Čtvrtek 11. července 1946

Takovým problémem je na příklad otázka jednotné tělovýchovy, která stále ještě není rozřešena, čímž trpí především celý národ. Slyšíme stále všude mluvit o jednotě, ale jak se zdá, nepřestala být trnem v oku některým lidem, protože má-li k ní dojít, honem od ní utíkají. (Potlesk.)

Naše mládež by mohla jít v práci pro jednotu národa příkladem. Ukázal to zlínský sjezd, na němž mládež, vycházejíc z předpokladu, že republika potřebuje jednotu, aby mohly být splněny před námi ležící úkoly, vytvořila společný orgán mládeže české a slovenské, jehož programem je úsilí o nejužší spolupráci a bratrství mládeže české a slovenské (Potlesk.), úsilí o odstraňování všech rozdílností, které mezi námi vznikly nerovnoměrným vývojem obou zemí, o vzájemné poznávání a podporu. Dohodli jsme se tam, že Češi budou podporovat Slováky v industrialisaci Slovenska, že Slováci pošlou do českých zemí své učně, aby se zde vyškolili v dobré odborníky, a že všichni budeme navzájem soutěžit v práci pro republiku. (Potlesk.)

Jednotné organisaci mládeže se často vytýkalo, že je politická. Ozývají se i dnes hlasy, že je třeba organisovat mládež na nepolitickém základě. Podívejme se, jaká byla dosud politika Svazu české mládeže, této jednotné a nadstranické organisace. Bylo to úsilí o jednotu národa, byly to miliony hodin odpracovaných v dobrovolné přesčasové práci pro republiku. Na takovou politiku je právem naše mládež hrda a nehodlá od ní upustit. (Potlesk.) Také ústředí mládeže Československé republiky bude pokračovat v této politice, protože si vzalo za svůj základní politický úkol splnění dvouletého plánu. A ve své práci pro jednotu národa bude pokračovat nyní již na širší základně, na základně prohlubování bratrství a vzájemnosti Čechů a Slováků. (Potlesk.) Taková je politika organisace mládeže.

Mladí lidé budou hrát při plnění programu vlády velikou roli. Bude jejich sil potřeba ve všech průmyslových oborech, bude jich třeba v zemědělství a bude jich také třeba při dokončení osídlení našeho pohraničí, protože mladý člověk se snadněji rozhodne změnit své prostředí a zapracuje do nových poměrů. Mladí lidé učinili ze splnění těchto úkolů věc své cti. Staví se plně za vládu Národní fronty, za vládu budovatelskou a její dvouletý plán, na jehož splnění budou ze všech sil pracovat. Očekávají však, že jejich práce najde porozumění u všech povolaných činitelů a že budou také vyřešeny všechny otázky s tím souvisící: potřebná sociální úprava, vydání školského zákona, zajištění pracovního dorostu a spravedlivé oceňování fysické práce. Zároveň očekávají, že bude podporováno jejích úsilí o jednotu národa především skutečným sjednocením tělovýchovy a zabezpečením jednotné organizace mládeže. Tato jednota je zvláště důležitá dnes, kdy všechny pokrokové síly budou usilovat o splnění vládního programu. Nestačí však o jednotě pouze mluvit, ale rádi bychom již jednou viděli nějaké skutky. Každý poctiví občan naší republiky má na mysli rozkvět a spokojenost svého státu. Mládež chce že všech svých sil pracovat pro tento rozkvět. Nemůže zde být na překážku politická příslušnost. Politické strany se dohodly na spolupráci při plnění vládního programu. Je tedy zapotřebí, aby také vedly mladé příslušníky k práci v jednotné organizaci mládeže. Silná a jednotná organizace mládeže povede pak všechnu mládež k iniciativnímu řešení jejích problémů, bude moci sáhnout k svépomoci při budování hřišť, domovů mladých, ale také při jiných pracích spojených s výstavbou našeho státu. Silná a jednotná organizace mládeže je zárukou, že podíl mládeže na dvouletém plánu bude velký a že bude také včas splněn. Jednotná mládež spojená myšlenkou pokroku, láskou k vlasti a k práci znamená pak pro republiku, že bude zajištěna práce, brannost a budoucnost. (Potlesk.)

Předseda (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Podle § 65 jedn. řádu jest rozpravu o vládním prohlášení zakončiti hlasováním, zda sněmovna prohlášení schvaluje.

Budeme tudíž hlasovati.

Žádám paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa! (Děje se.)

Konstatuji, že sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Přikročíme tudíž k hlasování.

Kdo souhlasí s tím, aby sněmovna schválila prohlášení pana předsedy vlády, učiněné v 3. schůzi dne 8. července 1946, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Prohlášení pana předsedy vlády jest schváleno. (Poslanci povstávají. - Hlučný, dlouho trvající potlesk. - Poslanci opět usedají.)

Tím je vyřízen 1. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání druhého odstavce pořadu, jímž je

2. Zpráva výboru ústavně-právního (podle § 35 jedn. řádu) o vládním návrhu zákona (tisk 3), jímž se mění zákon ze dne 22. ledna 1946, č. 24 Sb., o dočasné příslušnosti ve věcech náležejících soudům porotním a kmetským (tisk 12).

Zpravodajem je p. posl. dr Bunža. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Bunža: Slavné ústavodárné Národní shromáždění, paní a pánové!

Jedním z požadavků lidové demokracie jest, aby v trestních řízeních obzvláštní důležitosti a závažnosti zúčastnil se při spolurozhodování o otázce viny a trestu vedle soudců z povolání také živel laický. Tak tomu bylo za první republiky před soudy porotními a kmetskými. Tyto soudy však nemohly býti po osvobození obnoveny z důvodů bezprostředních následků války, a proto dekret presidenta republiky z 31. července 1945, čís. 39, zavedl až do konce r. 1945 na místo soudů porotních a kmetských sbory soudců z povolání. Stalo se tak zejména proto, že nemohl být uskutečněn základní předpoklad pro znovuzavedení soudů porotních a kmetských, a tím jsou seznamy porotců a kmetů. Poněvadž ani pro r. 1946 pro dále trvající překážky, jako byly přesuny obyvatelstva, nevyřízené případy žádostí o státní občanství atd., nemohly býti seznamy porotců včas sestaveny, zákon z 22. ledna 1946, čís. 24, o dočasné příslušnosti ve věcech náležejících před soudy porotní a kmetské řešil to i pro r. 1946 tak, že na místo porot trvaly dále sbory soudců z povolání. Při tom se předpokládalo, že seznamy porotců bude možno sestavit do 30. června 1946 a že tudíž dnem 1. července budou moci vstoupiti ve funkci soudy porotní a kmetské. Ministerstvo spravedlnosti bylo však upozorněno resolucí, přijatou Prozatímním Národním shromážděním, aby do 30. června 1946 zároveň se sestavením seznamů porotců a kmetů připravilo také osnovu zákona, jímž by byly obnoveny porotní soudy na území celé Československé republiky a zavedeno jednotné procesní řízení, odpovídající zásadám moderního trestního řádu. Tato osnova však nemohla býti včas předložena k parlamentnímu projednání a podle důvodové zprávy je nyní projednávána ve vládě. Poněvadž s novou zákonnou úpravou porot a řízení před nimi souvisí i otázka sestavování seznamu porotců, nebylo možno v předpokládané lhůtě, t. j. do 30. června 1946, seznamy porotců a kmetů sestavit a musilo býti provisorium, v němž činnost porot a soudů kmetských je sistována a nahrazena sborem soudců z povolání, prodlouženo do 31. prosince 1946.

Ústavně-právní výbor v navrhované osnově zákona provedl doplnění jen v uváděcí formuli zákona, totiž že na místo původně navrhovaného znění: "Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně" uvedl: "Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně".

Odpovídá to rozhodnutí vlády a usnesení ústavně-právního výboru, aby každý zákon byl takto uváděn a aby tak byla vyznačena a zdůrazněna zvláštní funkce tohoto Národního shromáždění.

Jiných změn a doplnění v zákoně provedeno nebylo, a proto doporučuji slavné sněmovně osnovu zákona k přijetí. (Potlesk.)

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 2 paragrafy, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to je s jejími 2 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí, podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím ústavodárné Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové ve čtení prvém.

Z usnesení předsednictva podle § 54, odst. 1 jedn. řádu vykonáme ihned druhé čtení.

Ad 2. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se mění zákon ze dne 22. ledna 1946, č. 24 Sb., o dočasné příslušnosti ve věcech náležejících soudům porotním a kmetským (tisk 12).

Jsou nějaké pozměňovací návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Bunža: Nejsou.

Předseda: Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji ústavodárné Národní shromáždění přijalo ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím ústavodárné Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Tím je vyřízen pořad schůze.

Navrhuji, aby byla stanovena lhůta do čtvrtka dne 18. července 1946 do 10. hodiny k podání zpráv o vládních návrzích zákonů těmto výborům:

výborům soc.-politickému a rozpočtovému pro vládní návrh zákona o zálohách na náhradu za některé škody válečné a škody způsobené mimořádnými poměry (tisk 9),

výborům ústavně-právnímu a soc.-politickému pro vládní návrh zákona o mimořádných opatřeních bytové péče (tisk 11), a

výborům soc.-politickému, brannému a rozpočtovému pro vládní návrh zákona o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce (tisk 13).

Kdo s navrženou lhůtou jmenovaným výborům pro uvedené vládní předlohy souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. - Lhůty jsou přijaty.

Sděluji, že předsednictvo se usneslo, aby se příští schůze konala ve středu dne 17. července 1946 o 15. hodině

s pořadem:

Zpráva výborů zahraničního a branného o vládním návrhu (tisk č. 10), kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé smlouva o přátelství, vzájemné pomoci a mírové spolupráci mezi republikou Československou a Federativní lidovou republikou Jugoslavií, podepsaná v Bělehradě dne 9. května 1946.

Tím končím dnešní schůzí.

(Konec schůze ve 12 hod. 58 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP