Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1184.

Odpovědi:

I. min. soc. péče na interp. posl. Jurana, Barši a soudruhů o nakládání jměním Okresní nemocenské pojišťovny v Brně jejím ředitelem Václavem Jelínkem ve prospěch Jana Hrdličky, redaktora sociálně-demokratického časopisu "Stráž Socialismu" v Brně (tisk 937/III.),

II. min. financí na interp. posl. Čuříka a druhů o zamezení požívání denaturovaného lihu (tisk 1045/IV.),

III. min. vnitra na interp. posl. Simma a druhů o zabavení čísel 37, 40, 41, 44, 45 a 47 periodického tiskopisu "Volkswehr" v Jablonci nad Nisou (tisk 1007/II.),

IV. min. vnitra na interp. posl. dra Schollicha a druhů o zabavení časopisu "Deutsche Volkswehr" ve Frýdku (tisk 1045/IX.),

V. min. vnitra na interp. posl. Horpynky a druhů o zabavení časopisu "Ascher Zeitung" čís. 271 ze dne 18. listopadu 1930 (tisk 1007/VII.),

VI. min. školství a národní osvěty na interp. posl. inž. Kalliny a druhů o neudržitelných poměrech způsobených odnětím školních místností, patřících německé obecné škole ve Stvolnech a trvajících již od roku 1919 (tisk 890/IX.),

VII. min. vnitra na interp. posl. Kuhnové, Kopeckého a soudruhů ve věci zákazu divadelní hry "Hinkemann" ad Arnošta Tollera v Teplicích - Šanově (tisk 938/XXIV.),

VIII. min. pošt a telegrafů na interp. posl. Simma a druhů o vadné telefonní službě v Jablonci nad Nisou (tisk 851/VII.),

IX. min. vnitra na interp. posl. Hadka a soudruhů o bití u šumperské státní policie (tisk 1017/XIV.),

X. min. spravedlnosti na interp. posl. Dvořáka, Štětky a soudruhů o soustavné konfiskaci periodického časopisu "Škodovák" a "Pravda" (tisk 1060/VII.),

XI. min. národní obrany na interp. posl. Štětky a soudruhů o týrání vojáků v Písku (tisk 1060/I.),

XII. min. soc. péče na interp. posl. Hokkyho a druhů o nezákonném jednání nemocenské pojišťovny, že jmenovaný ústav podá vysvětlení jen na podání kolkovaná (tisk 938/IV.),

XIII. min. financí na interp. posl. Hokkyho a druhů o vyměřování poplatků ve sporných věcech civilních u finančního ředitelství v Berehově (tisk 938/II.),

XIV. min. veřejných prací na interp. posl. Polívky, Hrušovského a druhů o zřízení řádné učňovské školy a přijímání učňů do podniku státních železáren v Podbrezové (tisk 938/XIII.),

XV. min. železnic na interp. posl. Chalupníka a soudruhů o služebních poměrech železničních zaměstnanců ve stanici Přívoz - Mor. Ostrava (tisk 893/XIV.).

 

1184/I.

Odpověď

ministra sociální péče

na interpelaci poslanců Jurana, Barši a soudruhů

o nakládání jměním Okresní nemocenské pojišťovny v Brně jejím ředitelem Václavem Jelínkem ve prospěch Jana Hrdličky, redaktora sociálně-demokratického časopisu "Stráž Socialismu" v Brně (tisk 937/III.).

Ústřední sociální pojišťovna, jíž byla interpelace sdělena, oznámila, že články v časopisu "Stráž Socialismu" byly uveřejněny z podnětu Moravskoslezského výkonného výboru Ústředního svazu nemocenských pojišťoven. Honorář za tyto články byl vyplacen okresní nemocenskou pojišťovnou v Brně pouze zálohou a byl jí nahrazen zmíněným svazem nemocenských pojišťoven.

Za tohoto stavu věci nemá ministerstvo sociální péče důvodu, aby z moci dozorčího práva zakročovalo proti okresní nemocenské pojišťovně v Brně.

V Praze dne 5. května 1931.

Ministr sociální péče:

Dr. Czech v. r.

 

1184/II.

Odpověď

ministra financí

na interpelaci poslance A. Čuříka a druhů

o zamezení požívání denaturovaného lihu (tisk 1045/IV.).

Požívání obecně denaturovaného lihu jest zlořádem, který bují hlavně ve východních částech republiky. Ministerstvo financí věnuje tomuto zjevu bedlivou pozornost a hledělo již několikráte docíliti nápravy vhodným pozměněním složení neb výše přísady denaturačního prostředku k lihu. Zejména v r. 1927 byl pozměněn denaturační prostředek, pokud jde o jeho složení, velmi podstatně. Změna ta dosáhla však svého cíle jen neúplně, neboť jest známým úkazem, že průběhem jisté doby zvykne si lidský organismus i na pozměněný denaturovaný líh, jenž z očividných důvodů - dostávaje se do nejširší veřejnosti - nesmí býti jedovatý.

Zneužívání denaturovaného lihu k pití neobjevuje se samozřejmě jen v našem státě, nýbrž s označenou těžkostí bojují i státy cizí a jsou z toho důvodu prováděny časté pokusy, sledující účel sestaviti denaturační prostředky pokud možno vyhovující. Veškeré tyto pokusy jsou ministerstvem financí pilně sledovány a každý nový denaturační prostředek zavedený v cizině jest studován i u nás. Při tom musíme si však přiznati, že při dnešních technických znalostech a pomůckách nelze sestaviti denaturační prostředek, jenž by absolutně znemožnil zneužívání jim denaturovaného lihu. Finanční správa provádí proto ještě podle platných předpisů kontrolu prodeje denaturovaného lihu, čímž taktéž určitou měrou přispívá k potlačení zneužívání tohoto lihu. Velký význam náleží tu však i momentům sociálním a morálním a jest nepochybno, že výchovou a poučováním lidu dá se dnešní stav značně zlepšiti.

V Praze, dne 9. května 1931.

Ministr financí:

Dr. Trapl v. r.

 

1184/III. (původní znění).

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci poslance H. Simma a druhů

o zabavení čísel 37, 40, 41, 44, 45 a 47 periodického tiskopisu "Volkswehr" v Jablonci nad Nisou (tisk 1007/III.),

Policejní komisařství v Jablonci n./N., vykonávajíc tiskovou prohlídku časopisu "Volkswehr", vycházejícího v Jablonci n./N., zabavilo:

1.) číslo 40. tohoto časopisu ze dne 4. října 1930, shledavši v jednom místě článku "Die Drahtzieher der kochenden Volksseele", jež jest v interpelaci doslovně uvedeno, skutkovou povahu trestných činů dle § 14/5 zák. na ochr. rep. a dle § 300 tr. z.

2.) číslo 41. uvedeného časopisu ze dne 11. října 1930 pro celý článek: "Ein tschechischer Legionäroffizier an Senator Teschner", v interpelaci doslovně uvedený a mimo to pro jedno místo článku "Allerlei Neuigkeiten", v interpelaci rovněž uvedené, ježto v těchto místech shledalo skutkovou povahu trestných činů dle § 14, odst. 3, resp. § 14, odst. 5. zák. na ochr. rep.

3.) číslo 44. uvedeného časopisu ze dne 1. listopadu 1930 pro článek "Svůj k svému" das heißt: "Jeder zu den Seinen", v interpelaci doslovně uvedený, v němž shledalo skutkovou povahu trestných činů dle §u 1. zák. z 12. srpna 1921, č. 309 Sb. z. a nař. a § 14/3 zák. na ochranu rep.

4.) číslo 45. uvedeného časopisu ze dne 8. listopadu 1930, shledavši v jednom místě v interpelaci uvedeném a v jednom místě článku "Landevertreter ing. Gebauer zu den Tonfilmkrawallen und den Sokoleinfällen in den deutschen Städten", jež v interpelaci není uvedeno, skutkovou povahu trestných činů dle § 14/1, resp. § 18/1 zák. na ochr. rep.

5.) číslo 47. uvedeného časopisu ze dne 22. listopadu 1930, shledavši v jednom v interpelaci doslovně uvedeném místě článku "Wieder deutsche Tonfilme in Prag" skutkovou povahu trestného činu dle § 300 tr. z.

Krajský jako tiskový soud v Liberci nálezy ze dne 7. října 1930, č. Tl 383/30, ze dne 14. října 1930, č. Tl 386/30, ze dne 5. listopadu 1930, č. Tl 397/30, ze dne 10. listopadu 1930, č. Tl 403/30 a ze dne 25. listopadu 1930, č. Tl 409/30 všechna vpředu uvedená zabavení v celém rozsahu potvrdil a uznal tak, že zabavení bylo ve všech případech zákonem odůvodněno.

