Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930. |
|
III. volební období. |
3. zasedání. |
692.
Návrh
poslanců V. Knotka, Jos. Šamalíka, dr. M. Mičury a druhů
na vydání zákona o zemědělských společenstvech a zemědělských komorách.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne .........................
o zemědělských společenstvech a zemědělských komorách.
§ 1.
Za účelem soustavné péče o zemědělství a lesnictví, jakož i o sociální hmotné potřeby příslušníků zemědělsko-lesnické výroby zřizují se:
a) zemědělská společenstva,
b) zemědělské komory.
I. Zemědělská společenstva.
§ 2.
Zpravidla zřídí se v obvodu každého okresního úřadu jedno společenstvo. Výjimky z tohoto pravidla, přesné ustanovení obvodů působnosti a sídel společenstev provede se nařízením vlády.
§ 3.
Působnost zemědělských společenstev vymezena jest jejich účelem v § 1 uvedeným.
Jim přináleží zejména tyto úkoly:
a) podávati dobrá zdání a návrhy ve věcech, týkajících se osvětových sociálních a hmotných poměrů zemědělců zemědělského úřednictva a lesnictva;
b) zvelebovati hospodářské vyučování, pořádati kursy a odborné schůze, vydávati hospodářské publikace, zakládati knihovny a pečovati o různá blahodárná zařízení na venkově, jež směřují k zušlechtění a povznesení venkovského života;
c) spolupůsobiti při provádění životního, nemocenského, úrazového, invalidního a jiného starobního pojištění příslušníků zemědělské výroby a při provádění požárního, krupobitního a dobytčího pojišťování, jakož i při akcích nouzových;
d) zprostředkovávati práci, upravovati námezdní a služební smlouvy, urovnávati sporu pracovní i spory, vzešlé z poměrů členských;
e) spolupůsobiti při agrárních reformách a při všech opatřeních, nesoucích se k úpravě držby půdy a sociálních poměrů z toho plynoucích;
f) podporovati zemědělsko-lesnickou výrobu ve všech jejích výrobních odvětvích;
g) organisovati nákup různých zemědělských potřeb i prodej zemědělských výrobků;
h) dávati podnět k zakládání družstevních i jiných organisací zemědělských, jejichž účelem je společné provádění výroby, obchodu a opatřování úvěru a podporovati je v jejich činnosti;
ch) pečovati o to, aby zemědělské účetnictví bylo v zemědělských podnicích soustavně zaváděno a řádně vedeno;
i) spolupůsobiti při sdělávání zemědělské statistiky;
j) dávati podnět a podporovati scelování pozemků, provádění meliorací, úpravu toků a jejich využití k účelům elektrisačním;
k) pečovati o provádění rozborů a kontroly hnojiv, krmiv, semen a jiných potřeb příslušnými odbornými ústavy;
l) pořádati výstavy, trhy, soutěže hospodářských výrobků a potřeb;
m) spolupůsobiti při daňových záležitostech zemědělců;
n) podávati návrhy a spolupůsobiti při úpravě dopravnictví v obvodu společenstva;
o) plniti veškeré úkoly, které budou svěřeny společenstvům zvláštními zákony nebo ustanoveními.
Přímé účastenství společenstev na výdělkových podnicích jakéhokoliv druhu, ať poskytnutím příspěvků, převzetím podílů nebo závazků rukojemských, jest zásadně vyloučeno.
§ 4.
Členy zemědělských společenstev jsou:
a) všichni svéprávní vlastníci (jednotliví spoluvlastníci), poživatelé a nájemci půdy, jimi vzdělávané, dani pozemkové podrobené, jakož i osoby právnické pokud půdu vlastní, nebo ji obhospodařují, pokud nejsou trvale pojištěni podle zákona o sociálním pojištění, mající výměry aspoň jeden ha. Tam kde poměry hospodářské toho vyžadují, může ministerstvo zemědělství k návrhu zemědělské komory minimální tuto výměru držby pozemkové snížiti.
b) učitelé zemědělských škol všech kategorií, úředníci státních zemědělských ústavů a všichni zvěrolékaři.
§ 5.
Dočasným osvobozením od daně pozemkové nezaniká členství. Naproti tomu pozemky dani pozemkové podrobené, avšak zemědělsky neužívané, členství nezakládací. Jsou to nemovitosti, jež:
a) výhradně nebo z valné části slouží osvěžení nebo zábavě, jako parky, hřiště, okrasné zahrady při budovách letních nebo městských;
b) zapsány jsou v knize železniční;
c) slouží účelům horním, živnostenským, průmyslovým neb obchodním;
d) jsou místy stavebními, neb již zastavěnými k účelům nezemědělským.
§ 6.
Je-li někdo vlastníkem, poživatelem nebo nájemcem pozemku ve více obvodech společenstevních, jest členem toho společenstva v jehož obvodu trvale bydlí (§ 4 a).
§ 7.
Práva a povinnosti ze členství vzniklé vykonává za osoby právnické ustanovený plnomocník, za více spoluvlastníků, spoluuživatelů nebo spolunájemců zástupce jimi zvolený.
§ 8.
Členství ve společenstvu počíná nebo přestává jakmile nastal nebo přestal stav členství podmiňující (§ 4).
O každé změně tohoto stavu musí člen nebo zaměstnavatel do jednoho měsíce učiniti oznámení obecnímu úřadu.
§ 9.
Při okresním úřadě sídla společenstva zřídí se zvláštní volební komise, složená z úředníka tohoto úřadu jako předsedy a ze zmocněnců volebních skupin v okrese.
Komise provede veškeré přípravné volební práce, zejména rozhodne o podaných stížnostech, sestaví katastr členů společenstva a provede volby delegátů společenstva.
Komise je schopna usnášeti se, jsou-li přítomni mimo předsedu aspoň tři členové a rozhodu je většinou hlasů. Při rovnosti hlasů rozhoduje předseda.
Úřady jsou povinny poskytnouti této komisi veškeré pomůcky potřebné k sdělání členského katastru. Provedením voleb delegátů společenstevních končí činnost volební komise.
§ 10.
Za účelem sestavení katastru členů zemědělského společenstva sepíší obecní úřady ve všech obcích členy společenstva ve lhůtě stanovené okresním úřadem. Seznam tento před vyložením musí býti zkontrolován ve schůzi obecního zastupitelstva.
Bližší ustanovení o soupisech členů vydána budou nařízením.
§ 11.
Seznam členů vyloží se v každé obci na obecním úřadě k volnému nahlédnutí po 14 dní ode dne stanoveného okresním úřadem. Současně oznámí se vyložení seznamu veřejnou vyhláškou 14 dní trvající s upozorněním, že námitky stran členství nebo úplnosti a správnosti seznamů členů nutno podati nejdéle do 8 dnů po skončeném vyložení seznamu na obecním úřadě.
§ 12.
Jakmile uplyne lhůta určená k podání námitek, předloží obecní úřad seznam členů volení komisi se zprávou, zda a jaké námitky proti němu byly podány. Tato rozhodne o podaných námitkách do 14 dnů a zpraví hned písemně o svém rozhodnutí stěžovatele.
Do rozhodnutí volební komise možno si stěžovati ve lhůtě 14 dní, počínajíc ode dne doručení rozhodnutí u příslušného okresního úřadu, jenž rozhodne s konečnou platností.
Pouze do rozhodnutí o uznání nebo odepření členství přípustna jest stížnost v téže lhůtě k politickému úřadu druhé stolice.
§ 13.
Nebylo-li námitek proti členským seznamům obecním, nebo bylo-li o nich již právoplatně rozhodnuto, sestaví volební komise katastr všech členů společenstva podle obcí.
V katastru dlužno zanésti:
a) jméno a příjmení členů, případně jejich zákonných zástupců;
b) stav;
c) bydliště;
d) jméno podniku u členů § 4 b;
e) výměru držby pozemkové v ha;
f) daň pozemkovou u členů § 4 a;
g) všeobecnou daň výdělkovou, placenou z pachtu, jenž zakládá členství. (§ 4 a.)
§ 14.
Každý obecní úřad z obvodu členstva obdrží z katastru přesný výpis členů dotyčné obce. Vede jej v řádné evidenci, provádí nastalé změny a podává o nich zprávu společenstvu.
Pro další volební období sestaví obecní úřad výkaz změn nastalých v předchozím období a učiní o nich opatření v § 11 uvedená.
Další řízení provede se podle §§ 9 a 12.
§ 15.
Společenstvo se ustaví zvolením:
a) delegátů společenstva;
b) výboru;
c) předsednictva společenstva.
§ 16.
Počet delegátů společenstva stanoví se podle úhrnného počtu členů a to tak, že do deseti tisíc členů bude 24 delegátů a do dvaceti tisíc a přes 36 delegátů.
§ 17.
Za delegáty společenstva, kteří pro nějakou překážku nemohou dočasně funkci tuto vykonávati, nebo jichž místa se uprázdní, ustanoveni buďtež náhradníci dle pořadu, jak jsou uvedeni v kandidátních listinách a to vždy náhradník téže volební skupiny.
§ 18.
Volby delegátů a jejich náhradníku konají se dle zásady poměrného zastoupení.
Volební skupina může kandidovati nejvýš tolik osob, kolik má býti voleno delegátů společenstva.
§ 19.
Volební komise rozešle členské seznamy (§ 14) a vypíše volby nejdéle do týdne po sdělání katastru členského vyhláškami ve všech obcích ležících v obvodě společenstva, způsobem v obci obvyklým. Ve vyhlášce dlužno uvésti:
a) místo volební, obecním úřadem ustanovené,
b) den volební, určený pokud možno na neděli nebo svátek,
c) lhůtu nejméně týdenní, nejvýše 14tidenní, ve které nutno ohlásiti osoby navrhované k volbě delegátů za příslušnou volební skupinu.
d) počet delegátů a náhradníků, kteří mají býti voleni.
§ 20.
Ve lhůtě stanovené ve volební vyhlášce mají zmocněnci příslušné volební skupiny právo ohlásiti písemně volební komisi kandidátní listiny delegátů společenstva ze své skupiny. Platnost ohlášky osob kandidovaných podmíněna jest přesným uvedením jejich jména rodového, příjmení, stavu a bydliště, jakož i podpisem nejméně 20ti členů ohlášku činících.
§ 21.
Volební komise sestaví seznam kandidátů řádně a včas ohlášených podle volebních skupin a zašle jej nejméně týden před konáním volby všem obecním úřadům z obvodu společenstva.
§ 22.
Volby konají se po obcích za přítomnosti volebního komisaře, jmenovaného okresním úřadem a zástupců kandidujících skupin.
Volební komisař oznámí voličovi které volební skupiny kandidují, předloží mu seznam kandidátů těchto skupin a vydá tolik lístků hlasovacích, opatřených číslem a titulem kandidujících skupin, kolik je uznaných kandidátních listin vůbec. Volič odevzdá lístek s titulem té kandidátní listiny, pro kterou se rozhodl, čímž svoji volební povinnost splnil.
Po ukončení volby spočítá komisař za přítomnosti zmocněnců skupin odevzdané lístky a vloží je spolu se seznamem osob k volbě se dostavivších do obálky, zapečetí ji úřední pečetí za přítomnosti zástupců skupin volebních a zašle nejpozději následujícího dne doporučeně nebo úředním poslem volební komisi společné.
§ 23.
Právo voliti mají všichni členové společenstva, pokud jsou státními občany Československé republiky a nejsou vyloučeni z volebního práva do obcí ve smyslu § 3. zákona ze dne 31. ledna 1919 č. 75 Sb. z. a n. Volitelní do společenstva jsou členové, kteří malí volební právo a dosáhli věku 26 let.
§ 24.
Okresní volební komise zjistí podle zápisů došlých od volebních komisí v obcích součet všech platných hlasů, odevzdaných jednotlivým volebním skupinám a vypočte volební číslo. Součet všech platných hlasů všem volebním skupinám odevzdaným rozdělí se počtem mandátů, které se v obvodu společenstva malí obsaditi, zvětšeným o jeden; celé číslo nejblíže vyšší dělením vyšlé jest číslem volebním.
Volebním číslem dělí se součet hlasů odevzdaných pro každou kandidátní listinu, načež volební komise přikáže každé skupině tolik mandátů, kolikrát jest volební číslo obsaženo v součtu hlasů pro volební skupinu odevzdaných. Kandidátní listiny skupin sdružených sečtou se každá zvláště, avšak při rozdělování mandátů počítají se jako jediná listina a přikáží se jim mandáty společné. Nebyly-li tímto způsobem obsazeny všechny mandáty, přikáží se zbývající mandáty postupně volebním skupinám, které při dělení provedeného dle předchozích odstavců vykázaly největší zbytek dělení.
Jsou-li zbytky dělení u několika volebních skupin sobě rovny, přidělí se mandát té skupině, která dosáhla většího počtu hlasů. Je-li počet hlasů stejný, rozhodne los.
Kandidátní listina, která nedosáhla ani tolik hlasů, kolik činí číslo volební nemá nárok na mandát. Ustanovení toto však neplatí pro jednotlivé listiny jež jsou sdruženy.
Z jednotlivých skupin zvoleni jsou kandidáti podle pořadí, jak uvedeni jsou na kandidátní listině, podle počtu připadajícího na tu kterou volební skupinu. Ostatní kandidáti jsou v témže pořadí náhradníky.
Volební komise sdělí pak takto zjištěná výsledek voleb zasláním seznamů zvolených jednak okresnímu úřadu sídla společenstva a jednak zemědělské komoře.
Okresní úřad sídla společenstva uveřejní pak výsledek voleb v úředním listě, stanoví kalendářně lhůtu k podání stížnosti (§ 2) a zašle jej po jednom exempláři všem obcím společenstva, které jej i lhůtu stížnostní vyhlásí způsobem v obci obvyklým.
§ 25.
Stížnosti členů do nesprávnosti, které by mohly míti vliv na výsledek volby, dlužno podati ve lhůtě podle § 24 stanovené u okresního úřadu sídla společenstva, který rozhodne o nich s konečnou platností.
§ 26.
Zvolení delegáti a jejich náhradníci jsou povinni volbu přijmouti. Volbu však mohou odmítnouti:
1. ženy,
2. ti, kdož překročili 60. rok věku,
3. kdož po jedno období byli delegáty společenstva,
4. kdož pro trvalou chorobu nemohou úřad vykonávati,
5. kdož nemají své bydliště v obvodě společenstva,
6. kdož prokáží, že jejich povolání nezbytně vyžaduje, aby delší dobu dleli mimo obvod společenstva.
§ 27.
Osoby, které byly zvoleny za delegáty společenstva, buďtež o tom vyrozuměny okresním úřadem sídla společenstva. Vyrozumění toto slouží za legitimaci.
Odmítnutí volby dlužno ohlásiti do tří dnů po obdržení tohoto vyrozumění okresnímu úřadu sídla společenstva, jinak považuje se volba za přijatou. O odmítnutí volby rozhodne právoplatně okresní úřad, jenž, uzná-li správnost odmítnutí, povolá ihned příslušného náhradníka podle pořadí v jakém tento byl zvolen.
§ 28.
Totéž platí, uprázdní-li se místo delegáta úmrtím, neb pozbytím členství. Nelze-li povolati již náhradníků, jmenuje zmocněnec dotyčné volební skupiny náhradníka sám.
§ 29.
Volební období jest 6tileté.
Volby delegátů pro nové volební období dlužno vypsati nejméně 6 měsíců před ukončením běžného období tak, aby provedeny byly pokud možno v této lhůtě.
§ 30.
Rozhodnutím o stížnostech (§ 25) jsou volby do valné hromady právoplatně skončeny.
Zvolené delegáty k prvé schůzi svolá okresní úřad společenstva písemným pozváním všech zvolených delegátů nejdéle do 4 neděl po konání voleb.
§ 31.
Schůze delegátů konají se dle potřeby, nejméně však jednou za rok. Schůzím delegátů přísluší:
1. Volba výboru,
2. projednání rozpočtu,
3. schválení výroční zprávy a závěrky účtů,
4. stanovení členských příspěvků, projednání jednacího řádu,
5. rozhodnutí ve věcech, jimž vznikají společenstvu právní závazky.
Valná shromáždění jsou schopna usnášeti se, je-li přítomna aspoň třetina delegátů a rozhoduje nadpoloviční většina přítomných. Usnesení o rozpočtu a jednacím řádu podléhají schválení zemědělské komory. O stížnostech na usnesení valné hromady rozhodu je zemědělská komora s konečnou platností, byly-li jí podány nejdéle do 4 neděl ode dne konání valného shromáždění delegátů společenstva.
§ 32.
Výbor společenstev do desetitisíc členů jest 8 členný u společenstev s vyšším počtem členů 12ti členný.
Volbu výboru pokud se týče jeho jednotlivých členů a náhradníků řídí komise, jejímž předsedou jest přednosta okresního úřadu nebo jím určený zástupce, do níž jmenuje každá z volebních skupin zastoupených ve společenstvu po jednom členu.
Volby provedou se hlasovacími lístky.
Komise přihlížejíc k zásadám poměrného zastoupení, určí počet členů výboru připadající na každou z volebních skupin ve společenstvu zastoupených. Každá volební skupina volí za své členy výboru stelný počet náhradníků. Volbu náhradníků provede každá volební skupina odděleně od voleb členů výboru. Volbu členů i náhradníků provedou členové příslušné volební skupiny nadpoloviční většinou hlasů. Za zvoleny se pokládají ti, kdož obdrželi největší počet hlasů; při rovnosti hlasů rozhoduje los. K platnosti volby jest potřebí, aby bylo přítomno více, než polovice členů volební skupiny.
Jednotlivé volební skupiny mohou za členy výboru voliti příslušníky jiných volebních skupin. Jednotlivé skupiny mohou se pro volby sdružiti.
Náhradníci zastupují členy výboru té volební skupiny, jež je zvolila, když oni nemohou úřadu svého dočasně vykonávati. Náhradníci nastupují podle pořadí.
Uprázdní-li se za volebního období mandát trvale, nutno provésti volbu doplňovací podle zásad za jakých bylo postupováno při hlavní volbě výboru.
§ 33.
Ihned po provedené volbě ustaví se výbor za předsednictví nejstaršího člena zvolením předsedy a dvou náměstků. Předsedou stává se člen výboru téže skupiny dle ustanovení § 32. Prvým náměstkem stává se člen další nejpočetnější skupiny tímže způsobem volený, druhým náměstkem pak člen další nejpočetnější skupiny rovněž stelným způsobem volený.
Členové předsednictva volí se na volební období, zůstanou však v úřadě svém až do zvolení nového výboru. Uprázdní-li se během volebního období některé z těchto míst, provede se nová volba způsobem vytčeným v předchozím odstavci na zbytek funkčního období.
Výsledek voleb výborových a předsednictva sdělí se okresnímu úřadu sídla společenstva a zemědělské komoře.
§ 34.
Do působnosti výboru spadají všechny záležitosti, které nejsou vyhrazeny valnému shromáždění delegátů společenstva. Výbor vyřizuje běžné věci společenstva, připravuje návrhy pro valnou hromadu, provádí jetí usnesení, vede katastr členský, a provádí v něm nastalé změny.
Rozhodne-li výbor, že nastala nebo přestala zákonná podmínka členství, vyrozumí o svém usnesení dotyčné osoby, které mohou do 8 dnů ode dne doručení odvolati se k příslušnému okresnímu úřadu. Rozhodnutí okresního úřadu možno naříkati v téže lhůtě u politického úřadu druhé stolice.
§ 35.
Předseda společenstva nebo je-li zaneprázdněn jeho prvý náměstek po případě druhý jeho náměstek zastupuje společenstvo navenek, vede správu a dohlédá na ni, podpisuje spisy, svolává schůze výboru a valného shromáždění a předsedá jim. Listiny, které zakládají závazky proti třetím osobám, musí býti podepsány předsedou nebo jeho náměstkem a jedním členem výboru společenstva. Týká-li se listina jednání k jehož platnosti jest potřebí souhlasu valného shromáždění nebo zemědělské komory, budiž souhlas tento osvědčen na listině podpisy dalších dvou členů výborových.
§ 36.
Zvláštního schválení zemědělské komory jest zapotřebí, chce-li společenstvo opatřiti si zápůjčku, nebo převzíti ručení, aneb chce-li utvořiti si zvláštní peněžní sond pro určité účely, jestliže závazek takto vzniklý s připočtením všech dosavadních závazků nebo výše fondu činí více než roční příspěvky, jež společenstvo bez vyššího schválení svým členům může ukládati.
§ 37.
Společenstva mají o svých příjmech a výdajích vésti řádné účetnictví. Závěrku účtu za uplynulý rok dlužno předložiti za účelem revisním zemědělské komoře, jakmile ji schválila valná hromada společenstevní.
§ 38.
Úřadování společenstev podléhá revisi zemědělské komory, která ji provede aspoň jedenkráte za příslušné období. Výsledek revise oznámí se výboru společenstevnímu. Výbor jest povinen zjištěné nesprávnosti ihned odstraniti. Zjistila-li revise hrubé nepořádky, nebo neodstranil-li výbor vytknuté závady, může zemědělská komora s konečnou platností uložiti funkcionářům provinilým pořádkovou pokutu až do výše Kč 200.-. Pokuty tyto vymáhají úřady politické ve prospěch společenstevní pokladny.
§ 39.
Jestliže orgány společenstva trvale zanedbávají povinnosti jim zákonem uložené, může zemědělská komora příslušný orgán zbaviti úřadu, případně rozpustiti společenstvo a učiniti nutná opatření s tím spojená až do provedení příslušných nových voleb. Z rozhodnutí učiněných ve smyslu tohoto ustanovení možno se odvolati u komory do 14 dnů ode dne doručení příslušného rozhodnutí k ministerstvu zemědělství.