Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.
III. volební období. 6. zasedáni.
1683.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne...............___.........................................................1932,
jímž se mění některá ustanovení o dani z lihu a upravuje hospodaření s lihem.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
Výměra daně z lihu.
Čl. L
Jak výrobní, tak spotřební dávka z lihu činí z každého hektolitrového stupně alkoholu Kč 23'-.
Paušalování výrobní daně z lihu.
či. II.
Platné předpisy o paušalování výrobní daně z lihu mění se takto:
1. Zdaňovati líh paušálem jest dovoleno jen
a) pěstitelům ovoce nebo vína, kteří zpracovávají ovoce tuzemské vlastní sklizně, nebo vinné matoliny a kvasnice odpadající při výrobě vína z vlastních plodin tuzemského původu,
b) osobám, které zpracovávají nasbírané bobule,
v obou případech jen pro jejich domácí spotřebu. Zpracování vinných hroznů a vína jakož i plodů jalovce na líh není v paušalovaných lihovarech přípustno.
2. Při paušalování daně lze použíti pouze destilačních zařízení vyhovujících předpisům, jež budou vydány nařízením.
3. Denní výkonnost destilačního zařízeni stanoví se na místě devítinásobné osmnáctinásobnou, na místě dvanáctinásobné dvacetjednanásobnou a na místě patnáctinásobné dvacetičtyřnásobnou náplňovou prostorou destilačního kotlíku. Takto vypočítaná denní výkonnost budiž vždy zaokrouhlena směrem dolů na počet litrů dělitelný desíti a nesmí býti větší, než 36 hl kvasu (břečky). Zaokrouhlováni náplňové prostory odpadá.
4. Altóohofcvá výtěžnost stanoví se v hektolitrových stllpTtiích pro každých 100 litrů kvasu (břečky) se zřetelem na různé látky používané k výrobě lihu takto:
a) při zpracování ovoce peckovitého (kromě trnek, jimiž rozuměti jest, plod keře) jakož i vinných kvasnic (kalů) 5 stupni;
b) při zpracování jablek, hrušek a jiného ovoce jadernatého, pak vinných matoiin 3 stupni;
3. při zpracování dřinek, trnek, šípků a bobulí 2 stupni.
Kontrolní poplatek.
Cl. III.
Sazba kontrolního poplatku, stanovená v § 6 zákona ze dne 2. prosince 1919, č. 643 Sb. z. a n., jímž se ruší nebo mění některá ustanovení zákona o dani z lihu, zvyšuje se pro daněprostý líh, použitý k povinnému míšení lihu s pohonnými látkami na 30 hal. Výtěžek z tohoto kontrolního poplatku přikazuje se 70% silničnímu fondu.
Zvláštní daň z lihu.
ČI, IV.
í1) Při výrobě lihu z řepy nutno zaplatiti za každý podle úředního zjištění vyrobený hektolitrový stupeň alkoholu zvláštní výrobní daň z lihu sazbou 50 hal., a sice bez ohledu na to, zda líh tento bude podroben dani z lihu či nikoli.
(v) Vláda může sazbu zvláštní výrobní daně z lihu, uvedenou v předchozím odstavci, každé 3 roky přezkoumati a přizpůsobiti případným rozdílům v cenách lihovarských surovin.
(s) O placení, vyúčtování, promlčení, úvěrování a t. d. zvláštní výrobní daně z lihu platí obdobné předpisy o výrobní dávce z lihu.
Úlevy od předpisů o lihovarských surovinách, ohlašování destilačních a podobných zařízení a ohlašování kvasů.
či. V.
(1) Ve zcela výjimečných případech může ministr financí z důvodů zvláštního zřetele hodných připustiti úchylky od předpisů o lihovarských surovinách jakož i o celkové roční výrobě, stanovené v § 7, č. 2 zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 687 Sb. z. a n., jímž se ruší nebo mění některá ustanovení zákona o dani z lihu a stanoviti bližší podmínky.
(2) Použití řepového cukru k výrobě lihu bez zapravení spotřební daně z cukru může býti povoleno ministrem financí za zvláštních jím stanovených podmínek.
(3) Ustanovení § 22 zákona z 20. června 1888, č. 95 ř. z., příp. § 20 žák. či. XXVIII/1908 o dani z lihu, týkající se přihlašování destilačních přístrojů, platí také pro jiná zařízení, způsobilá k výrobě, jakémukoli čištění nebo získávání lihu. Pokud by takováto zařízení nebyla přímo určena k výrobě, čištění nebo získávání lihu, může ministerstvo financí stanoviti podmínky, aby těchto přístrojů k jmenovaným účelům nemohlo býti zneužito.
(4) Každý, kdo má více než 10 litrů břeček (kvasů), jest povinen oznámiti je příslušnému důchodkovému kontrolnímu úřadu, bez jehož předchozího svolení nesmí je jinému předati.
Úprava výroby a hospodaření lihem.
ČI. VI.
Rozsah výroby v konsumních lihovarech.
§1.
Ministr financí se zmocňuje, aby stanovil před počátkem každého výrobního období, přihlédna k zásobám a pravděpodobnému odbytu lihu, výrobní alkoholové množství, jež smí býti v konsumních lihovarech vyrobeno v jednom výrobním období, t. j. v době od 1. září jednoho roku včetně do 31. srpna roku následujícího. Když by toho výrobní a odbytové poměry vyžadovaly, může býti takto stanovené výrobní alkoholové množství ministrem financí zvýšeno i za výrobního období.
Rozdělení výrobního alkoholového množství, připadajícího na konsumní lihovary.
§2.
(1) Na výrobním alkoholovém množství, stanoveném podle předchozího paragrafu, berou podíl jednotlivé skupiny konsumních lihovarů takto:
a) lihovary zemědělské 73%,
b) lihovary průmyslové, nespojené s výrobou droždí určeného k prodeji, 23% a
c) lihovary průmyslové, spojené s výrobou droždí určeného k prodeji, 4%.
(2) Kdyby v některém výrobním období nemohla některá ze jmenovaných skupin alkoholové množství jí přikázané zcela nebo z části vyrobiti, může vláda po návrhu ministra financí zpracováním nevyužitého, na tuto skupinu připadajícího výrobního alkoholového množství pověřiti v dotyčném výrobním období lihovary jiné skupiny.
(3) Roční výrobní alkoholové množství, připadající podle odst. 1. jednotlivým skupinám konsumních lihovarů, rozdělí každoročně ministerstvo financí podle zásad dále uvedených na jednotlivé průmyslové lihovary nejdéle do 1. října a na jednotlivé zemědělské lihovary nejdéle do 1. prosince. Alkoholové množství, takto jednotlivému lihovaru k výrobě přidělené, jest jeho výrobním oprávněním.
(4) Výrobní alkoholové množství, připadající na průmyslové lihovary, ať nespojené či spojené s výrobou droždí určeného k prodeji, bude rozděleno na jednotlivé lihovary podle zásady nebo poměru, jež stanoví ministr financí po slyšení každé z obou skupin, přihlížeje také k výrobním oprávněním z posledních pěti let.
(5) Výrobní oprávnění jednotlivých průmyslových lihovarů, ať nespojených či spojených s výrobou1 droždí určeného k prodeji, mohou býti na žádost lihovaru převedena se svolením ministerstva financí na jiný podnik téže skupiny.
(6) Na počátku každého výrobního období rozdělí se výrobní alkoholové množství, připadající na skupinu zemědělských lihovarů, v poměru
53'78% pro skupinu družstevních lihovarů a 46'22% pro skupinu nedružstevních lihovarů.
(7) Výrobní alkoholové množství, připadající na každou z obou skupin zemědělských lihovarů, bude rozděleno na jednotlivé lihovary podle těchto zásad:
a) Podkladem rozdělení jest uznaná plocha pozemková, která se upraví takto: Role čítají se plně, luka a pastviny do 15% celkové výměry rolí, luk a pastvin rovněž plně, nad těchto 15% každý hektar luk a pastvin pouze třemi desetinami hektaru. Takto upravená plocha zvýší se o 25% zemědělským lihovarům, jež do 15. října dotyčného výrobního období závazně prohlásí, že budou po celé výrobní období zpracovávati výhradně brambory.
b) U jednotlivého zemědělského družstevního lihovaru nesmí býti pro výpočet výrobního oprávnění vzato v počet u upravené pozemkové plochy více než 1750 hektarů, a nedosáhla-li by upravená pozemková plocha 400 hektarů, započítá se 400 hektarů. Na každý hektar upravené pozemkové plochy jednotlivého zemědělského družstevního lihovaru přidělí se základní jednotka, jež se vypočítá tak, že celkové výrobní množství, připadající na skupiny družstevních lihovarů, dělí se jejich celkovou upravenou plochou.
c) Celkové výrobní alkoholové množství, připadající na skupinu zemědělských nedružstevních lihovarů, rozdělí se na jednotlivé lihovary tak, že se z upravené pozemkové plochy jednotlivého lihovaru počítá poměrně
do 80 hektarů........ 200 hl,
na každý další hektar od 80-100 ha 125 hl. st., nejvýše celkem 225 hl,
100-200 " 100 " " " " 325 hl,
200-400 " 70 " " " " 465 hl,
400-600 " 60 " " " " 585 hl,
600-700 " 40........ 625 hl,
a přes 700 " 35, ..... " 660 hl;
při tom se ke zlomkům hektarů nepřihlíží. Takto stanovené poměrné příděly všech nedružstevních lihovarů se zvyšují nebo snižují poměrně podle toho, jak jejich součet převyšuje nebo nedosahuje celkové výrobní alkoholové množství nedružstevních lihovarů.
(s) Nezahájí-li zemědělský lihovar výrobu lihu do 1. ledna výrobního období, na které mu bylo přiznáno výrobní oprávnění, ztrácí výrobní oprávnění a nesmí v běžícím výrobním období s výrobou lihu započíti.
(e) Přeměna zemědělského lihovaru jedné skupiny na zemědělský lihovar druhé sku-
piny jest dovolena teprve pro nejblíže příští výrobní období. Při takové přeměně přináší lihovar, který se přeskupuje do nové skupiny, výrobní alkoholové množství, které se vypočte takto: Součet hektarů přenášené uznané pozemkové plochy násobí se jednotkou stanovenou tak, že se celkové výrobní alkoholové množství opuštěné skupiny z posledního výrobního období dělí celkovou uznanou pozemkovou plochou všech lihovarů této skupiny z téhož období. O alkoholová množství, která byla takto v předcházejících obdobích přenesena, se na počátku každého výrobního období ve skupině, na kterou přešla, zvýší a ve skupině, ze které přešla, sníží celkové alkoholové množství, které připadá na tuto skupinu podle odst. 6.
(10) Lihovarům, které ve výrobním období nově vznikly, bude výrobní oprávnění přiznáno teprve pro nejblíže příští výrobní období.
(11) Nevyužitá a ztracená výrobní oprávnění jednotlivých zemědělských lihovarů přikáže ministerstvo financí v dohodě s ministerstvem zemědělství v prvé řadě ke krytí nadvýroby bezprostředně předcházejícího výrobního období těch zemědělských lihovarů, které pro běžící výrobní období výrobu neohlásily, a dále k využití zemědělských lihovarům, a to zpravidla té skupiny, ve které se uvolnění stalo; přikázání stane se pouze na žádost, a to pokud možno nejdříve takovým lihovarům, jež prokáží potvrzením obecního úřadu, že mají nadbytek surovin vlastní sklizně, jež by jinak podlehly zkáze, nebo že mají větší potřebu výpalků. Nevyužité. výrobní oprávnění jest povinen zemědělský lihovar ohlásiti nejdéle do tří dnů po skončení výroby příslušnému finančnímu úřadu I. stolice.
(12) Pokud nebude výrobní oprávnění jednotlivému lihovaru v příslušném výrobním období vyměřeno a úředně sděleno, smí dotyčný lihovar ve výrobě pokračovati jen potud, pokud nebude dosaženo alkoholového množství, odpovídajícího 50% výrobního oprávnění, přiznaného mu ve výrobním období předcházejícím.
(13) Za alkoholové množství, vyrobené v jednotlivém konsumním lihovaru v jednom výrobním období, jest pokládati množství úředně zjištěné* při periodickém zjišťování výroby s připočtením zjištěných přebytků a množství alkoholu, stanoveného za poruchy v pravidelném chodu kontrolního měřidla, jako vyrobené.
(14) Výrobní oprávněni, přiznané konsumnímu lihovaru pro jedno výrobní období s připočtením dodatečných přídělů, nesmí býti překročeno o více než 10%, při čemž zůstává nedotčeno obmezení vyslovené pro zemědělské lihovary v § 7, odst. 1., č. 2 žák. č. 687/1920 Sb. z. a n., leč by šlo o úchylku, připuštěnou podle či. III., odst. 1. tohoto zákona. Alkoholové množství, o něž bylo výrobní oprávnění s dodatečnými příděly překročeno, nesmí býti z lihovaru vyklizeno a převede se na účet výlobního oprávnění, jež bude přiznáno dotyčnému lihovaru v nejblíže příštím výrobním období.
Výroba lihu v konsumních lihovarech, zřízených k účelům učebným a výzkumným.
§3.
Ministr financí jest zmocněn přikázati kónsumním lihovarům, zřízeným k účelům učebným a výzkumným, na žádost dotyčného ústavu nebo korporace v rozsahu potřebném k dosažení shora uvedených účelů, výrobní oprávnění, jež nejde na účet celkového ročního výrobního množství (§ 1) a stanoviti případ od případu podmínky provozování.
Rozsah výroby v produkčních lihovarech.
§4.
(1) Každému produkčnímu lihovaru, oprávněnému k výrobě lihu, stanoví příslušný finanční úřad I. stolice před zahájením výroby nejvyšší výrobní alkoholové množství, jež smí v dotyčném výrobním období vyrobiti.
(2) Toto výrobní alkoholové množství bude pro první výrobní období, následující po dni účinnosti tohoto zákona, stanoveno, vycházejíc odprůměru trojnásobných alkoholových množství, která byla v posledních třech výrobních obdobích na podkladě výrobní opovědí při zdanění paušalováním řádně zdaněna, anebo pří zdanění podle skutečného výrobku, vycházejíc od průměru alkoholových množství, která byla, v posledních třech 'výrobních obdobích jako vyrobená úředně zjištěna a přihlížejíc v obou případech k množství a alkoholové výtěžnosti ke zpracování určených surovin. Takto stanovené výrobní množství bude platiti i pro všechna další výrobní obdob/.
(s) Produkčním lihovarům, jež nově vznikly, nebo produkčním lihovarům, jež nebyly ve všech třech posledních výrobních obdobích v činnosti, stanoví výrobní alkoholové množství ministerstvo financí.
(4)^ Ministerstvo financí může výrobní alkoholové množství jednotlivých produkčních lihovarů zvýšiti na žádost podnikatele lihovaru, je-li toho třeba, aby pohotové lihovarské suroviny nepřišly na zmar, anebo snížiti, vyžadují-li toho zájmy veřejné nebo poměry hospodářské. Zvýšení může býti také povoleno na žádost podnikatele, je-li nadprůměrná úroda ovoce, ale za podmínky, že smí býti příslušné alkoholové množství vyklizeno až v příštím výrobním období. V tomto případě jest možno za podmínek nařízením stanovených, zejména na přiměřené zajištění daně, povoliti daněprosté uskladnění výrobku, který má" býti později vyklizen, až do dne vyklizení.
(B) Zpracování surovin a látek cizozemského původu je dovoleno jen s povolením ministerstva financí.
Závěra lihu.
§ 5.
(1) Veškerý líh, který bude v den účinnosti tohoto zákona na území republiky československé pohotově, nebo bude za účinnosti tohoto zákona na tomto území vyroben, nebo do tohoto území dovezen, jest pod závěrou, pokud nejde o líh, který byl již podle dosavadních ustanovení ze závěry uvolněn.
(2) Závěra má ten účinek, že jí postižený líh smí býti jen podle pokynů státní finanční správy, po případě obchodní společnosti jím hospodařící (§6), dobrovolně nebo nucené vyklizen, zcizen, zpracován nebo spotřebován a že jím nesmí býti jinak nakládáno bez předchozích příkazů státní finanční správy, příp. obchodní společnosti s lihem hospodařící, a trvá potud, pokud zmíněným příkazům není plně vyhověno.
(3) Kdo má líh, podléhající závěře, jest povinen přechovávati jej až do uvolnění závěry, a to po 12 měsíců bezplatně. V zemědělských lihovarech zkracuje se tato lhůta, pokud jde o líh vyrobený v rámci výrobního oprávnění, na čtyři týdny. Tyto lhůty počínají u zemědělských lihovarů dnem nejblíže příštího stanovení vyrobeného množství alkoholu, u průmyslových lihovarů a svobodných
skladišť lihu dnem nejblíže příštího pravidelného zjišťování zásob. Po uplynutí těchto lhůt může přechovatel lihu žádati státní finanční správu, po příp. obchodní společnost, aby buď líh odebrala, nebo aby mu poskytla přiměřenou náhradu za uschování, stanovenou podle zásad nařízení.
(*) Kdo má líh, podléhající závěře, jest povinen předati jej se zřetelem na skutečnou výtratu, pokud tato podle platných ustanovení zdanění nepodléhá, tomu, kdo jest pověřen hospodařením s lihem, na jeho příkaz. Za úbytek, přesahující zmíněnou výtratu, jest ten, kdo má líh předati, povinen zaplatiti tomu, kdo jest pověřen s lihem hospodařiti, prodejní cenu pitného lihu, zmenšenou o zaplacenou daň z lihu.
(5) Závěry jest sproštěn líh podléhající výrobní dani; výrobce jest však povinen zaplatiti do státní pokladny sprošťovací dávku 2 Kč 50 hal. za každý hektolitrový stupeň alkoholu. O této dávce platí obdobně ustanovení o výrobní dávce z lihu.
Hospodaření s lihem.
§ 6.
O) S lihem, který jest pod závěrou, bude hospodařiti bud" státní finanční správa vlastním jménem na účet státu, nebo pověří tímto hospodařením obchodní společnost (dále krátce společnost zvanou), jež bude hospodařiti svým jménem na svůj účet. V prvém případě upravena bude organisace a způsob lihového hospodaření státního podle žák. č. 404/1922 Sb. z. a n. nebo zvláštním zákonem. Pro případ druhý budou platiti ustanovení uvedená v následujících odstavcích a ve smlouvě, kterou uzavře vždy na dobu nejméně tří a nejvíce desíti let ministr financí s dotyčnou společností a jež podléhá schválení vlády. V této smlouvě bude zejména též sjednán způsob vedení společnosti.
(2) Společnosti náleží péče o nerušené zásobování a hospodaření s lihem, kteréž musí obstarávati tak, aby tuzemská spotřeba všech druhů lihu byla bezvadně kryta. Společnost má právo kontrolovati výrobu, čištění, uskladnění jakož i vyklízení lihu a prováděti jeho případný vývoz do celní ciziny.
(s) Společnost hospodařící s lihem podléhá bezprostřednímu stálému dozoru, jejž vykonává ministerstvo financí svými zástupci.
(4) Stálým státním dozorem pověření zástupci ministerstva financí sledují činnost společnosti, zejména činnost obchodní, hospodářskou, účetní, pokladní, mají právo nahlížeti do veškerých knih a zápisů společnosti, zadati potřebné zprávy a vysvětlivky, jež jim společnost musí neprodleně a pravdivě podati, dozírají na to, aby společnost dostála oezvadné všem povinnostem, jmenovitě, aby hospodaření s lihem obstarávala bezvadně lak, auy nebyly ohroženy zájmy státní, veřejné a hospodářské.
(5) Stálým dozorem pověření zástupci ministerstva financí mají právo súčastniti se všech schůzí společnosti, k nimž musí býti včas pozváni, zasahovati do jednání, žádati vysvětlivky, činiti návrhy, o nichž společnost musí bez průtahu rozhodnouti, ohraditi se proti usnesením a opatřením společnosti, o nichž mají za to, že odporují řádnému výkonu práv a plnění povinností společnosti, s tím účinkem, že taková usnesení a opatření musí býti předložena ministerstvu financí k rozhodnutí a nesmí býti vykonána drive, pokud toto o nich nerozhodne. Podrobné předpisy o stálém dozoru budou vydány instrukcí, již vypracuje ministerstvo financí.
(6) Náklady stálého dozoru hradí společnost.
(7) Společnost jest povinna vypracovati pro svou činnost zevrubný jednací řád do jednoho měsíce po té, kdy byla pověřena hospodařením s lihem. Tento řád podléhá schválení ministra financí a bude uveřejněn v úředním listě republiky československé.
(8) Podnikatelé zemědělských a průmyslových lihovarů, dále rafinerií, svobodných skladišť lihu a denaturoven jsou povinni dbáti všech příkazů daných státní finanční správou, bude-li sama lihem hospodařiti, příp. společností v mezích jejího oprávnění a je prováděti jakož i zasílati měsíčné požadované výkazy, jichž bude třeba k řádnému hospodaření s lihem.
(9) Zdráhal-li by se ten, kdo jest podle předchozích ustanovení povinen předati líh státní finanční správě, příp. společnosti tak učiniti, může ministerstvo financí zaříditi prostřednictvím okresního úřadu nucené odebrání. Totéž možno zaříditi, jde-li o líh, při němž není známo jméno nebo bydliště (sídlo) toho, jejž stihají povinnosti plynoucí ze závěry, nebo toho, na jehož účet jest líh uložen.
Stanovení cen.
§ 7.
(1) Za líh, který jest pod závěrou a bude převzat státní finanční správou, budou placeny přejímací ceny a rafinační mzda, které stanoví ministr financí po slyšení ústředních organisací výrobců a rafinerů lihu. Vodítkem při stanovení přejímacích cen lihu a rafinační mzdy má býti v tomto případě hospodářská situace státního prodeje lihu a průměrné výrobní náklady hospodárně vedených středních lihovarských a rafinerských závodů. Takto stanovené ceny rozumějí se pro líh o průměrné stupňovitosti a čistotě, jejichž hranici určí ministr financí, který stanoví též podmínky převzetí lihu jakož i proplácení přejímacích cen, rafinační mzdy a náhrad souvisejících s hospodařením s lihem.
(2) Bude-li hospodařením s lihem pověřena společnost podle § 6, bude povinna přejímati od výrobců lihu řádně dodaný líh buďto za cenu, kterou sama sjedná dohodou s výrobci, nebo s jejich ústředními organizacemi. Taktéž rafinační mzda bude stanovena dohodou s ústřední organisací rafinerií lihu. Obě dohody musí býti schváleny ministrem financí. Nebude-li dosaženo dohody, nebo neschválí-li ministr financí dohody, rozhodne sám, přihlížeje k zásadám vytčeným v odst. 1., příp. k rafinačním nákladům. Ceny a mzda, podle předchozích zásad určené, jsou závazný pro všechny dodavatele, příp. rafinery lihu, jsoucího pod závěrou.
(s) Ke zjištění výrobních a rafinačních nákladů jest ministerstvo financí oprávněno naříditi, aby úředníci jím zmocnění nahlodali do obchodních a živnostenských knih, zápisů a. písemností lihovarských a rafinérských podniků, ať jsou již vedeny v těchto podnicích nebo jinde, a činiti si z těchto knih, zápisů a písemností výpisy. Podnikatel, příp. jeho zástupce, jest povinen zmíněné knihy, zápisy a písemnosti na požádání předložiti jakož i dáti zmíněným úředníkům ihned osobně nebo svými zaměstnanci veškeré k výkonu jejich úkolů potřebné vysvětlivky a poskytnouti jim veškerou potřebnou pomoc.
(*) Prodejní ceny lihu, jsoucího pod závěrou a určeného pro tuzemskou spotřebu, stanoví ministr financí v dohodě s ministrem pro zásobování lidu, vyslechnuv lihovou radu, příp. společnost. Jest zakázáno takový líh nabízeti, prodávati a nabývati za jinou, než stanovenou prodejní cenu.
Lihová rada. § 8.
(1) Pro obor hospodaření s lihem může vláda zříditi lihovou radu, které přísluší
a) připravovati a podávati ministerstvu financí návrhy ve věcech hospodaření s lihem,
b) podávati dobrozdání k osnovám zákonů a nařízení, týkajících se hospodaření s lihem,
c) svolávati při dané potřebě porady zájemců o otázkách hospodaření s lihem,
d) činiti ve věcech hospodaření s lihem, dotazy a žádati potřebná vysvětlení,
e) posuzovati výroční zprávy společnosti a žádati k nim potřebné vysvětlivky.
(2) Bližší podrobnosti, jmenovitě o složení, organisaci, působnosti a jednacím řádu lihové rady budou stanoveny nařízením.
(s) Kancelář lihové. rady obstarává ministerstvo financí. Ostatní náklady za lihovou radu hradí ten, kdo hospodaří s lihem.
Trestní ustanovení.
Cl. VII.
§ 9.
í1) Bylo-li pro lihovar vylákáno na podkladě nesprávných údajů nebo dokladů:
a) výrobní oprávnění,
b) poměření vyššího výrobního oprávnění, než mu podle ustanovení tohoto zákona náleží, nebo
c) přikázání dodatečných výrobních přídělů,
potrestán budiž podnikatel lihovaru pro těžký důchodkový přestupek peněžitým trestem od 100 do 150 Kč za každý hektolitr alkoholu, který byl neoprávněně vyroben, a peněžitým trestem 20 Kč za každý hektolitr vylákaného, ale nevyužitého výrobního oprávnění nebo dodatečného přídělu.
(2) Podnikatel lihovaru, ve kterém bylo . překročeno přiznané výrobní oprávnění s připočtením dodatečných přídělů o více, než jest podle tohoto zákona přípustno, trestá se za těžký důchodkový přestupek peněžitým trestem od 100 do 150 Kč za každý hektolitr alkoholu, vyrobený nad výrobní oprávnění s připočtením dodatečných přídělů.
(a) Peněžitým trestem od 500 do 10. 000 Kč budiž potrestán podnikatel produkčního lihovaru, ve kterém byly bez povolení zpracovány cizozemské suroviny.