Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1045.

Interpelace:

I. posl. Čuříka a druhů min. sociální péče dru Czechovi a min. veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy dru Spinovi o zajištění prostředků pro účely sociálně zdravotní pro Valašsko, Slovácko a celé Pobezkydí,

II. posl. Čuříka a druhů min. železnic Mlčochovi o vybudování nádraží v Krásné n. B.,

III. posl. Čuříka a druhů min. veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy dru Spnovi o zřízení sociálně zdravotního fondu,

IV. posl. Čuříka a druhů min. financí dr Englišovi o zamezení požívání denaturovaného lihu,

V. posl. Zajička, Oehlingera a druhů vládě o letošních manévrech,

VI. posl. Zajíčka a druhů vládě o konečné úpravě bytové otázky,

VII. posl. Szentiványi a druhov min. vnútra a vecí zahraničných o podnecovaní nálady proti Maďarsku v kruhoch slovenských pomocou úradnej asistencie,

VIII. posl. dr Szülló a druhov min. školstva a nár. osvety i vnútra o odnárodňovaní, ktoré sa deje v obci Malá Borša,

IX. posl. dr E. Schollicha a druhů ministrovi vnitra o zabavení časopisu ťDeutsche VelkswehrŤ ve Frýdku,

X. posl. R. Köhlera a druhů ministrovi vnitra o stavbě budovy pro státní úřady v Prachaticích,

XI. posl. inž. R. Junga a druhů ministrovi vnitra, že se stále více zakazují národně-socialistické schůze,

XII. posl. Zeminové, Šeby, Špatného, Hatiny a druhů min. vnitra, min. veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a min. sociální péče o zvýšené ochraně a podpoře trampského hnutí v našem státě,

XIII. posl. V. Beneše a soudr. min. školství a nár. osvěty o umělém odkladu potvrzení presentace správce školy Aloise Šmahela na místo řídicího učitele v obci Tvarožné,

XIV. posl. Koudelky a soudr. min. vnitra o bezdůvodném zatčení a zpoutání Josefa Mordycha, malorolníka v Libodřicích u Kolína,

XV. posl. Šaláta a druhov min. zemědělství v záležitosti prajného vybavenia žádostí obcí o prídely lesné a pašienkové z erárnych objektov ležiacich v obvode čsl. št. lesného riaditeľstva v Žarnovici,

XVI. posl. inž. Jvnga a druhů min. vnitra o podmíněném udělení kinematografické licence,

XVII. posl. Matznera a druhů min. vnitra o neslýchaných přehmatech četnictva v Bruntále.

1045/I.

Interpelace

posl. A. Čuříka a druhů ministrům sociální péče dru Czechovi a veřej. zdravotnictví a tělesné výchovy

dr Spinovi o zajištění prostředků pro účely sociálně-zdravotní pro Valašsko, Slovácko a celé Pobezkydí.

Národohospodářský sbor pro moravskoslezské Pobezkydí ve Valaš. Meziříčí zaslal min. zdravot. a tělesné výchovy tento přípis:

Valaš. Meziříčí, dne 10. března 1931.

Čís. 351/31.

Věc: Škrtání položek na sociální péči a sociálně zdravotní instituce zákonné protiopatření

Tit.

Ministerstvu zdravotnictví

v Praze.

Národohospodářský sbor pro moravskoslezské Pobezkydí ve Val. Meziříčí pořádal v minulých dnech pracovní schůzi sociálně-zdravotních funkcionářů Valašska a Slovácka (17 polit. okresů) Schůze byla obeslána 80 delegáty zmíněných institucí - Čsl. Červeného kříže, Masarykovy ligy proti tuberkulose v Brně, Zemské péče o mládež v Brně a Okresních péčí o mládež v Pobezkydí a na Slovácku. Z referátu a z debaty, které podaly jasný přehled o činnosti těchto institucí, vyšlo na jevo, že nedostává se jim potřebných prostředků k plnění svých úkolů a zejména že samosprávné svazky nepřispívají na sociální účely buď vůbec ničím nebo velmi nepatrnými obnosy. Jako důvod bylo uváděno, že tyto položky jsou nadřízenými úředními instancemi škrtány.

Podle informací chystá ministerstvo zdravotnictví vydání zákona, kterým by samosprávné svazky byly zákonitými povinnostmi vázány přispívat pravidelnými položkami na sociální a sociálně-zdravotní účely.

Na zmíněné pracovní schůzi Národohospodářského sboru bylo jednomyslně usneseno zdvořile požádati ministerstvo zdravotnictví, aby s návrhem zákona neoddálelo a připravilo jej pro dobu nejbližší, tak aby jeho účinnost se objevila již v příštím roce.

Z mnoha důvodů, které pro to mluví, uvádíme zejména nynější kritickou situaci, jevící se jedinečnou nezaměstnaností v krajích, kde je sociální práce nejvíce třeba, t. j. v oblasti působnosti Národohospodářského sboru pobezkydského, v kraji horském a velmi chudém. Rozpočty okresních zastupitelstev i obecních správ pamatují na vše možné, jen položky na zdraví lidu - této nejzákladnější podmínky spokojeného života jsou macešsky odbývány.

V důvěře, že P T. ministerstvo zdravotnictví blahovolně porozumí tendenci tohoto podání a zmíněný návrh zákona neprodleně připraví, znamenáme se

s výrazem dokonalé úcty

za:

Národohospodářský sbor pro Moravsko-slezské

Pobezkydí.

Jednatel:

Jan Koluch.

Předseda:

Poslanec Em. Vencl.Ť

I táží se podepsaní:

1.) Jsou p. p. ministrům sociální péče a zdravotnictví a těles. výchovy známy bídné a neudržitelné poměry v ohledu sociálním a zdravotním v uvedených krajích?

2.) Jak chtějí p. p. ministři odpomoci těmto velkým nedostatkům, když místním korporacím nedostává se ani zdaleka nutných prostředků finančních?

V Praze dne 20. března 1931.

Čuřík,

Fritscher, dr Petersilka, dr Mayr-Harting, Bobek, dr Tiso, Hlinka, dr Fritz, Mojto, Grebáč-Orlov, Sivák, Danihel, dr Gažík, dr Labaj, Galovič, dr Mederlý, Onderčo, dr Polyák, dr Pružinský, dr Ravasz, Slušný, Suroviak, Šalát.

1045/II.

Interpelace

posl. A. Čuříka a druhů ministru železnic Mlčochovi. o vybudování nádraží v Krásně n. B.

Národohospodářský sbor pro moravskoslezské Pobezkydí ve Valaš. Meziříčí, zaslal řed. st. dr v Olomouci tento přípis:

Valaš. Meziříčí. dne 10. března 1931.

Čís 336/31.

Věc: Čekárna na nádraží v Krásně n. B.

Tit.

Ředitelství státních drah

v Olomouci

Národohospodářský sbor pro moravskoslezské Pobezkydí ve Val. Meziříčí byl vyzván usnesením sociálně zdravotních referentů, pedagogů a veřejných pracovníků, které se stalo na pracovní schůzi Národohospodářského sboru ve Valaš. Meziříčí v minulých dnech - upozorniti P. T. ředitelství státních drah v Olomouci na neudržitelné poměry na nádraží v Krásně n. B. Nádraží, ve kterém čeká na vlak množství studující mládeže, matky s dětmi a lidé nepevného zdraví, nemá jiné čekárny než místnosti hostinské, pravidelně zakouřené a jak v tomto prostředí je pravidlem, neposkytující příznivého ovzduší těmto vrstvám.

Se stanoviska zdravotního i výchovného považujeme za svou povinnost požádati ředitelství státních drah, aby laskavě uvážilo jakým způsobem dalo by se tomuto škodlivému stavu odpomoci. Podle informací má býti v Krásně n. B. resp. ve Val. Meziříčí vybudováno nové nádraží. Avšak zdá se, že k realisaci této myšlenky sotva dojde v dohledné době, proto zdvořile žádáme, aby při čekárně III. tř. byla zřízena místnost pro zmíněné obecenstvo anebo jedna ze stávajících místností byla uvolněna specielně pro vrstvy, kouř nesnášející.

V důvěře, že P. T. ředitelství drah blahovolně porozumí tendenci našeho zdvořilého návrhu a realisuje jej, znamenáme se s výrazem dokonalé úcty

za:

Národohospodářský sbor pro Moravsko-slezské

Pobezkydí.

Jednatel:

Jan Koluch.

Předseda:

Poslanec Em. Vencl.Ť

I táží se podepsaní:

1. Jest pan ministr ochoten dáti vyšetřiti neudržitelné poměry na nádraží v Krásně n. B.?

2. Jest pan ministr železnic ochoten nařídit, aby tyto poměry byly odstraněny a postarati se o rozšíření uvedeného nádraží, aby plně vyhovělo potřebám zdravotním i komunikačním?

V Praze, dne 20. března 1931.

Čuřík,

dr Petersilka, Fritscher, Bobek, dr Polyák, dr Pružinský, Slušný, Suroviak, Šalát, dr Ravasz, dr Tiso, Hlinka, dr Fritz, Mojto, Grebáč-Orlov, Sivák, Danihel, dr Gažík, dr Labaj, Galovič, dr Mederlý, Onderčo.

1045/III.

Interpelace

posl. A. Čuříka a druhů

ministru veř. zdravotnictví a tělesné

výchovy dru Spinovi

o zřízení sociálně-zdravotního fondu.

Národohospodářský sbor pro moravskoslezské Pobezkydí ve Valaš. Meziříčí, zaslal čsl. vládě tento přípis:

Valaš. Meziříčí, dne 10. března 1931.

Čís. 357/31.

Věc: Zřízení sociálnězdravotního fondu.

Tit.

Vládě republiky československé

v Praze.

Národohospodářský sbor pro moravskoslezské Pobezkydí ve Val. Meziříčí svolal pracovní schůzi sociálně zdravotních korporací ve které po referátech zástupců Zemské péče o mládež, Čsl. červeného kříže v Brně a Masarykovy ligy proti tuberkulose v Brně činovníků v Okresních péčích o mládež jmenovitě lékařů bylo usneseno tímto podáním presidium ministerské rady zdvořile požádati, aby po vzoru zřizování fondů (silničního melioračního a j.) byl zřízen vládou také fond sociální a sociálně-zdravotní.

Činnost sociálně-zdravotních a sociálních institucí jest všeobecně uznávána za nezbytně nutnou, avšak jejich výsledky neodpovídají skutečným potřebám, jež rostou obzvláště v nynější době kritické nezaměstnanosti. Naproti tomu příděly k jejich účelům jsou nepravidelné a odvislé od dočasné přízně toho kterého odboru státní správy. Samospráva pak vzhledem k omezení svých příjmů zákonnými ustanoveními věnuje na sociálnězdravotní potřeby bud minimální nebo vůbec žádné prostředky. Labilní postavení těchto institucí je na škodu jak sociálně zdravotní práce, tak také ubírá chuti k práci sociálním pracovníkům, kteří jsou obléháni stále vzrůstajícím počtem žadatelů nemajíce k tomu úhrady.

Národohospodářský sbor po zralém uvážení dovoluje si P. T. slavnému presidiu ministerské rady podati návrh na zřízení sociálního fondu také za tím účelem, aby veškerá sociální práce dostala se na jednotnou kolej a byla tak účelně organisována. Jednotlivé kraje republiky ať na něm participují nikoliv úměrně k zaplaceným daním, jak se to po většině dnes děje, nýbrž vzhledem k chudobě kraje a tím jeho zvýšeným sociálním a sociálnězdravotním potřebám.

Žádáme zdvořile, aby náš návrh byl blahovolně uvážen a bylo přikročeno k jeho realisaci.

Za:

Národohospodářský sbor pro Moravsko-slezské Pobezkydí.

Jednatel:

Jan Koluch.

Předseda:

Poslanec Em. Vencl.Ť

I táží se podepsaní:

Jest pan ministr zdravotnictví ochoten postarati se v mezích své působnosti, aby vláda přikročila ku zřízení a zabezpečení sociálně-zdravotního fondu?

V Praze, dne 20. března 1931.

Čuřík,

Bobek, Fritscher, Greif, Slušný, Suroviak, Šalát, dr Ravasz, dr Pružinský, dr Petersilka, dr Fritz, Mojto, Grebáč-Orlov, Sivák, Galovič, dr Mederlý, Onderčo, dr Polyák, dr Labaj, dr Gažík, Danihel, Hlinka, dr Tisso.

1045/IV.

Interpelace

posl. A. Čuříka a druhů ministru financí dru K. Englišovi o zamezení požívání denaturovaného lihu.

Národohospodářský sbor pro moravskoslezské Pobezkydí ve Valaš. Meziříčí, zaslal ministerstvu financí tento přípis:

Valaš. Meziříčí, dne 10. března 1931.

Čís. 343/31.

Věc: Denaturování lihu.

Tit.

Ministerstvu financí

v Praze.

Národohospodářský sbor pro moravskoslezské Pobezkydí ve Val. Meziříčí uspořádal pracovní schůzi sociálně zdravotních funkcionářů moravského Slovácka a Valašska za součinnosti, zemských sociálně zdravotních institucí Zemské péče o mládež v Brně, Divise Čsl. červeného kříže v Brně a Masarykovy ligy proti tbc. v Brně. Z referátů a debaty vyšlo usnesení upozorniti P. T. ministerstvo financí na používání denaturovaného lihu v tomto kraji a zdvořile je požádati, aby ministerstvo financí učinilo protiopatření použitím nových vhodných chemikalií, kterými by se denaturovaný líh stal bezpečně nepoživatelný.

Důvody, které proto mluví jsou ministerstvu financí dojista známy. Fakt, že se denaturovaného lihu na Valašsku a Slovácku hojně používá k pití, je dostatečným důvodem vedle mnoha jiných, aby bylo sáhnuto k námi navrženému protiopatření.

V důvěře, že P. T. ministerstvo financí návrh velmi akutní vzhledem ke zdraví lidu - blahovolně uváží a uvede v činnost, znamenáme se v dokonalé úctě

za:

Národohospodářský sbor pro Moravsko-slezské

Pobezkydí.

Jednatel:

Jan Koluch

Předseda:

Poslanec Em. VenclŤ

I táží se podepsaní:

1) Jest panu ministru financí známo, že v krajích mor. Slovácka a Valašska požívá se denaturovaný líh ku škodě zdraví mnoha rodin?

2) Jest p. ministr ochoten naříditi, aby použitím vhodných chemikalií bylo užívání denat. lihu úplně znemožněno?

V Praze, dne 20. března 1931.

Čuřík,

Bobek, Greif, dr Petersilka, Fritscher, Šalát, Suroviak, Slušný, dr Ravasz, dr Tiso, Hlinka, dr Fritz, Mojto, Grebáč-Orlov, Sivák, Danihel, dr Gažík, dr Labaj, Galovič, dr Mederlý, Onderčo, dr Polyák, dr Pružinský.

1045/V (překlad).

Interpelace

poslanců Zajička, Oehlmgera a druhů vládě

o letošních manévrech.

V létě 1929 navrhli sociálně demokratičtí poslanci aby se pro zemědělskou krisi v létě 1929 nekonaly manévry. Peněz tím uspořených mělo se užíti ke zmírnění zemědělské krise.

Letos jest zemědělská krise mnohem větší než tehdy. Mimo to jest ještě katastrofální nezaměstnanost.

Zmíněný návrh jest letos jistě mnohem více na místě než kdy jindy. Přes mnohem větší nynější nouzi mají se i letos konati manévry a to ještě ve větším rozsahu než v roce 1929.

Podepsaní táží se vlády:

1.) Je-li pravda, že se letos přes hospodářskou krisi mají konati velké manévry?

2.) Jest vláda ochotna naříditi, aby se letos manévry nekonaly a aby se uspořených peněz užilo ke zmírnění hospodářské krise?

V Praze dne 20. března 1931.

Zajiček, Oehlinger,

Krumpe, dr Mayr-Harting, Fritscher, Szentiványi, dr Jabloniczky, Hokky, dr Holota, Nitsch, dr Luschka, Scharnagl, Bobek, Greif, Stenzl, Kunz, dr Petersilka, dr Törköly, dr Szüllö, Fedor, Dobránsky.

1045/VI (překlad).

Interpelace

poslance E. Zajička a druhů vládě

o konečné úpravě bytové otázky.

Předseda vlády, několik ministrů a vůdců stran vloni rozhodně prohlásili, že nynější zákon o ochraně nájemníků nemá býti beze změny na žádný způsob prodloužen přes 31. prosince 1931, že se bytová otázka letos zcela jistě upraví s konečnou platností. Na podzim nemá sněmovna podle zkušeností dosti času, aby tento důležitý zákon důkladně projednala. Jest tedy nutno předložiti návrh ještě před letními sněmovními prázdninami.

Poslanecká sněmovna a senát při projednávání bytového zákona přijaly návrh, který podal interpelant, aby vláda se vší energií usilovala o zlevnění stavebních hmot. Veřejnost neslyšela nic o takové činnosti vlády a přece by snížení cen stavebních hmot (zvláště cementu a cihel) velmi oživilo stavební ruch a tím zmírnilo nezaměstnanost.

Podepsaní táží se tedy vlády:

1.) Jest vláda ochotna ještě před letními sněmovními prázdninami podati návrh zákona o definitivní úpravě bytové otázky?

2.) Provedla vláda výše zmíněný resoluční návrh? Provedla-li, s jakým výsledkem?

V Praze dne 20. března 1931.

Zajiček,

Krumpe, dr Mayr-Harting, Fritscher, Hlinka, dr Tiso, Bobek, Scharnagl, Oehlinger, Greif, dr Petersilka, dr Luschka, Danihel, dr Fritz, dr Gažík, Kunz, Mojto, Grebáč-Orlov, dr Labaj, dr Mederlý, Onderčo, Slušný, Šalát.

1045/VII (překlad).

Interpelácia

poslanca Szentiványiho a druhov ministrom vnútra a veci zahraničných o podnecovaní nálady proti Maďarsku v kruhoch slovenských pomocou úradnej asistencie.

Slovenská odbočka Národnej rady československej vydala v Bratislave, s dátumom 18. februára t. r. čís. 118-1931 túto výzvu na prednostov okresných úradov:

Vysokoctený pán okresný náčelník!

Čo nevidieť, snáď už tieto dni odpovie minister zahraničia p. Dr. E. Beneš na interpelláciu slovenských poslancov vo veci Slovákov v Maďarsku. Z dennej tlače je vidieť, že v Maďarsku akú pozornosť venujú tomuto nášmu vystúpeniu na ochranu utlačenej slovenskej menšiny. Odpoveď našej vlády budú hľadieť Maďari ztlumiť poukazom, že interpellácia našich poslancov je objednaná Prahou pre ciele politické a slovenská verejnosť za týmto krokom vôbec nestojí. Treba ukázať svetovej verejnosti, že Slováci a Češi bez rozdielu strán sú do krajnosti rozhorčení proti brutálnemu nedodržaniu menšinových záviazností voči slovenskej menšine vtedy, keď Československá republika poskytuje tunajším Maďarom všetko, čo potrebujú k udržovaniu svojho národného charakteru.

Celé Slovensko musí sa vysloviť spontánne, či je spokojené s takýmto stavom.

Prosíme Vás, zariaďte spoločensky, prípadne ako predsada ok. osvetového sboru, čo uznáte za dobré, aby po odznení ministrovej odpovedi usporiadaly sa verejné schôdze, na ktorých rečníci, dľa možnosti miestni, by informovali verejnosť o smutnom položení slov. menšiny v Maďarsku a o faktickej situácii Maďarov na Slovensku. Po porade s predsťaviteľmi miestnych slovenských kulturných organizácií dá sa vec zariadiť tak, aby verejné manifestácie za právo Slovákov v Maďarsku maly karakter všenárodnosti a spontánnosti. Národné organisácie by mohly schôdzu svolať. však tak, aby to neboly spolkové schôdze, podobne ako v roku 1927 proti rothermeriade.

Materiál o Slovákoch v Maďarsku k prejavom bude jednak v obšírnej odpovedi ministrovej, jednak je už uverejnený v Slovenskom Denníku z 11. II. t. r., jednak v našej Zpráve, ktorú Vám pošleme dodatečne. Situácia Maďarov na Slovensku je v knížke: Slovensko proti revizii Trianonskej smluvy (článok F. Houdeka: ťHrsť číslicŤ), a v čísle 6. ťPrúdovŤ z r. 1930 (článok A. Granatiera ťMaďarské školstvo na SlovenskuŤ).

Na každom shromaždení treba prijať rezolúciu, ktorá nech je poslaná Slovenskej odbočke Národnej rady v Bratislave, Zemská Banka.

Porúčame sa Vám s prejavom úcty.

Za Slovenskú odbočku Národnej rady čsl.

nečitelný podpis:

Fedor Houdek v. r.,

tajomník.

predseda.


V originále znie dopis ostatne takto:

Slovenská odbočka Národnej rady československej.

Dôverné.

V Bratislave, dňa 18. II. 1931.

Čís. 118 - 1931.

Vysokoctený Pán okresný náčelník!

Co nevidieť, snáď už tieto dni, odpovie minister zahraničia p. dr. E. Beneš na interpelláciu Slovenských poslancov vo veci Slovákov v Maďarsku. Z dennej tlače je vidieť, že v Maďarsku akú pozornosť venujú tomuto nášmu vystúpeniu na ochranu utlačenej slovenskej menšiny. Odpoveď našej vlády budú hladieť Maďari stlumiť poukazom, že interpelácia naších poslancov je objednaná Prahou pre ciele politické a slovenská verejnosť za tímto krokom vôbec nestojí. Treba ukázať svetovej verejnosti, že Slováci a Česi bez rozdielu strán sú do krajnosti rozhorčeni proti krutálnemu nedodrženiu menšinových záviaznosti vôči slovenskej menšine tedy, keď Československá Republika poskytuje tunajším Maďarom všetko, čo potrebujú k udržovaniu svojho národného karakteru.

Celé Slovensko musí sa vysloviť spontánne, či je spokojné s takýmto stavom.

Prosíme Vás, zariaďte spoločenský, prípadne ako predseda Okr. Osvetového Sboru, čo uznáte za dobré, aby po odznení ministrovej odpovedi usporiadaly sa verejné schôdze, na ktorých rečníci, dľa možnosti miestní, by informovali verejnosť o smutnom položeniu slov. menšiny v Maďarsku a o faktickej situácii Maďarov na Slovensku. Po porade s predstaviteľmi miestných slovenských kulturných organizácií dá sa vec zariadiť tak, aby verejné manifestácie za právo Slovákov v Maďarsku maly karakter všenárodnosti a spontánnosti. Národné organizácie by mohly schôdzu svolať však tak, aby to neboly spolkové schôdze, podobne ako v roku 1927 proti rothermeriade.

Material o Slovákoch v Maďarsku k prejavom bude jednak v obširnej odpovedi ministrovej, jednak je už uverejnený v Slov. Deniku 11. II. t. r., jednak i v našej zpráve, ktorú Vám pošleme dodatočne. Situácia Maďarov na Slovensku je v knížke: Slovensko proti revizii Trianonskej smlúvy (Článok F. Houdeka Hrsť číslicŤ), a v čísle 6. Prúdov z r. 1930 (Článok A. Granatiera ťMaďarské škoľstvo na SlovenskuŤ).

Na každom shromaždeniu treba prijať rezoluciu, ktorá nech je poslána Slovenskej Odbočke Národnej Rady v Bratislave, Zemská Banka.

Porúčáme sa Vám s prejavom úcty.

Za Slovenskú odbočku Národnej rady Čs.

Nečiteľný podpis.

Fedor Houdek v. r

tajomník.

predseda.


Nemôžeme činiť námietky proti tomu, zabývajú-li sa organizácie Slovače otázkami slovenskej menšiny v Maďarsku. K tomu má právo každý. Pre nás však nemôže byť ľahostajný fakt, že pán minister zahraničia chce použiť tejto otázky k tomu, aby sa vyhnúl sanácii odhalených krívd maďarskej menšiny v Československu a sanácii naších sťažností u Spoločnosti národov. Vytýkame to preto, lebo takáto oficielne nariadená demonštrácia ešte väčšmi otrávi pomer medzi dvoma súsednými štáty, čo je pre nás - a rozumieme tým každého občana republiky - škodlivé a povedie hospodársku a politickú napjatosť medzi týmito dvoma štáty snáď až ku katastrofe. Avšak i keby sa toto naše škarohliadstvo nesplnilo, i vtedy zabraňuje to procesu konsolidácie a riešeniu kríze hospodárskej. Ale vytýkame túto akciu i preto, lebo ťspontánné manifestácieŤ vrhajú na reputáciu republiky špatné svetlo, a konečne máme za to, že nelzä srovnať s morálkou administrativy, že administratívne úrady sa používajú k takýmto účelom.

Keďža zdá sa byť jasným, že ku shora popísanej iniciatíve Slovenskej odbočky Národnej rady československej došlo na príkaz pána ministra zahraničia a keďže pri poriadaní týchto demonštrácií maly byť použité politické okresné úrady, preto na základe výšuvedených našich dôvodov tážeme sa pánov ministrov vnútra a zahraničia:

1. Či je pán minister vecí zahraničných ochotný predložiť bez odkladu otázku národných menšín v celej jej komplexe ku pojednávaniu Spoločnosti národov a podrobiť ju medzinárodnému vyšetrovaniu?

2. Či je pán minister vecí zahraničných ochotný postarať sa o to, aby došlo k úprave dobrého politického, hospodárskeho a obchodného pomeru s Maďarskom, kýženej všetkými obyvateľmi republiky?

3. Či je pán minister vecí zahraničných ochotný v záujme republiky vylúčiť zo svojích taktických prostriedkov akcie proti Maďarsku?

4) Či je pán minister vnútra ochotný postarať sa o to aby došlo k faktickému odpolitizovaniu administratívnych úradov, a aby sa politických úradov nepoužívalo k poriadaniu pánom ministrom zahraničia pochybených planých a obzvlášte pre náš hospodársky život škodlivých demonštrácií?

V Prahe, dňa 19 marca 1931.

Szentiványi,

Dobránsky, Stenzl, dr Keibl, Prause, Geyer, Eckert, Krebs, inž. Jung, dr Schollich, Knirsch, Simm, Hokky, inž. Kallina, Horpynka, Fedor, dr Jabloniczky, dr Szüllö, dr Holota, Nitsch, dr Törköly.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP