se, pokud není upraveno tímto zákonem, předpisy, které by pro ně platily, kdyby déle sloužící byli vojenskými gážisty mimo služební třídy z povolání.
(2) Podmínkou pro přiznání zaopatření jest, že okolnosti odůvodňující nárok na toto zaopatření vznikly v poměru déle sloužícího a byly zjištěny superarbitračním řízením, zahájeným před skončením další činné služby v poměru déle sloužícího.
(3) Nezpůsobilostí k vojenskému povolání podle vojenských zaopatřovacích předpisů se rozumí u déle sloužících nezpůsobilost k vojenské službě.
(4) Déle sloužící, kteří v tomto poměru třeba s přerušením - sloužili aspoň dvacet let a dokončili 40. rok věku, mají nárok na výslužné bez průkazu nezpůsobilosti k vojenské službě.
(5) Déle sloužícím přísluší zvýšení výslužného (invalidního služného) v té výši a potud, pokud by jim za činné služby příslušelo zvýšení měsíční prémie podle § 5, odst. 2.
(6) Nárok na zaopatření třeba uplatniti, a to nejpozději do tří let po skončení další činné služby v poměru déle sloužících.
(7) Výslužné přísluší prvním dnem měsíce, který následuje po dni skončení další činné služby v poměru déle sloužících. Byl-li však nárok na výslužné uplatněn teprve po skončení této činné služby, přísluší výslužné, je-li na ně nárok, od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl nárok uplatněn.
(8) Odbytné déle sloužícího, který nemá nároku na výslužné, nesmí býti nižší než odbytné, jaké by mu po stejné době ztrávené v poměru déle sloužícího příslušelo podle § 15, odst. 1., písm. c), zákona ze dne 8. dubna 1927, č. 54 Sb. z. a n., o umísťování déle sloužících poddůstojníků.
§9. Zaopatření pozůstalých.
(1) Zaopatření pozůstalých po déle sloužících (vdovský důchod, příspěvky na vychování, důchod sirotčí, důchod předků) řídí se, pokud není upraveno tímto zákonem, předpisy, které by platily pro pozůstalé, kdyby déle sloužící byli vojenskými gážisty mimo služební třídy z povolání; to platí i o příslušnících nezvěstných déle sloužících.
(2) Nárok na zaopatření mají, jsou-li splněny podmínky § 8, odst. 2., i pozůstalí po déle sloužícím, který zemřel do tří let po skončení činné služby jako déle sloužící a neměl zaopatření podle § 8 nebo § 12, ani nepozbyl nároku na zaopatření podle § 11.
(3) Nárok na zaopatření podle ustanovení předcházejícího odstavce třeba uplatniti do šesti měsíců po úmrtí déle sloužícího, jinak zaniká. Zaopatřovací platy - je-li na ně nárok - příslušejí od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl nárok uplatněn.
(4) Oprávněným vdovám a úplným sirotkům po déle sloužících přísluší zvýšení zaopatřovacích platů v té výši a potud, pokud by manželovi (otci) za činné služby příslušelo zvýšení měsíční prémie podle § 5, odst. 2.
§ 10.
Pensijní základna, nejnižší
výměra zaopatření, pensijní
příspěvek.
(1) Pensijní základnu a základ pro vyměřování odbytného podle vojenských zaopatřovacích předpisů tvoří roční částka poslední měsíční prémie příslušející podle § 5, odst. 1.
(2) Nejnižší roční výměra výslužného (a to i pro ženatého déle sloužícího) nebo vdovského důchodu se stanoví v ročních částkách takto:
  |
Nejnižší výměra |
|
Při služební době započitatelné pro výměru výslužného |
výslužného Kč |
vdovského důchodu Kč |
až včetně do 12 roků ..... |
4. 656 |
4. 056 |
počínajíc 13. rokem až včetně do 17 roků ......... |
4. 980 |
4. 356 |
počínajíc 18. rokem až včetně do 22 roků ......... |
5. 340 |
4. 656 |
počínajíc 23. rokem ...... |
5. 760 |
4. 656 |
  |   |   |
(3) Zaopatřovací platy pro pozůstalé se vyměřují z výslužného, které by manželu neb otci náleželo bez ohledu na nejnižší výměru stanovenou v odstavci 2.; nedosahují-li však takto vyměřené zaopatřovací platy nejnižší výměry stanovené v odstavci 2., zvýší se u vdov na tuto nejnižší výměru, u sirotků pak na výměru z ní vyplývající.
(4) Roční výměra výslužného nesmí býti vyšší než pensijní základna.
(5) Déle sloužící neplatí pensijních příspěvků.
§ 11. Pozbytí nároku na zaopatření.
Nároku na zaopatření podle tohoto zákona pozbývají déle sloužící kromě případů uvedených ve vojenských zaopatřovacích předpisech pro ně obdobně platných také propůjčením místa v některé službě uvedené v § 2, I. a II., zák. č. 54/1927 Sb. z. a n., nebo přijetím odbytného podle § 15, odst. 1., písm. c), téhož zákona, nebo vydáním převodní částky (§ 17).
§12.
Zaopatření podle jiných zákonných ustanovení.
(1) Nemají-li déle sloužící nebo jejich pozůstalí nárok na zaopatření podle tohoto zákona, vyhovují-li však podmínkám pro přiznání nároku na příslušný důchod podle předpisů o zaopatření invalidů a jejich pozůstalých z počtu mužstva (důchod invalidní, vdovský, sirotčí, předkův), zůstává jim zachován nárok na tento důchod podle právě zmíněných předpisů.
(2) Má-li déle sloužící podle tohoto zákona nárok jen na odbytné, může žádati, aby místo něho byl mu poskytnut invalidní důchod podle předpisů o zaopatření invalidů z počtu mužstva, vyhovuje-li podmínkám, stanoveným pro přiznání takového důchodu.
§ 13.
Péče o choromyslné déle sloužící a o příslušníky (členy) jejich rodin.
Stran péče o choromyslné déle sloužící a o příslušníky (členy) jejich rodin postupuje se, jako kdyby déle sloužící byli vojenskými gážisty mimo služební třídy z povolání.
§ 14. Pohřebné (úmrtné).
Pozůstalým po déle sloužících, kteří zemřeli v činné vojenské službě, přísluší po-
hřebné a pozůstalým po déle sloužících, kteří zemřeli v době, kdy požívali vojenských zaopatřovacích platů, přísluší úmrtné, a to v obou případech podle předpisů, které by platily, kdyby déle sloužící byli vojenskými gážisty mimo služební třídy z povolání. Pro výměru pohřebného je tu rozhodná výměra poslední měsíční prémie dosažené podle § 5, odst. 1.
C. Hodnocení vojenské služby déle sloužících v jejich další službě (zaměstnání).
§ 15. Započtení pro zvýšení služného.
Vládní nařízení určí, v jakém rozsahů se započte déle sloužícím převzatým do některé služby uvedené v § 2, I., zák. č. 54/1927 Sb. z. a n., další činná služba ztrávená v poměru déle sloužících pro zvýšení služného (denního platu).
§ 16.
Započtení a hodnocení vojenské služby pro zaopatření.
Ve službách uvedených v § 2, I., zák. č. 54 1927 Sb. z. a n. jest započísti a hodnotiti déle sloužícím převzatým do těchto služeb dobu další činné služby ztrávené v poměru déle sloužících pro nárok na výslužné, plynoucí z pensijního zaopatření pragmatikálních a jiných státních zaměstnanců, jakož i pro výměru tohoto výslužného v témž rozsahu, jak je započitatelná podle vojenských zaopatřovacích předpisů pro vojenské gážisty mimo služební třídy z povolám. Tímto započtením pokládá se za zhodnocenu převodní částka, byla-li za tuto dobu vydána.
§ 17. Přestupy.
(1) Byl-li déle sloužící před vstupem do poměru déle sloužících ve službě nebo za městnání ať vyňatém z pojistné povinnosti či jí podléhajícím podle zákona ze dne 9. října 1924, č. 221 Sb. z. a n., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří, ve znění zákona ze dne 8. listopadu 1928, č. 184 Sb. z. a n., nebo podle zákona ze dne 21. února 1929, č. 26 Sb. z. a n., o pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ve
vyšších službách, jest zaměstnavatel resp. nositel pojištění povinen vydati vojenské správě převodní částku obdobně podle příslušných ustanovení citovaných zákonů.
(2) Za déle sloužícího, který nedostal výslužného (invalidního služného) nebo odbytného podle § 8 a vstoupil do služby nebo zaměstnání ať vyňatého z pojistné povinnosti či jí podléhajícího podle některého ze shora uvedených zákonů, jest vojenská správa povinna vydati zaměstnavateli resp. nositeli pojištění převodní částku obdobně podle příslušných ustanovení zmíněných zákonů.
(3) Ustanovení předcházejících odstavců platí obdobně i při přestupu déle sloužícího do zaměstnání podléhajícího pojištění podle zákona ze dne 11. července 1922, č. 242 Sb. z. a n., o pojištění u báňských bratrských pokladen, a podle zákona ze dne 10. června 1925, č. 1-18 Sb. z. a n., o pojištění osob samostatně hospodařících pro případ invalidity a stáří, jakož i naopak.
(4) Při provádění tohoto paragrafu třeba na déle sloužící pohlížeti tak, jako by byli zaměstnanci státu.
ČÁST 3. Společná a závěrečná ustanovení.
§ 18.
Exekuce a administrativní srážky.
O) Náležitosti uvedené v § 2, 3, 4 a 6 nemohou býti exekucí zabaveny nebo zajištěny, ani dobrovolnou úmluvou zastaveny nebo postoupeny, ani nepodléhají administrativním srážkám.
(2) O exekuci (zajištění, zastavení, postupu) na ostatní náležitosti déle sloužících a pozůstalých po nich a o administrativních srážkách z nich platí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 314 Sb. z. a n., o exekuci na platy a výslužné zaměstnanců a jejich pozůstalých, s těmito změnami:
a) Za služební plat podle § 1 uvedeného zákona se pokládá měsíční prémie ve výměře podle § 5, odst. 1. a odbytné podle § 15, odst. 1., písm. c), zák. č. 54/1927 Sb. z. a n.; za výslužné (provise a p. ), odbytné a zaopatřovací platy podle § 2 zák. č. 314/1920 Sb. z. a n. se pokládá 75% výslužného, odbytného, vdovské pense, sirotčího důchodu, pensí
a darů z milosti a jiných podobných příjmů bez zvýšení podle § 8, odst. 5. a podle § 9, odst. 4.
b) Ostatní náležitosti déle sloužících, které nejsou uvedeny v písm. a), jsou - s výjimkami uvedenými v písm. c) ad) - z exekuce (zajištění, zastavení, postupu) vyloučeny a nezapočítávají se při výpočtu příjmu podrobeného exekuci (zajištění, zastavení, postupu).
c) Na náležitosti příslušející dlužníku na děti (§ 5, odst. 2., § 8, odst. 5. a § 9, odst. 4. ) lze vésti exekuci nebo zajišťovací úkon anebo umluviti zastavení nebo postup neobmezeně, jde-li o pohledávku zákonitého výživného, příslušející dítěti, na něž dlužníku tyto náležitosti příslušejí. V takových případech buď část těchto náležitostí, připadající na věřitele, připočítávána k zabavitelné části náležitostí; příslušejí-li dlužníku tyto náležitosti na dvě nebo více dětí, připočítává se k zabavitelné části náležitostí jen poměrná jejich část, vypadající podle počtu dětí.
d) Na částku, o niž se měsíční prémie zvyšuje podle § 5, odst. 3., může býti vedena exekuce nebo zajišťovací úkon anebo umluveno zastavení nebo postup jen pro nájemné z bytu dlužníkova, na pohřebné (úmrtné) jen pro útraty pohřební.
(3) Ustanovení odstavce 2. neplatí pro administrativní srážky ze služebních a zaopatřovacích náležitostí tam uvedených, jde-li o pohledávky státu, vzniklé z poměru déle sloužícího ve smyslu části 2. nebo se zřetelem na něj.
§ 19.
Doplatky, oprava nesprávné výměry nebo výplaty náležitostí.
Nárok na doplatky náležitostí podle § 2, 3 a 6 lze uplatniti jen do jednoho roku od jejich splatnosti. Stran opravy nesprávné výměry nebo výplaty náležitostí déle sloužících podle § 4 a 5 a zaopatřovacích platů déle sloužících a jejich pozůstalých třeba se říditi obdobně předpisy, které by platily, kdyby déle sloužící byli vojenskými gážisty mimo služební třídy z povolání.
§ 20.
úhrada vyšších nákladů plynoucích z tohoto zákona.
Vyšší náklady plynoucí z provádění tohoto zákona v roce 1932, pokud nebudou uhrazeny
z úspor v rozpočtu vojenské správy, se uhradí úsporami v celkovém rozpočtu.
§ 21. Zrušení dřívějších ustanovení.
O) Dnem účinnosti tohoto zákona pozbývají platnosti, pokud z tohoto zákona nevyplývá něco jiného, všechny dosavadní předpisy o náležitostech osob, jichž se tento zákon týká.
(2) Zejména se zrušují § 14 a § 15, č. 4, zákona ze dne 19. března 1920, č. 195 Sb. z. a n., o úpravě služebních požitků československého vojska, čl. IX. zákona ze dne 4. července 1923, č. 152 Sb. z. a n., jímž se mění a doplňuje zákon č. 195/1920 Sb. z. a n., a zákon ze dne 10. července 1922, č. 224 Sb. z. a n., o úpravě požitků pro mužstvo čs. vojska, jemuž není vojenská služba povoláním.
(3) Zákon č. 54/1927 Sb. z. a n. zůstává nedotčen.
(4) Dokud nebudou vydána vládní nařízení podle § 2, odst. 4. a 6., § 3 a § 6, písm. b), zůstávají v platnosti dosavadní předpisy o věcech, jež mají býti upraveny těmito vládními nařízeními. Dnem účinnosti toho onoho nařízení se zrušují veškeré dosavadní předpisy o věcech, které jím budou upraveny.
§22. účinnost a provedení zákona.
Zákon nabývá účinnosti dnem 1. července 1932 a provede jej ministr národní obrany v dohodě se zúčastněnými ministry.
Resoluce.
Vládě se ukládá, aby co nejdříve připravila a vyhlásila vládní nařízení k odstavci 2., § 142 platového zákona o plném zápočtu vojenských služeb p r e s e n čních, válečných, dobrovolných, dále předchozích služeb státních, veřejných a soukromých.
II.
Vládě se ukládá, aby předložila pokud možno nejdříve návrh zákona o dvojnásobném započtení válečných let do platového postupu a pro výměru zaopatřovacích požitků účastníkům světové války, kteří byli vykonáváním vojenské služby za války uznáni válečnými invalidy.