Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930

III. volební období.

2. zasedání


532.

Interpelace:

I. posl. Bergmanna, dr. Patejdla a druhů min. vnitra o stravném výkonných četnických důstojníků,

II. posl. Čuříka a druhů min. školství a nár. osvěty o protizákonné a protikatolické činnosti pokrokových učitelů ve školách na Starých Hamrech,

III. posl. Neumeistra, Polacha, Jurnečkové a soudr., min. sociální péče o nepovolování prohlídek na zhoršení zdravotního stavu válečným invalidům, kteří byli uznáni při původních prohlídkách vál. invalidy bez procent neschopnosti,

IV. posl. Neumeistra, Polacha, Jaši a soudr., min. vnitra o vyšetřování a výslechu Boh. Hochmana, předsedy místní skupiny Družiny čsl. válečných poškozenců ve Veselí n. M. na okresním úřadě v Uherském Hradišti a udělen témuž Kč 100 pokuty případně potrestání 7 dny vězení pro znění společenské smlouvy v záležitosti provozu biografu Humanita ve Veselí n. Mor.,

V. posl. Husnaje a soudr., min. vnitra o neoprávněném snížení pravoplatně stanovených služebních požitků úředníků města Berehova,

VI. posl. Husnaje a soudr. vládě o pomocí postiženým živelní pohromou dne 3, června t. r. na Podkarpatské Rusi,

VII. posl. Malého, B. Procházky, Fialy a druhů min. železnic o umělém přerušování pracovního poměru dělnictva služby stavební a udržovací u českoslov. železnic,

Vill. posl. Stříbrného, dr. Perglera a druhů min. veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy o poměrech ve všeobecné nemocnicí v Praze,

IX. posl. dr. Labaje a druhov min. vnútra a sociálnej pečlivosti v záležitosti otvorenia poťažne prevozovania kamenolomu v Turíku,

X. posl. Ščereckého, Prokopa a druhů min. vnitra o atentátu, spáchaném na předsedu kulturního spolku "Duchnovič" Eumenia Szabó,

XI. posl. Ščereckého, Prokopa a druhů min. školství a nár. osvěty o odstranění jazykových sporů na Podkarpatské Rusi,

XII. posl. Geyera, inž. Junga a druhů min. financí o zamýšleném přeložení finančního ředitelství z Opavy do Brna,

XIII. posl. inž. Kalliny a druhů min. vnitra o zabavení časopisu "Kaadner Zeitung" ze dne 5. dubna 1930,

XIV. posl. Hokky a druhou min. školstva a nár. osvety vo vecí maďarskej školy a zrušenej maďarskej detskej opatrovne v Solotvine,

XV. posl. Hrušky, Kopeckého a soudr., min. soc. péče, min. veřejných prací a min. vnitra o provokativním postupu státního aparátu proti dělnictvu zaměstnanému na regulací Labe v Brandýse nad Labem a neslýchaném vykořisťování dělníků na této stavbě firmou inž. Bukovský.

 

532/I.

Interpelace

poslanců H. Bergmanna, dr. Patejdla a druhů

ministru vnitra

o stravném výkonných četnických důstojníků.

Okresní četničtí velitelé mají při kontrolních obchůzkách - ač jsou důstojníky - požitky gáž. bez hodn. tříd. Za měsíc ztráví ve výkonné obchůzkové kontrolní službě 200 - 240 hodin. Kontrolní obchůzky musí konati hlavně ve dne a za 12 denních služebních hodin obdrží 6 Kč tj. šest Kč stravného. Za noční službu mají za 1 hodinu 1 Kč.

Tato odměna jest nepatrná. Drahotní poměry, fysická i duševní námaha při kontrolních obchůzkách, které jsou spojeny s překvapnými přehlídkami stanic, vyčerpávají tyto výkonné orgány nejen tělesně a duševně, nýbrž i finančně a ztráví-li výkonný důstojník měsíčně jen 10 dní v obchůzkové kontrolní službě, činí jeho výdaje nejméně 350 - 400 Kč. Obdrží však na stravném pouze 150 - 160 Kč a ostatní musí doplatiti ze svých požitku na úkor výživy svých rodin.

Správní důstojnicí mají při všech přehlídkách stanic požitky podle hodnosti od 70 Kč - 150 Kč denně. Orgánové pátracích stanic, vrchní strážmistři a strážmistři, mají za 1 hodinu 1 Kč 50 hal., což činí denně 36 Kč a okresní četnický velitel, jenž vede, řídí a kontroluje veškerou bezpečnostní službu v okrese a je za ní plně zodpověden, obdrží za plných 24 hodin služby 18 Kč denně a musí býti delší dobu na místě činu, než každý jiný, jemu podřízený orgán.

Četnický gážista, soustředěný ve vlastním politickém okrese, má nároky na požitky za soustředění, kdežto okres. četn. velitelům jest tento nárok ve vlastním okrese upírán s podotknutím, že jsou povinni konati bezpečnostní službu v celém vlastním politickém okrese.

Z vylíčeného jest vidno, jak chaoticky jest otázka služebních diet u četnictva upravena. V důsledku toho táží se podepsaní pana ministra vnitra:

1) Jsou panu ministrovi tyto poměry známy?

2) Jest pan ministr ochoten zaříditi, aby všechny nesrovnalostí v předpisech a výnosech o vedlejších požitcích okresních četn. velitelů byly odstraněny a aby jejich služba byla přiměřeně k důležitosti jejich postavení v patřičné výši honorována?

3) Jest pan ministr ochoten sděliti podepsaným, co v této věci učinil neb zaříditi hodlá?

V Praze, dne 26. května 1930.

Bergmann, dr. Patejdl,

O. Svoboda, inž. Záhorský, Hatina, Tykal, dr. Moudrý, Langr, Hrušovský, dr. Stránský, Pechmanová-Klosová, Knejzlík, Netolický, Slavíček, David, Sladký, Zemínová, Mikuláš, Richter, Polívka, Lanc, Stejskal.

 

532/II.

Interpelace

posl. Čuříka a druhů

ministru školství a národní osvěty

o protizákonné a protikatolické činností pokrokových učitelů ve školách na Starých Hamrech.

I.

A. V obecné škole v Hamrovicích:

1. Učitel II. třídy, bezvěrec, užíval několik roků při vyučování dějepisu neschválené příručky: Caha, Malé dějiny čsl. a nutil děti, aby se z ní učily nazpaměť hrubým dějepisným lžím a pomluvám na katol. církev. Takové i sám přednášel dětem.

2. Týž učitel nutil děti katol., aby právě v době tisíciletého výročí mučednické smrti sv. Václava zpívaly husitskou píseň: "Hranice vzplála" a to z neschváleného zpěvníku. Ačkoliv mu to okresní inspektor zakázal, přece zpíval dále.

3. Týž učitel zpíval s dětmi katol. husitskou válečnou píseň "Kdož Jste Boží bojovníci". Tato píseň se naprosto nehodí pro katol. žáky. Ačkoliv p. kaplan ho žádal, aby ji už nezpíval, prohlásil v konferenčním zápisu, že ji zase zpívati bude.

4. Půjčoval katol. žákům pohoršlivé a urážlivé brožurky a sice: Keprta, "Z minulosti a přítomnosti", "Bílá Horo", "Jan Hus", "Svatojánská lež" a podobné. Taktéž půjčoval ze žákovské knihovny závadné tyto knihy: "Čítanku Zižkovu a Jiráskovu",

5. Ve třídě několikrát vyšetřoval na svou pěst, co v hodině nábož. kněz vykládal a poznamenal, že toho potřebuje pro udání p. kaplana.

6. Svolal schůzi rodičů, ve které veřejně mluvil proti víře katolické a popudil proti sobě většinu katolických rodičů a občanů.

B) P. řídící ve škole v Hamrovících:

1, Neoslavil jubileum sv. Václava ve smyslu výnosu ministerstva školství.

2. Zdráhal se delší dobu rozvrh hodin pro katol. nábož. sestaviti tak, aby p. kaplan měl spojení vlakem, ačkoliv nebyly žádné překážky.

3. Navrhl v místní školní radě usnesení, ve kterém se na základě nepravdivých žalob žádalo přesazení p. kaplana. Týž návrh podal i obecnímu zastupitelstvu.

4. Schvaloval veškeré přestupky školních předpisů, kterých se dopustil třídní učitel, povzbuzoval ho ještě v jeho protikatolické činností.

5 Pozval p. kaplana k měsíční učit. poradě teprve na rozkaz okr. šk. inspektora.

C) Oba společně:

1. Provokovali v konferenci p. kaplana prohlášením, že v dějepise musí býti učivo podáváno dle smyslu a v duchu č. dějin, jenž je, jak tvrdili, proticírkevní. Tak zapsali do konferenčního protokolu.

2. Odmítli v konferenci rozhodně dle žádosti p. kaplana vyřaditi ze žákovské knihovny několik velmi závadných knih, totiž spisy Cahovy, Keprtovy a Obrátilovy,

Měli ještě tu odvahu v konferenčním protokole prohlásiti: "Kdyby mělo býti vše důsledně provedeno, nesměli by katol. žáci užívati ani čítanek ani mluvnic."

3. Zároveň prohlásili písemně, že podobné návrhy už vůbec nepřipustí k jednání konferenčnímu.

4. Odmítli zároveň v konferenci návrh p. kaplana, aby šk. kříže, které dosud jsou umístěny na nevhodném místě, totiž v koutě, byly umístěny na místě čestném, totiž na průčelní zdi, kde je místa nadbytek. Návrh odmítli z osobní zaujatosti proti p. kaplanu, bez ohledu na nábož. cítění převeliké většiny katol. žactva a rodičů.

II.

Správce obec. školy ve St. Hamrech - Řečici:

1. Půjčoval pravidelně dětem obrázkový časopis, ve kterém byly nahotiny.

2. Zavedl v dějepisu neschválené příručky Humlíkovy, které obsahují nepravdy, obzvlášť o Husovi a o sv. Janu Nepomuckém.

3. Hlasoval v místní školní radě pro přesazení p. kaplana.

4. Hlasoval tamtéž pro opětný nucený nákup pohoršlivých čítanek Ráno.

5. Pozval p. kaplana k měsíční učitelské poradě teprve na přímý rozkaz šk. inspektora.

III.

V obecné škole u kostela:

1. Nechtěli učitelé vyhověti žádosti p. kaplana, aby byla ze žákovské knihovny vyřazena pohoršlivá knížečka Keprtova "Z minulosti a přítomnosti". Jeden učitel prohlásil v konferenci kategoricky: "Ta kniha je dobrá a musí zůstati v knihovně".

2. V druhé třídě zavedli pohoršlivou čítanku Ráno II., která obsahuje známý obraz Husův (se svatozáří a Duchem Svatým) a lživý článek o Husovi.

3. Provokovali kaplana, který žádal v konferenci, aby třídní učitel učil o Husovi a jiných sporných otázkách věcně a objektivně, bez urážení nábož. přesvědčení a citů katol. žáků: "Tato žádost kaplanova je neodůvodněná a nesmyslná". Tak je zapsáno v konferenčním protokolu.

4. Týž učitel potom skutečně učil v duchu proticírkevním.

5. Nezvali p. kaplana k měsíční konferenci, vyjma 2 krát během celého školního roku, ačkoliv dostali určitý rozkaz okr. inspektora, že ho mají zváti měsíčně.

IV.

V obecné škole na Gruni:

1. P. řídící přednášel v dějepisu o M. J. Husovi v duchu proticírkevním, protikatolickém.

Když deputace rodičů ho žádala, aby už takto neučil, prohlásil: "Já jsem řídící a mohu učiti jak já chci, Vám není co do rozkazu! Husitsky jsem učil a husitsky budu učiti."

2. Vystavoval ve třídě několik pohlednic, mezi nimi onu jubilejní, na které bylo vyobrazení Husa na hranicí s holubičkou, podobou Ducha Svatého. Užíval jich jako vyučovacích pomůcek, ačkoliv nejsou schválené. P. kaplan spálil tu rouhavou pohlednici.

3. Proto hrozil p. kaplanu, že ho ze školy vyhodí jako kluka, jestli ještě jednou učiní něco podobného. Později mu oznámil, že ho do školy už vůbec nepustí a zakázal mu vstup.

4. Nutil děti katol., aby při oslavě 80. narozenin p. presidenta zpívaly husitskou válečnou píseň "Kdož Jste Boží bojovníci".

5. Nutil je podruhé k tomu nadávkami, vyhrůžkami a tresty dne 9. IV. "Vy všiváci všivákovští, budete zpívat?!" Dostaly dvojky z mravů.

6. Svévolně přemístil školní kříž z prvního místa na druhé a to bez usnesení učitelské porady.

7. Jednoho dne schoval školní kříž do skříně.

8. Vyzdobil bez usnesení učit. konference třídu pohoršlivým obrazem (Hus na hranicí a Kristus Pán ho líbá). Žádosti rodičů, aby obraz tento odstranil, nevyhověl.

9. Pod obrazem byla otištěna píseň "Hranic vzplála", která uráží nábož. city katolíků.

10. Udal deputaci rodičů pro spravedlivé jejich požadavky na četnické stanici pro útisk, že prý chtěli od něho bezprávně vynucovati:

a) aby p. kaplana zase do školy pustil,

b) aby už neučil o Husovi proti církvi,

c) aby křiž dal zase na jeho dřívější místo,

d) aby už nezpíval "Kdož Jste Boží bojovnicí",

e) aby odstranil ze třídy pohoršlivý obraz Husův (Kristus Pán líbá kacíře),

f) aby učitelka už přestala děti nutiti, aby se učily nazpaměť nepravdivému článku o Husovi z čítanky "Ráno".

11. Udal pro útisk i p. kaplana, který deputaci a požadavky navrhl.

12. Udal p. kaplana na četnické stanici pro poškození cizího majetku, poněvadž zalepil se svolením rodičů v několika čítankách "Ráno" rouhavý obraz Husův a lživý článek o Husovi. Že byly mezi nimi náhodou tři školní knihy, o tom p. kaplan nevěděl.

O poškození vůbec nemůže býti řeči, poněvadž p. kaplan závadné články jen opravil a vylepšil.

13. Prováděl ve škole stranická neplatná vyšetřování proti p. kaplanu a při tom je jednou zastrašil četníky.

14. P. řídící někdy nakládal s dětmi hrubě, nadával jim, bil a fackoval je.

15. Podával zcela nepravdivé a lživé zprávy p. poslanci Vojtu Benešovi k interpelaci v parlamentě.

16. Přičiněním p. řídícího se konala veřejná bezvěrecká schůze se štvanicemi proti náboženství.

Svým jednáním porušil p. řídící několikrát školní předpisy a jiné zákony.

Soupis těchto stížností byl s 84 podpisy rodičů už dávno odeslán okr. školnímu výboru ve Frýdku. Rodičové žádali disciplinární vyšetřování, ale dosud se nestalo nic.

Mimo to se dopustil p. řídící urážky na cti proti občanům na Gruni; pravil totiž před dětmi ve škole: "Gruňáci jsou sprosťáci nejsprostší" a zase: "Na Gruni je jenom jeden pořádný člověk." Dopustil se také 2 povážlivých urážek na cti proti p. kaplanu; pravil totiž ve třídě; "Před kaplanem musím zamknouti jako před zlodějem", a po druhé: "Tento člověk nepatří do třídy, nýbrž do ústavu."

Takovým a ještě jiným způsobem se pokoušel p. kaplanu podkopávati autoritu u žáků.

a) Nutil děti, aby mu podepsaly zbytečné prohlášení, že jím p. kaplan zakázal zpívati "Kdož Jste Boží bojovníci."

b) Při vyšetřování pravil pravidelně: "No, pověz, co víš na p. kaplana". Když odpověděly, že neví nic "zakřikoval je: "Musíš věděti! Jestli nepovíš, zavolám četníky." Jednou byli skutečně vedle v kuchyni a poslouchali otevřenými dveřmi. Tedy asistence! Kdo přece nechtěl pověděti, co jim učitel předříkal, toho vyhnal na dvůr: "Běž slepice zahnati!"

V poslední době popuzoval proti sobě katol. obyvatelstvo zákazem pozdravu "Pochválen buď P. Ježíš" a "s Pánem Bohem" a nařídil ve škole pozdravy "Dobrý den" a "Nazdar".

Jistí rodičové, kteří nechtěli, aby jejich dítě svědčilo proti p. kaplanu, udal proto na státní lesní správě, kde dostali příslušní rozkaz. Hrozil ve třídě, že děti oněch rodičů, kteří jsou proti němu, nedostanou už nic při vánočních nadílkách.

Ze msty proti p. kaplanu přiměl několik socialistických otců školních dětí, aby své děti odhlásili z nábož., ačkoliv matky výslovně žádají, aby jejich děti do nábož. chodily. Podal tyto neplatné odhlášky k dalšímu řízení okr. šk. výboru, který je vzal na vědomí - ovšem protizákonně! Odvolání p. kaplana není dodnes vyřízeno.

Navrhl v místní školní radě, aby se socialistická většina usnesla, že majitelé zalepených čítanek "Ráno" musejí koupiti nové a sice zase "Ráno", že je obecní posel roznese a hned vybere peníze. Toto usnesení dal dotyčným rodičům, oznámiti četníkem, který jim ještě pohrozil pokutou, nebo konfiskací, nebo dokonce i arestem, nebudou-li poslušní.

Několikrát obviňoval p. kaplana křivě z hanebných výroků, které jsou pro p. kaplana velmi urážlivé. To se stala před obecním inspektorem, před četníky ve službě, před vyšetřujícím soudcem, při soudním přelíčení a v sezení místní školní rady. Pan kaplan mohl ho několikráte žalovati pro urážku na cti, ale nechtěl z ohledu k dětem, které by musely svědčiti proti svému učiteli.

Jeho žena, učitelka:

I.

Vykládala dětem podobně známý pohoršlivý obraz Husův v čítance Ráno a to ještě nesprávně a dávala jím několikráte čísti onen nepravdivý článek o Husovi. Kázala jim se mu učiti nazpaměť.

II.

Učila v I. třídě o M. J. Husovi proti církvi.

III.

Ona to byla, která do třídy dala pohoršlivý obraz (Kristus líbá J. Husa).

Oznámila totiž p. kaplanovi, že mu tam dá ještě pěknější obraz, než byla ona jubilejní dopisnice.

Tedy provokace!

IV.

Podle výpovědi některých dětí pokusila se p. kaplanu podkopávati úctu u žáků (autoritu). Pravila jim: "Nevěřte p. kaplanu, věřte mně!" a zase: "Neposlouchejte pana kaplana, poslouchejte jen mne!"

V.

Pravila ve třídě jistému žáku: "Já tě už nebudu míti ráda, žes poslouchal maminky!"

VI.

Jela do Prahy žalovati v ministerstvu na p. kaplana pro zalepování čítanek a podala tam p. poslanci Benešovi nepravdivé správy o školních událostech. Oznámila svůj odjezd dětem v 1. třídě slovy: "Zítra pojedu do Prahy k panu ministru a budu žalovati na p. kaplana a potom už nebude dlouho docházeti do naší školy."

VII.

Uspořádala s dětmi I. třídy opětná stranická, tedy neplatná vyšetřování proti p. kaplanu.

VIII.

Popudila svého muže p. řídícího ve všem, čeho se dopustil proti dětem a katol. rodičům a proti p. kaplanu.

Toto jednání pokrokových a částečně bezvěreckých učitelů je v rozporu s § 117-125 ustanoveními ústavní listiny čsl. republiky, kde se všem občanům, tedy i katolíkům, rodičům a žákům zaručuje svoboda svědomí a nábož. přesvědčení.

Je dále v rozporu s celou řadou výnosů ministerstva školství a národní osvěty jako například 1) výn., min. šk. a n. o., ze dne 25. XI. 1918, č. 214, který odstraní nucení k nábož. cvičení (zpívati husitskou hymnu "Kdož Jste..." je nábož. cvičení a sice pro katol. dětí kacířské, sektářské), 2) výnos minist. ze dne 9. V. 1919 č. 5.125 (minist, očekává, že veškeré učitelstvo bude šetřiti plnou měrou práva na svobodu přesvědčení a nábož. cítění žáků a rodičů. Škola čsl. rep. má býti prodchnuta duchem demokracie. Škola má postupovati šetrně a taktně při náležitém respektování místních poměrů. 3) Výnos minist. šk. ze 30. V. 1919 č. 19.757 (ozdoba třídy nábož. a konfesijními odznaky a symboly je věc učit, porady). (Platí pro onen obraz Husův, Kristus líbá kacíře). 4) Výnos min. šk, ze dne 17. VIII. 1921 č. 37.715 (přikazuje učitelům, aby i v záležitosti ozdoby tříd konf. odznaky úzkostlivě šetřili práva na svobodu svědomí a náb. cítění žactva a rodičů). 5) Výn. min. ze dne 7. IX. 1921 č. 36149 proti agitací ve prospěch nějaké konfese (u nás se prováděla nepřímá agitace pro husitskou sektu čsl.). 6) Výnosy ze dne 14. X. 1920 č. 52.867 o odhlášení dětí z náboženství a výnos ze dne 11. VIII. 1919, č. 26.183; žádosti musejí býti pravidelně podepsány oběma rodiči.

Jednání pokrokových učitelů odporuje školnímu řádu a celé řadě paragrafů jeho.

Toto nezákonné a protikatolické řádění pokrokových a bezvěreckých učitelů je nutno zastaviti v zájmu výchovy.

Podepsaní se táží p. ministra:

1.) Je p. ministru známo, co se stalo ve školách na Starých Hamrech?

2.) Co hodlá učiniti, aby byly odstraněny jmenované nesváry a nepořádky? Kdy bude konečně vrub, zahájeno disciplinární vyšetřování proti viníkům?

3.) Chce p. ministr dáti okr. škol. úřadu ve Frýdku rozkaz, aby stížnosti a žádosti katol. rodičů a učitele náboženství urychleně - tj. ještě před koncem školního roku vyřídil?

V Praze, dne 30. května 1930.

Čuřík,

Hlinka, dr. Tiso, dr. Fritz, Danihel, dr. Gažík, Grebáč-Orlov, dr. Pružinský, dr. Polyák, Onderčo, Mojto, Macháček, dr. Mederlý, dr. Labaj, dr. Revasz, Sivák, Slušný, Suroviak, Šalát, dr. Petersilka, Bobek, Scharmagů. Kunz, Fritscher, dr. Luschka.

 

532/III.

Interpelace

poslanců Frant. Neumeistra, Jak. Polacha, Marie Jurnečkové a soudruhů

ministru sociální péče

o nepovolování prohlídek na zhoršení zdravotního stavu válečným invalidům, kteří byli uznáni při původních prohlídkách vál. invalidy bez procent neschopnosti.

Danielis Rudolf ze Solnice číslo evidenční J/12110 byl u sociálně lékařské prohlídky v Hradci Králové dne 31. května 1920 a dostal ihned po prohlídce nález pod č. j. 3121. Nálezem slk. prohlídky byl uznán % výdělečné neschopnosti a výslovně uvedeno, že uznává se válečným invalidou. Poněvadž invalidita v té době nepřekážela mu příliš ve vykonávání jeho povolání neodvolával se. Později pak když se invalidita zhoršila, žádal o prohlídku zhoršení stavu. Žádost jeho byla však zamítnuta nejen úředníkem pro péči o válečné poškozence, ale i ministerstvem sociální péče s odůvodněním, že prý při slk. prohlídce nebyl uznán vál. invalidou.

Odůvodnění neodpovídá skutečnosti, poněvadž Danielis má nález od slk. prohlídky v Hradci Králové, jíž se uznává válečným invalidou s 0%. Později vydaný výměr měl rozhodovati výhradně o nároku na důchod, poněvadž administrativní úředník nemohl rozhodovati o invaliditě; k tomu právo měla na základě příslušných zákonů a nařízení sociálně lékařská komise, která také právem rozhodla, uznala Danielise válečným invalidou s 0% výdělečné neschopnosti.

Podepsaní se proto táží:

1. Jsou tyto poměry panu ministrovi sociální péče známy?

2. Je pan ministr sociální péče ochoten zjednat v tomto případě nápravu a přikázat úřadům, aby dle rozhodnutí slk. komise, která jedině byla oprávněna rozhodovati o invaliditě, také rozhodly a Danielise k prohlídce na zhoršení stavu k stanovení % neschopnosti předvolaly?

3. Je pan ministr sociální péče ochoten zaříditi, aby se podobné případy neopakovaly?

V Praze dne 10. června 1930.

Neumeister, Polach, Jurnečková,

inž. Nečas, V. Beneš, Koudelka, Pik, Remeš, Srba, Tayerle, Brodecký, Hampl, F. Svoboda, Hummelhans, Jaroš, Bečko, dr. Markovič, Kučera, dr. Winter, Seidl, Staněk, Nový, Benda.

 

532/IV.

Interpelace

poslanců Fr. Neumeistra, Jakuba Polacha, Václava Jaši a soudruhů

ministrovi vnitra

o vyšetřování a výslechu Boh. Hochmana, předsedy místní skupiny Družiny čsl. válečných poškozenců ve Veselí n. M. na okresním úřadě v Uherském Hradišti a udělení témuž Kč 100.- pokuty případně potrestání 7 dny vězení pro znění společenské smlouvy v záležitosti provozu biografu Humanita ve Veselí n. Mor.

Místní skupina Družiny čsl. vál. poškozenců ve Veselí nad Moravou má licenci biografickou v místě, kterou provozuje za vedení Richarda Janíka jako obchodvedoucího. Asi 2. února 1930 byl uvedený předseda skupiny Hochman předvolán na okresní úřad, kde byl vyslýchán přes hodinu panem vrchním komisařem Dr. Krečmerem a sepisován s ním trestní rejstřík. Výslech veden byl způsobem jako u trestního soudu a jakoby jmenovaný předseda skupiny Družiny čsl. vál. poškozenců dopustil se nějakých trestních činů. Mimo toho na okresní úřad v Uherském Hradišti byla volána pokladní téže skupiny Josefa Matušková a obchodvedoucí Richard Janík, který prý byl také pokutován.

Na městský úřad ve Veselí nad Moravou byl předvolán předseda zmíněné organizace Hochman, kde mu bylo sděleno, že byl potrestán Kč 100.- pokuty nebo 7 dny vězení, přečten trestní rejstřík z okresního úřadu v Uh. Hradišti napsaný a jmenovaným již odmítnutý podepsat. Trest udělen byl pro články IV., V. a VI. uzavřené smlouvy ze dne 2. ledna mezi skupinou Družiny čsl. vál. poškozenců ve Veselí jako majitelkou licence biografické a provozovatelkou a obchodvedoucím Richardem Janíkem.

Citované ustanovení uzavřené smlouvy zní:

IV.

Smlouvy s dodavateli potřeb pro podnik ujednává pan Richard Janík na své jméno a na svůj vrub, takže skupím Družiny nebude s dodavateli v žádném právním poměru.

V.

Richard Janík bude skupině Družiny ve Veselí n. M. odváděti celý čistý zisk po vzájemném vyúčtování ku dni 31. prosince každého roku. Naproti tomu zavazuje se R. Janík na požádání výboru skupiny odváděti zálohu v žádané a přiměřené výši vždy každého měsíce. Zbytek příjmů určí se výborem skupiny R. Janíkovi jako odměna za všechnu činnost v podniku, za jeho obchodní risiko po předložených účtech a provedení revise celého hospodářství každého roku. Místní skupina Družiny žádnou část režie nenese.

VI.

Vzhledem k risiku, které R. Janík za skupinu Družiny na sebe béře a k vůli zjednodušení vedení ponechává mu skupina v obchodním vedení volnou ruku, aby tak bylo umožněno za podpory skupiny docíliti výtěžku co největšího. Schválený zástupce licence a vedle něho ještě další člen výboru skupiny mají umožnění k přehledu o chodu podniku volný vstup ku představení.

Z citovaného ustanovení uzavřené obchodní smlouvy k řádnému provozu biografické licence je patrno, že nejedná se o nějaký přestupek pro nějž bylo by třeba skupiny Družiny čsl. vál. poškozenců nebo jeho předsedu trestati. Proto se podepsaní pana ministra vnitra táží:

Jsou tyto poměry panu ministru vnitra známy? Hodlá pan ministr vnitra zasáhnouti, aby se podobné případy neopakovaly a aby nebyli pokutováni funkcionáři válečných poškozenců, kteří konají svoje funkce čestně a svojí činností snaží se doplňovati nedostatky oficielní sociální péče a tišit bídu v řadách válečných poškozenců?

Je pan ministr vnitra ochoten přikázati nejen jmenovanému úředníku ale i jiným, aby při jednání se stranami a hlavně s funkcionáři válečných poškozenců nejednali jako s vyšetřovanci pro trestní činy? Je pan ministr vnitra ochoten zaříditi, aby v budoucnu nebyli pokutování naší funkcionáři a skupím Družinu čsl. vál. poškozenců a tak finančně poškozováni?

Je pan ministr vnitra ochoten naříditi, aby na úřadech v takovém případě jednalo se způsobem ohleduplným a zájmům i potřebám válečných poškozenců odpovídajícím?

V Praze, dne 11. června 1930.

Neumeister, Polach, Jaša,

Seidl, Tomášek, dr. Winter, Hummelhans, Benda, dr. Markovič, Jaroš, Bečko, F. Svoboda, Hampl, Brodecký, Srba, Pik, Nový, Koudelka, V. Beneš, Remeš, inž. Nečas, Staněk, Tayerle.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP