Oddíl IV.

Hospodářský rozvoj Slovenska.

§ 7.

(1) Z celkových investic ve dvouletém plánu budou na Slovensku provedeny investice nákladem nejvýše 22,14 miliardy Kčs.

(2) Z částky 22,14 miliardy Kčs připadne:

a) na průmysl a řemeslnou výrobu 6,80 miliardy Kčs,
b) na zemědělství 2,10 miliardy Kčs,
c) na dopravu4,71 miliardy Kčs,
d) na opravu bytů zničených válkou a na opatření nových bytů 4,80 miliardy Kčs,
e) na pozemní, vodohospodářské, dopravní a jiné veřejné stavby 3,73 miliardy Kčs.

(3) Bude dokončeno přemístění strojního zařízení pro průmyslové závody a řemeslnou výrobu z českých zemí na Slovensko v takovém rozsahu, aby byly vytvořeny pracovní příležitosti pro 26.000 osob.

Oddíl V.

Pomoc hospodářsky slabým krajům v českých zemích.

§ 8.

(1) Do jižních Čech, do středního Povltaví a Podbrdska, na Českomoravskou vysočinu, na Valašsko a Slovácko se přemístí, po případě se tam založí průmysl, který využije místních surovinových zdrojů a místních pracovních sil.

(2) Z celkových investic ve dvouletém plánu budou v těchto krajích provedeny investice nákladem nejvýše 4,95 miliardy Kčs.

(3) Aby se dosáhlo účelného využití lignitu, nafty, zemních plynů a surovinových zdrojů, provedou se odborné průzkumy; provedou se též výzkumné a projekční práce pro nová energetická díla.

Oddíl VI.

Některé předpoklady splnění dvouletého plánu.

§ 9.

Národní mobilisace pracovních sil.

(1) Ke splnění úkolů stanovených v oddílech I až V bude pokračováno ve včleňování a přeřazování: do průmyslu asi 270.000, do stavebnictví asi 90.000 a do zemědělství a lesnictví asi 230 pracovních sil. Zároveň budou zjednány podmínky, aby se zvýšila výkonnost pracujících průměrně o 10% ve srovnání s rokem 1937.

(2) Tohoto cíle bude dosaženo tím, že

a) osoby, které mohou býti na dosavadních pracovištích postrádány, přejdou do oborů, kde je jich naléhavě třeba;

b) kvalifikované síly se vrátí postupně do svého původního povolání;

c) zařadí se plánovitě dorost;

d) zařadí se osoby práce schopné a dosud nepracující do produktivní práce;

e) zvýší se počet žen výdělečně pracujících;

f) začlení se do práce osoby se sníženou pracovní schopností;

g) bude se podporovati reemigrace krajanů;

h) bude se organisovati pracovní soutěžení.

(3) Mobilisace pracujících bude se prováděti především na podkladě dobrovolnosti. Kdyby takto nebylo dosaženo potřebného počtu pracujících, budou učiněna opatření na podkladě zákonných ustanovení o pracovní povinnosti.

(4) Všichni zaměstnavatelé, včetně veřejných úřadů, ústavů, institucí a jednotlivců, budou zaměstnávati hospodárně, na vhodných místech a způsobem zabezpečujícím řádný výkon pouze takový počet pracujících potřebné kvalifikace, jehož je při nejlepší dosažitelné organisaci provozu a plném využití pracovní doby nezbytně třeba ke splnění daných úkolů.

(5) Všichni zaměstnavatelé, veřejné úřady, ústavy, instituce a jednotlivci budou dbáti, aby se přechody pracujících prováděly co nejúčelněji, aby se co nejvíce usnadnily a aby se zabezpečila slušná životní úroveň pracujících.

(6) Zásadně se předpokládá spravedlivá úprava pracovních podmínek, mezd, platů a cen ve všech odvětvích a povoláních.

§ 10.

Zahraniční obchod.

Zahraniční obchod bude organisován a řízen tak, aby se zabezpečilo plnění úkolů stanovených dvouletým plánem. Podrobnosti upraví vláda nařízením.

§ 11.

Výzkumnictví.

Technický a vědecký pokrok bude se podporovati vybudováním a zabezpečením výzkumnictví a stanovením jeho pracovních úkolů s jednotného hlediska.

Část druhá.

Provádění, plnění a kontrola dvouletého plánu.

§ 12.

(1) Vláda stanoví v rámci dvouletého plánu pro jednotlivé hospodářské obory dílčí úkoly, prostředky k jejich splnění a způsob jejich dalšího rozvrhu.

(2) Provádění jednotlivých úkolů dvouletého plánu se časově stanoví tak, aby celý plán mohl býti plynule uskutečňován, jakož i aby se stále přihlíželo k finančním možnostem státu a k devisovým možnostem československého hospodářství. Přitom se zajistí stálý soulad mezi úkoly dvouletého plánu a možnostmi zahraničního obchodu.

§ 13.

(1) Předsednictvo vlády soustavně sleduje s hlediska jednotnosti dvouletého plánu jeho provádění, kontroluje jeho plnění a podává o tom vládě zprávy.

(2) Předpisy o kontrole státního a jiného veřejného hospodářství, jmění a dluhu zůstávají nedotčeny.

§ 14.

(1) Ústavodárné Národní shromáždění zvolí podle zásady poměrného zastoupení 36 členný výbor pro kontrolu provádění dvouletého plánu.

(2) Vláda je povinna podávati ústavodárnému Národnímu shromáždění zprávy o provádění a plnění dvouletého plánu, a to pravidelně každého čtvrt roku, nebo kdykoliv o to požádá výbor zřízený podle odstavce 1.

