Ke čl. LII:
Podle §u 33 zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 347 Sb. z. a n., o akciové bance cedulové, jest Národní banka československá povinna v zájmu spořádaného úvěrnictví vyvolati evidenci obchodních úvěrů v celém státě a ji vésti tak, aby zneužívání úvěrů pokud možno bylo zamezeno; k tomu cíli má banka právo vyžadovati si od kohokoli doklady a zprávy.
Přesto, že peněžní ústavy mají neobyčejný zájem, aby instituce úvěrové evidence byla vybudována, nebylo možno Národní bance československé využíti práv, která jí z cit. ustanovení plynou, pro nedostatek příslušných donucovacích prostředků.
Tomuto nedostatku osnova odpomáhá trestními sankcemi uvedenými v odst. 8, a 4.
V odst. 2. vyslovená pohrůžka trestním stíháním zaměstnanců řečené banky pro porušení povinnosti zachovati mlčení o podrobnostech evidenčního materiálu, má zabezpečiti důvěru peněžních ústavů předepsané informace podávajících, že jejich obchodních tajemství bude přísně šetřeno.
Ke čl. LIII:
V odst. 1. znovu ožívá myšlenka zříditi poradní sbor ve věcech peněžnictví, která byla před časem ventilována v osnově zákona o t. zv. Peněžní radě; nově má se uskutečniti vládním nařízením.
Námitky proti zřízení Peněžní rady obracely se téměř výhradně jen proti jejímu příliš byrokratickému charakteru, jejž zmíněná osnova uplatňovala. Aby nebylo po-
chybností, že osnově jde odchylkou od tohoto původního plánu vyvolati v život poradní sbor rázu autonomního, odvolává se odst. l., vyslovující základní organisační zásadu tohoto sboru, na obdobu § 18 vládního nařízení č. 30/1928 Sb. z. a n., který členství v tamže uvedeném ústředním smírčím orgánu pro případy nekalé soutěže ve věcech peněžních a bankovních výlučně vyhrazuje zástupcům zájmových korporací.
Odst. 2. zmocňuje vládu, aby nařízením učinila opatření k úpravě úrokové úrovně odpovídající hospodářským poměrům.
Zárukou, že budou volena k tomu cíli jen taková opatření, která budou náležitě dbáti nerušeného národohospodářského vývoje a svým smyslem budou směřovati k podpoře záměrů diskontní politiky Národní banky Československé, jest zákonem předepsaná podmínka, že předtím musí býti vyslechnuty jak napřed jmenovaný poradní sbor, tak bankovní rada řečené banky, a - což ostatně samo sebou se rozumí - výhrada, že takovými opatřeními nesmí býti porušena práva této bankovní rady stanoviti autonomně úrokové sazby pro bankovní obchody.
Ke čl. LIV:
Porušení zásady, že v osnovách zákonů, obsahujících trestní normy, nemá býti jako počáteční den účinnosti zákona navrhován den jeho vyhlášení, jest ospravedlněno mimořádnou naléhavostí potřeby upraviti poměry, jež tato osnova má na zřeteli.
Prováděcí doložka je shodná s prováděcí doložkou zákonů č. 237/1924 a 238/1924 Sb. z. a n., jež tato osnova novelisuje.
Vláda projevuje přání, aby tato osnova byla, hledíc k naléhavému veřejnému zájmu na jejím uskutečnění, co nejspěšněji přikázána v poslanecké sněmovně výborům ústavně-právnímu a rozpočtovému a - po projednání poslaneckou sněmovnu - v senátě těmže výborům.
V Praze dne 4. února 1932.
Předseda vlády:
Udržal v. r.
Ministr financi:
Dr. Trapl v. r.
Státní tiskárna v Praze. - 680-32.