2. Ist der Herr Innenminister bereit zu veranlamen, daß unrichtige Generalbeschuldigungen gegen reichsdeutsche Staatsbürger in der čechischen Presse nicht geduldet werden?
3.Ist der Herr Justizminister bereit zu veranlassen, daß die zuständigen Staatsanwaltschaften gegen die ungebührlidhe und die, die zwischenstaatlichen. Beziehungen gefährdende Schreibweise der čechischen Presse gemäß § 493 St. P. O. einschreiten?
Prag, 26. Jänner 1937.
Ing. Löhnert,
Enhuber, Werner, Schösser, Liehm, Krommer, Bock, Ing. Weller, Dr. Tischer, Patzak, Maixner, Keil, Schrammel, Garlik.
Překlad ad 378/3.
Interpelace
senátora L. Franka
na pana ministra vnitra a pana ministra sociální péče
stran porušení ustanovení jazykového zákona okresní ústřednou práce v Nýrsku.
V posledním čase množí se případy, že úřední orgány proti jasným ustanovením jazykového zákona vydávají jednojazyčně česká vyřízení příslušníkům menšin, ačkoli se obvod působnosti úřadu vztahuje na okres, který podle posledního sčítání lidu má větší než 20%ní menšinu.
Pan František Hutter, obchodní pomocník v Nýrsku ucházel se o místo u firmy Norbert Lanzendörfer v Tachově. Okresní ústředna práce v Nýrsku zaslala firmě Norbert Lanzendörfer v Tachově tento poukaz:
"Okresní ústředna práce v Nýrsku.
Datum: 2. ledna 1937.
Číslo přihlášky: 23.
P. T, pan Lanzendörfer Norbert,
Tachov.
Hutter František uchází se a místo obchodního příručího u Vás a poukazujeme jej na základě Vámi zde učiněné přihlášky.
Přijat:
Nepřijat:
Budiž laskavě vráceno."
Pan František Hutter z Nýrska ucházel se v německém jazyku o volné místo u firmy Norbert Lanzendörfer v Tachově. Vymizení okresní ústředny práce v Nýrsku vztahovalo se v uvedeném případě na okres, ve kterém podle posledního sčítání lidu bydlí více než 20% ní německá menšina. Přes to vydala sdělení firmě Lanzendörfer jen v jednojazyčně českém a nikoli také v německém vyhotovení. Tento způsob vyřízení porušuje ustanoveni jazykového zákona a může německému dělníkovi zabrániti, aby se uchytil.
Tážeme se tudíž pánů ministrů:
1. Jsou páni ministři ochotni dát vyšetřiti způsob vyřízení okresní ústředny práce v Nýrsku co do jejího jazykového vyhotovení?
2. Jsou páni ministři ochotni zaříditi, aby okresní ústředna práce v Nýrsku svá vyřízení německým státním občanům vydávala podle ustanovení jazykového zákona také v jazyku německém?
V Praze dne 27. ledna 1937.
Frank,
Patzak, Krommer, Garlik, Bock, Enhuber, Schösser, inž. Weller, Keil, Schrammel, dr Tischer, Liehm, Maixner, Werner.
378/3 (původní znění).
Interpellation
des Senators Ludwig Frank
an den Herrn Minister des Innern und den Herrn Fürsorgeminister
wegen Verletzung der Bestimmungen des Sprachengesetzes durch die Bezirksarbeitsvermittlungsanstalt in Neuern.
Es mehren sich in letzter Zeit die Fälle, daß behördliche Organe entgegen den klaren Bestimmungen des Sprachengesetzes einsprachig čechische Erledigungen an Angehörige der Minderheit herausgeben, obwohl sich der Wirkungsbereich der Behörde auf einen Bezirk bezieht, der nach der letzten Volkzählung mehr als 20 Prozent der Minderheit besitzt.
Herr Franz Hutter, Handlungsgehilfe in Neuern, bewarb sich bei der Firma Norbert Lanzendörfer in Tachau um einen Posten. Von der Bezirksarbeitsvermittlungsanstalt in Neuern wurde der Firma Norbert Lanzendörfer in Tachau folgende Zuweisung zugeschickt:
"Okresní ústředna práce v Nýrsku.
Datum: 2. ledna 1937.
Číslo přihlášky: 23.
P. T. pan Lanzendörfer Norbert,
Tachov.
Hutter František uchází se o místo obchodního příručího u Vás a poukazujeme jej na základě Vámi zde učiněné přihlášky.
Přijat:
Nepřijat:
Budiž laskavě vráceno."
Herr Franz Hutter aus Neuern hat sich in deutscher Sprache um die freie Stelle bei der Firma Norbert Lanzendörfer in Tachau beworben. Die Erledigung der Bezirksarbeitsvermittlungsanstalt in Neuern bezog sich in dem angeführten Falle auf einen Bezirk, in dem nach der letzten Volkszählung mehr als 20 Prozent der deutschen Minderheit wohnen. Trotzdem hat sie die Mitteilung an die Firma Lanzendörfer nur ín einsprachig čechischer Ausfertigung herausgegeben und nicht auch in deutscher. Diese Art der Erledigung verletzt die Bestimmungen des Sprachengesetzes und ist geeignet, den deutschen Arbeiter in seinem Fortkommen zu hindern.
Wir richten daher an die Herren Minister die Anfragen:
1. Sind die Herren Minister bereit, die Art der Erledigungen der Bezirksarbeitsvermittlungsanstalt in Neuern nach ihrer sprachlichen Ausfertigung erheben zu lassen?
2. Sind die Herren Mínister bereit zu veran lässen, daß die Bezirksarbeitsvermittlungsanstalt in Neuern ihre Erledigungen an deutscheStaatsbürger gemäß den Bestimmungen des Sprachengesetzes auch in deutscher Sprache herausgibt?
Prag, 27. Jänner 1937.
Frank,
Patzak, Krommer, Garlik, Bock, Enhuber, Schösser, ing. Weller, Keil, Schrammel, Dr. Tischer, Liehm, Maixner, Werner.
378/4.
Interpelace
senátora Nedvěda
ministru vnitra
ohledně zoufalé situace města Bělé pod Bezdězem a ohledně krytí úhrady za překročení stavby vodovodu v Bělé pod Bezdězem, zaviněného inženýrem O. Šulcem, ze zemského úřadu, ministerstvem vnitra.
Město Bělá pod Bezdězem v okrese Mnich. Hradiště je v zoufalé situaci. Město má 4200 obyvatel, kteří byli z největší části odkázáni na výdělek místní textilní továrny fy Noe Stross, kde bylo zaměstnáno 1200 dělníků. Továrna 4. ledna 1933 zastavila provoz a dělnictvo propustila. Tím daňová základna obce se zhroutila a také dávky obecní nelze předpisovati nezaměstnanému obyvatelstvu, když se svými rodinami trpí bídu.
Město má toho času dluh, 3,683.097 Kč, na jehož úrokování a umořování potřebuje asi 390.000 Kč. Výnos přirážek obnáší však pouze 258.457 Kč a ostatní příjmy jsou nepatrné, ještě stále dále klesají, takže není možno, aby obec platila anuity.
Roku 1926 přikročila obec ku stavbě vodovodu. To bylo v době konjunktury, v době, kdy továrna fy Noe Stross byla plně zaměstnána. Rozpočet na vodovod činil okrouhle 3,300.000 Kč, takže obec po odečtení 50% státní subvence měla zaplatit asi 1,800.000 Kč. Technickým dozorem byl pověřen rada zemského úřadu, inž. O. Šulc. Zadání stavby provedly subvenční úřady. Zadávací podmínky byly rovněž vypracovány na zemském úřadě a byly podrobně vypracovány. Projekt byl zkoumán řadou techniků a schválen všemi subvenčními úřady. Sotva se však započalo se stavbou, byly správcem stavby radou inž. O. Šulcem nařizovány různé změny, bez ohledu na to, jestli s tím jsou srozuměni zástupcové obce. Dle protokolu vodárenské komise vyzněla naprázdno všechna upozornění členů komise, že jsou obavy z překročení rozpočtu. Veškeré námitky byly inž. Šulcem, správcem stavby odmítány s poukazem, že rozpočet překročen nebude a že on, jako zástupce subvenčních úřadů, má právo rozhodovat.
Vyúčtování však ukázalo, že došlo k obrovskému překročení rozpočtu při stavbě, a to:
Jímání pramenů: rozpočteno 26.329.50 Kč, náklad 209.757.14 Kč, překročeno o 183.427.64 Kč. Přívodní řád: rozpočteno 188.606.70 Kč, náklad 204.669.88 Kč, překročeno o 16.063.18 Kč. Vodárna: rozpočteno 409.523.94 Kč, náklad 705.786.23 Kč, překročeno o 296.262.29 Kč. Věžový vodojem pro město: rozpočteno 266.711.82 Kč, náklad 380.594.59 Kč, překročeno o 113.882.77 Kč. Přečerpací stanice: rozpočteno 12.832.30 Kč, náklad 96.112.71 Kč, překročeno o 83.280.41 Kč. Věžový vodojem pro hlínoviště: rozpočteno 86.418.97 Kč, náklad 123.376.14 Kč, překročena o 36.957.17 Kč. Celkem překročeno o 729.873.45 Kč.
Všechny práce, jež zavinily překročení rozpočtu, nařídil správce stavby inž. Šulc bez vědomí obecního zastupitelstva, ačkoliv v zadávacích podmínkách odstavec "10. Úchylky" uvádí, že jakékoliv vícepráce během stavby se vyskytnuvší měly býti předem ciferně doloženy a před započetím prací obecním zastupitelstvem schváleny. Naopak, tyto práce zadal inž. Šulc z volné ruky, bez nabídkového řízení. Velikost projektu zůstala stejná jako v původních plánech.
Další překročení rozpočtu zaviněno stavbou trubního řádu od Páterova do papírny K. C. Menzel, na který dle zaručování pana rady Šulce měla být připojena osada Bytouchov. K tomuto připojení do dnešního dne nedošlo a nedojde. Náklad na tuto trať, jenž činil celkem 160.000 Kč, jeví se jako zbytečný a není produktivní. Práci provedl inž. Šulc přes odpor obecního zastupitelstva.
Rovněž tak ztratila obec velký obnos při stavbě trati cirkulační spojky podle mlýna Humrova, která, dle změny nařízené panem inž. Šulcem, vedena byla přes močálovou louku, což si vyžádalo nákladného pilotování, navážky, a konec konců po marných mnohých a nákladných opravách musela být vypjata a zřízena nová. Tento hokus-pokus rady Šulce stál asi 50.000 Kč a zřízení nové spoje 37.000 Kč.
Stavba vodovodu byla skončena v září 1927. Kolaudace její byla správcem stavby slíbena na říjen téhož roku, ale přes četné urgence obce provedena byla až 5. dubna 1930.
Následkem toho byl obci odpírán nárok na subvencování poloviny interkalárních úroků, jež byly obci zaručeny, a ježto jde o částku 814.583 Kč, byla obec zkrácena o 704.291 Kč.
Subvenční úřady přislíbily vyplácení subvencí dle splátkových výkazů během stavby. Subvence však byly vypláceny velmi opožděně, takže obec, aby dostála svým závazkům musela si opětné dlužiti a tím vznikly obci nové dluhy na úrokování směnky částkou 166.776 Kč.
Z uvedeného vysvítá, že stavba vodovodu vyžádala si zvýšení oproti původnímu projektu:
1. následkem překročení rozpočtu | 729.873,46 | Kč, |
2. interkalární úroky v částce | 407.291,78 | Kč, |
3. neproduktivní trať do Valchy | 160.000,? | Kč, |
4. nepotřebná trať u Humrova | 50.000,? | Kč, |
5. nová spoj cirkulační | 37.000,? | Kč, |
6. částka spotřebovaná na prozatímní čerpací stanici nebyla pojata do subvence, ač to bylo zaručeno, a tím vznikla ztráta | 35.000,? | Kč, |
7. úrokování výpůjčky 1 mil. Kč | 166.776,? | Kč. |
Úhrnem. |
1,585.941,24 | Kč. |
Tato číslice není ještě konečná, ježto ministerstvo zdravotnictví sdělilo obcí, že nevyplatí subvenci na vícepráce. Obec tím byla zkrácena a více jak 300.000 Kč.
Obec Bělá pod Bezdězem stěžovala si v pořadí instančním do překročení rozpočtu radou Šulcem proti vůli obecního zastupitelstva, ale všechny její stížnosti byly zamítnuty.
Tím se dostala, obec do zoufalé situace, o které píšeme v úvodu.
Úhrnný dluh města Bělé pod Bezdězem činí | 3,683.097,? K?, |
odečtěme-li překročení rozpočtu o | 1,585.941.24 Kč, |
zbývá skutečný dluh obce | 2,097.155.76 Kč. |
Kdyby o sumu překročení rozpočtu obecní dluh byl snížen, obci by se velice ulehčilo a mohla by z výnosu přirážek 258.457 Kč a z výnosu ostatních příjmů snadněji se dostati z nynější neutěšené situace.
Podepsaní táží se pana ministra vnitra:
1. Jest panu ministru tento případ znám?
2. Jest panu ministru známo, že takovýchto případů, kdy úředníci ověření správou stavby komunálních objektů, již často zavinili překročení rozpočtů a tím silné zadlužení obcí?
3. Jest pan ministr ochoten učiniti opatření, aby překročení rozpočtu o 1,585.94124 Kč při stavbě vodovodu, zaviněné radou inž. Šulcem bylo uhrazeno úřadem, který inž. Šulce správcem stavby jmenoval, t. j. zemským úřadem?
4. Jest pan ministr ochoten co nejrychleji zaříditi okamžitou vydatnou pomoc na účet této pohledávky obce Bělé pod Bezdězem za zemským úřadem?
5. Co hodlá pan ministr učiniti, aby techničtí úředníci zemských úřadů, vysílaní jako správcové staveb samosprávy, byli si více vědomi zodpovědnosti a nehazardovali s jměním obcí a nepřetěžovali finanční nosnost obyvatelstva?
V Praze dne 8. února 1937.
Nedvěd,
Zmrhal, Popovič, Svoboda, Pfeiferová, Steiner, Wenderlich, Juran, Malík, Fidlík, Králka, Kreibich.