Pokud se interpelace zmiňuje o čís. 37, časopisu "Volkswehr" ze dne 13. září 1930 a uvádí místo v tomto čísle udánlivě zabavené, konstatuji, že uvedené číslo časopisu "Volkswehr" nebylo vůbec zabaveno.

Vzhledem k tomu, co uvedeno, neshledávám důvodu k opatření v interpelaci žádanému.

Zodpovědění interpelace, řízené panu ministru spravedlnosti, jsem převzal, poněvadž tiskovou prohlídku časopisu, o něž jde, vykonává a zabavení v uvedených případech nařídil úřad, podřízený ministerstvu vnitra.

V Praze dne 11. května 1931.

Ministr vnitra:

Dr. Slávik v. r.

 

1184/IV. (původní znění),

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci poslance dra E. Schollicha a druhů

o zabavení časopisu "Deutsche Volkswehr" ve Frýdku (tisk 1045/IX.).

Okresní úřad ve Frýdku, vykonávaje tiskovou prohlídku periodického tiskopisu "Deutsche Volkswehr", vycházejícího ve Frýdku, zabavil čís. 10 tohoto časopisu ze dne 7. března 1931 pro článek, nadepsaný "Märznacht", v interpelaci doslovně otištěný, poněvadž shledal v tomto článku skutkovou povahu trestných činů dle §§ 14, 16 a 18 zákona na ochranu republiky.

Krajský jako tiskový soud v Mor. Ostravě nálezem ze dne 9. března 1931, čís. Tl VIII. 139/31-3 zabavení toto v celém rozsahu potvrdil a uznal tak, že zabavení bylo zákonem odůvodněno.

Poukazuje-li se v interpelaci na okolnost, že zabavený článek byl bez závady propuštěn v jiných časopisech, nutno podotknouti, že řešení otázky, zda veřejný zájem nutně toho vyžaduje, aby rozšiřování závadných míst tiskopisu bylo zabráněno zabavením, dlužno posuzovati dle okolností konkrétního případu a s hlediska místních poměrů.

Vzhledem k tomu, co uvedeno, neshledávám důvodu k opatření v interpelaci žádanému.

V Praze dne 10. května 1931.

Ministr vnitra:

Dr. Slávik v. r.

 

1184/V. (původní znění).

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci poslance O. Horpynky a druhů

o zabavení časopisu "Ascher Zeitung", čís. 271 ze dne 18. listopadu 1930 (tisk 1007/VII.).

Okresní úřad v Aši, vykonávaje tiskovou prohlídku časopisu "Ascher Zeitung", vycházejícího v Aši, zabavil čís. 271 tohoto časopisu ze dne 18. listopadu 1930, poněvadž shledal v několika místech článku "Vor zehn Jahren", jež jsou v interpelaci jen částečně uvedena, skutkovou povahu trestných činů dle čl. V. zák. ze dne 17. prosince 1862, č. 8 ř. z. ex 1863 a § 300 tr. z.

Krajský jako tiskový soud v Chebu nálezem ze dne 20. listopadu 1930, čís. Tl XIII. 110/30 zabavení toto v celém rozsahu potvrdil a uznal tak, že zabavení bylo zákonem odůvodněno.

Vzhledem k tomu neshledávám důvodu k opatřením v interpelaci žádaným.

V Praze dne 10. května 1931.

Ministr vnitra:

Dr. Slávik v. r.

 

1184/VI. (původní znění).

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na interpelaci poslance inž. O. Kalliny a druhů

o neudržitelných poměrech způsobených odnětím školních místností, patřících německé obecné škole ve Stvolnech, a trvajících již od roku 1919 (tisk 890/IX.).

Ministerstvo školství a národní osvěty snaží se všemi prostředky o jiné umístění obecné školy s čs. jazykem vyučovacím ve Stvolnech, aby zabraná třída německé školy mohla býti uvolněna. Avšak v obci nepodařilo se dosud najití jívou vhodnou místnost, kam by bylo lze českou školu přestěhovati.

Ministerstvo školství a národní osvěty pomýšlí proto na stavbu nové školní budovy. Přípravné práce jsou již započaty, takže stavbu bude lze zadati, jakmile to dovolí finanční prostředky v mezích příslušné položky státního rozpočtu.

