tuny vytěženého uhlí a 0. 25 Kč z prodaného lupku, vyjma množství uhlí potřebného k vlastním hornickým účelům a vyjma uhlí deputátního pro vlastní zaměstnance. Do fondu tohoto plynou též výtěžky z pozemků již rekultivovaných a prodaných, nebo k užívání za poplatek pronajatých, jakož i veškeré trestné poplatky ze sporných řízení.
3. Předpis o vybírání této dávky přísluší berní správě, resp. berním úřadům, jež ji každoročně, nejpozději do konce dubna roku následujícího odvede za prošlý rok rekultivační komisi, resp. úřadu fond spravujícímu.
4. Z rekultivačního fondu, pokud by to ovšem dovoloval stav peněz, jest možno poskytovati též subvence na různá technická zařízení, zejména výzkumnictví s rekultivací spojené, pokud k témuž účelu nebyly již povoleny příspěvky z jiných fondů a zařízeni ta již stojí v přímé souvislosti se škodami vzniklými dolováním.
5. Předpisy o provádění dozoru a súčtování prací s rekultivací spojených budou stanoveny prováděcím nařízením k tomuto zákonu.
Příděl rekultivovaných pozemků, parcelace a pokyny pro další exploitaci.
1. Veškeré pozemky převzaté a podle provedeného rekultivačního plánu upravené po ukončení rekultivačních prací se postupuji státnímu pozemkovému úřadu, který provede další jejich parcelaci a distribuci.
2. Příděl rekultivovaných pozemků provede S. P. Ú. podle přídělového programu vypracovaného rekultivační komisí, do níž za tím účelem jsou kooptováni členové resp. zástupci odborových organisací hornického průmyslu.
3. Usnesení rekultivační komise jest závazné a nežalovatelné.
4. Státní pozemkový úřad jest oprávněn definitivně rekultivované pozemky buď jednotlivě nebo v celku a to jednotlivcům nebo za tím účelem se utvořivším družstvům buď pronajati, nebo prodati.
5. Pozemky se přidělí podle hodnoty a možnosti další exploitace:
a) správám jednotlivých měst a osad,
b) státním, hlavně selsko-hospodárským institucím (lesním),
c) aktivním pracovníkům a pensistům uhelného průmyslu (horníkům),
d) bývalým majitelům polí vyznačených v § B 2, 4.
6. Pozemky, které podle rekultivačního plánu spadají do skupiny vyznačené v § 10 a přidělují se v obvodech pohraničních pásem zásadně samosprávě ministerstva zemědělství a to centrálnímu ředitelství státních statků a lesů.
7. Jestliže se nacházejí podobné pozemky v obvodech měst a osad, mohou býti na základě rozhodnutí rekultivační komise přiděleny těmto městům ku zřizování veřejných parků a zahrad.
8. Pozemky, jež podle rekultivačního plánu spadají do skupiny vyznačené 10 b, přidělují se za cenu stanovenou vládním nařízením do soukromého vlastnictví:
a) aktivním pracovníkům uhelného průmyslu a jeho pensistům,
b) malorolníkům místního kraje,
c) soukromým majitelům, jež hodlají pěstovati specielní kultury hospodářské.
9. Pozemky, jež po ukončení rekultivace mohou býti použity jako stavební místa, přidělují se v prvé řadě aktivním horníkům, případně hornickým pensistům.
10. Pozemky, jichž se po rekultivaci začalo používati k účelům hospodářským, zařadí se do takové třídy hodnoty půdy, jež skutečně stavu rekultivací dosaženému odpovídá. Zařazení toto budiž po čase přezkoušeno a bude-li potřeba, převedou se pozemky znovu do třídy odpovídající zjištěnému stavu.
11. Pozemky, jež přicházejí po přídělu do soukromého majetku zaměstnanců horního průmyslu jako objekty vhodné pro další selsko-hospodářskou exploitaci, nepodléhají na dobu vládním nařízením stanovenou výdělkovým poplatkům a daním. Jejich majitelé používají přednostního práva na nízkoprocentní státní subvence, jichž použiji k nákupu nejnutnějšího nářadí a surovin potřebných pro zavedení hospodářství.
12. Práva na subvenci používají též i průkopníci v organisaci produkce kultur význačných plodin hospodářských a technických.
13. Výměra výše podpor a subvencí provádí se na návrh zemědělské rady a přiděluje se z fondu rekultivačního.
14. Veškeré pozemky, které byly přiděleny po ukončení rekultivace státním pozemkovým úřadem k další selsko-hospodářské exploitaci, spadají pod dozor ministerstva zemědělství a zemědělské rady jakožto institucím, které sledují cíl další účinné exploitace těchto pozemků se zřetelem na celkovou situaci a rozvoj selskohospodářského podnikání našeho státu.
Ustanovení povrchu a směrnice pro zamezení nebo zmírnění škod způsobených dolováním.
1. Pozemky, pod kterými těžař dle platných ustanovení horního zákona nabyl práva uhlí dobývati, musí býti potud, pokud to jest se stanoviska hornického přípustno a racionelně možno, zemědělsky obdělávány.
2. Při povolování provozních rozvrhů báňským revírním úřadem budiž brán zřetel, zvláště při otevřených dolech, na možnost rekultivace pozemků dolováním poškozených. Vyšší útraty snad z toho
vyplývající mohou býti hrazeny z rekultivačního fondu.
Pod pozemky z části nebo úplně rekultivovanými jest opětné zahájení dobývání přípustno jen se souhlasem rekultivačního odboru S. P. Ú. po dohodě s příslušným báňským revírním úřadem ve smyslu § 7 tohoto zákona. V tom případě má těžař pozemky v úvahu přicházející znovu odškodniti a sice v takové výši, jak to jejich stavu odpovídá, bez ohledu na to, zda náklady rekultivační byly vyšší či nižší, než cena pozemků.
3. Při znovuzahájení dobývání dle § J 2 platí ohledně veřejných zájmů ustanovení všeobecného horního zákona.
4. Dolování pod dosud nepoškozenými neb rckultivovanými pozemky nutno prováděti takovým způsobem a takovými technickými prostředky, aby
a) bylo docíleno pokud možno největší výrubnosti,
b) aby byla způsobena pokud možno nejmenší škoda na pozemcích tak, aby jejich rekultivace byla dle možnosti snadno a přiměřenými peněžními prostředky proveditelná. Jaké procento výrobnosti má býti přibližně docíleno a jakého způsobu dolování v jednotlivých případech použito, stanoví báňský revírní úřad po dohodě s důlním podnikatelem, případně za přizvání hornického znalce.
Po stránce formální navrhujeme, aby návrh osnovy zákona byl přikázán k projednání výboru technicko-dopravnímu a rozpočtovému.
V Praze dne 20. října 1933.
Biňovec, dr. Winter, Brožík, Bečko, inž. Nečas,
Vácha, Chalupník, Brodecký, Polach, Klein, Mravec, Kučera, Jurnečková-Vortová, dr. Markovič, V. Beneš, Dlouhý, Benda, dr. Mareš, Pik, Jaroš, Nový, Neumeister,
Srba, Chalupa.