§ 15.

(1) Provedení dvouletého plánu vyžaduje soustředěného úsilí všeho občanstva a proto je každý, jemuž připadá jakýkoliv úkol k splnění tohoto plánu, povinen jej vykonati svědomitě a hospodárně podle svých osobních a sociálních poměrů a podle svých hospodářských možností. Odpovídá proto za hospodárné používání surovin, energie, výrobních prostředků a pracovních sil a za nutnost, účelnost a. hospodárnost investic, jakož i za dodržení obvyklé jakosti výrobků a za její postupné zlepšování.

(2) Všem druhům podnikání, ať státního či samosprávného či znárodněného nebo soukromého či družstevního se zaručuje plná rovnoprávnost při provádění dvouletého plánu, poskytováním stejných předpokladů a podmínek pro výkon jejich hospodářské činnosti.

Část třetí.

Zmocnění vlády.

§ 16.

(1) Vláda může nařízeními činiti opatření nutná ke splnění úkolů dvouletého plánu, pokud k nim není třeba nového zákona.

(2) Opatření hospodářské povahy, pokud je jinak mohou činiti jednotliví ministři, vyžadují, týkají-li se provedení úkolů dvouletého plánu, schválení předsednictva vlády.

(3) Nastane-li podstatná změna v předpokladech, za nichž byl dvouletý plán sestaven, nebo budou-li toho vyžadovati jiné závažné důvody, může vláda dotčené úkoly a opatření k provedení dvouletého plánu (§§ 2 až 8) nově upraviti nařízením.

(4) Vláda stanoví, jak se použije věcných prostředků, přikázaných ke splnění úkolů dvouletého plánu, po případě dílčích úkolů a úkolů z dalšího rozvrhu dílčích úkolů podle § 12, pokud tyto prostředky nebudou vyčerpány v důsledku hospodárnějšího provedení úkolů nebo z jiného důvodu.

Část čtvrtá.

Závěrečné ustanovení.

§ 17.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.

Resoluce výboru průmyslového.

Průmyslový výbor při projednávání zákona a důvodové zprávy ve věci zřizování opraven při strojně-traktorových stanicích usnesl se doporučiti vládě, aby tyto opravárny byly zřizovány jen v takových místech, kde nejsou příslušné místní řemeslné nebo průmyslové podniky nebo kde tato potřeba nemůže být místními podniky kryta.

Resoluce výboru dopravního.

Ministerstvu dopravy se ukládá, aby vedle přímých úkolů uložených jemu dvouletým hospodářským plánem pamatovalo na stavbu nových železničních tratí v krajích zanedbaných, t. j. na stavbu tratí České Budějovice - Lišov - Třeboň - Jindř. Hradec - Dačice a druhou Sušice - Kašperské Hory - Vimperk. Stejně naléhavá je stavba trati Plzeň - Brno. I když v rámci úkolů dvouletého plánu nemůže býti započato se stavbou těchto tratí, buďtež učiněny všechny nutné přípravy, t. j. provedena místní šetření, zrevidovány plány, aby se stavbou - která tvoří předpoklady hospodářského povznesení zanedbaného kraje - mohlo býti započato.

Resoluce výboru živnostensko-obchodního.

Ministr zemědělství se vyzývá, aby při zřizování vlastních opraváren při strojně-traktorových stanicích bylo vždy dbáno skutečné potřeby a přihlíženo také k tomu, aby takové opravárny byly zřizovány jenom tam, kde toho jest skutečná místní potřeba a jen v takových místech, kde není dosud odborných dílen k opravě traktorů a zemědělských strojů. Takovým odborným živnostenským dílnám již stávajícím budiž také přidělováno strojní vybavení z konfiskátů a zrušených továren. Zřizování těchto opraváren nechť se děje za souhlasu ministerstva průmyslu, Svazu řemesla a na Slovensku za souhlasu příslušného povereníka.

Ministr průmyslu se vyzývá, aby při mobilisaci pracovních sil pro výrobu nebyly odčerpávány pracovní síly ze živnostenských provozoven, nýbrž naopak na ně bylo pracovními silami pamatováno.

Resoluce výboru zemědělského.

Zemědělský výbor zjišťuje, že investice v mechanisaci zemědělství v předloženém vládním návrhu zákona o dvouletém hospodářském plánu jsou nedostatečné. Žádá, aby vláda prostředky, které nebudou vyčerpány v § 16, odst. 4 a event. v jiných případech byly především přiděleny na opatření hospodářských strojů. Odůvodňuje svůj požadavek zemědělský výbor trvalým nedostatkem pracovních sil. Při budování nových bytů budiž pamatováno na stavby bytů pro zemědělce. V dílčích plánech stavebních investic buďte umožněny ve slovenských kvotách takové přesuny, aby se mohlo obdobně jako v českých zemích započíti se stavbou kulturních domů, na jejichž stavbu byly již vyplaceny podpory. Vláda se vyzývá, aby věnovala zvláštní pozornost výrobě a distribuci strojených hnojiv. Zejména nutno věnovati pozornost jejich cenám, které musí býti v poměru k cenám zemědělských výrobků. Zemědělský výbor zjistil, že na zemědělské výzkumnictví, na stavbu venkovských vodovodů a zařízení na ošetřování statkových hnojiv, jsou určeny nedostatečné prostředky materiální v rámci plánu investic. Zemědělský výbor doporučuje, aby v rámci možných přesunů byly tyto položky zvýšeny.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP