1394/IX.
Interpelace
poslanců Františka Sídla, Rudolfa Chalupy, Rudolfa Tayerle a soudruhů ministru financí
o obsazování volných míst získaných definitivní systemisací v obvodu Generálního finančního ředitelství v Bratislavi.
Při obsazování volných systemisovaných míst pro definitivní systemisaci v obvodu Generálního finančního ředitelství v Bratislavi, ve službách kancelářských úřadů finančních i katastrálních měřických úřadů na Slovensku, byla při stejné kvalifikaci preferována řada služebně starších zaměstnanců, což vzbudilo pochopitelné rozhořčení mezi postiženým personálem. Dochází k mnoha oprávněným stížnostem, z nichž poukazujeme pouze na některé v přesvědčení, že budou znovu přezkoušeny a při příštím uvolnění míst bude především přihlíženo k starším zaměstnancům, pokud vykazují kvalifikaci velmi dobrou a splnili běžné podmínky pro povýšení.
Při povyšování vrchních oficiálů do 5, platové stupnice přišlí v úvahu úředníci označení ve služebním pořadí čísly; 1., 4., 7., 9., 17, a 23., takž byli preferováni vrchní oficiálové; Maruna Bohumil, Ritter Jindřich, Krňávek Frant., Rýzner Stanislav, Číhal Jan, Zeman Václav, Valenta Josef, Balek Frant., Šoltys Vilém, Adamec Rudolf, John Adolf, Morva Ladislav, kteří vykazují stejně dlouhou i delší služební dobu, než úředníci povýšení a byli v pořadí před povýšenými.
Do 6. platové stupnice byli povýšení kancel. oficiálové s těmito pořadovými čísly: 6., 7., 8., 11., 14., 17., 23., 28., 29., 31., 32., 37., 38., 43, - 53. Mezi povýšenými není ani jedna žena, ač na pořadových místech 2, - 5, jsou i ženy oficiálky, které nastoupily státní službu jíž v letech 1909-1913. I v této kategorii byla preferována řada starších zaměstnanců s kvalifikací velmi dobrou.
V 6, platové stupnici zůstává ještě několik míst volných a proto je jen spravedlivo, v zájmu služby i zaměstnanců, aby tato místa byla obsazena uchazeči v pořadí nejstaršími, pokud vykazují kvalifikaci velmi dobrou a splnili i ostatní podmínky pro povýšení.
U katastrálních měřických úřadů na Slovensku je t. č. volných 14 míst revidentů pomocné technické služby v 6, platové stupnici, která nemohou býti obsazena nově přijatými absolventy průmyslových škol, kteří jsou bud čekateli, na úřednická místa, nebo mladými úředníky 7, platové stupnice,Pomocnou technickou službu u katastrálních měřických úřadů vykonávali velmi úspěšně až do poslední systemisace kancelářští úředníci, mezi kterými je řada zdatných úředníků, kteří předvzděláním, služebním výkonem i dlouholetou praxí vyhovují plně podmínkám pro III. služební třídu pomocné služby technické a poněvadž systemisace kancelářských úředníků je nedostatečná, zůstávají ve své kategorií bez jakýchkoliv vyhlídek na povýšení. Tito zdatní úředníci zasluhují plným právem, aby byli přeskupeni do III. služební třídy pomocné služby technické a povýšeni do 6, platové stupnice, kterážto místa - s ohledem na nedostatek uchazečů nesplněnými podmínkami - by zůstala jistě ještě několik roků z větší částí neobsazena. I v ostatních zemských obvodech jsou volná úřednická místa v 7, a 6, platové stupnici u katastrálních měřických úřadů, na která nemohou býti povýšeni mladí, teprve přijatí absolventi průmyslových škol a o která se dosud bezvýsledně uchází prakticky školení, služebně velmi zdatní kancelářští úředníci.
V důsledku uvedeného se podepsaní táží pana ministra:
1.) Je pan ministr ochoten naříditi, aby volná, případně postupně uvolňovaná místa v 5, a 6, platové stupnici IV, služební třídy kancelář. služeb, v obvodu Generálního finančního ředitelství v Bratislavě byla obsazována úředníky v pořadí nejstaršími, pokud vykazují kvalifikaci ťvelmi dobrouŤ a splňují i ostatní podmínky pro povýšení?
2.) Je pan ministr ochoten zabrániti preterování starších úředníků silami mladšími při stejné kvalifikaci a výkonnosti, aby bezdůvodnému protěžování mladších sil bylo zabráněno?
3.) Je pan ministr ochoten obsaditi místa úředníků pomocné technické služby ve III. služební třídě u katastrálních měřických úřadů aspoň zčásti, zdatnými kancelářskými zaměstnanci, kteří ve službách katastrálních měřických úřadů osvědčili a prominouti jim v důvodných případech s ohledem na dlouholetou úspěšnou činnost služební nedostatek předběžného vzdělání školského?
V Praze, dne 14, září 1931.
Seidl, Chalupa, Tayerle,
Nový, Husnaj, F. Svoboda, V. Beneš, dr Mareš, Jaša, Chalupník, Remeš, Prokeš, Jurnečková-Vorlová, Stivín, Vácha, Benda, Staněk, Kein, Pik, inž. Nečas, Srba, dr Winter, dr Markovič, Neumeister.
1394/X.
Interpelace
poslanců Františka Seidla, Františka Hummelhanse, Rudolfa Tayerle
a soudruhů
ministru národní obrany
o náhradě za inspekční služby civilních zaměstnanců vojenské správy.
V interpelaci předložené dne 3. září 1930 (tisk 628/V) bylo poukázáno, že vojenská správa ukládá civilním kancelářským zaměstnancům t. zv. ťinspekční službyŤ, po normálním denním zaměstnáni, které trvají do pozdních večerních hodin, ba v četných případech celou noc, bez poskytování náhradního volna a přiměřeného odškodnění za mimořádnou služební povinnost, která je ukládána na úkor volných hodin odpoledních, večerních i nočních.
V odpovědi p. ministra národní obrany ze dne 12. února 1931 (tisk 1037/VII) se zdůrazňuje, že kancelářští civilní zaměstnanci mohou konati pouze kancelářskou dozorčí službu, která končí o 18. hodině a neliší se od podobných služeb v jiných resortech. V noci pak že konají službu pouze telefonisté. Ostatní dozorčí službu že vykonávají pouze osoby vojenské. Ku konci odpovědi zdůrazňuje pan ministr, že byli-li snad u některých velitelství a útvarů k službě rána vojenského přidržováni občanští zaměstnanci, byla učiněna opatření, aby byla sjednána náprava.
Ministerstvo národní obrany vydalo nesporně příslušné úřední rozkazy na podřízená zemská vojen, ská velitelství, ale tyto se nerespektují. U zemského vojenského velitelství v Bratislavě konají kancelářští zaměstnanci inspekční noční služby již po několik roků, na kterých se ani v roce 1931 mnoho nezměnilo. Služby takové trvají celou noc. V těchto případech nejde o služební výkon telefonistů. Připadne-li na zaměstnance taková noční služba, pracuje ve dne před službou od 7 do 14 hodin normálně na svém služebním přídělu, o 14, hodině v týž den nastoupí inspekční službu, která trvá do 7, hodiny ranní a po ukončení noční služby pracuje dotyčný zaměstnanec ve své normální funkcí až do 14, hodiny odpolední. Jedná se tedy o nepřetržitou přítomnost ve službě od 7, hod, ranní do 14. hodiny odpolední druhého dne, bez náhradního volna a bez zvláštního honoráře. Připadá-li taková služba na sobotu, pracuje zaměstnanec od 7, hod. ráno do 12, hod, polední ve svém normálním zaměstnání, ve 12 hod, nastupuje inspekční službu, která končí v nedělí ráno v 9 hodin. V tuto dobu je vystřídán jiným zaměstnancem, který má inspekční službu od 9, hodiny v nedělí do 7, hod. ranní v pondělí, kdy nastupuje do své kanceláře a pracuje až do 14. hod, odpolední.
V měsíci březnu 1931 změnilo Z. V. V, v Bratislavě označení služby a místo služby inspekční pojmenovalo tento odpolední a noční výkon ne ťdozorčí kancelářskou službuŤ, a vydalo nařízení, že v den nástupu ťdozorčí kancel. službyŤ a v den po odbyté službě končí normální úřední hodiny pro službu konajícího ve 12 hod. Změněno tedy pouze označení služby a služební výkon 31 hod, ve dvou dnech zkrácen na 27 hodin, bez náhradního volna a bez jakékoliv zvláštní odměny.
Je sice pravda, že zaměstnanec konající celonoční služba (ihned po denním zaměstnání) může si v určitých nočních hodinách oblečen lehnouti na vojenský ťkavalecŤ a použíti Pokrývek (vysvléknouti se však nesmí), ale téhož lůžka, pokrývek a prostěradel používají všichni ve službě se střídající zaměstnanci a poněvadž není dbáno sní primitivní čistoty lůžka, prosedí raději většina zaměstnanců celou noc na židlí.
Podepsaní se táží pana ministra;
1. Je pan ministr ochoten naříditi přísné dodržování směrnic naznačených v odpovědí na interpelaci ze dne 12, února 1931 (tisk 1037/VII)?
2. Je panu ministru známo, že Z. V. V. v Bratislavě ukládá kancel. zaměstnancům ve 48 hodinách 29 hodin služby s pouhou dvouhodinovou přestávkou?
3. Je panu ministru známo, že Z. V. V, v Bratislavě ukládá civilním kancelářským zaměstnancům tyto ťdozorčí kancelářské službyŤ celou noc trvající, po normálním denním zaměstnání, bez nezbytného volna v den následující?
4. Je pan ministr ochoten naříditi, aby po celonoční službě bylo těmto zaměstnancům poskytnuto volno po celý následující den?
5. Je pan ministr ochoten, povoliti zvláštní odměny zaměstnancům, kteří déle než 24 hodiny se stravují mimo domov a jsou služebně vázáni v kanceláři?
6. Je pan ministr ochoten naříditi, aby ve služebních místnostech nočních byla dodržována přísná čistota, aby slamníky a pokrývky byly denně řádně větrány, zbavovány prachu a denně (pro každou službu) byla dodávána dvě čistá prostěradla, aby lůžko bylo používatelné v hodinách klidu?
7. Je pan ministr ochoten nechati vyšetřiti podobné služby i v ostatních oblastech Z. V. V. a zjištěné nepřístojnosti nechati ihned odstraniti?
V Praze, dne 10. září 1931.
Seidl, Hummelhans, Tayerle,
inž. Nečas, F. Svoboda, Benda, Stivín, Jurnečková-Vorlová, Hampl, Remeš, dr Mareš, Brodecký, Chalupa, Pik, Brožík, Nový, Staněk, Biňovec, Klein, dr Winter, Kučera, Bečko, Jaša, dr Macek.
1394/XI.
Interpelace
poslanců Františka Seidla, Rudolfa Chalupy, Rudolfa Tayerle a soudruhů ministru pošt a telegrafů
o ochraně poštovních zaměstnanců před loupežným přepadáváním.
V běžném roce množí se stále případy přepadávání listonošů, poštovních poslů i přespolních doručovatelů a mnohé z těchto zákeřných přepadení končilo i usmrcením, neb těžkým zraněním poštovních zřízenců. Tyto neblahé zjevy nemohou poštovní správou býti přehlíženy a je nutno všemi prostředky čeliti tomuto novodobému banditství a chrániti poštovní zaměstnance jednak osobním ozbrojením kapesní střelnou zbraní, doprovodem, zmenšenými obvody v případech přespolních doručovatelů, aby své pochůzky zejména přes lesy a odlehlá místa mohli vykonávati v době denní a soustřediti přenášení větších peněžních částek v nebezpečných úsecích výhradně na denní dobu při zvýšené bezpečnosti doručovatele.
Je nesporno, že zločinná individua vypozorovala nedostatečnost vyzbrojení poštovních zaměstnanců a přesvědčila se i o značných částkách dopravovaných v určitém období a pravidelnou hodinu k vlakovým poštám, pro výplatu do různých podniků a pod. Mohou tedy s naprostou bezpečností svoji oběť očekávati v záloze na odlehlém a jich nekalým záměrům vhodném místě. Tím zvyšuje se velmi nebezpečně risiko služby poštovních zaměstnanců, kteří při naprosto podprůměrných platech riskují i životy v zájmu poštovní správy a ochrany svěřených hodnot.
Není třeba opakovati případy zavraždění, neb těžkého zranění poštovních zaměstnanců, o nichž referuje denní i odborový tisk a které jsou poštovní správě známy. Široká veřejnost se pozastavuje nad nedostatečnou ochranou těchto zaměstnanců a poštovní správa má zde povinnost jednati urychleně a na podkladě získaných dostatečných zkušeností i účelně. Nákup potřebných zbraní, zvýšený náklad na eventuelní doprovod, případné rozmnožení personálu v důvodných případech nemůže zde padati na váhu, poněvadž jde o naprosto nezbytnou ochranu a životní bezpečnost poštovních zaměstnanců.
Poštovní správa má však další povinnost. Upraviti požitky svých zaměstnanců, kterým svěřuje značné částky peněžní aspoň na tolik, aby se do syta najedli, chodili řádně obuti a ošaceni, aby netrpěli podvýživou, zimou, dešti, větry a mrazy, aby tyto nedostatky nepodrývaly jejich zdraví, aby se pak skutečně v případě potřeby mohli brániti a neklesali vysílením a únavou, zejména za nepříznivého počasí. Zdravý a dobře živený zaměstnanec překonává snáze cestovní námahy i nevýhody povětrnostní. Spokojený zaměstnanec je mnohem pozornější, pohotovější, opatrnější i výkonnější, nežli zaměstnanec podvýživou zamořený a všestranným nedostatkem utrápený. Platy nejnižších kategorií - které jsou vždy vydány největšímu nebezpečí, jsou naprosto podprůměrné a v tomto stavu je veliké nebezpečí pro poštovní správu, bezpečnost provozu podniku a zdraví personálu. Úsporné důvody nutno uplatniti pouze tam, kde neohrožují správný chod podniku a zdraví personálu. Poštovní správa vystavuje shora uvedené kategorie služebním výkonem určitému nebezpečí a proto má velmi naléhavou povinnost vyčerpati všechny prostředky k jich osobní bezpečnosti i ochraně svěřeného majetku, který dopravují na místo určení.
Podepsaní se táží pana ministra:
1. Jaké opatření podniká a připravuje poštovní správa k osobní bezpečnosti svých zaměstnanců, kteří jsou vystaveni nebezpečí přepadení, oloupení a ohrožení na životech?
2. Je pan ministr ochoten, vhodně ozbrojiti tento personál kapesní střelnou zbraní, postarati se o nezbytný doprovod v důvodných případech?
3. Je pan ministr ochoten ve vlastní pravomoci i jako člen vlády působiti k přiměřené úpravě požitků uvedených kategorií, která by odpovídala risku služby?
4. Je pan ministr ochoten působiti k tomu, aby se těmto kategoriím dostalo zvláštních přídavků za tyto nebezpečné služby?
V Praze, dne 14. září 1931.
Seidl, Chalupa, Tayerle,
Bečko, Jurnečková-Vorlová, Klein, Vácha, Benda, Husnaj, Chalupník, dr Mareš, inž. Nečas, Pik, Brodecký, V. Beneš, Neumeister, Polach, Nový, Remeš, Srba, Prokeš, dr Markovič, dr Winter, Staněk.
Původní znění ad 1394/I.
Interpellation
des Abgeordneten Ing. Othmar Kallina und Genossen
an den Justizminister
in Angelegenheit der unglaublichen Zustände bei den Preßburger Gerichten.
Im Laufe der letzten Monate wurden den Interpellanten aus hiesigen Wirtschaftskreisen viele Beschwerden wegen des vollständig unzulänglichen Verhaltens der Preßburger Gerichte übergeben.
Um ein Einschreiten des Justizministeriums zu ermöglichen, seien einige Fälle angeführt, und zwar:
Der ťVerband der Stickerei-, Spitzen- und GardinenfabrikantenŤ in Graslitz hat gegen Ignaz Hecht in Preßburg durch seinen Rechtsfreund vor einigen Jahren Exekution geführt und wunde u. a, am 31. Dezember 1928 zur GZ. E VIII 6508/28 des Preßburger Bezirksgerichtes zehn Dutzend Pullower gepfändet. Die Versteigerung wurde zum 8. Mai 1929 angeordnet. Am 29. April 1929 hat der Verpflichtete um die Einleitung des. Ausgleichsverfahrens angesucht, weshalb die Versteigerung nicht durchgeführt wende. Der neue Versteigerungstermin wurde für den B. Juli 1929 angeordnet. Nach Beendigung des Ausgleichsverfahrens wurde die Versteigerung neuerlich aufgeschoben und für den 14. Feber 1930 anberaumt.
Am 5. April 1930 erhielt der Rechtsvertreter des Verbandes den Beschluß des Bezirksgerichtes Preßburg vom 21, Feber 1930 E VIII 6505/28-10 zugestellt, in welchem der freihändige Verkauf angeordnet wurde, weil sich zur Versteigerung am 14, Feber 1930 kein Käufer eingefunden hatte, Der genannte Rechtsvertreter hat rechtzeitig Käufer namhaft gemacht und das Bezirksgericht hat mit Beschluß vom 5, Mai 1930 E VIII 6505/28-12 die Namhaftmachung des Käufers zur Kenntnis genommen, Daraufhin wurde der Verkaufstermin für den 12. Juni 1930 angeordnet. Der Käufer hatte sich auch am 12. Juni 1930 eingefunden, doch konnte der Verkauf nicht durchgeführt werden, weil das Steueramt in Preßburg am 30, Mai 1930 die Waren beschlagnahmt und bereits am 2, Juni 1930 versteigert hatte.
Obwohl das Exekutionsgericht endlich mit Beschluß vom 24, September 1930 E VIII 6505/28-15 das Steueramt zur Überweisung des Verkaufserlöses an das Gericht aufgefordert hat, hat das Steueramt in Preßburg dieser Aufforderung bisher keine Folge geleistet, Alle Urgenien sind ohne Erfog geblieben.
Es soll weiter gerichtsbekannt sein, daß der verpflichtete Hecht von den 120 gepfändeten Pullowern im Schätzungswerte von 15.000 Kč 103 Stück weiter veräußert hat, daß also, falls dies zutreffend ist, ganz offensichtlich eine strafbare Handlung vorläge, das Gericht jedoch bisher gegen Hecht keine Strafverfolgung eingeleitet hat.
In einer zweiten Angelegenheit, die ebenfalls den ťVerband der Stickerei-, Spitzen- und GandinehfabrikantenŤ in Graslitz betrifft, konnte dieser bisher die Versteigerung von 50 Kilo Wolle nicht durchsetzen, weil der Verpflichtete in Ausgleich ging und der bestellte Vermögensverwalter 20 Kilo in Verwahrung nahm, wiewohl das Ausgleichsverfahren eingestellt wurde, dieses Quantum aber noch immer nicht herausgegeben hat.
Auch in diesem Falle hat das Preßburger Bezirksgerichl bis zum heutgen Tage nichts weiter veranlaßt. Durch dieses vollständige unzulängliche den gesetzlichen Bestimmungen widersprechende Verhalten des Preßburger Bezirksgerichtes kommt es unverantwortlicherweise zu schweren Schädigungen der an Sich durch die Wirtschaflskrise schwer getroffenen Unternehmungen und fragen daher die Unterzeichneten an, ob der Herr Minister bereit ist.
1. die beiden angeführten. Fälle mit größter Beschleunigung untersuchen zu lassen und die Schuldtragenden Beamten und Angestellten zur Verantwortung zu ziehen?
2. Im Einvernehmen mit dem Finanzministerium das Steueramt in Preßburg zu veranlassen, den Verkauferlös vom 2. Juni 1930 dem Exekutionsgerichte in Preßburg zu überweisen?
3. Alle Vorkehrungen zu treffen, daß bei den Preßburger Gerichten solche Verstösse in Zukunft hintangehalten werden?
Prag, am 9. Juli 1931.
Ing. Kallina,
Horpynka, Dr. Schollich, Szentiványi, Nitsch, Dr. Holota, Scharnagl, Dr. Hanreich, Kunz, Knirsch, Geyer, Krebs, Fritscher, Dr. Keibl, Matzner, Dr. Törköly, Schubert, Kasper, Dr. Hassold, Ing, Jung, Köhler, Simm, Krumpe, Greif, Zajiček.
Původní znění ad 1394/II.
Interpellation
des Abgeordneten Ing. Othmar Kallina und Genossen
an den Minister für nationale Verteidigung in Angelegenheit der Benachteiligung der im Jahre 1920 bis 1923 assentierten Jahrgänge bei Abdienung der Waffenübungen.
Die in den Jahren 1920 bis 1923 assentierten Jahrgänge mußten auf Grund der damals geltenden Bestimmungen einen Präsenzdienst in der Dauer von 24 Monaten und vier Waffenübungen, und zwar die erste zu vier Wochen, die zweite und dritte zu je drei Wochen und die vierte zu 2 Wochen, abdienen. Auf Grund des neuen Wehrgesetzes wurde die Präsenz dienst zeit auf 18, Monate herabgesetzt und vier Waffenübungen zu je drei Wochen vorgeschrieben.
Die älteren Jahrgänge, die nunmehr die vierte Waffenübung abzudienen haben, müssen nun entgegen ihrer seinerzeitigen Verpflichtung die letzte, vierte Waffenübung statt in der Dauer von 2 Wochen in der Dauer von 3 Wochen ableisten. Dies bedeutet eine noch über ihre seinerzeitige Verpflichtung hinausgehende Mehrdiensfeistung von 1 Woche, neben der Tatsache, daß diese Jahrgänge ja seinerzeit schon um 6 Monate mehr Präsenzdiemst geleistet haben.
Mit Rücksicht auf die außerordentlich schwierige wirtschaftliche Lage, in die viele dieser Familienväter, besonders Bauern, Gewerbe- und Handelstrebende ohne ihr Verschulden geraten sind, bedeutet diese Heranziehung zu einer Mehrdiemstleistung eine ungerechte Härte.
Die Interpellanten fragen daher an, ob der Herr Minister bereit ist, diesen Jahrgängen in gerechter Beurteilung der geschilderten Sachlage dadurch entgegenzukommen, daß die letzte Waffenübung entweder um 1 Woche verkürzt oder, wie dies ja heuer im Rahmen der Sparmaßnahmen der Militärverwaltung am zweckmäßigsten wäre, vollständig erlassen; werde?
Prag, am 10. Juli 1931.
Ing. Kallina,
Horpynka, Geyer, Krebs, Matzner, Dr. Hassold, Knirsch, Kasper, Dr. Keibl, Krebs, Schubert, Dr. Schollich, Simm, Dr. Hanreich, Ing, Jung, Szentiványi, Nitsch, Dr. Törköly, Dr. Holota, Scharnagl, Fritscher, Kunz, Krumpe, Greif, Zajiček.
Původní znění ad 1394/III.
Interpellation
des Abgeordneten Ing. Othmar Kallina und Genossen
an den Finanzminister,
in Angelegenheit der widerrechtlich erfolgten Beschlagnahme fremder Valuten bei Herrn Florian Iser, Handelsmann in Kupferberg Nr. 170.
Am 17. Mai 1920 wurde Herrn Florian Iser, Handelsmann in Kupferberg Nr. 170, von zwei Finanzorganen in Neugeschrei nicht, wie in der Antwort des Finanzministers vom 26, April 1931 auf eine parlamentarische Anfrage (Druck 496-III) in dieser Angelegenheit behauptet wurde, 3659 deutsche Mark wegen Verdachtes schmuggelhafter Ausfuhr beschlagnahmt, sondern es haben damals die beiden, Herrn Iser anhaltende Finanzwachorgane erklärt, daß man zur Zeit nicht mehr als höchstens 50 deutsche Mark beisich tragen dürfe. Aus diesem Grunde wunden dem Genannten die 3.659 deutsche Mark beschlagnahmt. Die Anhaltung durch die Finanzorgane erfolgte gar nicht an der Grenze, sondern auf der Straße zwischen Neugeschrei und Weipert. Den Markbetrag hatte der Genannte seinem Filialgeschäfte in Braunlage (Sachsen) entnommen und als Verpflegsgeld für seine drei Kinder, welche bei Verwandten in Weipert wohnten, bestimmt.
Es ist daher unbegreiflich, wie das Ministerium bei diesem Sachverhalte zu der Auffassung gelangen konnte, daß dieser Markbetrag wegen Verdachtes schmuggelhafter Ausfuhr beschlagnahmt wurde, Florian Iser würde doch nicht einen Betrag von 3.659 Mark aus seiner Filiale in Deutschland entnehmen, diesen Betrag nach der Tschechoslowakei bringen, um ihn dann erst wieder nach Deutschland schmuggeln zu können!
Florian Iser war eben an diesem Tage von Neugeschrei nach Weipert auf dem Wege, um dort bei der Länderbank den Markbetrag in tschechoslowakische Kronen für seine Kindern umzuwechseln. Es ist daher ungeheuerlich, wie der Genannte bei diesem Sachverhalte auf Grund der §§ 14 und 21 der Regierungsverordnung vom 28, November 1919, Slg, Nr. 644, belangt wenden konnte.
In den folgenden Strafverfahren wurde Florian Iser auch freigesprochen, da es nicht gelungen. war, dem Tatbestand auch nur einer Übertretung nachzuweisen.
Auch daraus geht hervor, daß die Beschlagnahme des Markbetrages bei Florian Iser widerrechtlich erfolgt ist, und es ist daher unbegreiflich, daß sich das Finanzministerium trotzdem auf den Standpunkt stella, für die Entwertung des unberechtigterweise beschlagnahmten Markbetrages, eingetreten in der Zeit vom 17, Mai 1920, dem Tage der Beschlagnahme, bis zum 13. August 1923, an welchem Tage dem Genannten der Erlaß des Finanzministeriums vom 25, Juli 1923 zugestellt wurde, in welchem ihm mitgeteilt wunde, daß er gegen ingestempelte Quittung die nunmehr vollständig wertlos gewordenen 3.659 Mark beheben solle, aufzukommen nicht verpflichtet sei,
Schon aus dem Wortlaute der angezogenen Paragraphen 14 und 27 geht hervor, daß es sich um Bestimmungen handelt, welche ťReise über die GrenzeŤ und im § 21 die diesbezüglichen Strafbestimmungen betreffen. Der § 14 besagt doch, daß ohne besondere Einwilligung im Laufe eines Monates höchstens 1,000 Frank, 1200 Lirs. 2.000 Mark oder ein solcher Betrag an fremden Valuten, der dem Werte von 3.000 tschechoslowakischen Kronen oder bei Reisen mit der Familie dem Werte von 5,000 tschechoslowakischen Kronen entspricht usw.
Nun hat sich Florian Iser gar nicht auf den Wege über die Grenze. befunden, sondern auf dem Boden der Čechoslovakischen Republik, von seinem Wohnorte Kupferberg auf dem Wege nach Weipert befunden und noch vor Weipert, einer Stadt, die doch auf tschechoslowakischem Boden liegt, wurde er von den Finanzorganen, wie oben geschildert, gestellt.
Dieser Sachverhalt bestätigt doch, daß es sich um eine vollständig widerrechtlich erfolgte Beschlagnahme des Markbetrages bei Florian Iser gehandelt hat, und es ist daher unverständlich, wie sich das Finanzministerium auf den Standpunkt stellen kann, daß es für die Folgen dieser widerrechtlichen Beschlagnahme durch seine Finanzorgane nicht verantwortlich sei.
Die Unterzeichneten fragen daher an, ob der Herr Minister bereit ist diese ganze Angelegenheit neuerlich zu erheben und auf Grund des Ergebnisses und der Tatsache, daß Florian Iser in dem gegen ihn eingeleiteten Strafverfahren freigesprochen werden maßte, an Herrn Florian Iser in Kupferberg den vollen Gegenwert für den beschlagnahmten Markbetrag, und zwar berechnst für den Tag, der somit als unberechtigt erwiesnan Beschlagnahme dieses Betrages, den 17. Mai 1920, mit Zinsen zu veranlassen?
Prag, am 10. Juli 1931.
Ing. Kallina,
Horpynka, Dr. Hassold, Knirsch, Kasper, Szentiványi, Dr. Schollich, Dr. Hanreich, Kunz, Krebs, Schubert, Nitsch, Scharnagl, Dr. Holota, Matzner, Dr. Keibl, Ing. Jung, Simm, Geyer, Dr. Törköly, Fritscher, Krampe, Greif.
Původní znění ad 1394/VI.
Interpellation
des Abgeordneten Dr. Stern und Genossen
an den Minister des Innern
und an den Minister für Schulwesen und Volkskultur, betreffend das Verbot einer Versammlung
der proletarischen Freidenker.
Für den 22. Juli 1931 hatte der Bund proletarischer Konfessionsloser eine öffentliche Versammlung mit dem Programm; ťWas will der Bund der proletarischen Konfessionsloser?Ť einberufen, die im Gasthaus ťGoldener EngelŤ in Lobositz stattfinden sollte. Mit Bescheid vom 18. Juli 1931 hat die Bezirksbehörde in Leikmeritz die Abhaltung dieser Versammlung verboten, und das Verbot in folgender, Weise begründet;
ťEs ist Sicherheit nicht gegeben, daß diese Gelegenheit nicht zu unerlaubten politischen Kundgebungen benützt wird.Ť
Dieses Verbot bedeutet eine Provozierung aller Arbeitenden und eine direkte Verletzung sogar der Gesetze des kapitalistischen Staates, die ohnedies schon dazu bestimmt sind, die Arbeitenden in ihrem Kampfe für ihre Interessen zu knebeln, Aus der Tagesordnung der Versammlung geht klar hervor, daß es sich um eine Werbeversammlung für eine proletarische Organisation, um eine Klarlegung der Aufgaben handelte, welche sich diese Organisation stellte, Wollte man alle Versammlungen verbieten, bei denen keine Sicherheit besteht, daß sie nicht ťzu politischen KundgebungenŤ benützt werden; welche die Behörden für unerlaubfhaltan, so dürfte man keine einzige Versammlung überhaupt erlauben, weil eine solche ťSicherheitŤ selbstverständlich nie gegeben werden kann.
Der angeführte Fall ist nur ein besonders krasses Beispiel für die Art und Weise, in; welcher die Regierung, in der 6 sozialistisch Minister sitzen, gegen die proletarische Freidenkerbewegung vorgeht, Die Regierung und der kapitalistische Staat sehen in der Aufklärung der arbeitenden Massen in der Bekämpfung des mit mitterlichen Aberglaubens eine Gefahr für die kapitalistischen Interessen, zur deren Wahrung sie berufen sind, und suchen deshalb die proletarische Freidenkerbewegung mit derartigen faachistischen Methoden zu unterdrücken.
Wir fragen deshalb den Herrn Innenminister:
Mit welchem Rechte konnte sogar nach den geltenden Gesetzen die Behörde eine Versammlung mit einer solchen Tagesordnung verbieten?
Was hat der Herr Innenminister getan, oder was gedenkt er zu tun, um die Bezirksbehörde strengstens zu bestrafen. und derartige Provokationen der arbeitenden Bevölkerung für die Zukunft zu verhindern?
Wir fragen den Herrn Minister für Schulwesen und Volkskultur:
Wie stellt er sich zu diesem Fall, und zu dem gesamten Unterdrückungsfeldzug der Regierung und der Behörden gegen die proletarische Freidenkerbewegung?
Prag, am 1. September 1931.
Dr. Stern,
Babel, Juran, Hodinová, Čižinská, Štětka, Zápotocký, Novotný, Kliment, Kopecký, Sliwka, Krosnář, Kubač, Gottwald, Hadek, Kuhn, Hrubý, Hruška, Barsša, Tyll, Dvořák.