V Praze dne 29. dubna 1931.

Ministr školství a národní osvěty:

Dr. Dérer v. r.

 

1184/VII. (původní znění).

Odpověď

ministra vnitra,

na interpelaci poslanců Kuhnové, Kopeckého a soudruhů

ve věci zákazu divadelní hry "Hinkemann" od Arnošta Tollera v Teplicích - Šanově (tisk 938/XXIV).

Poněvadž obsah interpelace se týká výlučně oboru působnosti ministerstva vnitra, převzal jsem sám její zodpovědění a sděluji toto:

Zemský úřad hledě k posudkům censurního sboru poradního zakázal výměrem z 20. ledna 1931 č. 2284 pres. Bedřichu Kennemannovi, divadelnímu podnikateli v Teplicích - Šanově provozovati na jevišti tamního městského divadla divadelní hru "Hinkemann" od Arnošta Tollera, protože tato hra svým odporným tematem, dějem a hrubou mluvou vůbec se nehodí na veřejné jeviště, kde by pravděpodobně vzbudila u obecenstva odpor a pohoršení.

Tím byl zákaz dostatečně odůvodněn. Současně se městské zastupitelstvo v Teplicích - Šanově ve schůzi konané dne 20. ledna t. r. usneslo zapověděti provedení řečené hry na jevišti městského divadla v Teplících - Šanově a ve schůzi konané dne 29. ledna 1931 odmítlo návrh protestovati proti zákazu zemského úřadu.

Poněvadž divadelní podnikatel sám nepoužil práva stížnosti ani proti zákazu městského zastupitelstva ani proti zákazu zemského úřadu a tím se vzdal úmyslu provozovati tuto hru na městském jevišti v Teplicích - Šanově, nemám příčiny k důvodům zemského úřadu něco doplňovati.

V Praze dne 10. května 1931.

Ministr vnitra:

Dr. Slávik v. r.

 

1184/VIII. (původní znění).

Odpověď

ministra pošt a telegrafů

na interpelaci poslance H. Simma a druhů

o vadné telefonní službě v Jablonci nad Nisou (tisk 851/VII.).

Na základě provedeného šetření o podané interpelaci, bylo zjištěno, že příčiny neplně vyhovujícího telefonního provozu v Jablonci nad Nisou třeba hledati jednak ve starším systému manuelní ústředny jablonecké, jednak v přetížení jednotlivých pracovních stolů jak místní, tak i meziměstské ústředny.

Pokud jde o odstranění závad shora označených učinila resp. činí poštovní správa tato opatření:

Místní telefonní sít v Jablonci nad Nisou byla ve dvou stavebních obdobích v roce 1929/1930 značným nákladem rozšířena a přizpůsobena pro automatisaci celého okresu. Rovněž místní sítě vedlejších ústředen jabloneckých budou - pokud se tak již nestalo - dle vypracovaných projektů rekonstruovány a rozšířeny.

Pro letošní rok projektuje se též automatisace celé okresní telefonní sítě Jablonec nad Nisou, do které zahrnuto bude kromě hlavní ústředny jablonecké na 18 vedlejších ústředen nynější sítě. Nákladný tento projekt doplněn.bude tím, že bude dán v nejbližší době do provozu dálkový kabel, budovaný ve směru "Praha - Ml. Boleslav - Turnov - Jablonec nad Nisou - Liberec". Automatické zařízení pro Jablonec nad Nisou i s okolím bylo již objednáno.

Poněvadž úpravou telefonního zařízení v Jablonci nad Nisou se očekává značný vzestup meziměstské dopravy, dodána bude pro Jablonec nad Nisou také nová meziměstská ústředna, jejíž zadání bylo rovněž již zařízeno.

Pokud v některých případech byla za příčinu závad důvodně označena ne - zcela vyhovující jazyková kvalifikace jednotlivých úředníků, postará se poštovní správa vhodnými prostředky o nápravu.

V Praze, dne 5. května 1931.

Ministr pošt a telegrafů:

Dr. Franke v. r.

 

1184/IX. (původní znění).

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci poslance Hadka a soudruhů

o bití u šumperské státní policie (tisk 1017/XIV.).

