Středa 10. července 1946

V budovatelském plánu výstavby republiky je několik bodů, které budou pro dělnictvo velikým přínosem. Ale musí býti důsledně provedeny a splněny jak se strany vlády, tak pochopitelně i se strany dělnictva. Prvním předpokladem úspěšného provedení těchto věci je zavedení klidu do závodů. vítám prohlášeni, ve kterém se říká, že vláda bude dbát, aby žádný zaměstnanec nebyl existenčně poškozován pro své politické přesvědčeni, pokud je v souladu s demokratickými řády. Politikaření ze závodů musí ovšem bezpodmínečně zmizet a nesmí býti prováděno prostřednictvím anebo dokonce pod záštitou čestných funkcí, jako je členství v závodních radách a odborové organisaci. Uklidnění do závodů přinese i plnění a skutečné provádění dekretů presidenta republiky. Je všeobecně známo, že zároveň s dekretem o zestátnění vyšel dekret o závodních radách. Nechceme-li, aby se tento dekret stal kusem papíru, musí být slyšeno přání dělnictva, aby se k tomuto dekretu vydalo bez odkladu prováděcí nařízeni, podle kterého by bylo možno demokratickým způsobem tyto jistě velmi důležité orgány demokraticky zvoliti. V prováděcím nařízení je nutno též řádně vymeziti pravomoc závodních rad a správy závodů, aby se nemohly opakovati smutné zjevy, kdy nevhodnými zásahy závodních rad do správy závodů bylo způsobeno mnohdy mnoho hospodářských škod, ovšem že také k tíži dělnictva. Naše republika je republikou demokratickou, proto všechno nedemokratické musí být v době co nejkratší bezpodmínečně odstraněno.

Přáním dělnictva je také, aby se demokratickým způsobem zdola nahoru zvolili představitelé jednotného odborového hnuti. v odborech vždy prvním předpokladem ke zvolení byla odborová schopnost a byli volení ti nejschopnější dělníci jako mluvčí. Musí tomu tak být i dnes a politická legitimace nesmí za žádných okolností v nadstranickém odborovém hnuti hráti žádnou úlohu.

Zasahování odborů a dělnictva do veřejného politického dění se může trpět jen mimo závod, ovšem zase každý odborář musí vystupovat jako jednotlivec, příslušník té neb oné politické strany. Nesmí se ovšem zneužívati dělnictva, jako jsme právě nedávno byli svědky zásahů dělníků v Plzni, před tím v Brně a na mnoha jiných místech, které po žádné stránce nepřidaly pověsti nadstranického odborového hnuti. (Potlesk.)

Co se týče jednotlivých bodů, je nutno zdůraznit, že veliká péče se musí věnovati odbornému školení a vzdělávání pracujícího dorostu. Řemeslný dorost musí být vyspělý, aby se mohl státi nápomocným při řešení obrovských úkolů, které nás v průmyslu čekají. (Potlesk.) Živnostenské školství nutno vybudovati tak, aby za odborného vedení učitelů, kteří by se mohli náležitě věnovati výchově v důstojných budovách, vybavených dílnami, laboratořemi a vzorkovnami, vyrůstal nám mladý schopný dělník. Nebude nadále možné trpět, aby se živnostenské školy tísnily v budovách nedůstojných, na mnohých místech ve sklepních místnostech nebo dokonce v místnostech hygienicky závadných.

Dělnictvu v pohraničí je třeba obzvláště věnovati péči a zákonem, který byl podán poslanci národně socialistickými a bohužel nebyl odhlasován Prozatímním Národním shromážděním, stanoviti pohraniční přídavek, odpovídající pionýrské práci dělníků tam zaměstnaných.

Sociálním otázkám dělnickým, které se budou muset řešit a kterých je hodně, se bude muset věnovat náležitá pozornost. Bude to hlavně připravované národní pojištění, ve kterém musí být řádně podchycena péče o pracujícího, zajištění stáří, zajištění pro případ pracovní neschopnosti ne vlastní vinou přivoděné, jako úrazy, nemoci z povolání atd., stanovení a snížení věkové hranice pro pensisty-dělníky, neboť 65 let je hranice příliš vysoká, obzvláště pro dělníky zaměstnané v hutích, dolech, těžkém průmyslu a podobně. Nemůžeme u nás připustiti, aby se dělník v pravém slova smyslu udřel a nemohl si při plném zdraví ve stáří odpočinout při blahém vědomi, že si svůj kus práce vykonal. Národní pojištění se nesmi uvádět v život jako věc nedokonalá, řádně nedomyšlená, ale musí se uskutečniti tak, aby přineslo podstatné zlepšení dnešního sociálně pojišťovacího systému. Zkrátka národní pojištění musí v každém případě sloužiti pojištěnci. Bylo by též dobře, aby část čistých zisků byla věnována ke zlepšení národního pojištění.

Stať pojednávající o oživení stavebního ruchu je po stránce dělnické velmi důležitá. Stavební živnosti živořily po šest let okupace a s nimi i řemesla spojená, jako stavební zámečníci, truhláři, natěrači, malíři a podobně. Bude nutno roztočiti kola v cihelnách, vápenkách, pilách a cementárnách; tím se dostaneme k řešení jednoho z nejtíživějších problémů vzniklých po válce, to jest nedostatku bytů. Dělník řádně vykonávající svojí práci žádá důstojný byt, který by mu po všech stránkách vyhovoval, hlavně po stránce hygienické, a co je nejdůležitější, musí býti cenově přístupný i nejnižším vrstvám dělnickým. I dobrý byt přidá nové chuti k budovatelské práci našeho dělnictva.

Lékařská péče o dělnictvo nesmi býti přehlížena a je nutno zavésti lékařské prohlídky zaměstnanců v závodech, ale skutečné, ne pouze formální, jak byly prováděny za neblahých šesti let okupace, kdy bylo mnohdy prohlédnuto lékařem za jednu hodinu šedesát i více pacientů. v souvislosti s tím je nutno zlepšovati zařízení v závodech po stránce zdravotní, aby mohla býti náležitě udržována vzorná čistota na pracovištích a v dílnách. Je třeba také dbáti všech předpisů o zdraví zaměstnanců, musí býti náležitě vybudována zábrana úrazů, koupelny, řádné dovolené, rekreační a zotavovací péče, dále je třeba pečovat o kulturní povznesení dělnictva pořádáním skutečně hodnotných divadel, přednášek a odborných kursů.

Všeobecně se v řadách dělnictva naříká na mzdové uspořádání, které je pochopitelně nedostatečné. Není žádným tajemstvím, že dělník za svůj výdělek, který přes to, že je dnes daleko vyšší než byl v roce 1938, si nemůže ani zdaleka koupiti tolik jako před rokem 1938. Poměr mezi výdělky a cenami je neúměrný a je v neprospěch dělnictva. Je nám jasné, že zvyšováním mezd bychom dělali krok k inflaci. Proto vítám, že vláda chce věnovati náležitou pozornost snižování cen, k čemuž ovšem dělnictvo musí také přispěti zvýšením pracovní morálky a zvýšením pracovního výkonu.

Nutno také ve vládním prohlášení uvítat, že se musí navrátiti kvalifikované síly do svého původního zaměstnáni. Přesněji řečeno: náš stát nepotřebuje hodně špatných úředníků a tajemníků, ale potřebuje kvalifikované síly v jednotlivých oborech, jako v hornictví, slévače, soustružníky, zámečníky a podobně. Z velké části se tyto odborné a kvalifikované sily ve svém oboru přeorientovaly po 5. květnu 1945 na snazší povolání. vláda projevuje ochotu uplatniti heslo: Za práci spravedlivou úplatu. A uvědomělý dělník musí si říci: Za úplatu odevzdám poctivou práci. To znamená: ne měřit práci na hodiny, ale měřit ji na skutečnou práci positivní za ně vykonanou. Věřím, že vzájemným porozuměním se nám podaří uplatniti heslo: Vláda dělnictvu, dělnictvo vládě republiky.

Republika Československá, její výstavba a blaho všeho lidu v ní je straně čs. národních socialistů přede vším. V důsledku toho prohlašuji, že dělnictvo organisované ve straně národně socialistické a pochopitelně celá strana chce a bude při budování naší milované republiky stát na prvém místě. (Potlesk.)

Místopředseda Tymeš (zvoní): Přerušuji projednávání pořadu.

Dovolenou podle § 2, odst. 4 jedn. řádu dal jsem posl. Evženu Erbanovi, Pavlánovi, Ant. Gottvaldovi.

Před ukončením schůze sděluji, že se předsednictvo usneslo, aby se příští schůze konala zítra ve čtvrtek dne 11. července 1946 o půl 10. hod.

s pořadem:

1. Rozprava o prohlášení pana předsedy vlády Klementa Gottwalda, učiněném v 3. schůzi ústavodárného Národního shromáždění dne 8. července 1946.

2. Zpráva výboru ústavně-právního (podle § 35 jedn. řádu) o vládním návrhu zákona (tisk 3), jímž se mění zákon ze dne 22. ledna 1946, č. 24 Sb., o dočasné příslušnosti ve věcech náležejících soudům porotním a kmetským.

Končím schůzi.

(Konec schůze 19 hod. 22 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP