Poslanecká sněmovna N. S. R. Č 1932.

III. volební období. 6. zasedání.

1980.

Interpelace:

I. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o ubytování vojáků 101. děl. pluku v Nitře-Zo-

boru,

II. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o týrání vojáků a srážkách ze žoldu u 10. jezd. pluku v Berehově,

III. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o těžkých onemocněních vojáků z nepoživatelné stravy ve Vysokém Mýtě a v Milovicích,

IV. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o surovém zacházeni s vojíny 109. děl. pluku v Praze-Motole,

V. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o vydírání záložniků 46. pěšího pluku v Chomutově a Kadani, VI. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o vykořisťování vojáků a vykrmování prasat

stravou pro vojáky v Tróji u Prahy, VII. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o vykořisťování vojínů a jejich pracovní síly u

4. děl. a 4. leteckého pluku v Hradci Králové, VIII. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o vražedných poměrech při cvičení záložníků 46.

pěš. pluku v Chomutově, IX. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o šizení mužstva při vydáváni chleba a stravy,

jakož i o šikanováni mužstva opilými -rotmistry u 23. pěš. pluku v Bratislavě. X. posl. dr Schollicha a druhů min. financí, jak Národní banka projednává povoleni devis, XI. posl. Babela, Dvořáka, Hadka a soudr. min. spravedlnosti dru Meissnerovi, že soudní rada

Schulz u okresního soudu v Touskově u Plzně neslýchaným způsobem zneužil úřední moci, XII. posl. dr Schollicha a druhů mic. školství a nár. osvěty o nástěnné mapě znázorňující vývoj československého státu, vydané státním nakladatelstvím,

XIII. posl. Hokkyho a druhů min. vnútra o odpovědi danej na interpeláciu vo veci naliehavej a radikálnej úpravy statného občianstva,

XIV. posl. Steinera, Vallo a druhov min. spravedlnosti o cenzúrnej praxi štát. zastupitelstva v Bratislavě a o zabavení brožury »Éhséglegenda (Legenda hladu),

XV. posl. dr Schollicha a druhů min. národní obrany o neslýchané provokaci německého obyvatelstva českými důstojníky,

XVI. posl. dr Schollicha a druhů min. vnitra, že spolku »Sudetia« ve Šternberků bylo zakázáno nositi studentské barvy,

XVII. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o dodávkách vojenské správě ohrožujících životy a zdraví vojáků a dodavatelích obohacujících se na účet poplatníctva,

XVIII. posl. Windirsche a druhů min. zemědělství a min. vnitra o licentování býků v okrese frýdlantském,

XIX. posl. inž. Kalliny a druhů min. financí o jednání berní správy v okrese loketském, XX. posl. Dvořáka a soudr. min. národní obrany o provokování pracujícího obyvatelstva leteckým dnem, připravovaným na 10. září 1932,

1980/I.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany

o ubytování vojáků 101. děl. pluku

v Nitře-Zoboru.

400 mužů děl. pluku 101 (včetně záložníků) jest ubytováno v Nitře-Zoboru ve třech barácích. Každá baterie má tu jednu místnost pro 80 mužů. Tyto místnosti hemži se štěnicemi, šváby a jiným hmyzem, myši a krysy ožírají vojákům chléb a ruší spánek. Někteří vojáci mají celá těla zrudlá od štěnic. Vzduch v těchto světnicích je nedychatelný. Nejhorší puch je v baráku záložníků, bývalé to stáji, kde malá okénka znemožňují větrání. Ještě k tomu latríny zamořuji vzduch. Hlavní latrína jest 30 kroků od vchodu do místnosti 2. baterie a její zápach musí vojíni celou noc vdechovať otevřenými okny.

Strava jest nedostatečná a špatná. Na přiklad knedlíky bývají nedovařené a tlačí v žaludku. Večeře připravuje se na půl 6. a podává se v nedostatečném množství. Na př. černá káva nebo mléko se 3 rohlíky, 2 polévkové lžice »guláše« vlastně gulášově omáčky a podobně. Kdo z vojáků nedostane z domova peníze, má hlad a musí podvýživený cvičit i za nejtěžších podmínek. Voda v létě se nedá pít a vojáci si musí kupovat limonádu v kantině sklenku po 30 haléřích. K čistotě a umývání se vojínům vůbec nedá příležitost. Pro 80 mužů jsou 2-3 umývadla, u nichž se může umýt nejvíc 8-10 mužů. Hlavní obtíží je ovšem nedostatek času, neboť 20-30 minut po budíčku musí již jízdní i obsluha děl nastoupit a nezbude jim někdy ani čas na snídani.

Délesloužící a část rotmistrů jsou zcela korumpováni. Vypůjčují si od vojáků cigarety a peníze, ale nikdy je nevrací. Délesloužici i rotmistři nechají za sebe platiti nápoje a protěžuji zcela otevřeně ty, co ji-n nápoje platí.

Důstojníci zabývají se mužstvem jen tehdy, jdeli o to, někoho potrestat. Kde je nepořádek, jaké má mužstvo přání a stížnosti o to se nikdo z nich nezajímá. Důstojníci mají svou kuchyni, kde je zaměstnána celá řada vojáků jako kuchaři, pekaři, cukráři, číšníci a podobně. Tato lokajská práce v důstojnické kuchyni trvá od 5 hod. ráno do 9 hod. večer a jen jedno i za 14 dni mají tito vojíni v neděli volno.

Důstojníci mají 2 tennisové dvorce, udržované prací mužstva. Až do nedávná se vojáků používalo i ke sbíráni míčků. Všichni důstojníci 5 výjimkou 2-3 pěstují po vzoru velitele pluku rasové psy. Plukovník jich sám má 8. Tito psy pohybují se proti všem vojenským předpisům zcela volně po kasárnách, přenášejí choroby a hmyz, ohrožují mužstvo pokousáním a znečišťují jeho ubikace. Pucflekové důstojníků musí je krmit, umývat, případně i česat. Zatím co ostatní mužstvo má těžké cvičení,

vodí pucflekové psy na procházku a vykoupat se. Mezi mužstvem panuje nesmírné rozhořčení nad faktem, že psům věnuje se tisíckrát větší péče a pozornost nežli vojákům.

Ptáme se pana ministra národní obrany:

Postará se, aby ubytování a stravování mužstva 101. pluku bylo ihned zlepšeno a aby vinníci dnešního stavu byli příkladně potrestáni?

Dá pan ministr vyšetřiti a odstranili svrchu uvedené protekcionářstvi a korupci délesloužícich a rotmistrů?

Nařídí pan ministr odstranění psů, ohrožujících vojáky, z kasáren ?

Dá pan ministr rozkaz, aby všude, zejména i v důstojnické jídelně a u pucfleků dodržovala se 8hodinná doba pracovní?

Jaká opatření učiní pan ministr, aby se podobné případy již neopakovaly?

V Praze, dne 22. září 1932.

Dvořák,

Tyll, Hodinová, Novotný, Hrubý, Kopecký, Čižin-

ská, Krosnář, Kubač, Vallo, Török, Russ, Gottwald,

Höhnel, Zápotocký, dr. Stern, Śliwka, Kliment,

Kuhn, Hádek, štětka.

1980/II.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany

o týrání vojáků a srážkách ze žoldu u 10.

jezd. pl. v Berehově.

Vojíni 10. jezd. pl. v Berehově stěžují si nám na nesnesitelné poměry. Kdo nemá peněz, aby mohl pohostit své představené, hlavně délesloužící, je celý den honěn a nemá ani po rozkaze chvilku volnou. Délesloužící i aspiranti dají mu čistit několik párů svých bot a ani krém mu na ně nedají. Jsouli boty špatně vyleštěny a chybí-li v nich cvoče, který délesloužící či aspirant někde ztratil, je oheň na střeše. Vojáci musí po tom 5-10 krát běhat kolem baráku, zaklepat na okno a hlásit, že jim chyběl cvoček. Podobné týrání vojáků je v Berehově zjev každodenní a není se co diviti, že několik vojínů sběhlo v plné zbroji do Maďarska.

Vojáci stěžují si dále do ustavičných srážek s žoldu a tvrdí, že od narukování nebyl jim ještě vyplacen žold beze srážek. Jednou sráželo se na barvu na poličky, po druhé na vápno na bílení světnic, jindy na vaselinu na boty nebo na pušku atd. Vojákům, kteří se nad těmito srážkami pozastavovali, bylo řečeno, že nováčci budou platit ještě víc.

Ptáme se pana ministra národní obrany: Postará se pan ministr, aby týrání vojáků u 10. jezd. pluku v Berehově byla ihned učiněna přítrž, jeho vinníci zjištěni a příkladně potrestáni?

Postará se pan ministr, aby vojenský předpis o zákazu srážek ze žoldu, na který pan ministr výslovně upozornil ve Věcném Věstníku M. N. O. č. 27 ze dne 25. června 1932 a kde hrozí přísnými tresty všem, kdož by ho nedbali, platil i v Berehově?

Postará se pan ministr, aby poškozeni vojáci obdrželi neprávem sražené částky zpět a aby vinníci, byli co nejpřísněji potrestáni?

V Praze dne 21. září 1932.

Dvořák,

J. Svoboda, Russ, Kuhn, Krosnář, Śliwka, dr Stern, Kliment, Babel, Kubač, Gottwald, Čižinská, Zápotocký, Hruška, Štětka, Vallo, Török, Hodinová, Hrubý, Novotný, Tyll.

1980/ III. Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany o těžkých onemocněních vojáků z nepoživatelné stravy ve Vysokém Mýtě a v Milovicích.

Interpelovali jsme již otravu 120 vojínů 9. jezd. pluku ve Vysokém Mýtě. Že se tu nejedná o jednotlivý případ, ukazuje okolnost, že 27. července a 3. srpna se otravy vojáků opakovaly. Vojáci i tentokrát vrhli, trpěli velikými bolestmi a průjmy a celé řadě musil býti vypumpován žaludek. Úřední vysvětlení těchto otrav mluví v prvém případě o požiti vadného umělého tuku, v druhém případě prohlašuje, že se jedná pouze o nevolnost záložníků, kteří se přejedli nezralého ovoce.

Podobný případ se opakoval u instrukčního praporu v Milovicích. Již koncem května dostalo mužstvo nepoživatelný oběd a vynutilo si místo něho oběd náhradní. Koncem července byla předložena večeře, kterou unavené mužstvo snědlo, bez ohledu na její jakost. Následky se dostavily téže noci, kdy mnoho vojínů bylo zachváceno zvracením a těžkými průjmy, a část z nich musila být odvezena záchrannou stanicí do divisní nemocnice v Praze. Některým zde musil být vypumpován žaludek, jiní musili být dokonce operování.

Jmenované případy ukazují, že se nejedná o náhodu nebo neštěstí. Podali jsme panu ministrovi několik interpelací o neudržitelném stavu stravování vojínů ze všech koutů ČSR.

Ptáme se proto pana ministra národní obrany:

Zaujme pan ministr stanovisko k neudržitelnému stavu stravování v čsl. armádě?

Podá veřejnosti otevřené prohlášení, jak chce dnešní situaci odstranit a jaká opatření k tomu cíli pan ministr učiní?

Postará se pan ministr, aby viníci, vedení touhou po zisku a kariéře a nehledící na těžké poškozování zdraví vojáků, byli příkladně potrestáni?

Postará se pan ministr, aby stravní komise byla volena pouze z mužstva a vybavena takovou pravomocí, aby mohla kontrolovati a rozhodovati o stravování vojáků zcela samostatně?

V Praze dne 21. září 1932.

Dvořák,

Kuhn, Hadek, Steiner, Zápotocký, Kopecký, Śliwka, Höhnel, Török, dr Stern, J. Svoboda, Kliment, Štětka, Babel, Gottwald, Tyll, Juran, Novotný, Russ, Hruška, Čižinská, K. Procházka.

1980/ IV.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany o surovém zacházení s vojíny 109. děl. pluku v Praze - Motole.

S vojíny 109 děl. pluku v Motole se velmi surově zachází. Nadávky jako: Vyrazím ti všech 32 zubů, ty mrzáku, rozšlapu ti kosti, chcipáku, lotře atd. jsou na denním pořádku. Hlavni slovo v nich vede četař délesloužící Brabec a rotmistr Radhaus. Rovněž délesloužící Hampl je postrachem mužstva a vykládá, že i hrbatý by šel z vojny s rovnýma zádama a uzdraven, kdyby bylo více takových instruktorů jako je on. Páni délesloužící, kteří takto zachází s mužstvem, nestydí se současně šidit mužstvo o jídlo. Někteří z nich berou relutum za stravu, ale přes to se stravují kasární stravou na účet mužstva.

Jednou z takových drobných, ale velmi účinných šikan, vojáků je šťouchání kavalců. Ačkoliv je toto šťouchání několikráte zakázáno hospodářskou správou, neboť se jim trhají slamníky, rotmistři nedovedou si představil lepšího cviku k ukázněni vojínů. A tak opakuje se vojákům ustavičně: Dokavad nejsou kavalce v pořádku (t. j. našťouchány), nikdo nesmí ven. - A výsledek - rozbité slamníky, nová zbytečná práce pro mužstvo a hlavně zbytečné vyhazování peněz.

Ptáme se pana ministra národní obrany: Jaká opatřeni učiní pan ministr, aby zacházeni s vojíny 109. děl. pluku v Praze - Motole bylo ihned zlepšeno a aby byli příkladně potrestáni jmenovaní nadřízení, kteří šikanují a ubírají mužstvu jeho stravu?

Postará se pan ministr, aby svévolným počínáním představených nebyly zbytečně vyhazovány

peníze vojenské správy a aby jich bylo použito k zlepšeni životních poměrů vojáků?

V Praze dne 21. září 1932.

Dvořák,

Kopecký, Gottwald, Babel, Kubač, Török, J. Svoboda, K. Procházka, dr Stern, Šliwka, Hruška, Hádek, Krosnář, Kuhn, Tyll, Juran, Novotný, Vallo, Zápotocký, štětka, Kliment, Rusa.

1980 V.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů ministru národní obrany

o vydírání záložníků 46. pěšího pluku

v Chomutově a Kadani.

Nadporučíku Klementovi od 46. pěšího pluku v Kadani ztratil se dalekohled. Jeho sluha dalekohled ztratil neznámo kde. Prý ho nechal na světnici mužstva. Velitel roty omezil své vyšetřováni pouze na to, že se zeptal, kdo dalekohled ukradl a když nedostal odpověď, poručil všemu mužstvu strhnout po 10. 50 Kč ze žoldu. Tato srážka dotkla se nejhůře záložníků, kteří toho týdne odcházeli domů a kteří se vraceli z manévrů o hladu; tím spíše, že vojenská správa hradí pouze dráhu a řada těch, kteří jeli do okolí autobusem, musila si toto jízdné hradit z vlastních prostředků. Že si velitel roty byl vědom rozhořčení vojáků a nesprávnosti svého jednáni ukazuje okolnost, že vojínům sliboval, najde-li se dalekohled, že jim stržené peníze zašle na civilní adresy zpět.

I jinak bylo mužstvo ošizeno o žold, který mu náleží. Ačkoliv bylo mužstvo několik dni mimo posádku, nedostalo přídavky l Kč denně, které mu přísluší, je-li více než 24 hodin mimo posádku. Důstojníci a rotmistři však tyto přídavky dostali.

Ptáme se pana ministra národní obrany;

Kam se poděly přídavky mužstva 46. pěšího pluku za pobyt mimo posádku?

Nařídí pan ministr, aby případ se ztraceným dalekohledem byl řádně vyšetřen a aby vojínům bez ohledu na to, "sou-li již v civilu anebo zda slouží aktivně, byly bezprávně sražené srážky vráceny a zadržené přídavky bezodkladně vyplaceny?

Jaká opatřeni učiní pan ministr, aby se podobné případy již na příště neopakovaly a aby vinníci byli příkladně potrestáni?

V Praze, dne 24. záři 1932.

Dvořák,

dr Stern, Steiner, Šlíwka, Török, Hruška, Hrubý, Novotný, Kliment, Höhnel, Hádek, Čižinská, Hodinová, Zápotocký, Krosnář, Štětka, Gottwald, Juran, Vallo, Tyll, Kuhn, Russ, Kopecký.

1980/VI.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany o vykořisťování vojáků a vykrmování prasat stravou pro vojáky v Tróji u Prahy.

Vojáci ze Žižkových kasáren v Karlině chodí cvičit na cvičiště do Troje. Zde je správcem a velitelem praporčík Krecl, který mimo svůj plat, je tu majitelem 3 kantin a trafiky. A tak pan Krecl tu vydělává sám pěkné peníze, zatím co celá řada invalidů je bez práce a trafika se na ně nedostala. Tento pán je také dobrý hospodář. Chová si 2 krávy, množství drůbeže i několik prasat, a všechny je hledí vykrmit z vojenské kuchyně. A proviantní kolegové jdou panu praporčíkovi tuze na ruku, neboť mužstvo velmi často vyhazuje nepoživatelnou stravu a prasata pana Kréda vesele tloustnou. Pan praporčík je dokonce tak troufalý, že v polovici srpna vynadal vojákům syčáků, protože prý naházeli oběd (t. j. zapáchající maso jak žula tvrdé knedlíky) raději do Vltavy, nežli by ho dali do sudu pro prasata, který pan Krecl k tomu účelu zvlášť u cvičiště postavil.

Ptáme se pana ministra národní obrany:

Postará se pan ministr, aby kantíny a trafika byly ihned předány lidem doopravdy potřebným, nejlépe válečným invalidům nebo nezaměstnaným?

Postará se pan ministr, aby souhra praporčíka Krecla s proviantními gežisty na úkor stravy vojáků byla bezodkladně vyšetřena a aby vinníci byli co nejdůkladněji potrestáni?

V Praze dne 24. září 1932.

Dvořák,

dr Stern, Kliment, Zápotocký, Šliwka, Steiner, Hruška, Kopecký, Russ, Vallo, Kuhn, Tyll, Gottwald, Štětka, Hrubý, Juran, Höhnel, K. Procházka, Hádek, J. Svoboda, Novotný.

1980/VII. Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany o vykořisťováni vojínů a jejich pracovní síly u 4. děl. a 4. leteckého pluku v Hradci Králové.

Vojáci 4. děl. pluku i 4. leteckého pluku v Hradci Králové jsou soustavně používáni k nádenickým pracím, ačkoliv na př. letecký pluk nemá ani za-

kopnickou četu. Zadarmo musí tu vojáci zavážet rybníky, upravovat cesty, planýrovat střelnici a pod., zatím co pro nezaměstnané dělníky není práce a jejich rodiny trpí hladem. Práce vojaků-nádeníků je zcela zracionalisována. Popohaněče dělají délesloužící a vedoucího dozorce nadporučík, kterému se zdá ustavičně, že je tempo pomalé a že práce přibývá málo.

Ani po rozkaze nemají vojáci předepsaného volna, ale musí přebírat a loupat brambory, konat polní práce, obsluhovat pány rotmistry i délesloužící a podobně. U leteckého pluku musí vojáci krmit prasata a králiky, pást husy a kozy, pěstovat zeleninu, zalévat pánům gážistům zahrádky zkrátka těmito plantážnickými pracemi jsou vojíni zaměstnáváni a vykořisťováni až do večerky.

Rovněž se stravou je mužstvo velmi nespokojeno. Při krupičné kaši nebo držkové polévce nedává se při večeři ani černá káva, takže vojáci, pokud mají peníze, musí se dojídat v kantýně, a pokud peněz nemají, trpí hladem.

Ptáme se pan ministra národní obrany:

Jaká opatření učiní pan ministr, aby vojáků nebylo zneužíváno jako laciné č. bezplatné pracovní síly ve prospěch jednotlivých nadřízených, kteří z jejich nezákonného vykořisťování bohatnou?

Postará se pan ministr, aby strava u 4. děl. pluku a 4. letec. pluku byla ihned zlepšena a aby viníci svrchu popsaného skandálního stavu byli co nejpřísněji potrestáni?

V Praze dne 24. záři 1932.

Dvořák,

Steiner, Kubač, Török, Vallo, dr Stern, Krosnář, Hádek, Höhnel, Kliment, Gottwald, Babel, K. Procházka, Śliwka, Čižinská, Hodinová, Hruška, Russ, Juran, Novotný, Štětka.

1980 VIII.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany

o vražedných poměrech při cvičení zálož-

níků 46. pěš. pl. v Chomutově.

Ačkoliv trvala ohromná vedra, měli vojáci i záložníci 46. pěš. pl. i v srpnu zimní stejnokroje. Odpočinek po cvičení byl vybírán vždycky za vsi, aby prý vojáci nemohli pít při zastávkach vodu Tento ohled na zdraví vojáků, na které se jinak u 46. pluku nebere zřetel, jeví se v podivné spojitosti s výdělky kantýny, která při žízni vojáků dělala znamenité obchody. Jídlo bylo mizerné a dávky nedostatečné. Na př. koncem srpna doslali vojáci první jídlo po budíčku v 7 hodin a potom až oběd v 1 hodinu v noci po velikém cvičení. Během plukovních cvičení, které se za těchto poměrů konaly, padli 2 záložníci cestou: jeden na zápal plic a po-

hrudnice, druhý na srdeční vadu, a prý při převozu do nemocnice zemřeli.

Ptáme se pana ministra národní obrany: Dá pan ministr přísné vyšetřiti shora řečené případy a postará se, aby všechny za ně odpovědné orgány byly bezodkladně potrestány?

Postará se pan ministr, aby lakové týrání a přepjeti sil vojínů, vedoucích až k jejich smrti, se víckrát neopakovalo?

V P r a z e dne 24. září 1932

Dvořák,

Babel, Kuhn, Höhnel, Krosnář, Śliwka, Hádek, Török, dr Stern, Vallo, J. Svoboda, Gottwald, štětka, Zápotocký, Čižinská, Juran, Kliment, K. Procházka, Hruška, Novotný, Tyll, Russ.

1980/ IX.

Interpelace

poslance Dvořáka a soudruhů

ministru národní obrany o šízení mužstva při vydávání chleba a stravy, jakož i o šikanování mužstva opilými rotmistry u 23. pěš. pluku v Bratislavě.

Mužstvo 23. pěšího pluku v Bratislavě stěžuje si na nesprávnosti při vydáváni chleba i stravy. Tak na př. dne 16. srpna t. r. mělo mužstvo dostat chleba na 4 dni, ale podle rozhodnutí rotmistra Tvrdého dostalo pouze na 3 dny. Dne 18 srpna t. r. konalo se plukovní cvičení u Malacek, k němuž mužstvo narukovalo již ve 3 hodiny ráno. Na cestu dostalo však pouze jednu dávku černé kávy a kousek sýra a to bylo všechno jídlo pro celý den. Až v půl 8. večer dostalo mužstvo ve Sv. Juru oběd po 50 kilometrovém pochodí, Večeře len den vůbec nebyla vydávána, ačkoliv pochodem unavení vojáci trpěli hladem více než jindy.

Ani v noci nemají vojíni pokoj a pro soukromou kratochvíli pánů důstojníku a rotmistrů musí být stále pohotově. Tak na př. dne 16. srpna t. r. přišli do stáje št. rotmistr Hudec a rotmistr Tvrdý, dali si po 11. hodině v noci zapřáhnout koně a jeli v kočáře na flám do Jabloňové. Vrátili se na mol opilí až ve 3 hodiny ráno. Několik důstojníků o tomto případu ví, ale nezakročilo, protože, až příště pojede na flám někdo z těchto pánů důstojníků, budou zase mlčet páni rotmistři. Čili vrána vráně oči nevyklove - a vojáci mají na tyto poměry doplatit spánkem a zdravím.

Ptáme se pana ministra národní obrany:

Postará se pan ministr, aby křiklavým nesprávnostem při vydávání stravy a chleba vojínům 23. pěš. pl. byla ihned učiněna přítrž?

Postará se pan ministr, aby viníci shora popsaných případů a zejména oba rotmistři - opilci,

kteří připravují vojáky o spánek byli příkladně potrestáni?

V Praze dne 24. září 1932.

Dvořák,

Kliment, Ruhač, Kuhn, Šliwka, Hruška, dr Stern, Steiner, Babel, Gottwald, Zápotocký, Krosnář, Kopecký, Čížinská, Hodinová, Juran, Štětka, K. Procházka, J. Svoboda, Novotný, Tyll, Vallo.

1980 X (překlad).

Interpelace

poslance dr E. Schollicha a druhů

ministrovi financí

jak Národní banka projednává povolení devis.

Firma Antonín Adamec v Brně požádala pražskou Národní banku o povoleni na dovoz čaje, ale její žádost byla zamítnuta. Za tri dny dostala tato firma hektografovaný dopis »Červenkovy obchodní kanceláře«, v Praze-II., Poříč 21 tohoto znění: »Věc: Povolení devis.

Naléhavé. P. T.

Podle nového nařízení jsme s to, abychom Vám opatřili povolení devis a osobně zakročili v devisové ústředně.

Jde-li o naléhavé opatření devisového povolení, račte nám prve zaslali tyto podrobné údaje:

1. ) Adresu zasilatele, 2. ) váhu zboží, 3. ) druh zboží, 4. ) číslo celního sazebníku, 5. ) hodnotu zboží, 6. ) platební podmínky.

Jakmile dostaneme tylo údaje jakož i 35 Kč za intervenci a kolek, postoupíme žádost ihned dále, a vyřízení Vám zašle přímo devisová ústředna.

Doufáme, že ve vlastním zájmu použijete našich služeb a očekáváme s živým zájmem Vaše ctěné příkazy.

V hluboké úctě:

Červenkova obchodní kancelář, Praha-II., Poříč 21. Tel. 635-04. «

Naskýtá se otázka: Jak se dověděla Červenkova obchodní kancelář, že brněnská firma zažádala o dovozní povolení u Národní banky a byla zamítnula? Úsudek je nasnadě a jistě jest správné, že mezi Národní bankou nebo jednotlivými činiteli této banky a mezi touto obchodní kanceláři jsou podzemní styky a že se jí odtamtud oznamují adresy osob, které se marně ucházely o dovozní povolení. Co si však nemohly opatřiti přímou cestou, opatří jim tato firma po zaplacení poplatku 35 Kč za zakročeni. Najisto jsou styky této firmy s Národní bankou tak dobré, že nelze očekávati, že

by žádost byla zamítnuta., i když se v dopise přímo neslibuje jistý úspěch.

Tento postup budí podezřeni z korupce a zasluhuje, aby byl vyšetřen. Pro veřejnou morálku není nic nebezpečnějšího než pocit, že se oklikami a podplacením snadno dá dosíci to, co jednou přímou cestou selhalo. Bohužel právě nynější povolovací řízení pro dovoz a devisy otevřelo dokořán dveře libovůli a korupci, takže mezi obyvatelstvem jest rozšířeno a potvrzuje se četnými důkazy odůvodněné mínění, že se povolení vydávají nikoliv podle věcných hledisek, nýbrž podle přátelských styků a protekcí. Že i národní příslušnost jest rozhodujícím činitelem při přídělu již nepřekvapuje, spíše se to zdá samozřejmou věci.

Podle tohoto stavu věci táží se podepsaní pana ministra financí, je-li ochoten vydati příslušným místům přísné pokyny, že se dovozní povolení a devisy smějí přidělovati jen podle přísných věcných hledisek a že každé zjištěné obcházení tohoto předpisu a jednostranné nadržování bude potrestáno propuštěním příslušného úředníka ze služby, dále dáti v tomto případě vyšetřiti, jaké styky jsou mezi Národní bankou a Červenkovou obchodní kanceláří a jakou cestou tato firma dostává adresy osob, které Národní banka odmítla?

V Praze dne 21. září 1932.

Dr Schollich,

dr Hassold, dr Hanreich, inž. Jung, Krebs, Krumpe, Simm, Kasper, Horpynka, Matzner, inž. Kallina,

Geyer, Schubert, Köhler, Knirsch, dr Keibl, Oehlinger, Kunz, Scharnagl, Bobek, Greif, Zajíček.

1980 XI (překlad).

Interpelace

poslanců Babela, Dvořáka, Hádka

a soudruhů

ministrovi spravedlnosti dr Meissnerovi, že soudní rada Schulz u okresního soudu v Touškově u Plzně neslýchaným způsobem zneužil úřední moci.

Soudní rada Schulz u touškovského okresního soudu rozsuzoval spor mezi Martinem Hackerem, krejčovským mistrem z Černovic, pošta Pernarec, a jiným občanem, který dne 15. září 1930 ve 3 hod. ráno neodůvodněně přepadl Hackera, jdoucího domů a krvavě ho ztloukl. 4 svědci potvrdili tuto srážku v neprospěch onoho druhého občana. Ale odpůrce, který byl při tom lehce zraněn, opatřil si cizí svědky a lékařské potvrzení a při líčení dne 25. února 1931 byl osvobozen. Přepadený však přes přítomné svědky odsouzen.

Hacker podal protižalobu, která však nebyla prostě projednána. Hacker podal stížnost kanceláři presidenta republiky, která také byla dne 29. června 1931 postoupena ministerstvu spravedlnosti.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP