Čtvrtek 11. března 1937

Místopředseda dr Markovič (zvoní): Ke slovu niet už nikto prihlásený. Rozprava je skončena.

Slovo k vecnej poznámke si vyžiadal pán posl. Révay. Dávam mu je.

Posl. Révay (malorusky): Dámy a pánové! Slavná sněmovno! Kol. Bródy mne donutil, abych reagoval na jeho slova, a chci zdůrazniti, že nebyla demagogie u mne, ale u pana kol. Bródyho, když demagogicky vyzval nás, poslance z Podkarpatí, abychom nehlasovali pro zákon, který upravoval věci inspektorů a učitelů, přidělených školským úřadům.

Z oposičních poslanců jediný pan posl. Bródy učinil takové prohlášení a proto jsem musil považovati jeho čin za demagogický. (Posl. Bródy [rusky]: Tehdy ještě zákony týkající se autonomních věcí Podkarpatské Rusi měly vždy doložku, že tento zákon jest účinný pouze tak dlouho, dokud karpatoruský sněm nerozhodne jinak!) Tato poznámka pana posl. Bródyho je úplně bezpředmětná. Pan poslanec může dostati od vlády ujištění, že každý zákon, který se týká autonomních práv Podkarpatské Rusi, jest pravoplatný do té doby, než sněm rozhodne jinak. (Výkřiky.)

Místopředseda dr Markovič (zvoní): Neračte rušiť rečníka.

Posl. Révay (pokračuje): Tak pan Bródy vybízeje nás, abychom nehlasovali pro předloženou osnovu zákona, postavil se proti úpravě sociálního postavení školních inspektorů a učitelů přidělených ke školským úřadům.

Pan posl. Bródy mluvil zde o otrockém duchu. Nebudu uvažovati, vedl-li mne otrocký duch do této sněmovny nebo Bródyho k někomu jinému. Mne vedl úmysl, abych odmítl výzvu pana posl. Bródyho, abychom nehlasovali pro návrh zákona, který jsem považoval za účelný, prospěšný, dobrý po stránce sociálně hospodářské, a lze pochopiti, že o tom naprosto nebylo by zapotřebí mluviti, ale myslím, že otrocký duch je u pana posl. Bródyho, neboť zbytečně komplikuje věci, které by neměl komplikovati. Důkazem dobrých úmyslů vlády jest. když nám na příklad prohlašuje ..... (Posl. Bródy [rusky]: Vy nevíte, jaké úmysly vláda má!) Vy to víte lépe, tak proč obtěžujete ..... když vláda nám prohlašuje, že nebude posílati na Podkarpatí české zaměstnance.

Já jsem tedy považoval doložku za zbytečnou a vyvodil jsem důsledek z toho, že když se pan posl. Bródy staví proti tomu zákonu, dělá to ze zájmu čistě sobeckého pro oposici a nikoli pro věc samu.

Dále bych rád řekl něco o tom právnickém poučování pana posl. Bródyho. Nepovažuji se za právníka. Pan posl. Bródy praví, že je nejlepším právníkem v republice. Já si to sám o sobě nedovolím říci, nýbrž pouze prohlašuji, že než jsem učinil poznámku právnického rázu, radil jsem se s právníky, kteří rozumějí ústavě. (Posl. Bródy [rusky]: Oni se mýlí!) Vy jste nejlepší právník, dejte se delegovati do právnické rady u ministerského předsednictva.

Dále se zde řeklo, že se koaliční strany polekaly Ústřední ruské národní rady a zahájily své přípravy. To není pravda. Dr Kaminský ve "Věstníku Národní rady" nyní prohlásil, že se Ústřední ruská národní rada rozhodla vydati návrh autonomie. A když zástupci koaličních stran vloni v Chustu počali v tomto směru pracovati, Ústřední ruská národní rada počala s velkým křikem popoháněti svůj návrh, aby jim dělala konkurenci. (Posl. Bródy [rusky]: My jsme dříve počali pracovati na návrhu zákona!) Zde máte "Russkij Věstnik", podle kterého to psal dr Kaminsky již v r. 1934. Ústřední ruská národní rada spala a najednou se probudila a pan posl. Bródy předkládá z nenadání její návrh zákona, na němž tři podepsaní odvolávají své podpisy. Z toho jest zřejmo, že Ústřední ruská národní rada nemajíc práce dělá pouze demonstrace a nemůže sjednotiti kolem svého návrhu všechny strany, ať to jsou oposiční nebo koaliční.

Když předseda vlády prohlásil, že hodlá provésti autonomii, řekl to úplně podle pravdy, neboť to dokazují porady koaličních zástupců Podkarpatí s vládou od 15. prosince do minulého pátku, a Ústřední ruská národní rada si chce pouze přisvojiti vymoženost koaličních stran. (Posl. Bródy [rusky]: Jaké vymoženosti? To jsou pouze sliby!) Pane kolego, vy jste za 17 let nedostali ani slibů.

Je nesporné, že jisté vládní kruhy nadělaly chyby na Podkarpatí a my se ztotožňujeme s iniciátory z Prahy, že je nutno tyto chyby napraviti.

Místopředseda dr Markovič (zvoní): Upozorňujem pána rečníka, že podľa jednacieho poriadku ustanovená lehota uplynula.

Posl. Révay (pokračuje): Napraviti tyto chyby i bez oposičních stran a bez vlastenecké oposice, která sama neví, co chce. Oposiční strany, hlavně vlastenecké, by si měly rozvážiti slova předsedy vlády a pomáhati v této konstruktivní práci, která se vede ve prospěch našeho národa. Proto všechny poznámky, které zde pronesl pan posl. Bródy, nejsou nijak opodstatněné ani odůvodněné. (Potlesk.)

Místopředseda dr Markovič (zvoní): Dávám slovo k doslovu pánu zpravodajovi posl. Líškovi!

Zpravodaj posl. Líška: Slávna snemovňa!

Obidvaja opoziční rečníci zaoberali sa všetkým iným, len nie s otázkou, ktorá bola na programe, a preto nemám príčiny, aby som sa ich vývodmi, ktoré boly viacej polemizujúce, zaoberal. Jedine kolega Luka poukázal na ptrebu uzákonenia, resp. rozšírenia preukazu spôsobilosti i na zem Slovenskú a Podkarpatskú o správne vystihol dnešný stav hostinstva v celej republike.

Preto navrhujem, aby usnesenie s enátu tak, ako bolo so zmenami prij até živn.-obchodným výborom, posl. snemovňa schvalila. (Souhlas.)

Místopředseda dr Markovič (zvoní): Pristúpime k hlasovaniu.

Osnova zákona má dva články, nadpis a úvodnú formuľu.

Poneváč niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať naraz podľa zprávy výborovej. (Námitek nebylo.)

Námietok niet.

Kto tedy súhlasí s celou osnovou zákona, to je s jej dvoma články, nadpisom a úvodnou formuľou podľa zprávy výborovej, vo znení odchylnom od usnesenia senátu, nech pozdvihne ruku. (Děje se.)

To je väčšina. Tým posl. snemovňa prijala túto osnovu zákona podľa zprávy výborovej v čítaní prvom, a to vo znení odchylnom od predošlého usnesenia senátu.

Druhé čítanie bude dané na poriadok budúcej schôdze.

Prerušujem ďalšie prejednávanie poriadku schôdze.

Sdělení předsednictva.

Dovolenou

podle §u 2, odst. 4 jedn. řádu obdržel na dnešní den posl. dr Jilly.

Omluvili se

nemocí posl. Fischer, May, inž. Lischka.

Změna ve výboru.

Do výboru soc.-politického vyslal klub poslanců komunistické strany Československa posl. Vodičku za posl. dr Jar. Dolanského.

Místopředseda dr Markovič sdělil, že se předsednictvo usneslo, aby se příští schůze konala v pátek dne 12. března t. r. o 11. hod. dopol. s

pořadem:

1. Zpráva výborů živn.-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 746), kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu dodatková dohoda k dodatkové úmluvě mezi republikou Československou a královstvím Jugoslavií ze dne 30. března 1931, č. 79/1931 Sb. z. a n., k československo-jihoslovanské obchodní a plavební smlouvě ze dne 14. listopadu 1928, č. 163/1929 Sb. z. a n., sjednaná výměnou not ze dne 10. listopadu 1936 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 4. prosince 1936, č. 309 Sb. z. a n. (tisk 778).

2. Zpráva výborů živn.-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 748), kterým se překládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu obchodní smlouva mezi republikou Československou a Australským soustátím, podepsaná v Praze dne 19. srpna 1936 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 13. listopadu 1936, čís. 334 Sb. z. a n. (tisk 780).

3 a 4. Druhá čtení osnov přijatých dnes ve čtení prvém.

5 a 6. Nevyřízené odst. 3 a 4 pořadu dnešní

schůze.

7. Zpráva výboru imunitného o žiadosti vrch. štát. zastupiteľstva v Košiciach v trest. veci posl. dr Fencika (tisk 729).

8. Zpráva výboru imunitného o žiadosti vrch štát. zastupiteľstva v Košiciach v trest. veci posl. dr Fencika (tisk 730).

9. Zpráva výboru imunitného o žiadosti vrch. štát. zastupiteľstva v Košiciach v trest. veci posl. dr Fencika (tisk 734).

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti vrch. stát. zastupitelství v Bratislavě v trest. věci posl. Hlinky (tisk 741).

Schůze skončena v 5 hod. 20 min. odpol.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP