Středa 6. listopadu 1946

Nezapomínejme také, že noviny mají dnes už poněkud jiný význam, jinou tvářnost i jiné úkoly, než jaké měly za dob působení Karla Havlíčka Borovského. Jejich úkol se stále zvětšuje. To ovšem neznamená, že by se měl zmenšovat jejich mravní a výchovný význam, který noviny při všem tom, co se jim dnes ukládá, musí plnit, a nesmějí tento výchovný význam opomíjet. Nezapomínejme, že dnes ve veliké části našich rodin, zejména na venkově, jsou noviny jedinou četbou, neboť při dnešních drahotních poměrech je jen málo rodin, které si mohou koupit knihu nebo si pořizovat vlastní knihovnu. Zde tento nedostatek musejí nahražovat aspoň noviny, a svědomitý novinář nesmí tento úkol opomíjet. Jako novinář rád kvituji, že jsme se dostali u nás již tak daleko, že uzákoněním novinářské ceny je dán výraz i pochopení pro těžkou a odpovědnou práci novinářů. Z tohoto důvodu také rád kvituji to, že již vláda přijala zákon, podle něhož bude také postavení redaktorů jiné, než tomu bylo dosud. To ovšem bude úkolem další schůze našeho parlamentu, aby byl zákon o postavení redaktorů obšírněji zdůvodněn.

Tímto zákonem se splňuje dávný náš požadavek, což ovšem neznamená, že bychom neměli svou pozornost zvýšit v tom směru, abychom měli dostatek kvalitních a svědomitých novinářů. Řekl jsem, že v tomto směru máme značnou mezeru, ba nedostatek. Staří novináři z velké části zahynuli za okupace v koncentračních táborech, řada novinářů byla popravena a část, která se vrátila, má podlomené zdraví a tím je zmenšena jejich pracovní schopnost sloužit novinám tak, jak toho dnes noviny potřebují.

Musíme proto učinit všechno, aby náš novinářský dorost, který dnes vstoupil do redakcí různých listů, měl všechny podmínky k tomu, aby se mohl v novinách náležitě uplatnit, aby mohl v novinách plnit ono poslání, které by bylo opravdu hodno novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského.

A zde neváhám říci, že i když máme tak veliký odstup od doby, v niž Karel Havlíček novinářsky působil, nebylo by nijak naší mladé novinářské generaci na škodu, kdyby se podívala do té dávné historické doby a z ní se poučila o ušlechtilé novinářské práci. Nebude jí také naprosto na škodu, když si otevře list z doby pozdější, jakým byl na př. časopis "Čas", redigovaný rovněž dobrým žurnalistou Herbenem, do něhož často psal své novinářské články náš první president Tomáš Garrigue Masaryk.

Tato dobrá a stará škola může být naší novinářské generaci jenom ku prospěchu, neboť mám za to, že minulost přece jen v mnohých případech je dobrou učitelkou přítomnosti a že se z ní můžeme i přes různé nové směry mnohému učit.

V závěru chtěl bych však při uzákonění této novinářské ceny ještě poznamenati: Postrádám v návrhu zákona opatření, jak bude naloženo s novinářskou cenou v takovém případě, když se v běžném kalendářním roce nenajde novinář, který by mohl býti za svou novinářskou práci onou cenou poctěn. Nevylučujeme případ, že by se tak mohlo stát. Zde bych doporučoval, aby částka, která je určena na novinářskou cenu a nebyla pro stanovený účel využita, byla věnována schopným a snaživým mladým novinářům k podpoře studijní, třeba v naší zahraniční novinářské službě. I to by byl čin, kterým bychom velmi prospěli úrovni našich novin a kterým bychom podpořili mladé, snaživé novináře. Domnívám se, že i takováto investice by se nám dobře rentovala.

Končím tím, že i při tom všem by po schválení tohoto zákona bylo pro mne největším uspokojením, aby nejvyšší novinářskou cenou pro československého novináře zůstala poctivost, neohrožená služba pravdě, služba národu, který Karel Havlíček Borovský tolik miloval, aby byla stále zvyšována činnost k výstavbě našeho tak draze vykoupeného státu. (Potlesk.)

Místopředseda Tymeš: Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena. Dávám slovo k doslovu zpravodajce za výbor kulturní, pí posl. Uhlířové.

Zpravodajka posl. UhIířová: Vzdávám se slova.

Místopředseda Tymeš: Dávám slovo k doslovu zpravodaji za výbor rozpočtový, p. posl. Janoušovi.

Zpravodaj posl. Janouš: Vzdávám se slova.

Místopředseda Tymeš: Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 2 paragrafy, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 2 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím ústavodárné Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové ve čtení prvém.

Z usnesení předsednictva podle § 54, odst. 1 jedn. řádu vykonáme ihned druhé čtení.

Ad 2. Druhé čtení osnovy zákona o udělování státní novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského (tisk 186).

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodajka posl. Uhlířová: Nejsou.

Zpravodaj posl. Janouš: Nejsou.

Místopředseda Tymeš: Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji ústavodárné Národní shromáždění přijalo ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím ústavodárné Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Tím je vyřízen 2. odstavec pořadu.

Sděluji, že se předsednictvo usneslo, aby se příští schůze konala zítra ve čtvrtek dne 7. listopadu 1946 o 13. hodině

s pořadem:

1. Zpráva výboru dopravního o vládním návrhu zákona (tisk 112) o poště (poštovní zákon) (tisk 204).

2. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Ústí nad Labem za souhlas s trest. stíháním posl. Tichého (přestupek podle zákona na ochranu cti) (tisk 187).

3. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Přerově, odd. V, za souhlas s trest. stíháním posl. Kaďůrka (přestupek ublížení na cti podle § 2 zák. č. 108/33 Sb.) (tisk 188).

4. Zřízení výboru právního a zrušení výboru ústavně-právního.

5. Volba výborů ústavního, právního a výboru pro kontrolu provádění dvouletého plánu.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 17 hod. 52 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP