K tomu podotýkám, že konečně ani obilní cla, ani dovozní listy nejsou naším československým vynálezem. My bychom konečně beze všeho mohli souhlasiti, aby se zrušila všechna ochranná cla; možná že bychom ve světové konkurenci dobře obstáli. Ale když všechny ostatní veliké státy chrání svou výrobu zemědělskou vysokými cly, pak nemůžeme my, malý stát, uprostřed Evropy, tak činiti, poněvadž by to znamenalo ubití našeho zemědělství a zrovna tak je to u průmyslu.
Jestliže bylo řečeno kol. Petříkem, že by byli pro to, aby se nezvyšovala obilní cla, ale aby se snížily ceny zemědělských potřeb, nemáme proti tomu ničeho, jenom myslím, že by se náš průmysl velmi ostře proti tomu postavil, abychom odbourávali cla průmyslová, poněvadž by to musilo znamenati omezení našeho průmyslu, případně snížení mezd průmyslového dělnictva.
Nám přece, jak pan kol. Stržil to také řekl, nezáleží na cifře cen obilí. Bylo-li by žito za 160 nebo za 180 Kč, bylo by nám to úplně lhostejné, kdybychom zase veškeré naše potřeby mohli koupiti za polovinu, naše břemena byla snížena na polovic, daně a všecko ostatní, co zemědělec musí platiti, ovšem kdybychom mohli průmyslové výrobky, které zemědělec potřebuje, za polovinu koupiti. To by ovšem znamenalo, že by průmysl musil snížiti mzdy, poněvadž nemůže přirozeně prodávati výrobky za poloviční ceny, kdyby nesnížil mzdy dělníkům. Je to jen početní úkol a nic jiného. Ale to můžeme vytýkati, nebo čeho se můžeme domáhati, to je, aby tyto ceny byly poměrné. Ale když vidíme, jak kol. Stržil ve svém referáte pravil, že index potřeb pro našeho zemědělce, všech průmyslových výrobků, které kupuje, pohybuje se dnes kolem cifry 1.000 nebo přes 900 Kč, kdežto index žita je 500, tedy polovic, když vidíme, že všechny výrobky prodáváme za polovinu předválečné ceny a ostatní výrobky platíme za plné ceny, je viděti, že to není v pořádku, že jest potřebí nápravy, která se stane tím, že se musí zvýšiti také ceny našeho produktu zemědělského. My jsme nikde na své režii neušetřili, my musíme všecko pro zemědělství kupovati za tytéž ceny jako v době, kdy byly ceny našich produktů vyšší. Bylo řečeno, že jsme snížili mzdy dělnictva zemědělského o 15 %. Není to pravda. Jednalo se o to, a jistě že tento požadavek zemědělstva by byl jistě oprávněný, aby se snížily mzdy, když se žádá snížení cen výrobků zemědělských, tak jako zase zemědělské dělnictvo žádá, když se zvýšily ceny zemědělských produktů, aby se mu zvýšily mzdy. Konstatuji, že zaměstnavatelé, zemědělci, nesnížili mzdy, a přesto že prodáváme za poloviční ceny, platíme mzdy stále plně. Doufáme, že se poměry přece změní a že bude zase lépe než je. (Sen. Mikulíček: Tu jsou ohromné, 12-13 Kč denně!) My bychom byli rádi, kdybychom mohli platiti 30 Kč denně. (Sen. Mikulíček: Já platím 20 Kč denně vedle stravy!) Je potřebí propočítati a k tomu máte dosti příležitosti. Dnes je mnoho dvorů, které jsou spravovány družstevně, a kde se to docela dobře propočítá, jaké mzdy se budou platiti. A my se také podle toho řídíme.
Dále k otázce živelních pohrom. To se mne také trochu dotýkalo. Bylo zde řečeno, jako by ten zákon nebyl dobře stylisován. My jsme zákon, když přišel z poslanecké sněmovny, opravili v ten smysl, jak si ho kol. Petřík přál, totiž, aby se dostávaly podpory z fondu živelního všem zemědělcům, kdežto v tom původním návrhu bylo, že se má dostati podpory jen těm, kteří jsou existenčně ohroženi, což bylo ovšem pojem velmi elastický a mohla býti velká většina našich zemědělců vyloučena, poněvadž pak by byli mohli z podpory býti vyloučeni všichni ti, kteří mimo svoje hospodářství, mimo svých pár měr polí, mají ještě jiné zaměstnání. To se právě tou opravou, kterou jsme provedli, vyloučilo, takže skutečně podle nynějšího zákona má právo na podporu z tohoto fondu každý zemědělec, jenže se při tom rozdělování přirozeně hledí na jeho hospodářské poměry a musí se dbáti v prvé řadě těch, kteří jsou jaksi v horších hospodářských poměrech a po případě, který podpory více potřebuje. Já mohu říci ze své vlastní zkušenosti, že u nás na Moravě v našem okresu neměl jsem jediné stížnosti proti rozdělování podpor, že naše okresní komise navrhovala správně a zemědělská rada správně potvrzovala tyto podpory a nejmenší stížnosti proti rozdělení podpor při živelních pohromách nebylo. Ovšem podpory byly přirozeně dosti malé, poněvadž ty fondy nestačí na ty ohromné škody, které jsme loňského roku měli. Není to vinou naší ani zákona, a jestliže stále viní provádění v administrativě, je povinností naší, abychom případy takové sledovali a takovéto některé nesrovnalosti odstranili.
To jsem jen tak chtěl říci jako poznámky k tomu, co zde bylo vytýkáno, a doporučuji znovu, aby zákon byl přijat.
Předseda (zvoní): Jednání je skončeno. Budeme hlasovati.
6. Hlasování o osnově zákona, jímž se vláda zmocňuje, aby zavedla celní přirážky k celním sazbám u některých druhů obilí, mouky a mlýnských výrobků a jímž se zakazuje chemická úprava mouky. Tisk 200.
O celé osnově zákona, jeho nadpisu a úvodní formuli hodlám dáti hlasovati najednou. Námitek proti tomu není? (Námitky nebyly.)
Kdo souhlasí s touto osnovou zákona, jeho nadpisem a úvodní formulí podle zprávy výborové, jak je vyznačena v tisku 194, ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Uvedená osnova zákona s jeho nadpisem a úvodní formulí schvaluje se podle zprávy výborové ve čtení prvém, a to souhlasně s usnesením poslanecké sněmovny.
Na pořadu je dále:
7. Hlasování o osnově zákona o dovozních listech. Tisk 201.
O této celé osnově zákona hodlám dát hlasovat najednou.
Námitek proti tomu není? (Námitky nebyly.)
Budeme tedy podle toho postupovati.
Kdo souhlasí s touto osnovou zákona podle zprávy výborové ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Uvedená osnova zákona s jeho nadpisem a úvodní formulí se přijímá podle zprávy výborové souhlasně s usnesením posl. sněmovny tisk 195 ve čtení prvém.
Na pořadu jednání je nyní:
8. Druhé čtení zprávy sociálně-politického výboru o vládním návrhu zákona (tisk 199) o přiznávání a odnímání práva veřejnosti nemocnicím. Tisk 215.
Táži se pana zpravodaje sen. Riedla, má-li nějakou tiskovou opravu.
Zpravodaj sen. Riedl: Nemám.
Předseda: Kdo souhlasí s uvedenou osnovou zákona, jeho nadpisem a úvodní formulí ve čtení druhém ve znění, jak byla přijata ve čtení prvém, podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Naznačená osnova zákona, jeho nadpis a úvodní formule přijímají se v naznačeném znění také ve čtení druhém.
Kdo souhlasí s resolucí, otištěnou ve zprávě výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Naznačená resoluce se přijímá.
Dalším bodem je:
9. Návrh, aby podle §u 55 jedn. řádu řízením zkráceným projednány byly zprávy:
a) výborů sociálně-politického a rozpočtového o usnesení poslanecké sněmovny k vládnímu návrhu zákona, jímž se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 19. července 1921, č. 267 Sb. z. a n., o státním příspěvku k podpoře nezaměstnaných, tisk 202;
b) národohospodářského výboru k usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona, jímž se vláda zmocňuje, aby zavedla celní přirážky k celním sazbám u některých druhů obilí, mouky a mlýnských výrobků a jímž se zakazuje chemická úprava mouky, tisk 200;
c) národohospodářského výboru o u-snesení poslanecké sněmovny k vládnímu návrhu zákona o dovozních listech, tisk 201.
Naléhavá potřeba příslušných opatření z příčin krise na poli průmyslového a zemědělského podnikání vyhledává, aby záležitosti tyto byly v nejkratší době projednány.
Navrhuji, aby naznačeným záležitostem přiznána byla pilnost ve smyslu §u 55 jedn. řádu.
Kdo s tímto mým návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Pilnost těmto věcem se přiznává.
Ve smyslu přiznané pilnosti budeme hlasovati ihned,ve čtení druhém.
Bodem dalším je:
10. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 19. července 1921, č. 267 Sb. z. a n., o státním příspěvku k podpoře nezaměstnaných. Tisk 202.
Táži se pana předsedy výboru sociálně-politického sen. Johanise (za sen. Dundra) a pana zpravodaje sen. Pánka, zda mají nějaké textové změny.
Zpravodaj sen. Johanis: Nemám žádných.
Zpravodaj sen. Pánek: Nemám žádných.
Předseda: Budeme tedy hlasovat.
Kdo souhlasí s naznačenou osnovou zákona, jeho nadpisem, nadpisy v jednotlivých článcích a úvodní formulí tak, jak byly přijaty ve čtení prvém, také ve čtení druhém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Uvedená osnova zákona s nadpisem, nadpisy v jednotlivých článcích, jakož i s úvodní formulí přijímá se v naznačeném znění také ve čtení druhém ve znění shodném s předchozím usnesením posl. sněmovny.
Přistupujeme dále k dalšímu bodu, jímž je:
11. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se vláda zmocňuje, aby zavedla celní přirážky k celním sazbám u některých druhů obilí, mouky a mlýnských výrobků a jímž se zakazuje chemická úprava mouky. Tisk 200.
Táži se pana zpravodaje sen. Strži1a, má-li nějakou tiskovou opravu.
Zpravodaj sen. Stržil: Jsou zde nějaké textové opravy, a to v §u l, odst. 1., řádce 4. ve slově >nížší< má býti krátké >i<.
Dále v §u 4, v řádce 3. místo >s ministrem< má býti >s ministry<.
Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s touto osnovou zákona, jeho nadpisem a úvodní formulí tak, jak byly přijaty ve čtení prvém, také ve čtení druhém, s těmito právě uvedenými textovými opravami, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tato osnova zákona s nadpisem a úvodní formulí přijímá se v tomto znění i s tiskovými opravami právě uvedenými panem zpravodajem také ve čtení druhém, ve znění shodném s předchozím usnesením posl. sněmovny. (Sen. Mikulíček: Ať žije Masaryk, svoboda nemá cenu, když je prázdný žaludek!)
Budeme nyní hlasovati o resolucích pana sen. Mikulíčka a druhů.
Žádám pana tajemníka senátu, aby jednotlivé resoluce přečetl nám vždy před hlasováním.
Resoluce první.
Tajemník senátu dr Šafařovič (čte):
1. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila senátu N. S. návrh zákona, kterým se zavede bezplatné sociální a živelní pojištění malozemědělců na účet kapitalistů a jich státu.
Zpravodaj sen. Stržil: Navrhuji zamítnutí, poněvadž lhůta je příliš krátká.
Předseda: Kdo souhlasí s touto první resolucí sen. Mikulíčka a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Resoluce byla zamítnuta.
Resoluce druhá.
Tajemník senátu dr Šafařovič (čte):
2. Vláda se vyzývá, aby do 14 dnů předložila senátu N. S. návrh zákona, kterým se nařizuje škrtnutí všech hypotekárních dluhů drobných zemědělců. (Sen. Mikulíček: Vy se tomu smějete! Na to musí přijít revoluce!)
Zpravodaj sen.Stržil: Navrhuji z téhož důvodu zamítnutí této resoluce.
Předseda: Kdo souhlasí s touto druhou resolucí sen. Mikulíčka a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Resoluce tato byla zamítnuta.
Resoluce třetí.
Tajemník senátu dr Šafařovič (čte):
3. Vládě se ukládá, aby odepsala dlužné daně za minulá léta všem drobným zemědělcům, jichž roční důchod nepřesahuje 20.000 Kč, a aby v takových případech, kde nedoplatky daňové byly vtěleny do knih, byly na účet státní správy vymazány.
Zpravodaj sen. Stržil: Navrhuji zamítnutí, neboť zákon daňový sám připouští v jednotlivých případech takové slevy a je potřebí řešiti tuto otázku individuelně, a ne generelně.
Předseda: Kdo schvaluje tuto třetí resoluci sen. Mikulíčka a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Resoluce tato byla zamítnuta.
Resoluce čtvrtá.
Tajemník senátu dr Šafařovič (čte):
4. Vládě se ukládá, aby ihned zavedla režijní tarify na drahách pro dopravu uhlí a hospodářských potřeb pro malozemědělce, jakož i dodávání ušlechtilých semen a umělého hnojiva malozemědělcům za režijní cenu. (Sen. Mikulíček: Zvláštní tarify pro cukrovary jste odhlasovali!)
Zpravodaj sen. Stržil: Navrhuji zamítnutí této resoluce.
Předseda: Kdo souhlasí s touto resolucí sen. Mikulíčka a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Resoluce tato byla zamítnuta.
Resoluce pátá.
Tajemník senátu dr Šafařovič (čte):
5. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila senátu N. S. návrh zákona, jímž se ruší všechny daně pro malé zemědělce, kteří nemají větší roční příjem než 20.000 Kč. (Hluk.)
Předseda (zvoní): Prosím o klid!
Zpravodaj sen. Stržil: Navrhuji též zamítnutí vzhledem ke krátké lhůtě.
Předseda: Kdo souhlasí s touto resolucí sen. Mikulíčka a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Resoluce ta je zamítnuta.
Resoluce šestá.
Tajemník senátu dr Šafarovič (čte):
6. Vládě se ukládá, aby do týdne předložila senátu N. S. návrh zákona, kterým se stanoví, aby všichni malozemědělci a pracující vůbec, poškození živelními pohromami, dostali okamžitě náhradu celé způsobené škody; každé podporování velkostatkářů a bohatých sedláků, jakož i bohatých vůbec, z veřejných prostředků budiž přísně zakázáno.
Zpravodaj sen. Stržil: Navrhují zamítnutí.
Předseda: Kdo souhlasí s touto šestou resolucí sen. Mikulíčka a druhů, nechť zvedne ruku. (Dějese.)
To je menšina. Resoluce tato byla zamítnuta.
Resoluce sedmá.
Tajemník senátu dr Šafarovič (čte):
7. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila senátu N. S. návrh zákona, kterým se stanoví okamžité a bezplatné zaknihování přidělené půdy malozemědělcům a bezplatné používání obecních a velkostatkářských pastvin pro domkáře a malorolníky.
Zpravodaj sen. Stržil: Navrhuji zamítnutí této resoluce. (Sen. Mikulíček: Ovšem!)
Předseda: Kdo souhlasí s touto resolucí pana sen. Mikulíčka a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Resoluce sedmá byla rovněž zamítnuta. (Sen. Mikulíček: Ať žije Liechtenstein!)
Na pořadu konečně je:
12. Druhé čtení osnovy zákona o dovozních listech. Tisk 201.
Táži se pana zpravodaje sen. Sáblíka, má-li nějaké tiskové opravy.
Zpravodaj sen. Sáblík: Navrhuji, aby v §u l, odst. l, řádek 6. místo >v celní území< stálo správně >v celním území<.
Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s osnovou zákona tak jak byla přijata ve čtení prvém podle zprávy výborové, také ve čtení druhém i s touto tiskovou opravou, panem zpravodajem navrženou, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tato osnova zákona se přijímá s touto tiskovou opravou také ve čtení druhém, a to ve znění shodném s předchozím usnesením posl. sněmovny.
Tím je pořad jednání vyřízen.
Navrhuji, aby se příští schůze konala ve středu dne 11. června 1930 o 17. hodině s tímto
pořadem jednání:
1. Zpráva I. výboru zahraničního, II. výboru národohospodářského o vládním návrhu (tisk 205), kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu přátelská a obchodní smlouva mezi republikou Československou a republikou Čínskou, podepsaná v Nankinu dne 12. února 1930. Tisk 219.
2. Zpráva I. výboru ústavně-právního, II. výboru zahraničního o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 211) k vládnímu návrhu ústavního zákona o úpravě státních hranic s Německem. Rakouskem a Maďarskem. Tisk 222.
3. Návrh, aby podle §u 55 jedn. řádu řízením zkráceným projednána byla zpráva I. výboru ústavně-právního, II. výboru zahraničního o usnesení poslanecké sněmovny k vládnímu návrhu ústavního zákona o úpravě státních hranic s Německem, Rakouskem a Maďarskem. Tisk 222.
4. Zpráva I. výboru technicko-dopravního, II. výboru zahraničního, III. výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 162), jímž se předkládá Národnímu shromáždění Smlouva mezi republikou Československou a republikou Rakouskou o úpravě technicko-hospodářských otázek na hraničních tratích Dunaje, Moravy a Dyje, podepsaná v Praze dne
12.prosince 1928, se Závěrečným protokolem z téhož dne. Tisk 203.
Jsou námitky? (Nebyly.) Námitek není.
Končím schůzi.
Konec schůze v 15 hod. 50 minut.