Po skočení veřejné schůze komunistické strany, konané dne 31. ledna 1931 v hostinci "Na Petrově" v Šumperku, chtěla část účastníků uspořádati nepovolený průvod městem. Výzvy stráže bezpečnosti k rozchodu neuposlechla část demonstrantů, ozbrojených holemi a latěmi a chtěla si násilím vynutiti průchod na Tržní náměstí.

Když demonstranti přes opětovné výzvy se nerozešlí a napadli stráž, byla stráž podle platných předpisů nucena použíti obušků, aby odvrátila násilný útok a překonala odpor, směřující k zmaření služebního výkonu.

Osobám, které byly při této příležitosti zatčeny pro spáchání různých trestných činů, nebylo - jak konaným šetřením bylo zjištěno - se strany orgánů státní policie ublíženo, což potvrzuje i ta okolnost, že žádný ze zatčených si nestěžoval ani při lékařské prohlídce, ani při výslechu, že byl policejními orgány týrán.

Rovněž tvrzení interpelace, že výkřiky bolesti trýzněných dělníků bylo lze slyšeti po celém šumperském náměstí, neodpovídají skutečností - jak konaným šetřením bylo zjištěno.

Není tudíž důvodu k opatření v interpelaci žádanému.

V Praze dne 10. května 1931.

Ministr vnitra:

Dr. Slávik v. r.

 

1184/X.

Odpověď

ministra spravedlnosti

na interpelaci poslance Dvořáka, Štětky a soudruhů

o soustavné konfiskací periodického časopisu "Škodovák" a "Pravda" (tisk 1060/VII.).

Zabavení článků v interpelaci uvedených v č. 10. časopisu "Škodovák" ze 6. března 1931 a č. 11. časopisu "Pravda" ze 14. března 1931, zařízené státním zastupitelstvím v Plzni, bylo soudem přezkoumáno a v celém rozsahu potvrzeno. Námitky podány nebyly.

V Praze, dne 11. května 1931.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Meissner v. r.

 

1184/XI.

Odpověď

ministra národní obrany

na interpelaci poslance Štětky a soudruhů

o týrání vojáků v Písku (tisk 1060/I.).

Dne 20. února t. r. pochodoval štábní rotmistr Václav Kašpar s četou 7/11 polní roty ze školní střelnice do kasáren v Písku. Při přecházení t. zv. "Bělidla" vedl četu po okraji pole na cestu a nařídil, aby nikdo nešlapal po poli a aby se všichni vyhnuli stromečkům živého plotu podél cesty. Žádného jiného rozkazu nedal, ani nenařídil, aby vojíni přelézali klády, které podél cesty byly rozloženy.

Vydaného rozkazu neuposlechlo několik vojínů, mezi nimi vojín Dumen, kteří pochodovali přes malé stromečky nově založeného plotu, čímž působili polní škodu, a někteří samovolně přelézali klády.

Štábní rotmistr Kašpar spatřiv vojíny nedbající rozkazu popošel k ním s výtkou, proč šlapou po stromcích a proč neuposlechli rozkazu. Při tom v rozčilení se rozpřáhl, jakoby chtěl udeřiti vojína Dumena, který šel poslední a šlapal po sazenicích, a hlasitě jej pokáral. Zevrubným výslechem všech přítomných vojínů i vojína Dumena a jejich protokolárními výpověďmi bylo zjištěno, že šrtm. Kašpar se nedopustil činů přičítaných mu v interpelaci a že zejména neudeřil ani vojína Dumena, ani nikoho jiného z vojínů.

Jelikož však šrtm. Kašpar i výše uvedeným postupem vůči neuposlechnuvším vojínům, hlavně tím, že se dal nerozvážně strhnouti k nevhodnému gestu, se dopustil kázeňského přestupku, bylo proti němu zahájeno kázeňské řízení.

Jinak, jelikož uvedeným úředním vyšetřováním bylo zjištěno, že interpelace se zakládá na nesprávných informacích a že šrtm. Kašpara nelze viniti ze žádných jiných trestních nebo kázeňských přestupků, neshledal jsem důvodů k nějakému dalšímu opatření.

V Praze dne 11. května 1931.

Ministr národní obrany:

Dr. Viškovský v. r.

 

1184/XII. (původní znění).

Odpověď

ministra sociální péče

na interpelaci poslance Hokkyho a druhů

o nezákonném jednání nemocenské pojišťovny, že jmenovaný ústav podá vysvětlení jen na podání kolkovaná (tisk 938/IV.).

Ústřední sociální pojišťovna provedla v okresní nemocenské pojišťovně v Užhorodě revisi, avšak nezjistila ani jediného případu, že by jmenovaný ústav dával interesentům vysvětlení jenom na podání kolkovaná.

Interpelace sama žádného konkrétního případu neuvedla, takže nebylo možno nic zaříditi.

Budou-li oznámeny konkrétní případy s přesným udáním skutkového stavu, budou úředně vyšetřeny.

V Praze dne 2. května 1931.

Ministr sociální péče:

Dr. Czech v. r.

 

1184/XIII. (původní znění).

Odpověď

ministra financí

na interpelaci poslance Hokky-ho a druhů

o vyměřování poplatků ve sporných věcech civilních u finančního ředitelství v Berehově (tisk 938/II.).

Předmětem interpelace, jak podle jejího obsahu nutno souditi, jsou poplatky z rozsudků vydaných v civilních sporech a poplatky ze smírů uzavřených mezí spornými stranami před soudem, ježto jen tyto poplatky podle zák. čl. XLIII. z r. 1914 jsou stanoveny dílem částkami pevnými dílem sazbou procentní a zapravují se buď kolky nebo v hotovosti po úředním vyměření.

Při hodnotě předmětu sporu nebo řízení do 5,000 Kč zapravují se poplatky z rozsudků sazbami, uvedenými v § 14 cit. zák. čl., a to kolky; při hodnotě předmětu sporu nebo řízení vyšší než 5.000 Kč procentními sazbami, stanovenými v § 15 cit. zák. čl. a to v hotovosti. Poplatky ze smírů upraveny jsou v § 20 cit. zák. čl. Na těchto sazbách se od účinnosti zák. čl. XLIII. z r. 1914 ničeho nezměnilo.

Pro otázku, zda uvedené poplatky se zapravují sazbou pevnou nebo procentní, rozhoduje jedině okolnost, pohybuje-li se hodnota předmětu sporu nebo řízení v mezích do 5.000 Kč, či je-li vyšší než 5.000 Kč, pro otázku pak, má-li poplatek býti placen kolky nebo v hotovosti, okolnost, nepřesahuje-li či přesahuje-li poplatek 60 Kč.

S poplatkového hlediska je tu tedy bez významu, rozhoduje-li o sporu soud okresní nebo sborový a jakými ustanoveními se řídí příslušnost těchto soudů.

Příslušnost soudu přichází v úvahu jen při stanovení základu poplatku v případech §u 34 cit. zák. čl., je-li předmět sporu necenitelný nebo je-li předmětem sporu nárok jiný než majetkoprávní.

Konaným šetřením nebyl v obvodu finančního ředitelství v Berehově zjištěn ani jediný případ, že by při hodnotě předmětu sporu od 2.500 Kč do 5.000 Kč byl požadován jiný poplatek než zákonný. Případy nesprávného použití zákonných ustanovení nebyly uvedeny ani v interpelaci.

Při tomto stavu věci není mi možno učiniti opatření, za něž se v interpelaci žádá.

V Praze, dne 9. května 1931.

Ministr financí:

Dr. Trapl v. r.

 

1184/XIV.

Odpověď

ministra veřejných prací

na interpelaci poslanců V. Polívky, I. Hrušovského a druhů

o zřízení řádné učňovské školy a přijímání učňů do podniku státních železáren v Podbrezové (tisk 938/XIII.).

Na otázku ad 1) předmětné interpelace sděluji:

Ministerstvo veřejných prací, do jehož resortu spadají "Státní báňské a hutnické závody", udržuje svým nákladem učňovskou školu u státních železáren a oceláren v Podbrezové od roku 1922. Ředitelství těchto železáren v Podbrezové přijímalo dle potřeby každého roku pro své závody v Podbrezové a Hronci ročně 20 až 40 učňů. Poněvadž závody tyto postupně přecházejí na kvalitnější výrobu i na další zpracování vyráběného válcovaného zboží a vzhledem na nutnou šetrnost a hospodárnost v provozu, bylo zavedeno od roku 1931 pravidelné přijímání 26 učňů ročně, vybraných z uchazečů podle provedené psychotechnické zkoušky Psychotechnickým ústavem M. A. P. v Praze, tudíž pouze tolik sil, kolik jich potřebují podle odbytových poměrů celkové obchodní situace trhové.

Podle zkoušek provedených v Podbrezové Psychotechnickým ústavem M. A. P. v roce 1930 zjistilo se, že dělnictvo podbrezovské vyznačuje se nevyhovující známkou z pozornosti a svědomitosti, tak že bude třeba doplniti učňovskou školu zvláštními kursy odbornými a výchovnými pro dělníky po vyučení.

Poněvadž nepozornost a nesvědomitost některých zaměstnanců stávala se zejména kritickou při obsluze elektrických zařízení, bylo již v r. 1930 nařízeno ředitelství, aby uspořádalo kurs elektrotechnický a jelikož se o tuto vzdělávací činnost dělnictva jevil značný zájem, byly již pořádány takové tři kursy elektrotechnické.

Koncem roku 1930 byl zahájen též svářečský kurs a v druhé polovici dubna t. r. jsou projektovány přednášky o elektr. obloukovém sváření s filmem a praktickým znázorněním různých případů používání elektrického sváření.

Ještě v letošním roce budou konány přípravy pro další odborné kursy hutnicko-strojnické a zámečnické tak, aby dělnictvo podbrezovské postupně dospělo úrovně dělníků v zemi České a Moravskoslezské.

Již v r. 1930 bylo jednáno s M. A. P. o stanovení směrnic pro praktickou výchovu učňů. K realisaci této výchovy se přikročí, jakmile bude provedena koncentrace mechanických dílen a nástrojáren v Podbrezové.

Ředitelství v Podbrezové provádí právě vědeckotechnická šetření o stavu všech obráběcích strojů, nástrojů a nářadí a přesnou statistiku dosavadního stavu spotřeby a výroby. Podle provedených šetření budou učiněny potřebné disposice pro soustředění výroby nástrojů a nářadí a drobných strojových součástí v jedné ústřední dílně.

V ústřední dílně bude reservováno několik strojů obráběcích, bucharů a svěráků pro praktickou výchovu a cvičení učňů v řemeslech. Výběrem učňů dle vědeckých zásad řízení práce zajistí se hodnotnější dorost pro dělnický stav státních žel. závodů slovenských a umožní se tím zavedení kvalitnější výroby a výroby hodnotnějšího zboží, čímž se případně i zvýší zaměstnanost závodů.

Aby se mohly učňům vystavovati výuční listy, staly se závody v Podbrezové v roce 1930 členem živnostenského společenstva v Brezně. Do zkušebních komisí pro tovaryšské zkoušky učňů ze státních železáren budou povoláni zaměstnanci železáren dle seznamu předloženého ředitelství v Podbrezové živnostenskému společenstvu v Brezně.

Dle nynějších zákonných předpisů mohl prováděti registraci a evidenci učňů buď okresní úřad v Brezně, který by po skončení učebné doby svolal komisí pro provedení tovaryšských zkoušek a vystavení vysvědčení, anebo živnostenské společenstvo. Poněvadž jednání ředitelství v Podbrezové s okresním úřadem v Brezně, zahájené v této věci již v r. 1925 nevedlo k cílí - okresní úřad v Brezně poukazoval totiž na to, že je pracemi přetížen - rozhodlo ministerstvo veřejných prací, aby ředitelství v Podbrezové stalo se členem živnostenského společenstva.

Vlastní mistrovský dorost vychovává si ředitelství v Podbrezové tím způsobem, že každý rok přijímá několik absolventů kovorobné školy v Báň Bystřici, kteří jsou zaměstnáni po několik let jako dělníci v jednotlivých provozech závodů, aby se obeznámili do všech podrobností s pracovními úkony. Po této praxi mohou se pak státi skutečnými mistry, kteří jsou schopni nejen vésti dělníky, nýbrž jim i raditi, jakým způsobem se práce konají nejúčelněji a nejúspěšněji.

Z uvedeného je zřejmo, že ministerstvo veř. prací se stará všemožně o vzdělání dělnického i mistrovského dorostu,

Pokud jde o otázku ad 2) příslušné interpelace uvádím pouze, že o námětu zde uvedeném pracuje ministerstvo veřejných prací již od r. 1930.

V Praze dne 7. května 1931,

Ministr veřejných prací:

Inž. Dostálek v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP