Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

759.

Návrh

poslanců dr. Buriana, dr. Šípa, dr. Hobzy, dr. Horákové a druhů

na vydání zákona

o volbě místních a okresních národních výborů.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé rač se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne.....................................1947

o volbě místních a okresních národních výborů.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Část I.

O právu volebním a volitelnosti.

§ 1.

O právu voliti.

(1) Právo voliti členy místních neb okresních národních výborů přísluší všem osobám, které splňují podmínky pro zápis do stálých seznamů voličských podle § 2, odst. 1 zák. č. 28/1946 Sb. a bydlí trvale v obci alespoň 3 měsíce. Zápis do těchto seznamů je podmínkou výkonu volebního práva.

(2) Za bydliště osoby,.která jest povolána k výkonu vojenské služby, se považuje její dosavadní bydliště, příp. poslední bydliště před nastoupením vojenské služby i když v místě sama nepobývá.

(3) U vojenských osob, které nemají bydliště anebo u nichž nelze zjistiti bydliště podle předchozího odstavce, se považuje za bydliště místo, do něhož jsou přikázány trvalou posádkou.

§ 2.

Výkon volebního práva.

(1) Každý volič má jeden hlas. Volební právo má v jediné obci a vykonává je osobně.

(2) Byl-li kdo zároveň nebo postupně zapsán do voličských seznamů několika obcí, nesmí během 3 měsíců ode dne, kdy se konala volba v obci neb okresu jednom, voliti v obci neb okresu jiném.

§ 3.

Kdo je vyloučen z práva volebního.

(1) Z práva voliti jsou vyloučeni:

1. kdo pravoplatným soudním výrokem jsou zcela nebo částečně zbaveni svéprávnosti;

2. kdo ztratili volební právo pravoplatným výrokem trestního soudu, mimořádného lidového soudu neb Národního soudu, pokud ztráta tohoto práva trvá (odst. 2 a 3);

3. kdo byli pravoplatně odsouzeni pro činy trestné podle dekretu presidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 138 Sb. ve znění zákona ze dne 16. května 1946, č. 123 Sb. a ze dne 19. prosince 1946, č. 246 Sb. o potrestání některých provinění proti národní cti nebo podle § 5 nařízení Slovenské národní rady č. 33/1945 Sb. n. SNR. Ztráta volebního práva pomíjí, jde-li o trest vězení delší než 6 měsíců nebo jde-li o zařazení do pracovního útvaru alespoň na tuto dobu, po třech letech, jinak po jednom roce, počítajíc od výkonu neb prominutí trestu;

4. proti nimž bylo zahájeno přípravné soudní vyšetřování pro trestný čin podle dekretu presidenta republiky ze dne 19. června 1945, č. 16 Sb., o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných lidových soudech ve znění zákona ze dne 24. ledna 1946, č. 22 Sb. a ze dne 18. prosince 1946, č. 245 Sb., jímž se schvalují, mění a doplňují předpisy o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných lidových soudech nebo podle dekretu presidenta republiky ze dne 19. června 1945, č. 17 Sb. ve znění zákona ze dne 18. prosince 1946, č. 245 Sb., o Národním soudu nebo podle §§ 1-4 nařízení Slovenské národní rady ze dne 15. května 1945, č. 33 Sb. n. SNR, o potrestání fašistických zločinců, okupantů, zrádců a kolaborantů a zřízení lidového soudnictví, byla-li ve všech těchto případech na ně pro takový trestný čin uvalena řádná soudní vazba vyšetřovací (na Slovensku podle § 10, odst. 3, nařízení č. 33/1945 Sb. n. SNR ve znění nařízení č. 83/1945 Sb. n. SNR), pokud tato trvá;

5. kdo jsou v donucovací pracovně.

(2) Není-li ztráta volebního práva zahrnuta již v jiném vedlejším trestu (ztráta čestných práv občanských, ztráta občanské cti), vysloví ji soud jako vedlejší trest, jestliže podle jiných zákonných ustanovení nastane ztráta tohoto práva (ztráta volebního práva do obcí, odnětí politických práv) již ze zákona, nebo má-li podle jiných zákonných ustanovení býti vždy vyslovena anebo podle předpisů dosud platných může býti vyslovena a čin byl spáchán z pohnutky nízké a nečestné. O tom, zda čin byl spáchán z pohnutky nízké a nečestné, rozhodne v řízení před porotními soudy porota.

(3) Ztráta volebního práva pomíjí, pokud podle zákona to není vyloučeno nebo jinak stanoveno po třech letech, byla-li vyslovena při odsouzení pro zločin, a po jednom roce byla-li vyslovena při odsouzení pro přečin nebo přestupek, počítajíc od výkonu nebo prominutí trestu nebo od promlčení jeho výkonu.

(4) Předloží-li se volební komisi úřední doklad o tom, že volič, zapsaný do voličských seznamů v den volby nesplňuje podmínky stanovené § 2, odst. 1 zákona č. 28/1946 Sb., nesmí býti připuštěn k hlasování.

§ 4.

O volitelnosti.

Do místního nebo okresního národního výboru a všech jeho složek mohou býti voleni státní občané Československé republiky české, slovenské neb jiné slovanské národnosti, bez rozdílu pohlaví, kteří v den volby dokonali 21. rok svého věku, nejsou podle § 3 vyloučeni z práva voliti a bydlí trvale v obci alespoň 3 měsíce.

§ 5.

Okolnosti vylučující z volitelnosti

Voleni za členy místního nebo okresního národního výboru a všech jeho složek býti nemohou:

1. členové a zaměstnanci všech orgánů, jimž přísluší nad obcí nebo okresem přímá moc dohlédací;

2. kdo, byvše osobně řádně upomenuti, ve lhůtě aspoň na 5 dní v upomínce jim dané, nezaplatili jakoukoli pohledávku do veřejné pokladny, déle než jeden rok splatnou,

3. kdo jsou povinni činiti počet ze správy jmění veřejného, jmění ústavů neb podniků, jež jsou ve veřejné správě a neučinili tak, ač lhůta národním výborem neb dozorčím orgánem ke složení účtu jim daná již byla uplynula;

4. kdo byli zbaveni členství národního výboru (§ 10, odst. 5).

§ 6.

Příbuzenství a švakrovství.

(1) Zároveň nemohou býti členy místního nebo okresního národního výboru neb téže jeho složky:

1. manželé,

2. rodiče a děti, vlastní i nevlastní,

3. tchán nebo tchyně se zetěm nebo snachou,

4. sourozenci,

5. manžel se sourozencem druhého manžela.

(2) Jsou-li snad zvoleny osoby v odst. 1 uvedené aneb nastane-li takový poměr později a nevzdá-li se jeden ze zúčastněných do 3 dnů dobrovolně mandátu, pozbývá členství v národním výboru neb dotčené jeho složce člen mladší, jsou-li stejně staří, rozhodne los.

§ 7.

Povinnost voliti.

(1) Každý volič je povinen volby se zúčastniti.

(2) Od této povinnosti jsou osvobozeni ti, kdo

1. jsou starší 70 let nebo

2. pro nemoc nebo vadu tělesnou se nemohou dostaviti do volební místnosti nebo

3. pro neodkladné povinnosti svého úřadu nebo povolání nemohou včas přijíti k volbě nebo

4. jsou v den volby od místa volby nejméně 100 km nebo

5. jsou zdrženi přerušením dopravy nebo jinými nepřekonatelnými překážkami.

(3) Zaměstnavatel je povinen upraviti v den volby službu tak, aby se zaměstnanci volby mohli zúčastniti.

(4) Rovněž vojenská služba buď pro den volby upravena tak, aby, pokud to dovolují služební poměry, mohly vojenské osoby vykonati volební právo ve svém bydlišti. To obdobně platí o službě členů Sboru národní bezpečnosti.

§ 8.

Povinnost přijmouti a podržeti volbu.

(1) Každý volič je povinen volbu do místního nebo okresního národního výboru a všech jeho složek přijmouti.

(2) Od této povinnosti jsou osvobozeni:

1. kdo překročil 60. rok věku;

2. ženy, jimž péče o rodinu brání vykonávati úřad;

3. kdo po celá dvě poslední období byli členy místního národního výboru;

4. kdo lékařsky prokáží vážnou nemoc nebo vadu tělesnou, pro niž by nebyli schopni úřad vykonávati;

5. kdo pro své povolání pobývají často nebo po delší čas mimo obec;

6. zaměstnanci, jimž jejich povolání brání náležitě vykonávati úřad;

7. volení členové zákonodárných, veřejnoprávních, správních nebo poradních sborů;

8. vojíni z povolání.

(3) Vzdáti se členství místního nebo okresního národního výboru nebo všech jeho složek za volební období jest přípustné jen tehdy, jsou-li tu okolnosti pod číslem 1-8 uvedené nebo souhlasí-li s resignací plenum národního výboru. Resignující je z jednání a hlasování o tom vyloučen.

(4) Odepře-li plenum místního nebo okresního národního výboru souhlas s resignací, je resignující oprávněn odvolati se k dohlédacímu orgánu, který rozhodne s konečnou platností. Není-li plenum místního nebo okresního národního výboru ještě ustaveno, nebo v době, kdy volební období uplynulo, dává souhlas k resignaci dohlédací orgán s platností konečnou. Také o stížnosti, podané pro nezákonnost usnesení, vyslovujícího souhlas s resignací rozhoduje dohlédací orgán, a to s platností konečnou.

(5) O tom, jsou-li tu zákonné důvody pro odmítnutí volby nebo vzdání se členství místního nebo okresního národního výboru neb některé jeho složky, rozhoduje plenum národního výboru, o odvolání pak dohlédací orgán s konečnou platností.

(6) O tom, jsou-li tu zákonné důvody pro vzdání se členství v národním výboru, rozhoduje s konečnou platností dohlédací orgán, jemuž obecní nebo okresní starosta ihned učiní oznámení o resignaci. Nerozhodne-li dohlédací orgán do jednoho měsíce ode dne, kdy ho zpráva starosty došla, považuje se to za rozhodnutí, uznávající oprávněnost resignace.

(7) Zvolený jest povinen úřad svůj vykonávati do doby, než je pravoplatně rozhodnuto, že odmítnutí volby nebo vzdání se jest přípustné.

(8) Kdo přes to, že dohlédací orgán odepřel souhlas nebo uznal neoprávněnost odmítnutí nebo vzdání se, odmítne přijmouti volbu neb podržeti úřad nebo kdo před pravoplatným rozhodnutím o vzdání se odepírá svůj úřad vykonávati, ztrácí volitelnost pro běžné a nejbližší volební období, při čemž ustanovení § 62 zůstávají nedotčena.

Část II.

O počtu členů plena, rady a komisí místního a okresního národního výboru a o období volebním.

§ 9.

O počtu členů místního a okresního národního výboru a jeho složek.

(1) I. Místní národní výbor se skládá v obci:

do
200
obyvatelů
z 9
členů
do
500
"
z12
"
do
1.000
"
z15
"
do
1.500
"
z18
"
do
2.000
"
z24
"
do
5.000
"
z30
"
do
20.000
"
z36
"
do
50.000
"
z42
"
do
100.000
"
z 48
"
přes
100.000
"
z 60
"

II. Okresní národní výbor čítá:

ve správních okresech:

do
40.000
obyvatel
20
členů
do
70.000
"
24
"
do
100.000
"
32
"
přes
100.000
"
36
"

(2) Počet členů rady, starostu a náměstky v to počítajíc, činí třetinu počtu všech členů národního výboru.

(3) Počet komisí a jejich členů stanoví národní výbor ve své plenární schůzi. Počet členů jednotlivých komisí nesmí býti větší než polovina všech členů národního výboru.

(4) Pro hlavní město Prahu a ostatní statutární města určuje počet členů statut, resp. platné předpisy zákonné.

§ 10.

Období volební. Ztráta mandátu.

(1) Volební období místního národního výboru končí uplynutím 4 let ode dne, kdy volba starosty, náměstků a ostatních členů rady se stala pravoplatnou.

(2) Neustaví-li se nový místní nebo okresní národní výbor do 4 měsíců ode dne, kdy uplynulo období dřívějšího místního národního výboru, jmenuje, žádá-li to aspoň třetina členů starého místního nebo okresního národního výboru, dohlédací orgán pro mezidobí správní komisi s poměrným zastoupením podle výsledku platných voleb do místního nebo okresního národního výboru posledně provedených. V takovém případě buďtež nové volby, ačli nebyly již provedeny, rozepsány nejdéle do 2 měsíců.

(3) Nebyla-li správní komise jmenována, vykonává místní nebo okresní národní výbor svůj úřad až do doby, kdy se ustaví nově zvolený místní národní výbor.

(4) Úřad starosty, náměstků, rady a komisí trvá tak dlouho jako funkce místního nebo okresního národního výboru s výjimkou případu podle § 55,odst. 5.

(5) Členství v místním nebo okresním národním výboru, radě a ostatních složkách národního výboru se pozbývá:

1. úmrtím,

2. ztrátou volitelnosti, nebo vyjdou-li dodatečně najevo okolnosti, pro které občan nebyl by původně mohl býti zvolen,

3. vzdáním se, bylo-li vzdání se pravoplatně schváleno (§ 8),

4. vystoupením nebo vyloučením ze strany, která zvoleného kandidovala,

5. zbavením mandátu člena místního národního výboru a všech jeho složek, jestli-že člen nezachovává při výkonu své funkce platné zákony a předpisy, nebo z jiných závažných důvodů.

(6) O ztrátě mandátu v případech, uvedených pod čísly 2, 4 a 5, rozhodne s konečnou platností dohlédací orgán do jednoho měsíce. Nebude-li rozhodnutí o tom doručeno národnímu výboru v této lhůtě, pokládá se návrh na ztrátu mandátu za schválený. V případě vyloučení nebo vystoupení ze strany rozhoduje se na žádost splnomocněného zástupce politické strany. V případě zbavení mandátu dle odstavce 5, bodu 5 se rozhoduje k návrhu místního národního výboru, při čemž - děje-li se tak z jiných důvodů závažných, vyžaduje se alespoň 3/5 většina všech členů místního národního výboru.

(7) Ustanovení odst. 5 a 6 platí obdobně i o náhradnících.

Část III.

O přípravném řízení volebním.

§ 11.

Vypsání voleb.

(1) Dohlédací orgán vypíše volbu nejpozději 28. den přede dnem volby vyhláškou v Úředním listě republiky Československé, dále pak v obci, nebo při volbách okresního národního výboru ve všech obcích okresu vyhláškami na veřejných místech po dobu 14 dnů, jakož i jiným způsobem v místě obvyklým.

(2) Vyhláška v obcích musí obsahovati den volby a počet osob, jež mají býti voleny, den vyložení voličských seznamů, lhůtu a místo k předložení kandidátních listin, ustanovení o formě a obsahu kandidátních listin a vyzvání, aby politické strany v příslušné lhůtě jmenovaly zástupce do volebního výboru.

§ 12.

Místní volební komise.

Místní volební komise, která podle zákona o stálých voličských seznamech sestavuje voličské seznamy, v níž musí býti rovnoměrně zastoupeny všechny politické strany, dohlíží vůbec k tomu, aby místní národní výbor (správní komise) obce, v níž volby byly vypsány, šetřil ustanovení daných pro řízení volební.

§ 13.

Dodatečné vyložení seznamů voličských.

(1) Stálé seznamy voličské, které jsou podkladem pro hlasování, buďtež vyloženy po 10 dnů až do dne volby k veřejnému nahlédnutí.

(2) O právu nahlížeti, činiti si opisy a výpisy a o době, podle níž voličské seznamy mají býti vyloženy, platí obdobně ustanovení § 8, odst. 1, věty 2 a 3 zák. č. 28/1945 Sb.

§ 14.

Změny ve voličských seznamech.

(1) Změny v seznamech voličských mohou býti provedeny toliko, pokud je připouští zákon o stálých seznamech voličských.

(2) V posledních 10 dnech před dnem volby nesmí býti v seznamech voličských nic měněno.

§ 15.

Rozmnožení voličských seznamů tiskem.

(1) V obcích s více než 5.000 obyvateli budiž seznam voličů včas rozmnožen a na požádání každému za náhradu výrobních nákladů, připadajících na jedno vyhotovení, vydán.

(2) Kdo se domáhá rozmnoženého seznamu voličského, oznámí to starostovi (předsedovi správní komise) do 8 dnů po vyhlášení volby. Přihláška zavazuje k odběru a zaplacení výrobních nákladů za objednané výtisky. Přihlášky po této době učiněné zůstanou nepovšimnuty.

(3) Do dalších 8 dnů nutno u starosty (předsedy správní komise) složiti přibližné náklady výrobní, jinak nebude přihlášky dbáno.

§ 16.

Způsob volení.

Volby místního nebo okresního národního výboru konají se ve všech obcích podle zásady poměrného zastoupení.

§ 17.

Kandidátní listiny.

(1) Kandidátní listiny pro volbu národního výboru mohou podati jen politické strany, vyvíjející v den vypsání voleb činnost v okresu. Politické strany předloží je nejpozději 16. den přede dnem volby do 12. hodiny polední starostovi (předsedovi správní komise) při obecních volbách místnímu, při okresních okresnímu, ve dvojím stejnopise. Starosta (předseda správní komise) je povinen podateli potvrditi den a hodinu podání. Strana může předložiti další opis kandidátní listiny, jehož souhlasné znění s předloženou kandidátní listinou starosta (předseda správní komise) je povinen potvrditi.

(2) Kandidátní listina musí obsahovati:

1. označení strany,

2. jména, příjmení, zaměstnání a bydliště kandidátů. Pořadí každého kandidáta budiž označeno arabskou číslicí,

3. označení a podpis zmocněnce strany a jeho dvou náhradníků s udáním přesné adresy. Za zmocněnce strany ani jeho náhradníky nelze označiti kandidáty.

(3) Strana může kandidovati počet osob, převyšující nejvýše o polovinu počet všech členů národního výboru (§ 9).

(4) Ke kandidátní listině budiž připojeno písemné, vlastnoručně podepsané prohlášení všech kandidátů, že kandidaturu přijímají, k jaké národnosti se hlásí, že se svým souhlasem nejsou navrženi na jiné kandidátní listině ani v jiné obci a že u nich není překážky volitelnosti (§ 4). Tohoto prohlášení není třeba, dlí-li kandidát mimo území Československé republiky.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP