru její nejblíže nadřízená organisační složka.

(4) Členové místního nebo okresního volebního výboru složí v první schůzi do rukou starosty obce nebo okresu (předsedy správní komise), který se za tímto účelem do této schůze dostaví, slib, že budou svědomitě a nestranně konati povinnosti svého úřadu a že budou zachovávat zákony a jiné předpisy. Výhrady a dodatky u slibu, považují se za jeho odepření a.za odmítnutí přijmouti jmenování. Členové, kteří nebyli přítomni v první schůzi, složí slib v některé z příštích schůzí do rukou předsedy místního nebo okresního volebního výboru.

(5) Další schůze místního nebo okresního volebního výboru se sejdou bez zvláštního pozvání podle potřeby v době a na místě, která si sám určí.

(6) Místní nebo okresní volební výbor zvolí v první schůzi ze sebe předsedu a potřebný počet náměstků. Náměstkové nemají náležet té straně, k níž náleží předseda. Volbu řídí nejstarší člen místního nebo okresního volebního výboru.

(7) Schůze místního nebo okresního volebního výboru řídí s výjimkou, uvedenou v odst. 4, předseda volebního výboru, který má také hlasovací právo; v jeho nepřítomnosti ho zastupují náměstkové v pořadí, v jakém byli zvoleni.

(8) Místní nebo okresní výbor je usnášení schopný za přítomnosti nadpoloviční většiny členů, při čemž jest počítati za člena také náhradníka, nastoupivšího na místo člena nepřítomného. Není-li místní nebo okresní volební výbor v první nebo v některé další schůzi usnášení schopný, sejde se znovu za 48 hodin bez zvláštního pozvání na stejném místě a jest usnášení schopný za každého počtu přítomných. Místní nebo okresní volební výbor se usnáší většinou hlasů a při rovnosti hlasů se návrh pokládá za zamítnutý.

(9) O jednání místního nebo okresního volebního výboru buď pořízen zápis. Zápis podepíší zapisovatel, zvolený prostou většinou hlasů a všichni přítomní členové místního nebo okresního volebního výboru.

(10) V okresech jest vedoucí konceptní úředník a v obcích, kde práce konceptní obstarává zvláštní úředník, jest tento úředník dalším členem komise s hlasem poradním a zapisovatelem. Je-li potřebí dalších pomocných sil dodá je pro okresní volební výbory okres, pro místní volební výbory obec, nestane-li se tak, učiní vhodné opatření na vrub povinného orgánu předseda volebního výboru.

(11) Místní nebo okresní volební výbor přezkoumá nejdříve byly-li kandidátní listiny podány včas a byly-li podány oprávněnou stranou. Vzejdou-li pochybnosti o tom, byla-li listina kandidátů podána oprávněnou stranou, zejména byly-li za jedinou stranu podány dvě nebo více kandidátních listin, vyžádá si volební výbor před rozhodnutím vyjádření příslušného nadřazeného výkonného orgánu kandidující politické strany. Listiny kandidátů, které byly podány opožděně nebo které byly podány neoprávněnou politickou stranou vyloučí místní volební výbor z dalšího řízení.

(12) Místní nebo okresní volební výbor zařídí, aby se členové, zastupující v místním nebo okresním volebním výboru jednotlivé kandidující politické strany, resp. zmocněnec politické strany, postarali se do 24 hodin o odstranění formálních vad kandidátních listin. Po uplynutí lhůty, dané k opravě formálních vad, přikročí místní nebo okresní volební výbor k úpravě kandidátních listin. Jsou-li volby konány současně v celém státě nebo celé zemi určí se jejich pořadí v každé zemi podle pořadí vylosovaného v zemském hlavním městě.

§ 19.

Změny v kandidátních listinách.

(1) Když se kandidát vzdá, zemře, ztratí volitelnost nebo je škrtnut, může zmocněnec politické strany doplniti kandidátní listinu jmenováním jiného kandidáta, což se musí státi nejméně jeden týden před volbou.

(2) Po konečné úpravě kandidátních listin, nejméně však 8 dnů před volbou není dovoleno, aby na kandidátních listinách byly prováděny změny.

§ 20.

Vyhlášení a rozmnožení kandidátních listin.

(1) Nejméně 8 dnů před dnem volby místního národního výboru starosta obce, před dnem volby okresního národního výboru starosta okresu (předseda správní komise) vyvěsí v místnostech, ve kterých jsou seznamy voličské k nahlédnutí vyloženy, všechny platné kandidátní listiny podle označení politických stran, podle čísla řadového, s plným a přesným uvedením všech kandidátů a zašle jeden stejnopis všech podaných kandidátních listin dohlédacímu orgánu.

(2) Kromě toho dá rozmnožiti platné kandidátní listiny tiskem, pro volby místního národního výboru na náklad obce, pro volby okresního národního výboru na náklad okresu, a to každou nejméně v počtu o 1/5 větším než je počet voličů. Každá kandidátní listina budiž rozmnožena zvláště, a to ve formě hlasovacího lístku. Kandidátní listiny všech politických stran musí býti tištěny písmem stejné velikosti a téhož druhu na papíru stejné barvy, jakosti a velikosti, musí býti opatřeny razítkem místního nebo okresního národního výboru na témže místě a nesmějí míti žádných odlišných značek nebo znamení. Pořadí kandidátů v každém hlasovacím lístku budiž vyznačeno zřetelně arabskými číslicemi přesně podle pořadí uvedeného v kandidátní listině po její konečné úpravě.

(3) Kandidující politická strana, která nedosáhne mandátu, nahradí obci nebo okresu náklad, spojený s rozmnožením své kandidátní listiny. Za tuto náhradu odpovídají rukou společnou a nerozdílnou kandidáti této politické strany, její zmocněnec a jeho náhradníci. O povinnosti odpovědných osob k náhradě rozhoduje dohlédací orgán.

(4) Ustanovení odstavce 3 se nevztahuje na politické strany, které v posledních volbách do obce nebo okresu dosáhly v ní zastoupení.

§ 21.

Sdružené listiny kandidátů.

(1) Zmocněnci politických stran, kandidujících v obci nebo okrese, mohou předložiti u starosty (předsedy správní komise) společné prohlášení, že listiny navzájem sdružují.

(2) Prohlášení to musí se státi nejdéle 8. den přede dnem volby, načež je starosta obce nebo okresu (předseda správní komise) vyhlásí vývěskem v místnostech, v nichž jsou seznamy voličské vyloženy k nahlédnutí.

(3) Sdružení listin znamená, že při rozvrhu mandátů se k nim hledí jako k celku (§ 40).

Část IV.

Vyhlášení výsledku volby bez hlasování.

§ 22.

Kdy odpadá volba.

(1) V obcích nebo okresech, kde je podána jen jedna kandidátní listina, prohlásí místní nebo okresní volební výbor (§ 18) bez volby za zvolené všechny kandidáty, kteří byli navrženi. V tomto případě odpadá rozmnožení kandidátní listiny (§ 20).

(2) Pro způsob vyhlášky výsledku volby, námitek a rozhodování o námitkách platí ustanovení §§ 45, 48 až 51.

Část V.

Volba.

§ 23.

Den a místnost volby.

(1) Volba místního nebo okresního národního výboru se koná v neděli od 8. hodiny ranní. Hodinu konečnou určí dohlédací orgán.

(2) Místnosti volební opatří podle poukazu místního volebního výboru (§ 18) národní výbor.

(3) Je-li zapsáno do seznamu voličského jednoho volebního obvodu více než 1.000 voličů, budiž volba konána v několika místnostech a to tak, aby do jedné místnosti nebylo přikázáno více než 1.000 voličů. Pro každou volební místnost se zřídí zvláštní volební komise (§§ 27 a další).

§ 24.

Zákaz podávati alkoholické nápoje.

V den před volbou od 21. hodiny a v den volby až do konečné hodiny volby (§ 25) jest zakázáno v obci prodávati, čepovati nebo podávati nápoje, obsahující alkohol.

§ 25.

Vyhláška volební.

(1) Nejméně 8. den před volbou vyhlásí starosta obce (předseda správní komise) veřejnou vyhláškou a způsobem v místě obvyklým den, počáteční i konečnou hodinu i místnost volby a kolik členů má býti voleno.

(2) Ve vyhlášce, která musí býti vyvěšena až do dne volby, buďtež voliči vyzváni, aby osobně na určeném místě vyzvedli legitimační lístek a případně kandidátní listiny, nebyly-li jim pro jakoukoliv překážku včas dodány a při tom, aby předložili úřední průkaz listinný, osvědčující jejich totožnost.

(3) Stejným způsobem vyhlásí starosta okresu ve všech obcích okresu volbu okresního národního výboru.

§ 26.

Průkaz voličův.

(1) Místní národní výbor dá ve všech obcích nejdéle třetí den přede dnem volby vydati každému voliči a doručiti do bytu platné kandidátní listiny všech voleb se zúčastnících politických stran a legitimační lístek.

(2) V legitimačním lístku buďtež uvedeny: pořadové číslo voličského seznamu, jméno voličovo, den, hodiny a místnost volební a podstatná ustanovení o volební povinnosti, o způsobu hlasování a o trestních ustanoveních. Legitimační lístky buďtež opatřeny pečetí místního národního výboru.

(3) Za ztracený nebo poškozený legitimační lístek vydán budiž voliči na průkaz v § 25 uvedený, legitimační lístek jiný, zřetelně označený jako duplikát.

(4) Nedodané legitimační lístky odevzdá místní národní výbor příslušné volební komisi, u které může volič žádati v den volby vydání legitimačního lístku, předloží-li průkazní listinu, uvedenou v § 25.

(5) Voliči, vzejdou-li pochybnosti o jejich totožnosti, vykáží se listinným průkazem, osvědčujícím jejich totožnost.

(6) Za ztracené nebo poškozené kandidátní listiny vydá nové na průkaz legitimace nebo jiné průkazní listiny buď před volbou místní národní výbor nebo v den volby místní volební výbor.

§ 27.

Komise volebního obvodu.

(1) Volbu v krajské volební místnosti (§ 13) řídí komise volebního obvodu, jejíž členy jmenuje dohlédací orgán a to po dvou zástupcích za každou politickou stranu, která podá platnou kandidátní listinu, podle jejího návrhu. Zároveň ustanoví týmž způsobem po dvou náhradnících za členy každé politické strany.

(2) Zmocněnec politické strany navrhuje zástupce své strany aspoň 8 dnů přede dnem volby dohlédacímu orgánu.

(3) Neučiní-li politická strana včas návrhu, jmenuje dohlédací orgán sám členy a náhradníky za tuto stranu.

(4) V obcích s několika volebními místnostmi nutno jmenovati podle týchž zásad hlavní volební komisi, která soustředí volební výsledky všech komisí volebních obvodů (§ 23). Ústředním volebním orgánem je místní nebo okresní volební výbor (§ 18).

(5) Členem hlavní volební komise s hlasem poradním a zároveň zapisovatelem jest, kde to je možno, úředník úřadu národního výboru, určený starostou obce (předsedou správní komise).

(6) Kandidáti nemohou býti členy volební komise.

§ 28.

Rozhodování komisí volebních obvodů (§ 27, odst. 1) a hlavních volebních komisí (§ 27, odst. 4).

(1) Komise volebního obvodu a hlavní volební komise volí přímo před zahájením volby ze sebe předsedu a místopředsedu poměrnou většinou hlasů. Při rovnosti hlasů rozhoduje los. Předseda a místopředseda nesmějí náležeti k téže politické straně.

(2) Komise volebního obvodu a hlavní volební komise se může platně usnášeti, je-li přítomna polovice členů a rozhoduje-li nadpoloviční většina členů k hlasování oprávněných; při rovnosti hlasů rozhoduje předsedající, který jinak nehlasuje.

(3) Do rozhodnutí komise volebního obvodu a hlavní volební komise lze si stěžovati pouze námitkami proti volbě.

§ 29.

Zápis o volbě.

(1) O průběhu volby vede se zápis, do kterého dlužno zaznamenati jmenovitě jména členů komise, zástupce dohlédacího orgánu a důvěrníků, počátek a konec, po případě přerušení volby, veškeré usnesení komise se stručným odůvodněním, jakož i důležitější okolnosti průběhu volby se týkající, pak výsledek volby s udáním součtu hlasů, odevzdaných pro jednotlivé strany a způsob, jakým se provedlo skrutinium. V součtu buďtež uvedeny hlasy, uznané za platné volební komisí; součet neplatných hlasů budiž uveden zvlášť.

(2) Zápis vede úředník národního výboru, k volbě s hlasem poradním přibraný (§ 27), po případě jiná pomocná síla nebo člen volební komise, předsedou komise k tomu určený.

(3) Zápis ten, jakož i seznamy voličské a seznamy hlasovací, buďtež všemi členy volební komise podepsány.

§ 30.

Zástupce dohlédacího orgánu.

Dohlédací orgán má právo vyslati k volbě svého zástupce, aby dozíral nad správným prováděním volby.

§ 31.

Důvěrníci.

(2) Komise volebního obvodu (§ 27, odst. 1) i hlavní volební komise (§ 27, odst. 4) musí k návrhu politických stran připustiti z každé strany tři voliče za důvěrníky, kteří mají právo býti přítomni celému volebnímu aktu až do prohlášení výsledku skrutinia. Návrh musí být učiněn předsedovi volební komise ústně nebo písemně před zahájením volby.

(2) Důvěrníci stran mohou vznášeti námitky co do totožnosti voličovy nebo proto, že volič v den volby není oprávněn podle posledního odstavce § 3 hlasovati; jinak nemají práva zasahovati do řízení volebního.

§ 32.

Přístup do volební místnosti.

(1) Do volební místnosti mají přístup kromě členů komise, pomocných sil, důvěrníků a zástupce dohlédacího orgánu pouze voliči, kteří jsou zapsáni ve voličských seznamech, dotčeného volebního obvodu. Jakmile odevzdá hlasovací lístek, musí volič volební místnost ihned opustiti.

(2) Agitovati ve volební místnosti mezi voliči není dovoleno. Rovněž není dovoleno žádné politické straně zříditi agitační kancelář v témže domě, ve kterém je volební místnost.

§ 33.

Hlasování.

(1) Komise volebního obvodu po svém ustavení prohlédne před početím volby osudí. Potom přikročí se k odevzdávání hlasů. Voličové mají se dostaviti se všemi kandidátními listinami, které jim byly dodány.

(2) Komise volebního obvodu vezme od voliče průkaz (§ 31) a zjistí, má-li volič všechny kandidátní listiny neškrtané nebo neoznačené, nesmí tu však pořadí hlasovacích lístků, jak je volič přinesl, změniti. Za chybějící, škrtané nebo jinak označené dodá mu jiné tak, aby volič měl všechny kandidátní listiny. Dále mu vydá úřední obálku. Všechny obálky musí býti stejné velikosti, jakosti i barvy a nesmějí míti žádného odlišného znamení. Dodá je obec na svůj náklad.

(3) Volič může odevzdati tištěný hlasovací lístek nezměněný nebo může hlasovati jen pro jednoho kandidáta tím, že zaškrtne číslici pořadí kandidáta. V obou případech čítá se odevzdaný hlasovací lístek do počtu hlasů, odevzdaných politické straně, jejímž jménem je hlasovací lístek označen. Bylo-li vyznačení hlasu i neúplně provedeno, je hlas pro kandidáta platně odevzdán. Zaškrtne-li volič číslice pořadí více kandidátů, hlasuje tím pro kandidáta s přednějším pořadím podle kandidátní listiny. Volič sám vloží hlasovací lístek do obálky v prostoru tak odděleném, aby nemohl býti pozorován, načež před komisí vhodí obálku do volebního osudí a odloží všechny kandidátní listiny, které mu zbyly, do zvláštní schránky.

(4) Tím způsobem odevzdávají své hlasy voliči v pořádku, jak se do volební místnosti dostavili.

(5) Komise volebního obvodu dohlíží ke správnému odevzdávání hlasovacích lístků a bdí nad udržováním pořádku ve volební místnosti. Členům komise není dovoleno opravovati nebo předpisovati hlasovací lístky, byť i o to voličem byli požádáni.

(6) Odevzdání hlasovacího lístku budiž členy komise vyznačeno ve dvou stejnopisech voličských seznamů.

(7) Osoby slepé i ti, kdož pro vadu tělesnou nemohou sami hlasovací lístek odevzdati, vykonávají své volební právo v průvodu voliče, s nímž sdílejí společnou domácnost, anebo v průvodu voliče, jehož svobodně sobě zvolili za průvodce. Tento průvodce odevzdá hlasovací lístek eventuelně průkaz za svého zmocnitele; komise volebního obvodu zjistí dotazem, zda volič svobodně zvolil svého průvodce, zda zná jeho jméno a příjmení a zapíše tento způsob volby zvláště v protokolu o volbě.

§ 34.

Námitky proti voličům.

(1) Komise volebního obvodu rozhoduje o tom, zda volič má býti připuštěn odevzdati hlasovací lístek jen tehdy, když

1. jest pochybnost o jeho totožnosti,

2. když se namítá, že podle posledního odstavce § 3 nesmí při volbě hlasovat.

(2) Tyto námitky mohou býti podány členy komise a důvěrníky stran (§ 36) a to potud, pokud hlasovací lístek občana, jehož právo se popírá, nebyl ještě vložen do osudí. Rozhodnutí komise musí se státi v každém jednotlivém případě dříve, než se připustí další volič, aby odevzdal hlasovací lístek.

§ 35.

Obsah hlasovacích lístků.

Volič smí odevzdati jen kandidátní listinu jediné strany, vyhovující ustanovením § 20, nesmí v ní měniti nebo připisovati jmen, vyjímajíc případ, že politická strana změnila kandidáta podle ustanovení § 19.

§ 36.

Přerušení volby.

Nastanou-li okolnosti, jež znemožňují zahájiti volební jednání, pokračovati v něm nebo je dokončiti, může komise volebního obvodu prodloužiti dobu volební nebo odročiti provedení voleb na den následující. Takové opatření musí však býti ihned oznámeno volebnímu výboru a ihned vyhlášeno veřejně a způsobem v místě obvyklým. Jde-li o přerušení volby již zahájené, buďtež volební spisy i volební osudí s odevzdanými hlasovacími lístky komisí volebního obvodu zapečetěny a neporušenost pečeti protokolárně zjištěna při nově zahájené volbě.

§ 37.

Konec hlasování.

Když volební doba uplyne, uzavře se volební místnost, avšak odvolí ještě všichni voličové, kteří před ukončením jsou ve volební místnosti nebo v čekárně, komisí volebního obvodu pro voliče určené, nebo přímo před volební místností, načež prohlásí předseda komise hlasování za skončené.

Část VI.

Zjištění a prohlášení výsledku volby.

§ 38.

(1) Když bylo hlasování skončeno, zůstanou ve volební místnosti kromě členů komise volebního obvodu, zástupce dohlédacího orgánu a pomocných sil, jen důvěrníci politických stran, kteří se volby zúčastnili. Komise vyjme obálky s hlasovacími lístky z osudí, spočte úřední obálky a srovná počet obálek úředních i neúředních se záznamy ve voličských seznamech. Potom se vyloučí lístky neplatné, rozdělí hlasovací lístky podle stran, které se volby zúčastnily, a zjistí se volební výsledek dvojím písemným záznamem.

(2) Při tom má každý člen komise právo nahlížeti do hlasovacích lístků.

(3) Ve prospěch kandidátní listiny strany se počítají i takové hlasovací lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtána nebo měněna.

§ 39.

Neplatné lístky.

Neplatné jsou lístky hlasovací:

1. nejsou-li na tiskopise, dodaném voličům od národního výboru,

2. jsou-li všechna jména na kandidátní listině anebo celá kandidátní listina škrtnuta,

3. je-li v obálce několik kandidátních listin různých stran, jsou všechny hlasy v této obálce neplatny; je-li v obálce několik kandidátních listin téže strany, počítají se za jeden hlas,

4. které znějí na neplatnou kandidátní listinu.

§ 40.

(1) Komise volebních obvodů nebo hlavní volební komise odešle zápis o volbě i veškeré doklady neprodleně volebnímu výboru (§ 18), který rozdělí počet mandátů na jednotlivé strany podle poměru hlasů pro ně odevzdaných a to tím způsobem, že vypočte nejprve volební číslo.

(2) Součet všech platných hlasů, odevzdaných v obvodu místního nebo okresního národního výboru politickým stranám, dělí se počtem mandátů, které se mají obsadit, zvětšeným o jednu; celé číslo nejblíže vyšší výsledku dělení jest číslem volebním.

(3) Volebním číslem dělí se počet hlasů, odevzdaných pro každou kandidátní listinu, načež místní nebo okresní volební výbor přikáže každé politické straně tolik mandátů, kolikráte jest volební číslo obsaženo v počtu hlasů pro kandidátní listinu odevzdaných.

(4) Kandidátní listiny stran sdružených sečtou se každá zvlášť, avšak při rozdílení mandátů čítají se jako jediná listina a přikáží se jim mandáty společně.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP