Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1938.

 

IV. volební období.

7. zasedání.

Tisk 673.

 

Interpelace:

 

1. sen. Tschakerta na p. ministra vnitra stran protizákonného zatčení truhlářského pomocníka Waltera Schuberta v Kamenické Stráni, okres Děčín.

 

2. sen. Slámy na p. ministra financí stran předpisu všeobecné daně výdělkové obchodům s jednotkovými cenami.

 

3. sen. Bally p. předsedovi vlády, p. ministru sociální péče a p. ministru vnitra stran vyvlastnění pozemků na stavbu rodinných domků podle zákona č. 65 Sb. z. a n. z r. 1936.

 

4. sen. Franka na p. ministra pošt a telegrafů stran jazykové neschopnosti úřednice telefonní služby u poštovního úřadu ve Svojšíně u Stříbra.

 

5. sen. Krommera na p. ministra financí stran jazykové neschopnosti berního exekutora u berního úřadu v Městě Albrechticích.

6. sen. Franka na p. ministerského předsedu o tom, že pan ministr železnic Rudolf Bechyně neodpověděl na interpelaci tisk 534/7.

 

Překlad ad 673/1.

 

Interpelace

senátora R. Tschakerta

na pana ministra vnitra

stran protizákonného zatčení truhlář-

ského pomocníka Waltera Schuberta

v Kamenické Stráni, okres Děčín.

 

Dne 16. února 1938 přišel do dílny truhlářského mistra Adolfa. Windricha ve Starém Městě u Děčína člen tajné policie a zatkl truhlářského pomocníka Waltera Schuberta z Kamenické Stráně, okres Děčín. V autu byl dovezen k četnické stanici v Binsdorfu a odtud se dvěma dalšími četníky do Kamenické Stráně až ke svému bytu, kde se provedla domovní prohlídka a zabaveno bylo několik písemností. Pak byl autem dopraven ke státní policii do Podmokel a tam držán od 1/2 13 do 18 hodin. V 18 hodin byl bez udání důvodů zatčení propuštěn, při čemž mu byly vydány písemnosti v Kamenické Stráni zabavené.

 

Dotazem u šéfa podmokelské státní policie, policejního rady Horny, bylo zjištěno, že ve vývěsní skřínce sudetskoněmecké strany; v Kamenické Stráni vyvěšeno bylo vylíčení divokého dolování uhlí a Walter Schubert jako vedoucí místní skupiny v Kamenické Stráni byl za to činěn odpovědným. Šlo o leták, jehož uveřejnění bylo zakázáno.

 

Je za všech okolností nepřípustno, aby někdo pro veřejné vyvěšení zakázaného letáku musel celý den zmeškati práci a aby pro takovou nepatrnou věc způsoben byl takový osobní a věcný náklad, nehledě k tomu, že § 177 tr. ř. jen výjimečně připouští, aby orgánové bezpečnostního úřadu bez písemného příkazu předběžně zadrželi člověka zločinem nebo přečinem podezřelého. Mimo to odporuje postup bezpečnostního úřadu v Podmoklech zásadám ústavní listiny o osobní svobodě.

 

Interpelanti táží se tudíž pana ministra:

 

1. Je pan ministr ochoten dát věc vyšetřiti?

2. Je pan ministr ochoten zahájiti proti provinilým orgánům disciplinární řízení?

 

V Praze dne 22. března 1938.

 

Tschakert,

Maixner, Krczal, Schmidt, Schrammel, Enhuber,

Fritsch, Garlik, W. Müller, Werner, dr Brass.

 

 

673/1 (původní znění).

 

Interpellation

des Senators Robert Tschakert

an den Herrn Innenminister

wegen gesetzwidriger Verhaftung des

Tischlergehilfen Walter Schubert aus

Kamnitzleiten, Bezirk Tetschen.

 

Am 16. Feber 1938 erschien in der Werkstatt des Tischlermeisters Adolf Windrich in Altstadt bei Tetschen ein Geheimpolizist und verhaftete den Tischlergehilfen Walter Schubert aus Kamnitzleiten, Bezirk Tetschen. Im Auto wurde er zur Gendarmeriestation Binsdorf und von dort mit zwei weiteren Gendarmen nach Kamnitzleiten bis zu seiner Wohnung gefahren, wo eine Hausdurchsuchung stattfand und einige Schriftstücke beschlagnahmt wurden. Sodann wurde er mit dem Auto zur Staatspolizei nach Bodenbach gebracht und dort von 1/2 13 bis 18 Uhr zurückbehalten. Um 18 Uhr wurde er ohne Angabe einer Begründung der Verhaftung entlassen, nachdem ihm die in Kamnitzleiten beschlagnahmten Schriftstücke ausgehändigt worden waren.

 

Durch Rückfrage beim Chef der Bodenbacher Staatspolizei, Polizeirat Horna, wurde fegtgestellt, daß im Aushängekasten der Sudetendeutschen Partei in Kamnitzleiten eine Darstellung des wilden Kohlenbergbaues ausgehängt worden war und Walter Schubert als Ortsleiter der Ortsgruppe Kamnitzleiten dafür verantwortlich gemacht wurde. Es handelte sich um ein Werbeblatt, dessen Veröffentlichung verboten war.

 

Es ist unter allen Umständen unzulässig, daß wegen des öffentlichen Aushängens eines verbotenen Werbeblattes jemand einen ganzen Tag Arbeit versäumen muß und daß wegen einer solch geringfügigen Sache ein derartiger Personal- u. Sachaufwand getrieben wird, abgesehen davon, daß der § 177 der St. P. O. nur ausnahmsweise die vorläufige Verwahrung des eines Verbrechens oder Vergehens Verdächtigen durch Organe der Sicherheitsbehörde ohne schriftliche Anordnung zuläßt. Außerdem widerspricht das Vorgehen der Sicherheitsbehörde in Bodenbach den Grundsätzen der Verfassungsurkunde über die persönliche Freiheit.

 

Die Interpellanten stellen daher an den Herrn Minister die Anfragen:

1. Ist der Herr Minister bereit, die Angelegenheit erheben zu lassen?

2. Ist der Herr Minister bereit, gegen die schuldigen Organe das Disziplinarverfahren zu eröffnen?

 

Prag, 22. März 1938.

Tschakert,

Maixner, Krczal, Schmidt, Schrammel, Enhuber,

Fritsch, Garlik, W. Müller, Werner, dr Brass.

 

 

673/2.

 

Interpelace

senátora J. Slámy

na pana ministra financí

stran předpisu všeobecné daně výdělkové

obchodům s jednotkovými cenami.

 

V řadách žinostnictva a obchodnictva jest po leta vyslovován podiv a nespokojenost nad předpisy všeobecné daně vydělkové obchodům s jednotkovými cenami a zejména firmy Plaček a spol. Zjistili jsme, že tato daň byla jmenované firmě předepsána z čistého výtěžku za rok

 

1930

530.000.-

1931

600.000.-

1932

290.000.-

1933

550.000.-

1934

120.000.-

 Tato firma dopustila se trestného činu vyvážením peněz do ciziny. Jak mohla vyvážeti čsl. koruny v milionech, když přiznávala ku zdanění tak malé obnosy?

 

Podepsaní se proto táží pana ministra financí:

 

1. Kolik tato firma za uvedená leta na čistém výtěžku přiznala a jaká opatření pan ministr financí učiní, aby tyto nemožně nízké předpisy byly napraveny nazpět i do budoucna? (V Rakousku byl odsouzen před krátkým časem obchodník Mehl pro podloudné pašování 270.000 šilinků na rok do vězení, dále ku 30.000 šilinků a k důchodkovému trestu milion šilinků nebo šest měsíců vězení).

 

2. Jaké přesné částky prošly celkem zatajenými zahraničními konty firmy Plaček a spol. za dobu platnosti zákona o ochraně československé měny a jakým způsobem se ony částky na tato konta dostaly?

 

3. Jaká opatření pan ministr financi učinil nebo hodlá učiniti na ochranu československé měny a zákonnych daní proti tomu, aby z jednotkových domů, zejména A. S. Jepy nebyly placeny na úkor čistého výtěžku ohromné částky do ciziny, zejména do Švýcarska na různé ředitelské platy různým pánům, kteří ve skutečnosti řediteli nikdy nebyli neb jen dle jména, za neexistující organisační porady a z jiných smyšlených titulů?

 

4. Je pan ministr financí ochoten oznámiti docílené obraty v jednotlivých jednotkových domech a přiznané čisté výtěžky od r. 1933?

 

5. Je panu ministru financí známo, že mezi živnostníky a obchodníky koluje pověst, že firmě Plaček a spol. má býti pokuta ministerstvem prominuta?

 

6. Je p. ministru financí známo, že na intervenci různých pánů z Prahy v ministerstvu financí byli společníci této firmy propuštěni ze zajišťovací vazby a kdo to nařídil?

 

V Praze dne 30. března 1938.

Sláma,

Vlk, Horák, Thoř, Kotrba, Ing. Havlín, Pechman,

Kianička, Sechtr, dr Havelka, Olejník, dr Bas.

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP