Překlad ad 305/5.
Interpelace
senátora O. Krommera
na pana ministra financí a na pana ministra národní obrany
stran poškozování německých dělníků při poskytování úvěru v továrnách.
Z Bruntálu obdrželi interpelanti následující zprávu:
V hluboké víře seznaly tisíce nezaměstnaných bruntálského okresu z prohlášení vedoucích mužů ve státě, že se učiní vše, aby vhodnými opatřeními zmírněna byla nouze okresů, hospodářskou krisí nejtíže postižených. Kdežto nezaměstnanost v celém státě klesla pod 500.000, stoupla v soudním okresu bruntálském za tu dobu z 2888 na 3112, tedy o 236, t. j. o více nežli 8%. Z těchto nezaměstnaných připadá 1.609 na textilní průmysl, to je tedy více nežli 51% stavu nezaměstnaných.
V našem městě nalézá se přádelna firmy G. Marburg a synové, která v době plné zaměstnanosti zaměstnávala asi 1000 dělníků. Následkem hospodářské krise s jejími zjevy úpadku, ztrátami u zahraničních zákazníků atd. upadal tento závod do stále větších potíží. Nedostatek kapitálu nutil tuto firmu ke zcela značnému omezení v podniku, takže tato továrna zaměstnává asi 120 dělníků.
Článkem, který se před několika měsíci objevil v hospodářském časopise "Börsenkurier" v Praze, vešlo ve městě ve známost, že státně zaručeným úvěrem Ústřední sociální pojišťovny má býti tomuto podniku umožněno přijímati opět dělníky.
Od několika týdnů objevují se stále více pověsti, že se poskytnutí tohoto úvěru odůvodňuje sice značnou nezaměstnaností, že však se činí závislým od splnění smluvního závazku, který zní, že do dvou let musí býti 50% celého osazenstva (dělníci a zřízenci) české národnosti. A tyto pověsti jsou pravdou. Bylo by poznamenati, že 97% obyvatelstva bruntálského okresu je německé národnosti a že ze zbývajících tří procent české národnosti ani jediný není bez zaměstnání.
Tisíce lidí k práci ochotných, avšak z hospodářského procesu vyloučených, čekají toužebně na den, kdy zavoláni budou k činorodé práci. Ale mnozí z nich budou čekati marně, neboť dřívější jejich pracovní místo zaujmouti má dělník z daleka, v obci cizí, jehož řečí namnoze nebudou rozuměti. Svá obydlí budou muset opustiti, ježto pracně nastřádaný groš dávno spotřebovali a nebudou dále s to, aby sehnali na nájemné.
Zde vykonává se proti všem slibům vedoucích mužů ve státě plánovitá práce Národní rady v Opavě společně se zdejší místní skupinou. Což nenabyl německý dělník svými příspěvky Ústřední sociální pojišťovně práva, aby jeho důchodového kapitálu, je-li toho třeba, použito bylo k vytvoření pracovních možností pro strádající jeho soukmenovce?
Je nejvlastnějším úkolem státní a hospodářské správy, aby vhodnými opatřeními pečovala o vezdejší chléb a přístřeší pro všechny své občany, tedy také sudetské Němce. Nejsou zde připravovaná opatření s to, aby vzbudila napětí národnostní, sociální a hospodářská?
Šest tisíc nezaměstnaných politického okresu bruntálského poukazuje na tuto osudovou skutečnost a nechce se vzdáti naděje, že státní a hospodářská správa bezodkladně učiní opatření, která mohou přispěti k uspokojení těchto nezaměstnaných.
Chce-li někdo vědomě falšovati smysl našeho hospodářství, vznikají škody, jejichž účinky na vedoucích místech dosud nepoznávají anebo poznati nechtějí.
Tážeme se pana ministra financí a pana ministra národní obrany:
Jaké podmínky kladeny byly firmě Marburg a synové při poskytnutí úvěru, pokud jde o zaměstnávání českých dělníků?
V Praze, dne 5. října 1936.
Krommer,
Fritsch, ing. Lohnert, Stellwag, Krczal, Patzak, Pfrogner, Maixner, Werner, Keil, W. Müller, ing. Weller.
305/5 (původní znění).
Interpellation
des Senators Otto Krommer
an den Herrn Finanzminister und
an den Herrn Minister für nationale Verteidigung
betreffend die Benachteiligung deutscher Arbeiter anläßlich Kreditgewährung in
Fabriken.
Aus Freudenthal erhielten die Interpellanten nachstehenden Bericht:
In tiefer Gläubigkeit haben die Tausenden Arbeitslosen des Freudenthaler Bezirkes aus den Erklärungen führender Männer des Staates entnommen, daß alles getan werden wird, um darch geeignete Maßnahmen die Not der durch die vvirtchaftskrise am schwersten heimgesuchten Bezirke zu lindern. Während die Arbeitslosigkeit gesamtstaatlich unter 500.000 gefallen ist, stieg sie im Gerichtsbezirk Freudenthal in diesem Zeitraum von 2.888 auf 3.112, also um 236, d. i. mehr als 8 Prozent. Von diesen Arbeitslosen entfallen 1.609 auf die Textilindustrie, das sind also mehr als 51 Prozent des Arbeitslosenstandes.
Nun befindet sich in unserer Stadt ein Webereibetrieb der Firma G. Marburg u. Söhne, die in der Zeit der vollen Beschäftigung gegen 1000 Arbeiter beschäftigte. Durch die Wirtschaftskrise mit ihren Verfallserscheinungen, Verlusten bei Auslandskunden usw. geriet dieser Betrieb in immer größere Schwierigkeiten. Der auftretende Kapitalsmangel zwang diese Firma zu ganz bedeutenden Einschränkungen in dem Betriebe, sodaß diese Fabrik zirka 120 Arbeiter beschäftigt.
Durch einen, in der Wirtschaftszeitung ťBörsenkurier" in Prag vor Monaten erschienen Artikel wurde es in der Stadt bekannt, daß durch einen staatlich garantierten Kredit der Zentralsozialversicherungsanstalt dieser Betrieb in die Lage versetzt werden soll, erneut Arbeiter anzustellen.
Seit Wochen verdichten sich immer mehr die Gerüchte, daß diese Kreditgewährung zwar mit der bedeutenden Arbeitslosigkeit begründet wird, aber von der Erfüllung einer vertraglichen Verpflichtung abhängig gemacht wird, die lautet, daß innerhalb von 2 Jahren 50 Prozent der gesamten Belegschaft (Arbeiter und Angestellte) čechischer Nationalität sein müssen. Und diese Gerüchte sind Wahrheit. Zu bemerken wäre, daß 97 Prozent der Bevölkerung des Freudenthaler Bezirkes deutscher Nationalität sind und von den verbleibenden 3% čechischer Nationalität kein einziger arbeitlos ist.
Tausende von Arbeitswilligen, jedoch aus dem Wirtschaftsprozeß ausgeschiedenen Menschen warten sehnsüchtig auf den Tag, wo man sie zur werktätigen Arbeit rufen wird. Aber viele von ihnen werden vergeblich warten, denn ihr früherer Arbeitsplatz soll durch einen ortsfremden Arbeiter von weither eingenommen werden, dessen Sprache sie vielfach nicht verstehen werden. Ihre Wohnstätten werden sie verlassen müssen, da sie ihre mühsam erworbenen Spargroschen längst aufgebraucht, nicht mehr in der Lage sein werden, den Mietzins aufzubringen.
Hier wird entgegen aller, von führenden Männern des Staates gemachten Versprechungen planmäßige Arbeit der Národní rada in Troppau im Vereine mit der hierortigen Ortsgruppe geleistet. Hat der deutsche Arbeiter durch seine geleisteten Beiträge an die Zentralsozialversicherungsanstalt nicht das erworbene Recht, daß sein Rentenkapital, wenn erforderlich, dazu verwendet wird, Arbeitsmöglichkeiten für seinen darbenden Volksgenossen zu schaffen?
Es ist die ureigenste Aufgabe der Staatsund Wirtschaftsführung, daß sie durch geeignete Maßnahmen Sorge trägt fürs tägliche Brot und schützende Dach für alle ihre Bürger, also auch der Sudetendeutschen. Sind diese hier vorbereiteten Maßnahmen nicht geeignet, Spannungen nationaler, sozialer und wirtschaftlicher Art hervorzurufen?
6000 Arbeitslose des politischen Bezirkes Freudenthal zeigen diesen schicksalsschweren Tatbestand auf und wollen die Hoffnung nicht aufgeben, daß die Staatsund Wirtschaftsführung unverzüglich jene Maßnahmen trifft, die geeignet sind zur Befriedigung dieser Arbeitslosen beizutragen.
Wenn man den Sinn unserer Wirtschaft bewußt fälschen will, entstehen Schäden, deren Auswirkungen man an führender Stelle noch nicht erkennt oder erkennen will.
Wir stellen an den Herrn Finanzminister und an den Herrn Minister für nationale Verteidigung die Anfrage:
Welche Bedingungen wurden der Firma Marburg u. Söhne hinsichtlich der Einstellung von čechischen Arbeiter anläßlich von Kreditgewährung gestellt?
Prag, am 5. Oktober 1936.
Krommer,
Fritsch, Ing. Löhnert, Stellwag, Krczal, Patzak, Pfrogiier, Maixner, Werner, Keil, W. Müller, Ing. Weiler.
305/6.
Interpelace
senátora R. Bergmana
na p. předsedu vlády
v záležitosti trestání zemědělců v obci Jablečně, pól. okres Rokycany, pro překročení
ustanovení odst. 2 §u 1 vládního nař. číslo 173 ze dne 20. července 1935 o úpravě
osevu pšenice, žita, ječmene a ovsa v roce 1935-1936.
Výměrem okresního úřadu v Rokycanech byli rolníci František Kopecký, Jablečno čp. 3, Václav Cimrhakl, Jablečno čp. 4 a rolník Svejkovský tamtéž trestáni pokutou dle článku II. zákona číslo 109 z 21. června 1934 za překročení vládního nařízení číslo 173 ze dne 20. července 1935 určující osev pšenice, žita, ječmene a ovsa v roce 1935-1936.
Uvedené vládní nařízení vyšlo ve Sbírce z. a n. dne 6. srpna a tabulky určující % osevu pšenice na jednotlivých soudních okresích ještě mnohem později, takže zemědělci neměli vůbec možnost citovanému vládnímu nařízení cele se přizpůsobiti.
Tyto okolnosti se později uznaly a bylo prohlášeno, že zemědělci nebudou stíháni za překročení povoleného osevu pšenice.
Tím více proto překvapuje, že v uvedených případech bylo použito §u 7 vládního nařízení číslo 173 a zemědělcům v Jablečně uložena pokuta. Postup okresního úřadu byl by snad na místě, kdyby šlo o úmyslné nedbání předpisu a o mimořádné zvýšení povoleného osevu.
Že tomu tak v tomto případě nebylo, nejlépe prokazují čísla z hospodářství Františka Kopeckého, rolníka v Jablečně čp. 3. Týž vlastní 74% korce půdy. Z toho je 16 korců luk, takže na půdu ornou připadá 58% korce. Dle tabulek mohl mít pšenice li korců a 5 arů, týž však měl li korců 15 arů, čili asi o 10 arů více při hospodářství o celkové výměře 74% korce.
Z uvedených čísel je patrno, že překročení osevu bylo zcela nepatrné a nutno přece uznati, že rolník ani za plánovitého hospodářství nemůže prováděti osev s metrem v ruce, aby na centimetr vyměřil plochu pro jednotlivé plodiny.
Dále okresní úřad nevzal vůbec v úvahu, že sklizňové poměry v obci Jablečně jsou velmi riskantní, neboť jde o obec, v níž část polností jde do velké nadmořské výše a jest velmi svahovitou. A dále v celém katastru nalézajícím se u hlubokých lesů působí velké až 50% škody vysoká zvěř, takže uvedený rolník dokonce jednou za svého hospodaření - ač sije pšenice stále stejně - musel pšenici pro potřebu vlastní rodiny přikupovati.
S ohledem na uvedené, cítí se pokutovaní zemědělci v Jablečně poškozeni a uloženou pokutu, byť by byl okresní úřad použil nejnižší výměry Kč 50.-, považují za nespravedlivou. U vědomí této křivdy, rolník Svejkovský odmítl zaplatiti pokutu a byl proto trestán vězením po dobu 12 hodin. Rolník F. Kopecký podal proti výměru okresního úřadu odvolání, které dosud není vyřízeno.
Tážeme se proto pana ministra zemědělství:
1. Jest Vám, pane ministře, známo, že zemědělcům ukládají se tresty za překročení předpisů vládního nařízení číslo 173 ze dne 20. července 1935?
2. Souhlasíte, pane ministře, s tímto drakonickým prováděním předpisů a zásad t. zv. plánovitého hospodaření v zemědělství?
3. Jste ochoten, pane ministře, dáti uvedené případy vyšetřiti a společně s panem ministrem vnitra naříditi, aby podaná odvolání byla příznivě vyřízena?
V Praze dne 20. října 1936.
Bergman,
Vetterová-Bečvářová, dr Řehák, dr Krčméry, Paulus, ing. Havlín, Kvasnička, dr Fritz, dr Buday, Trnobranský, Záborec, dr Matoušek.